Περνατε καλα μονοι σας ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721

    Περνατε καλα μονοι σας ?

    Ειναι μια ερωτηση , που απασχολει πολλους ανθρωπους , πιστευω . Περνατε καλα με τον εαυτο σας , κανετε καλη παρεα μαζι του , βρισκετε ενδιαφερον σε αυτον , αισθανεστε απαραιτητωςτην αναγκη κι ενος δευτερου προσωπου στην ζωη σας για να περνατε καλα ?
    προσωπικα περνω καλα με τον εαυτο μου , εχω τα ενδιαφεροντα μου , τους λιγους φιλους που απεμειναν , μετα την μαζικη φυγη στο εξωτερικο , οπου πηγαινω πιανω κουβεντα , με αγνωστους , το βρισκω ενδιαφερον , βεβαια πρεπει να ομολογησω οτι εχω μια οικονομικη ανεση , δεν ξερω κατα ποσον συμβαλλει αυτο στην αισθηση ευζωιας , θαθελα μια συντροφο στην ζωη μου , οχι εμμονιακα , διοτι πρεπει ναναι κι η καταλληλη , και διαπιστωνω οτι πραγματι ειναι πιο δυσκολες οι σχεσεις με παλαια . Παντως δεν παραπονιεμαι ποτε , εχω το χιουμορακι μου , παντα περιμενω τα καλυτερα , θα δειξει ο χρονος αν θα διαψευστω η οχι !!!!!
    Τωρα που συνερχομαι κι απ την πολυετη κτθλψη μου , ουουουου , ποιος με πιανει !!!!

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    οχι (10 χαρ/ρες)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    125
    η συντροφος ειναι το κερασακι στη τουρτα μιας καλης καθημερινοτητας.καμια δε θα κανει τη μαυρη ζωη σου καλυτερη.αλλα τη καλη ζωη σου,μια καλη συντροφος θα τη κανει υπεροχη...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    ^ακριβως.

    Ναι, θεωρώ οτι σε ενα βαθμό περνάω καλα μόνη μου και τα καταφερνω!!
    Ειναι πολυ σημαντικό να μάθεις να ζεις με την μοναξιά σου και να μην την φοβάσαι.
    Η μοναξιά είναι ελευθερία.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,635
    Quote Originally Posted by soking View Post
    η συντροφος ειναι το κερασακι στη τουρτα μιας καλης καθημερινοτητας.καμια δε θα κανει τη μαυρη ζωη σου καλυτερη.αλλα τη καλη ζωη σου,μια καλη συντροφος θα τη κανει υπεροχη...
    με αυτο ακριβως, ταυτιζομαι.
    εχω πολλα χρονια να υπαρξω μονη μου.
    και τοτε ζουσα μια ευχαριστη καθημερινοτητα, αλλα μονο με τον συντροφο μου αισθανομαι ευτυχισμενη.
    μονη θα ημουν "καλα". αλλα οχι ευτυχισμενη.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    μονη θα ημουν "καλα". αλλα οχι ευτυχισμενη.

    Ευστοχη παρατηρηση , ρεμ .

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    έχω σύντροφο και συγκατοικο εδω και 10 χρόνια αλλά υπαρχουν στιγμές που χρειαζομαι την μοναξια μου. Για να συγκεντρωθω, για να γραψω, για να διαβασω ή ακόμα και απλα για να ανασυγκροτηθώ. Νομίζω οτι ειναι ανθρωπινη αναγκη και αυτό οπως και η αναγκη για παρέα. οπως και πιστευω οτι ενα ζευγαρι δεν πρεπει σωνει και καλά να εχει τα ιδια ενδιαφεροντα. ή ας πουμε αν χωρισεις απο μια σχεση δεν ειναι αναγκη να βρεις αμεσως ή να εχεις βρει ήδη την επομενη/επομενο

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ειναι μια ερωτηση , που απασχολει πολλους ανθρωπους , πιστευω . Περνατε καλα με τον εαυτο σας , κανετε καλη παρεα μαζι του , βρισκετε ενδιαφερον σε αυτον , αισθανεστε απαραιτητωςτην αναγκη κι ενος δευτερου προσωπου στην ζωη σας για να περνατε καλα ?
    προσωπικα περνω καλα με τον εαυτο μου , εχω τα ενδιαφεροντα μου , τους λιγους φιλους που απεμειναν , μετα την μαζικη φυγη στο εξωτερικο , οπου πηγαινω πιανω κουβεντα , με αγνωστους , το βρισκω ενδιαφερον , βεβαια πρεπει να ομολογησω οτι εχω μια οικονομικη ανεση , δεν ξερω κατα ποσον συμβαλλει αυτο στην αισθηση ευζωιας , θαθελα μια συντροφο στην ζωη μου , οχι εμμονιακα , διοτι πρεπει ναναι κι η καταλληλη , και διαπιστωνω οτι πραγματι ειναι πιο δυσκολες οι σχεσεις με παλαια . Παντως δεν παραπονιεμαι ποτε , εχω το χιουμορακι μου , παντα περιμενω τα καλυτερα , θα δειξει ο χρονος αν θα διαψευστω η οχι !!!!!
    Τωρα που συνερχομαι κι απ την πολυετη κτθλψη μου , ουουουου , ποιος με πιανει !!!!
    αν περνάω καλά με τον εαυτό μου , μπα δεν θα το έλεγα αλλά και όταν είμαι με ανθρώπους πάλι χάλια περνάω.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    174
    είναι το αλφα και το ωμέγα για έναν άνθρωπο να περνάει καλά και με τον εαυτό του. Σίγουρα κάποια στιγμή θα θελήσουμε να βρεθούμε με φίλους,να κάνουμε μια σχέση, αλλα πιστεύω θα μπορέσουμε γενικά να αποκτήσουμε υγιεις σχέσεις με τους γύρω μας , μόνο αν καταφέρουμε να ισορροπήσουμε μέσα μας, να αποδεχτούμε τον εαυτό μας και να περνάμε καλά και μαζί του.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by troxia View Post
    είναι το αλφα και το ωμέγα για έναν άνθρωπο να περνάει καλά και με τον εαυτό του. υ.


    Ετσι ακριβως , ισχυει .

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    συμφωνω απολυτα με το μελος τροχια κι εγω!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Δυσεύρετη η μοναξιά για μένα. Έχω πολύ κόσμο γύρω μου.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by imagine View Post
    Δυσεύρετη η μοναξιά για μένα. Έχω πολύ κόσμο γύρω μου.


    Αυτο πως γινεται ?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Αυτο πως γινεται ?
    Παιδιά, σύντροφος, λοιπή οικογένεια, δουλειά. Περισσεύει χρόνος??? Βάλε και λίγους καλούς φίλους που θέλω να δω.

Similar Threads

  1. Δεν ειστε μονοι!!!
    By marysirena in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 08-08-2013, 19:28
  2. Και να που μόνοι γεννιόμαστε, μόνοι ζούμε και μόνοι, κατάμονοι πεθαίνουμε. . .
    By Mildreh in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 25-10-2012, 10:59
  3. ομαδικη ψυχοθεραπεια μονοι μασ
    By polivios in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 21-10-2012, 16:08
  4. Replies: 6
    Last Post: 02-08-2011, 14:25
  5. Είμαστε μόνοι μας .
    By Kleiw in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 30
    Last Post: 03-09-2008, 13:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •