Αγχωδης διαταραχη με σωματικα συμπτωματα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    9

    Αγχωδης διαταραχη με σωματικα συμπτωματα

    Καλησπερα.Ηθελα να μοιραστω αυτο που ζω δυο χρονια τωρα.Ημουν εθισμενος στο αλκοολ αρκετα χρονια και ειχα και παθολογικη ζηλεια στην σχεση μου που κρατησε 3.5 χρονια.Μετα απο τον χωρισμο ξεκινησε αυτο το ασχημο πραγμα.Οκ η στεναχωρια και οτι με πηρε απο κατω.Τα σωματικα συπτωματα ομως ειναι παρα πολλα απο μουδιασματα στο κεφαλι μεχρι και τα χερια.Εσωτερικο τρεμουλο στα χερια.εμβοες στα αυτια.Ακομα και τωρα νιωθω περιεργα με το περιβαλλον μου.Μια αισθηση σαν να μην βρισκομαι στην πραγματικοτητα.Κρισεις πανικου ειχα 1 χρονο καθε μερα.Συνεχεια μου ερχοντε σκεψεις γεματες τρομο κ φοβο για κατι που εχει γινει η και φανταστικο ακομα και με ταραζει.Ολο αυτο το διαστημα ομως ειμαι δραστηριος και ζω την ζωη κανονικα.Εκανα ολες τις εξετασεις και ειναι καθαρες απο παθολογια.Ο ψυχιατρος μου εχει δωσει καθε βραδυ 1 entact 10mg και ενα seroquel 25 mg.Μετα απο 1.5 χρονο φαρμακευτικη αγωγη τα σωματικα συμπτωματα ομως ειναι απο την ωρα που ξυπναω μεχρι την ωρα που θα κοιμηθω το βραδυ και καποιες φορες ειναι πολυ εντονα επειτα απο καποιες σκεψεις αγχους που ερχοντε απροσκλητεςκαι καμια φορα λογο κουρασης απο τα συπτωματα ερχετε και καταθλιψη.Δεν θα επρεπε να εχουν υποχωρησει εφοσον ακολουθω την θεραπεια κατα γραμμα και δεν πινω αλκοολ??Θελω μια συμβουλη απο καποιον που γνωριζει για τα σωματικα συπτωματα που περιγραφω.Σας ευχαριστω εκ των προτερων.Αγγελος

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    Αγγελε δεν ειμαι φυσικα γιατρος, αλλα εχεις συζητησει με την γιατρο σου οτι δεν σε εχει πιασει το φαρμακο; γιατι μετα απο 1,5 χρονο δεν δικαιολογείται να μην εχεις δει βελτιωση και να εχεις τα ιδια συμπτωματα.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    ναι και εγω εκει απορρησα!.. τοσο χρονο και ακομα βασανίζεις τον εαυτο σου ? το χαπι δεν θα σε σωσει βεβαια , κανεναν δεν σωζει!...αλλα τουλάχιστον θα θε βοηθησει...προφανως και επρεπε απο καιρο να εχεις αλλαξει χαπια ..αδικα μα πολυ αδικα βασανίζεσαι!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    9
    Κ.Fleur.Σας ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο σας.
    Το εχω συζητησει με τον γιατρο μου και επιμενει να μην αλλαξω τα φαρμακα.Αλλο ενα ασχημο με αυτην περιπετεια που ζω ειναι βεβαια για καποιο διαστημα αυτα τα συπτωματα μπορει να εξαφανιζοντε για πολυ λιγο ομως επανερχοντε πιο δυνατα.
    Θα το συζητησω ξανα στην επομενη συνεδρια.
    Με σεβασμο Αγγελος

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    9
    Κ.Rea σας ευχαριστω πολυ και εσας.Ο γιατρος επιμενει σε αυτα τα φαρμακα αλλα θα το ξανασυζητησω.
    Πραγματικα δεν ξερω τι αλλο να κανω για να φυγουν απο πανω μου αυτα συπτωματα.Παει αρκετος καιρος αλλα το σιγουρο ειναι δεν το βαζω κατω.Να πω οτι στους εξι μηνες απο τον χωρισμο εξαφανιστηκαν τα συπτωματα ομως μετα απο τρεις μηνες επανηλθαν πιο δυνατα υποτροπιασα δλδ λογο μεγαλου στρες που περασα στην δουλεια μου.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    φιλε εχω περασει αρκετα δυσκολα με αυτη την ασθενεια και σωματικα και εγκεφαλικα εχω κανει ολα τα πειραματα
    με τα φαρμακα και τα πραγματα ειναι πολυ απλα τελικα το εντακτ ειναι για τη διαθεση σου
    το σεροκουελ ειναι αντι για ηρεμιστικα η λυση ειναι πολυ απλη τι θα κανα εγω θα κρατουσα μονο το σιροκουελ και γυμναστικη και μετρηεμενη ζωη αμα κανεισ καλη εξυπνη γυμναστικη και κρατησεισ σταθερο το φαρμακο σε μια πενταετια δε θα χεισ τιποτα απο ολα αυτα
    και θα εισαι αθλητησ στο τελοσ δηλαδη δυσκολα να τα ξαναπαθεισ αν περιμενεισ με φαρμακα μια ζωη θα παιδευεσαι
    φιλικα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    τα φαρμακα σου αν δε θεσ γυμναστικη ειναι καλα απλα εγω στο λεω για να πετασ να μην το ξαναπαθεισ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    και φυσικα αμα καταφερεισ και γινεισ αθλητησ και μπυρεσ θα πινει και οτι γουσταρεισ αμα εισαι αθλητησ πετασ δεν παιζεισ
    αυτο βαλε στοχο κι αμα το καταφερεισ θα καταλαβεισ τι ενοοω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    θα κανεισ υπομονη δυο τρια χρονια και μετα θα πετασ μονιμα αμα δυναμωσει ο οργανισμοσ και βελτιωσεισ τη συνολικη σου υγεια
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    9
    K.Elis σευχαριστω παρα πολυ για την συμβουλη σου.
    Τι εννοεις οταν λες εξυπνη γυμναστικη?Γυμναστηριο,κολ υμβητηριο?

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    9
    Κ.Elis εσεις περασατε παρομοια συμπτωματα με εμενα?
    Ποσο καιρο κρατησαν?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    εξυπνη γυμναστικη ενοοω να εισαι ηρεμοσ και να κανεισ το προγραμματακι σου η την προπονηση σου χαλαρα αλλα το μυαλο σου να ειναι εκει θεσ να παιζεισ μπαλλα παιξε μπαλλα θεσ μπασκετ θεσ βαρη θεσ κολυμβητηριο οτι θεσ για μενα τα βαρη ειναι το καλυτερο
    εχουν το καλυτερο αποτελεσμα αμα εισαι εντελωσ αγυμναστοσ θα σε βοηθησει πολυ στην αρχη η θα χειροτερεψεισ πολυ
    στα συμπτωματα αλλα ειναι μεχρι να συνιθησεισ την κουραση και να δυναμωνει ο οργανισμοσ
    παντωσ εγω πιστευω οτι αμα κανεισ μια μετρηεμενη ζωη δηλαδη να κοιμασαι καλα και να εχεισ και μια δουλεια που να περνασ καλα
    θα σου φυγουν ολα καποια στιγμη η αγωγη ειναι καλη απλα εγω στο λεω να βαλεισ στοχο να γινεισ αθλητησ μετα θα πετασ
    και στη δουλεια και στισ μπυρεσ και σε ολα αλλιωσ υπομονη και καποια στιγμη θα περασει η αγωγη ειναι καλη
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    εγω ειχα τρεμουλα και πολυ αγχοσ για κανα δυο χρονια
    παντα εκανα γυμναστικη απλα τωρα τελευταια εχω γινει αθλητακοσ
    εμενα και η αγωγη μου δεν ηταν καλη καποιεσ φορεσ ευτυχωσ μου την εδωσε καποια στιγμη κι εκανα πειραματα
    και καταλαβα πωσ ρυθμιζεται αυτο που εχω κι ετσι τωρα μετα μια πενταετια ειμαι αθλητησ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    εσενα η αγωγη σου ειναι καλη παντωσ να ξερεισ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #15
    Άγγελε Καλη Δυναμη...
    Τα χαπια δινουν ενα τσακ καλυτερο επιπεδο διαβιωσης, η ουσιαστικη επιβιωση ομως μαλλον σηκωνει αρκετη ψυχοθεραπεια και παρα πολλες αλλαγες στον τροπο σκεψης και συμπεριφορας μας. Δεν ξερω πολυ κοσμο που πηρε ψυχοτροπες ουσιες και εγιανε μεσα σε 6 μηνες.
    Δεν υπαρχει μια συνταγη, μια μονο εξηγηση, οπως και μια μονο ΛΥΣΗ.
    Ειχες παθολογικη σχεση με το αλκοολ γιατι ηδη ειχες θεματα που "ξεχνουσες, προσπερνουσες" με αυτο, τα σωματικα συμπτωματα σε γενικες γραμμες ειναι μια κλωτσια να αλλαξεις συνηθειες και επιλογες.
    Στο "ντιβανι της ψυχοθεραπειας" που διανυω καταλαβαινω πως απαξ και αρχισουν το ψυχο σωματικα ή διαταραχη ή καταθλιψη δεν εχεις εναλλακτικη περα απο το να αλλαξεις. Στην αλλαγη θα χρειαστεις καποια στηριγματα να κρατηθεις απο το τρανταγμα. Επιλεγεις ποια θα ειναι αυτα και πορευεσαι.

    Ενας ευαλωτος εσω εαυτος θαβεται για να αμυνθει καποια στιγμη δεν παιρνει οξυγονο και τα παντα του φερνουν τρομο...

    Μια εξηγηση που εχω δωσει ως παθουσα.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Similar Threads

  1. ΣΩΜΑΤΙΚΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΓΧΟΥΣ...
    By lupus30 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 308
    Last Post: 19-07-2016, 11:06
  2. Πολλά Σωματικά συμπτώματα
    By smoochie in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 53
    Last Post: 27-05-2014, 02:24
  3. Σωματικά Συμπτώματα Αγχους ???
    By doublep in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 28-07-2012, 14:54
  4. σωματικά συμπτώματα άγχους
    By Eva1995 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 02-01-2012, 19:22
  5. Διαταραχή πανικού με έντονα σωματικά συμπτώματα
    By m.monkey in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 15-07-2011, 21:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •