το ρημαδι το αντικαταθλιπτικο...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621

    το ρημαδι το αντικαταθλιπτικο...

    καλησπερα σε ολους

    θα σας πω τι μου συμβαινει τις τελευταιες μερες..

    ειχα μια υπομανια πριν κανα μηνα για κανα 2 εβδομαδες.μετα ηρεμησα για καμια 15αρια μερες και μετα επεσα σε καταθλιψη πριν 2 εβδομαδες περιπου.
    η γιατρος οταν μιλησαμε στο τηλεφωνο πριν μια εβδομαδα περιπου μου ειπε να παρω αντικαταθλιπτικο το remeron..τις τελευταιες 5-6 μερες ομως κανω κατι ανεβασματα περιεργα μεσα στη μερα.για 3-4 ωρες νομιζω παθαινω υπομανια.το μυαλο μου στροφαρει τοσο γρηγορα που δεν το προλαβαινω.δεν προλαβαινω τις σκεψεις μου.θελω να μιλαω παααρα πολυ.εχω τρελες τσιτες και ενταση.δε μπορω να συγκεντρωθω σε τιποτα.με δυσκολια σας γραφω..σημερα ηθελα να μαχαιρωσω το στρωμα μου χωρις λογο.μου την εσπαγε που υπηρχε.ηθελα να ζωγραφισω.δε με χωρουσε ο τοπος..

    παραλληλα ομως οι σκεψεις οτι θελω να αυτοκτονησω και να κοπω υπηρχαν ακομα.μετα μου περναει και πεφτω παλι στην θλιψη μου..μου θυμιζει μεικτο επεισοδιο που εκανα παλιοτερα.

    φοβαμαι οτι δεν κανει καλο που παιρνω αντικαταθλιπτικο αλλα τι να κανω με την καταθλιψη? καμια ιδεα κανεις?να υπομεινω τις υπομανιες μιας και ειναι σχετικα ευχαριστες ή να μιλησω με τη γιατρο μου που μαλλον θα μου κοψει το αντικαταθλιπτικο ακομα καλα καλα δε τ αρχισαμε?παλιοτερα ειχα κανει μεικτο και μου ειχαν κοψει τα αντικαταθλιπτικα μαχαιρι.και τωρα η γιατρος με πολυ δυσκολια μου το εδωσε γιατι ανησυχησε απο την καταθλιψη..εχει κανεις καμια αντιστοιχη εμειρια? καμια συμβουλη?κατι να με βοηθησει?κι αν δε φταει το ακαταθλιπτικο και απλα κανω επεισοδιο?

  2. #2
    Boo, υπαρχει τροπος να εκτονωσεις την εντονη υπερδιεργεση ? Εγραψες δυσκολευεσαι να συγκεντρωθεις, δοκιμασες να γραψεις ας πουμε ολα οσα νιωθεις, μετα να ζωγραφισεις, μετα λιγο ασκηση ?

    Καλο ειναι να το αναφερεις στην γιατρο σου οπως και το πως το αντιμετωπιζεις. Εκεινη θα κρινει και θα αποφασισετε μαζι.

    Εισαι καλυτερα τωρα ?
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    δεν εχω καποιο τροπο να την εκτονωσω την ενταση.απλα μιλαω πολυ σε οποιον βρω..στον κολητο μου δηλαδη κυριως.δε μπορω να γραψω εκεινη την ωρα δυστηχως το μυαλο μου τρεχει και δε μπορω να εχω εναν ειρμο στις σκεψεις μου.τωρα για ασκηση δεν το ειχα σκεφτει.εχω κλειστει 2 εβδομαδες μεσα λογω της καταθλιψης.αλλα εχουμε εναν διαδρομο στο σπιτι για τρεξιμο.ισως αν με ξαναπιασουν τσιτες να το χρησιμοποιησω.καλη ιδεα!
    φοβαμαι να της το πω μηπως μου κοψει το αντικαταθλιπτικο και μεινω ξεκρεμαστη στην καταθλιψη μου μετα. μ εχουν φορτωσει ενα καρο φαρμακα για να ισοροπω αλλα αυτη τη φορα τα ξεπερασα κι αυτα..
    τωρα ειμαι πεσμενη πολυ..

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μηπως αυτο που γραφεις οτι μιλας πολυ σε οτι να ναι το κανεις απο ενστικτο μπας κ εμφανιστει καπιος που καταλαβαινει καλυτερα απο σενα τι σου συμβαινει?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    μακαρι να ηταν ετσι αλεξανδρε..ειναι υπομανια γιατι ειναι ολο μαζι το πακετο.πολυλογια, τσιτα,οι σκεψεις ειναι απειρες και τρεχουν στο κεφαλι μου, πηδαω απο το ενα θεμα στο αλλο συνεχως, νομιζω οτι μπορω να κανω τα παντα, εχω αισθημα μεγαλης εφοριας, ευερεθιστηκοτητα κλπ
    και μετα απο λιγες ωρες ολα αυτα εξαφανιζονται και πεφτω σε σκετη καταθλιψη..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Δυστυχώς δεν βλέπω πολύ κόσμο στην κατηγορία της διπολικής διαταραχής.Εγώ έχω σχιζο και δεν μπορώ να σε βοηθήσω.
    Πιστεύω η μόνη λύση είναι να επισκεφτείς τον γιατρό σου και να σου πει από κοντά τι πρέπει να γίνει.Έτσι κ αλλιώς τι συμβουλή να σου δώσει κάποιος άλλος.Και την ίδια εμπειρία να είχε κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.

    Είχες κάνει κάποια ελάττωση των φαρμάκων από μόνη σου;;
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αχ θεουλη μου.. οταν λες βασικα οτι δεν εχουν ειρμο οι σκεψεις σου τι ενοεις ακριβως οτι λες κατεβατα τυπου μπλμπλμπλμπλαμπλαμπλα σαν ενα αλυτο κουβαρι πχ?
    υπαρχει αραγε περιπτωση καπιος να μαντεψει τι θες να πεις?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    ενοω οτι κανω 100 σκεψεις το λεπτο.πως να στο εξηγησω?τρεχουν μεσα στο κεφαλι μου απειρες.παω απο το ενα θεμα στο αλλο και στις σκεψεις και στην ομιλια μου και χανεται ο ειρμος μιας σκεψης. ο αλλος οταν μ ακουει μπερδευεται δε καταλαβαινει πολλα.τουλαχιστον ετσι μου ειπε ο κολητος μου

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω παντως κατι καταλαβα απο αυτο το κειμενο ειμαι εξπερ στις μεταφρασεις καπιες φορες μαλον ενοουσες οτι σου την εσπαγε το στρωμα επειδη ηταν πολυ σκληρο κ ηθελες να το καταστρεψεις για να κοιμηθεις σε αλλο

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    εδω εγραψα οταν επεσα ψυχολογικα παλι χτες.στην υπομανια δεν εχω υπομονη να συγκεντρωθω να γραψω...το στρωμα ηθελα να το "σφαξω" γιατι ετσι μου την εδωσε που υπηρχε.. στο παρελθον σε αντιστοιχες καταστασεις εσπαγα πιατα, εσκιζα μαξιλρια και φωτιστικα κλπ.γινομαι λιγο καταστροφικη σε τετοιες κατταστασεις :P

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δε μου εχει τυχει κατι αναλογο για να μπω ακριβως σε αυτη την οπτικη γωνια αλλα βλεπω κ τις λεξεις που χρησιμοποιεις οπως μου την εσπαγε σπαω κλπκλπ αλλα μη σφαξεις τιποτα αλλα πηγενε σε γιατρο να σε ηρεμισει κ ο κυριος ας διξει ελεος τι αλλο να πω...
    για ολα υπαρχει μια εξηγιση παντως...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    φοβαμαι να το πω στη γιατρο μου γιατι μπορει να μου κοψει το αντικαταθλιπτικο λογω των υπομανιων και μεινω μετα να παλευω την καταθλιψη χωρις φαρμακο

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ναι ενταξει αλλα θα τα καταφερεις χωρις φαρμακο η θα τα κανεις ολα καλοκαιρινα??
    μηπως πρεπει να ψαξεις εξηγιση για το γιατι ενεργεις ετσι? εγω δε πιστευω οτι δεν υπαρχει εξηγιση υπαρχει εξηγιση απλα δε την εχεις αντιλιφθει.
    αν θες να το παλεψεις χωρις φαρμακα πρεπει να φρονιμεψεις γιατι δε θα μπορεσουν οι αλλοι γυρω σου να σε αντεξουν να τα κατεδαφισεις ολα.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    νομιζω οτι θα σου εκανε μια σχολη καρατε η κατι αναλογο.η κατι να εκτονωνεις ολο αυτο καποτε ειχα παει κ γω σε μια σχολη καρατε πολυ παλια αλλα τη παρατησα σε ενα μηνα.αλα εσενα μπορει να σ αρεσει.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    ενταξει προσπαθω να μην κανω ζημιες τωρα που μενω με τους δικους μου.προσπαθω να συγκρατιεμαι.δε θελω να μεινω χωρις το αντικαταθλιπτικο.η υπολοιπη αγωγη δε με πιανει αυτη τη φορα ρε γαμωτο.ειχα 10 μηνες να πεσω.μονο ενα ψυχωτικο επεισοδιο ειχα τον αυγουστο.κατα τα αλλα απο καταθλιψη και μανιες υπομανιες ειχα ηρεμησει.δε ξερω τι μ επιασε ετσι ξαφνικα.
    ετσι μου βγαινει παντως οταν ανεβαινω.κανω ζημιες.δε ξερω γιατι..

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. υποτροπη ιδιο αντικαταθλιπτικο???
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 14-08-2013, 19:18
  2. ποτε θα σταματησει αυτο το "ρημαδι" 1% να καθοριζει ολη την ημερα μου?
    By edim in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 38
    Last Post: 27-09-2012, 00:34
  3. η μουσική ως αντικαταθλιπτικό
    By evaclooney1 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 07-04-2012, 21:29
  4. zolotrin αντικαταθλιπτικο
    By d_o in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 20-03-2011, 13:04
  5. ξεχασα να παρω το αντικαταθλιπτικο μου....
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 07-02-2010, 02:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •