Θέλω να βγω από την κατάθλιψη αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ από που μπήκα ..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    549

    Θέλω να βγω από την κατάθλιψη αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ από που μπήκα ..

    Στην παρούσα φάση πάντως παραπαίω ...
    Last edited by turtle; 29-11-2015 at 00:13.
    Tα καλύτερα έρχονται από την Κίνα... με χελώνα κουτσή

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    150
    Τι είναι αυτό που σου δημιουργεί θλίψη;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    549
    Lonely δεν θέλω να το μοιραστώ αυτό μαζί σου γιατί είσαι μικρή και ευαίσθητη ..απλώς θα σου έλεγα τώρα που είσαι μικρή να ψάξεις καλά τα επαγγέλματα , να βρεις τι σου ταιριάζει και θα έχεις μέλλον πράγματα που σε ενδιαφέρουν, γνώσεις και να μην χάνεις τον καιρό σου ! Όπως τον έχω χάσει εγώ για κάποιους λόγους .. Να σε προσέχεις κ μακριά από "κακούς" ανθρώπους ..αυτά..
    Tα καλύτερα έρχονται από την Κίνα... με χελώνα κουτσή

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    549
    Μακάρι να γύρναγα το χρόνο πίσω στην πρώτη φορά που είχα καταθλιπτικό σύμπτωμα ... και τότε να επικεντρωνόμουν στο τι θετικό συνέβαινε εκείνη την στιγμή χωρίς να επηρεάζομαι από καταστάσεις και όσους προσπαθούσαν να μου επιβάλλουν την άποψη τους .. αυτό θα είχε λύσει σίγουρα πολλά από τα σημερινά μου προβλήματα κ δεν θα είχε επιδεινώσει την κατάσταση . Έχω να πω , πως πλέον τα δάκρυα έχουν γίνει βάρος στο στήθος μου .. πότε θα σταματήσει αυτό το δακρύβρεχτο σενάριο μου δεν το ξέρω . Αν λέω αν πέρναγε από μπροστά μου ένας μικρός κομήτης αισιοδοξίας ... και όχι αυτό το άθλημα μετ εμποδίων που έχει καταντήσει η φτωχή μου ύπαρξη ... θα τον καβάλαγα και έφευγα ταξίδι στο υπερπέραν ... μοιράζομαι μόνο μια σημερινή ωραία στιγμή που πραγματικά απέλαυσα .. ένα κύμμα από αποδημητικά πουλιά ... σ ένα γλυκό ροζ ουρανό .. να κάνουν επίδειξη πτήσεως κ σχηματισμούς .....για μια στιγμή κ μόνο ξέχασα τους φόβους , τα προβλήματα μου .. ότι με καθήλωνε ..το σύστημα αλλά κ το στραβό μου το κεφάλι .. αναρωτιέμαι άραγε θα είμαι ποτέ πραγματικά καλά .. γιατί ώς τώρα ολοένα κ χειρότερα από όλες τις απόψεις ..
    Tα καλύτερα έρχονται από την Κίνα... με χελώνα κουτσή

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εγω που ειμαι 54 , εχω την πιο ουσιαστικη σχεση , φιλικη παντα , με μια 18 ετων . Καθε μερα μιλαμε , λεμε τι μας αποοσχολει , ειναι πολυ ξυπνια , δεν παιζει παντα ρολο η ηλικια .

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    549
    Η κατάθλιψη είναι μια ρουφήχτρα τελικά ....σε πάει και σε πάει και πάει κάτω και δεν έχει τελειωμό ...το ίδιο και ο φόβος ...περνάνε τα χρόνια σα νερό ..κοιτάς πίσω και βλέπεις μόνο μαυρίλα και δυστηχία ...και πάλι πάνω που έχεις βρει σχετικώς λέμε τώρα τις ισσοροπίες σου εισβάλλει πάλι και σε τραβάει προς τα κάτω ..αλλά ο χαμένος χρόνος ποτέ μα ποτέ δεν γυρνάει πίσω...
    Tα καλύτερα έρχονται από την Κίνα... με χελώνα κουτσή

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    180
    Αυτό με τον χρόνο με βρίσκει σύμφωνο. Απλά όταν συμβαίνει,δεν το καταλαβαίνουμε ή δεν μπορούμε να κάνουμε και κάτι. Εγώ θυμάμαι που ήμουν 20 χρονων και υπήρχαν πολλές φορές που ούτε σηκωνόμουν από το κρεβάτι. Και τώρα δεν ζω όπως αρμόζει στην ηλικία μου. και πέρυσι δεν έκανα τίποτα και ξαφνικά μια μέρα,αφού είχε περάσει καιρός, λέω τι κάνω; Αυτό που θέλω να πω είναι ότι και τώρα δεν είμαι καλά (και πολύ αμφιβάλλω αν θα είμαι) αλλά είναι σημαντικό το ότι ξέρουμε γιατί τουλάχιστον γνωρίζουμε ποιός φταίει και δεν αναλωνόμαστε στο γιατί και στο πώς. Βέβαια, χρειάζεται και άλλο βήμα προς διαχείριση και θεραπεία, αλλά για αυτά ας γράψει κάποιος άλλος.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    549
    Quote Originally Posted by psy me View Post
    Αυτό με τον χρόνο με βρίσκει σύμφωνο. Απλά όταν συμβαίνει,δεν το καταλαβαίνουμε ή δεν μπορούμε να κάνουμε και κάτι. Εγώ θυμάμαι που ήμουν 20 χρονων και υπήρχαν πολλές φορές που ούτε σηκωνόμουν από το κρεβάτι. Και τώρα δεν ζω όπως αρμόζει στην ηλικία μου. και πέρυσι δεν έκανα τίποτα και ξαφνικά μια μέρα,αφού είχε περάσει καιρός, λέω τι κάνω; Αυτό που θέλω να πω είναι ότι και τώρα δεν είμαι καλά (και πολύ αμφιβάλλω αν θα είμαι) αλλά είναι σημαντικό το ότι ξέρουμε γιατί τουλάχιστον γνωρίζουμε ποιός φταίει και δεν αναλωνόμαστε στο γιατί και στο πώς. Βέβαια, χρειάζεται και άλλο βήμα προς διαχείριση και θεραπεία, αλλά για αυτά ας γράψει κάποιος άλλος.
    Θεραπεία οκ ... αλλά και πράξη ... όταν έχεις φτάσει στο σημείο να σε έχει καταπιεί η κουβέρτα ... και να μην νοιώθεις δύναμη να σταθείς στα πόδια σου .. χωρίς την ευθυκρισία να σηκωθώ και να κάνω πράγματα γιατί ο καιρός περνάει .. και πάς όλο και πιο κάτω ... τι να σου κάνει και η θεραπεία .....μετά .. εγώ νοιώθω να έχω καταστρέψει την ζωή μου ...θέλω να δώσω πούλο σε ότιδηποτε αρνητικό ως τώρα ... αλλά από την άλλη γυρνάω πίσω και αναρωτιέμαι πως έγινε όλο αυτό ! τι έκανα τι δεν έκανα ... και τότε με πιάνει πάλι μαυρίλα .. και άντε να σηκωθώ ... φαύλος κύκλος και το χειρότερο στην πραγματική ζωή ... να μην υπάρχει άνθρωπος που να μπορεί να καταλάβει ..και συν την μαυρίλα ... μια απέραντη μοναξιά ..
    Tα καλύτερα έρχονται από την Κίνα... με χελώνα κουτσή

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    180
    Δεν μπορώ να διαφωνήσω, αλλά αυτό που νομίζω είναι σημαντικό είναι η διαχείριση της ίδιας της....σκέψης. και εγώ όταν το είδα λέω ναι,καλά. Όμως, δεν χρειάζεται και τόση πολλή σκέψη. Και εγώ μιλάω μόνος μου πολλές φορές... Το π'ως και το γιατί κάποιο κάνουν αρνητικές σκέψεις, ενώ άλλοι γελάνε όλη την ώρα είναι μεγάλο θέμα. Πρακτικά, μπορείς να πεις ότι θα μιζεριάζεις 2 συγκεκριμένες ώρες τη μέρα και τις υπόλοιπες δε θα σκέφτεσαι τα προβλήματα. Βέβαια,και αυτό δεν είναι εύκολο απόλυτα αλλά τουλάχιστον σχετικά με προβλήματα που ΄τωρα πια δεν είναι μπροστά μας μπορεί να εφαρμοστεί.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    209
    Πόσο μίζεροι είμαστε. Δεν πιστεύω πως μας βοηθάει να μοιρολατρουμε!!! Μακάρι ν γυρνούσε ο χρόνος πίσω αλλά δεν ζούμε σε ταινία δυστυχώς! !! Ότι είναι πίσω μας είναι πίσω και δεν μπορεί να σαμποτάρει το εσωτερικό μας παρόν και μέλλον!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    549
    Quote Originally Posted by psy me View Post
    Δεν μπορώ να διαφωνήσω, αλλά αυτό που νομίζω είναι σημαντικό είναι η διαχείριση της ίδιας της....σκέψης. και εγώ όταν το είδα λέω ναι,καλά. Όμως, δεν χρειάζεται και τόση πολλή σκέψη. Και εγώ μιλάω μόνος μου πολλές φορές... Το π'ως και το γιατί κάποιο κάνουν αρνητικές σκέψεις, ενώ άλλοι γελάνε όλη την ώρα είναι μεγάλο θέμα. Πρακτικά, μπορείς να πεις ότι θα μιζεριάζεις 2 συγκεκριμένες ώρες τη μέρα και τις υπόλοιπες δε θα σκέφτεσαι τα προβλήματα. Βέβαια,και αυτό δεν είναι εύκολο απόλυτα αλλά τουλάχιστον σχετικά με προβλήματα που ΄τωρα πια δεν είναι μπροστά μας μπορεί να εφαρμοστεί.
    μελαγχολία με πρόγραμμα ... δεν ξέρω μπορεί .. εμένα με πιάνει όπου να ναι κι όπως να ναι ...
    Tα καλύτερα έρχονται από την Κίνα... με χελώνα κουτσή

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    549
    Quote Originally Posted by Cicada View Post
    Πόσο μίζεροι είμαστε. Δεν πιστεύω πως μας βοηθάει να μοιρολατρουμε!!! Μακάρι ν γυρνούσε ο χρόνος πίσω αλλά δεν ζούμε σε ταινία δυστυχώς! !! Ότι είναι πίσω μας είναι πίσω και δεν μπορεί να σαμποτάρει το εσωτερικό μας παρόν και μέλλον!
    λέμε τώρα...
    Tα καλύτερα έρχονται από την Κίνα... με χελώνα κουτσή

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Turtle ψαξε την ζωη σου σαν φλασ μπακ .....βοηθαει τουλαχιστον εμενα με βοηθησε
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    549
    Quote Originally Posted by arntaben View Post
    Turtle ψαξε την ζωη σου σαν φλασ μπακ .....βοηθαει τουλαχιστον εμενα με βοηθησε
    και έχω κάνει focus σε όλες τις φρίκες ...
    Tα καλύτερα έρχονται από την Κίνα... με χελώνα κουτσή

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Και εχειςβρει τι εφταιγε σε ολες αυτες ?
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Πρωκτικό σεξ-θέλω αλλά δε μπορώ
    By kokkinoskoufitsa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 154
    Last Post: 01-09-2019, 19:23
  2. ΘΕΛΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ!!!!!
    By weirdthings in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 31
    Last Post: 18-02-2014, 01:14
  3. ΘΕΛΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ
    By donald in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 13-02-2012, 21:24
  4. ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΘΥΜΗΘΩ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 17-07-2009, 21:37
  5. Θέλω αλλά δεν μπορώ... νομίζω...
    By Naranja in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 15-04-2006, 12:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •