Κάποιος που θέλει κουβεντα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 51
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566

    Κάποιος που θέλει κουβεντα

    ...απλά? είτε εδώ είτε μεσω πμ
    να μοιρασουμε τις εμπειριες μας και το πως νιώθουμε?κ πως τα παμε με τις προσπαθειες μας?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Γεια σου Νεραϊδα!

    Ωραίο θέμα, εγώ νιώθω συχνά μοναξιά οπότε θέλω κουβέντα...μάλλον θα γίνω θαμώνας στο θέμα σου...

    Τί ψυχολογικό πρόβλημα αντιμετωπίζεις; Εγώ κατάθλιψη, ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή και κάποια ψυχωτικά συμπτώματα...

    Δυστυχώς δεν νιώθω ότι τα πάω ιδιαίτερα καλά με την προσπάθεια μου, έχω τόσα πολλά προβλήματα να λύσω που είναι ένα κουβάρι το οποίο δεν μπορώ να ξεμπερδέψω ώστε να τα συζητάω ένα ένα στην ψυχοθεραπεία για να μην γίνεται αχταρμάς...επίσης τον τελευταίο καιρό μετά από ένα γεγονός που με στεναχώρησε πολύ έχω χειροτερέψει...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    Γεια σου Κυκνε! Νομίζω ειδα λίγο απο αυτα που εγραψες στο αλλο θεμα ναι.. Εγώ εχω διαταραχη πανικου με αγοραφοβία κ με 2 υποτροπες ειμαι χωρις κρισεις ακριβως.
    Κι εγώ εχω να λύσω καποια πραγματακια, οχι μονο ενα μν νομιζεις...
    Αυτο που λες με την προσπάθεια , όλοι εμεις με τα ψυχολογικα μας το λέμε και πιστευω δεν είναι και πολυ σωστό. Κάθε μικρό βημα που κανουμε ειναι πολυ σημαντικο κ πρεπει να επιβραβεύουμε τον εαυτο μας για αυτο. Δεν είμαστε όπως οι υγιεις άνθρωποι ακριβως που κάποια τα έχουν δεδομένα ενω εμείς δίνουμε αγώνα για αυτα. Εσύ ειδικα που μ λες εχεις πολλα προβλήματα να λυσεις. Η ψυχολογια σου σιγουρα θα ειναι επιβαρυμενη , αλλα ακριβως για αυτό με υπομονη και πιστη πρεπει να προσπαθείς σιγά σιγά. Ενα-ένα τα προβληματα.
    Οσο για το τελευταιο γεγονος σίγουρα σε επηρεάζει αρνητικά και θα εισαι χειρότερα. Αν θες πες... αλλα αν ειναι κτ που θα φυγει με το χρονο..δωσε του χρονο κ κανε υπομονη =]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by Νεραιδα View Post
    Γεια σου Κυκνε! Νομίζω ειδα λίγο απο αυτα που εγραψες στο αλλο θεμα ναι.. Εγώ εχω διαταραχη πανικου με αγοραφοβία κ με 2 υποτροπες ειμαι χωρις κρισεις ακριβως.
    Κι εγώ εχω να λύσω καποια πραγματακια, οχι μονο ενα μν νομιζεις...
    Αυτο που λες με την προσπάθεια , όλοι εμεις με τα ψυχολογικα μας το λέμε και πιστευω δεν είναι και πολυ σωστό. Κάθε μικρό βημα που κανουμε ειναι πολυ σημαντικο κ πρεπει να επιβραβεύουμε τον εαυτο μας για αυτο. Δεν είμαστε όπως οι υγιεις άνθρωποι ακριβως που κάποια τα έχουν δεδομένα ενω εμείς δίνουμε αγώνα για αυτα. Εσύ ειδικα που μ λες εχεις πολλα προβλήματα να λυσεις. Η ψυχολογια σου σιγουρα θα ειναι επιβαρυμενη , αλλα ακριβως για αυτό με υπομονη και πιστη πρεπει να προσπαθείς σιγά σιγά. Ενα-ένα τα προβληματα.
    Οσο για το τελευταιο γεγονος σίγουρα σε επηρεάζει αρνητικά και θα εισαι χειρότερα. Αν θες πες... αλλα αν ειναι κτ που θα φυγει με το χρονο..δωσε του χρονο κ κανε υπομονη =]
    Καλά τα λες ότι πρέπει να επιβραβεύουμε τον εαυτό μας αλλά εγώ δυστυχώς είμαι πολύ αυστηρή μαζί του...και μέσα από την ψυχοθεραπεία και από συζητήσεις με άλλους έχω καταλάβει ότι δεν τον αγαπάω κιόλας οπότε δουλεύουμε και σ' αυτό με την ψυχολόγο μου...
    Μου είναι δύσκολο να βάλω τα θέματα σε μια σειρά, πρέπει κάποια στιγμή που θα είμαι ήρεμη και με καθαρό μυαλό (πότε δεν ξέρω) να κάτσω να τα γράψω επιγραμματικά...
    Αυτό που συνέβη τελευταία είναι ότι πέθανε μια γατούλα που φρόντιζα και μου κόστισε πολύ... Είναι που είναι επιβαρυμένη η ψυχολογία μου, ήρθε κι αυτό και με αποτελείωσε...αφού να φανταστείς η τόση στεναχώρια και κλάμα μου προκάλεσε σωματικές ενοχλήσεις και κατέληξα στα επείγοντα Σάββατο βράδυ...κι από τότε με έχει πιάσει κι ένας φόβος ότι θα το ξαναπάθω γιατί ακόμα τα νιώθω κάποιες φορές τα συμπτώματα που ένιωθα κι εκείνη τη μέρα για παράδειγμα να τρέμω...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    306
    Εγω ειπα να πω ενα γεια στο θεμα σου.Αυτο που ελπιζω ειναι να βρω μια ρομαντικη και γλυκια κοπελα να νοιωσουμε αμοιβαια αισθηματα αγαπης και να εχουμε μια καλη σχεση.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    Γεια σου ιπποτη! Στ ευχομαι λοιπον =) Όλοι τα ιδια θελουμε.


    Καλα κι εγώ το έχω αυτό τελικά , μάλλον ειμαι πολυ αυστηρή με τον εαυτό μου. Ολο με κατακρινω δεν κανω κ κτ αλλο.
    Συλλυπητηρια για την γατούλα σου ( αμα δενεσαι με τ κατοικιδια σου είναι θέμα =/
    Δυστυχώς κι εγω αυτο το φόβο προσπαθω να ξεπεράσω. ΕΙΝΑΙ καθαρα στ μυαλο κ τρελενεσαι ρε παιδι μ , δεν ειναι κτ π συμβαινει στ πραγματικοτητα κι ομως. Οσο του δίνεις τροφή τοσο σε κυριευει. Προσπαθησε να χαλαρωνεις και να το απομυθοποιεις.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by Νεραιδα View Post
    Γεια σου ιπποτη! Στ ευχομαι λοιπον =) Όλοι τα ιδια θελουμε.


    Καλα κι εγώ το έχω αυτό τελικά , μάλλον ειμαι πολυ αυστηρή με τον εαυτό μου. Ολο με κατακρινω δεν κανω κ κτ αλλο.
    Συλλυπητηρια για την γατούλα σου ( αμα δενεσαι με τ κατοικιδια σου είναι θέμα =/
    Δυστυχώς κι εγω αυτο το φόβο προσπαθω να ξεπεράσω. ΕΙΝΑΙ καθαρα στ μυαλο κ τρελενεσαι ρε παιδι μ , δεν ειναι κτ π συμβαινει στ πραγματικοτητα κι ομως. Οσο του δίνεις τροφή τοσο σε κυριευει. Προσπαθησε να χαλαρωνεις και να το απομυθοποιεις.
    Σ΄ευχαριστώ για τα συλλυπητήρια!

    Τί εννοείς ότι δεν είναι κάτι που συμβαίνει στην πραγματικότητα; Γιατί εγώ έκανα εμετούς εκτός από τα άλλα συμπτώματα και με αντιεμετική ένεση συνήλθα...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    ο φόβος οτι θ το ξαναπάθεις , εννοω δν ειναι αντικειμένικος...ειναι εντελως στο μυαλο μας...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by Νεραιδα View Post
    ο φόβος οτι θ το ξαναπάθεις , εννοω δν ειναι αντικειμένικος...ειναι εντελως στο μυαλο μας...
    Μακάρι...τότε λογικά με την βραδινή μου δόση φαρμάκων θα καλμάρει λίγο...γιατί τώρα ακόμα τρέμουν τα χέρια μου και ζαλίζομαι λες και δεν έχω φάει ενώ έφαγα κανονικά...περίεργο...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    Προσπαθησε να μην ασχολείσαι με αυτο. Δες μια ταινία. Κατι που σε βοηθαει να νιωσεις λιγο καλυτερα...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by Νεραιδα View Post
    Προσπαθησε να μην ασχολείσαι με αυτο. Δες μια ταινία. Κατι που σε βοηθαει να νιωσεις λιγο καλυτερα...
    Θα προσπαθήσω...βασικά θα πάρω το χάπι τώρα και θα ξαπλώσω σε λίγο, θ' ανοίξω και την τηλεόραση να με νανουρίζει...δεν μπορώ να συγκεντρωθώ σε ταινία αυτή τη στιγμή, άρχισα να ψιλονυστάζω...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    180
    Να γράψω και εγώ..για την παρέα.Νεράϊδα, καλά είσαι; να σα πω ,ρε παιδιά,εγώ τι πρέπει να κάνω που δεν έχω το κουράγιο να ψάξω για ειδικό.Αλήθεια..β α ρ ιε μ αι ,δεν μπορώ.Το πρόβλημα εντείνεται αν υπάρχει και ανποφασιστικότητα γενικά. Επειτα ,δε θέλω να μη ξαναμείνω ικανοποιημένος και να αλλάζω.Εσείς βλέπετε βελτίωση στους εαυτούς σας; έστω και αμυδρή

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    Kυκνε μου, ωραια αυτο να κανεις!
    Και μενα με νανουριζει η τηλεοραση πολυ! :P

    Καλως τον psy me,
    Τι εννοεις βαριεσαι?
    Εγω σαν παλαβη κανω αν μ επιστρεφουν συμπτωματα κ δν μ κανει ο γιατρος
    γτ περασα κι εγω απο κάποιους.
    Κανεις δεν θελει να μην μενει ανικανοποιητος δεν εισαι ο μονος.
    Εγώ βλέπω μια μικρή βελτίωση , θα δειξει εν καιρω κ παλι

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    180
    δεν κάνω απολύτως τίποτα, ειδικά την τελευταία εβδομάδα το τερμάτισα...αξιοποιούσα μόνο 2 ώρες που πήγαινα γυμναστήριο αναγκαστικά και τίποτα άλλο.και όχι μόνο αυτό αλλά δεν μπορώ να βρω τι να κάνω.Εσείς πώς γεμίζετε τον χρόνο σας;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    σχολη,χορο , παρεα με φιλους

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Θελει καποιος να παει αυριο για μπανακι??
    By Adzik in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 09-06-2012, 10:51
  2. για κουβεντα
    By kaity in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 14
    Last Post: 16-02-2012, 19:17
  3. θέλει κάποιος στη θεσσαλονίκη σκυλο;
    By νιφάδα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 18-12-2011, 17:05
  4. θελει καποιοσ να παει παραλια Αυριο μαζι μασ?
    By Adzik in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 02-07-2010, 16:17
  5. Θελει καποιοσ να ερθει παραλια μαζι μασ?
    By Adzik in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 27-06-2010, 13:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •