ταχυκαρδια στον υπνο - Page 59
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 59 of 60 FirstFirst ... 94957585960 LastLast
Results 871 to 885 of 897
  1. #871
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Μπιλ, εγώ βλέπω ότι είσαι αρνητικός τόσο να πας σε γιατρό για τα σωματικά σου συμπτώματα όσο και σε ψυχίατρο. Άρα είσαι εγκλωβισμένος στη μέση. Από τη μία υποψιάζεσαι ότι μπορεί να τα δημιουργεί όλα αυτά το άγχος σου, από την άλλη τα σωματικά συμπτώματα σε πανικοβάλλουν. Εγώ δεν πιστεύω ότι είναι άγχος. Όπως δεν πιστεύω ότι τα δικά μου είναι άγχος. Τέτοια άτυπα συμπτώματα οι γιατροί τα ονομάζουν άγχος γιατί δεν ξέρουν πως αλλιώς να τα ονομάσουν. Κι αν έχεις καλή κλινική εικόνα, δεν το ψάχνουν περαιτέρω. Μπορεί να είναι χίλια δυο, ακόμα και κάτι σοβαρό. Μπορεί να είναι σπάνιο γενετικό σύνδρομο μπορεί και τίποτα απολύτως. Το πρόβλημα είναι πως ι εσύ, όπως ακριβώς κι εγώ, με το παραμικρό πανικοβάλλεσαι. Κι εγώ έτσι ακριβώς είμαι. Σήμερα το πρωί ξύπνησα με κάτι σαν αναφυλαξία. Όντως είχα θέμα, Σηκώθηκα, είδα το εξάνθημα, αγχώθηκα και τότε ξεκίνησαν να αυξάνονται οι παλμοί και πήγα να πάθω κρίση πανικού. Άλλο η κρίση πανικού (ψυχολογικό) άλλα τα εξανθήματα (παθολογικό). Το ένα προκάλεσε το άλλο. Μετά κατάφερα να ηρεμήσω κάπως, και όταν σηκώθηκα για να πάω στο νοσοκομείο, ανέβηκαν πάλι οι παλμοί μου αλλά ήμουν ήρεμος. Αυτό ήταν κάτι παθολογικό, η ορθοστατική ταχυπαλμία, και όχι ψυχιατρικό. Το ίδιο ακριβώς σύμπτωμα (η αύξηση των παλμών) ήταν για διαφορετικούς λόγους, σε διαφορετικές στιγμές. Εγώ το καταλαβαίνω από τον εαυτό μου.

    Και για να απαντήσω και στον φίλο Νικόλα, δεν ήμουν πάντα έτσι, είχα περάσει και στο παρελθόν τέτοια φάση, αλλά μετά την ξεπέρασα και από πέρυσι έχω γυρίσει στα ίδια. Και το κακό είναι πως όντως έχω πρόβλημα υγείας τώρα (Ορθοστατική ταχυπαλμία) που με δυσκολεύει πάρα πολύ. Αλλά αυτό το πρόβλημα, στο μυαλό μου είναι χίλιες φορές βαρύτερο από είναι.

    Στα λέω αυτά Μπιλ γιατί από τη μία καταλαβαίνω τι νιώθεις, αλλά από την άλλη βλέπω πως είσαι εγκλωβισμένος στη μέση.
    Πήγαινε αύριο σε έναν γιατρό, παθολόγο, ότι έχεις αυτά και αυτά τα συμπτώματα. Το κοκκίνισμα που σε ανησυχεί. Θα μου πεις είναι και το κόστος στη μέση, το κατανοώ, αλλά διέθεσε ακόμα λίγα χρήματα για να κοιτάξεις αυτό που σε ανησυχεί. Μην πας στο γιατρό για να σε εξετάσει γενικά σε αόριστα, πες του έχω αυτά τα συμπτώματα, με ανησυχούν και θέλω να δω αν είναι κάτι σοβαρό.
    Παράλληλα πήγαινε σε έναν ψυχίατρο. Πήγαινε να σε διαγνώσει. Θα σου γράψει και αγωγή, αν θες μην την πάρεις, αλλά πήγαινε να έχεις το χαρτί, αν κάποτε το αποφασίσεις. Και μόνο το άκουσμα του ότι έχεις αυτό και αυτό το πρόβλημα, θα σε βοηθήσει να διαχωρίσεις κάπως τα πράγματα στο μυαλό σου. Κι εγώ με τα ίδια παλεύω. Κι εγώ βρίσκω χίλιες δικαιολογίες για να μην πάρω αντικαταθλιπτικά. Αυτά που λες εσύ για τη δουλειά σου, τα λέω κι εγώ στον εαυτό μου. Δεν γίνεται να είμαι σαν ζόμπι. Αλλά σαν ζόμπι είσαι μόνο τις πρώτες εβδομάδες, μετά ομαλοποιείται. Μετά αρχίζω τα αλλά με τις παρενέργειες και φοβάμαι να τα πάρω. Κάποια στιγμή θα το πάρω κι εγώ απόφαση.
    Σε σχεση με την ομοιοπαθητική, οκ, μπορεί όντως να σε έχει βοηθήσει, μπορεί και καθόλου όμως. Γιατί κι εγώ έχω μέρες που δεν έχω τίποτα και καμία ανησυχία και μετά υποτροπιάζω.


    Νικόλα, με ρώτησες στο άλλο θέμα για ποιο λόγο έχω αυτά τα θέματα. Πολλοί οι λόγοι, έχω περάσει δύσκολα παιδικά χρόνια και δεν πάνε καλύτερα τα πραγματα. Έχω διαγνωστεί με ιδεοψυχαναγκασμό και μετατραυματικό στρες. Αλλά πρόσφατα διαγνώστηκα και με σύνδρομο ορθοστατικής ταχυπαλμίας, για αυτό το ψάχνω, γιατί πριν, με την ίδια αγχώδη διαταραχή, οι παλμοί μου ήταν πάντα πολύ χαμηλοί. Πέρασα μια λοίμωξη και μου άφησε κουσούρι με τους παλμούς από ότι έχω καταλάβει. Την κολονοσκόπηση την έκανα γιατί έχουμε ιστορικό καρκίνου και μου είπε ο γιατρός να την κάνω. Και παράλληλα ψάχνω την ορθοστατική. Έχω ακόμα μια μαγνητική, ένα περαιτέρω χόλτερ και κάτι αιματολογικές Αν δεν βρεθεί κάτι άλλο, θα ξεκινήσω τα αντικαταθλιπτικά.
    Έχω παει σε γιατρούς και μου λένε πως δεν εχω τιποτα! Δεν μπορώ να πηγαίνω συνέχεια κάθε δυο με τρεις μήνες! Ολοι μου σύστησαν ψυχολόγο! Το κοκκίνισμα ειναι πολλές φορές απο άγχος μου είπαν αλλα μπορεί να ειναι δερματικο!

  2. #872
    Antonis8
    Guest
    Αρα γιατί ανοίγεις θέματα και ρωτάς για το κοκκίνισμα; Δεν καταλαβαίνω. Θεωρείς οτι σε ανακουφίζει να το ακούς και από κάποιον τρίτο ότι ειναι ψυχολογικό; Ψάχνεις να δεις αν έχουν και άλλοι τα ίδια συμπτώματα; Δεν ρωτάω δεικτικά, αναρωτιέμαι. Εγώ όντως κάποιες φορές όταν βλέπω ότι και άλλοι έχουν το ίδιο με μένα από άγχος, είμαι πιο ήρεμος. Αλλά από την άλλη, τα αγχώδη συμπτώματα είναι πάρα πολύ γενικά. Η ταχυπαλμία σε κάποιον μπορεί να είναι όντως από άγχος, σε κάποιον άλλο που επίσης έχει άγχος, μπορεί να είναι οργανικό. Είναι πολύ μπερδεμένα αυτά τα θέματα, δυστυχώς. Και άμεσα συνδεόμενα, γιατί με το παραμικρό, αλλάζει η εικόνα του οργανισμού, όπως για παράδειγμα στην κρίση πανικού.

    Μπορεί να έχεις πάει σε γιατρούς όπως λες, αλλά μπορεί να μην έχεις πάει στους σωστούς γιατρούς. Μπορεί αυτά που νιώθεις να είναι στομαχικά, χίλια δυο άλλα. Κι εγώ καθετί το αποδίδω και στην καρδιά, αλλά το 80% των συμπτωμάτων μου μέχρι τώρα οφειλόταν σε στομάχι και έντερο.

    Αν θεωρείς ότι δεν έχεις τίποτα, θεωρείς ότι είναι κάτι ψυχιατρικό; Αν ναι, γιατί δεν πας σε ψυχίατρο.

  3. #873
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Αρα γιατί ανοίγεις θέματα και ρωτάς για το κοκκίνισμα; Δεν καταλαβαίνω. Θεωρείς οτι σε ανακουφίζει να το ακούς και από κάποιον τρίτο ότι ειναι ψυχολογικό; Ψάχνεις να δεις αν έχουν και άλλοι τα ίδια συμπτώματα; Δεν ρωτάω δεικτικά, αναρωτιέμαι. Εγώ όντως κάποιες φορές όταν βλέπω ότι και άλλοι έχουν το ίδιο με μένα από άγχος, είμαι πιο ήρεμος. Αλλά από την άλλη, τα αγχώδη συμπτώματα είναι πάρα πολύ γενικά. Η ταχυπαλμία σε κάποιον μπορεί να είναι όντως από άγχος, σε κάποιον άλλο που επίσης έχει άγχος, μπορεί να είναι οργανικό. Είναι πολύ μπερδεμένα αυτά τα θέματα, δυστυχώς. Και άμεσα συνδεόμενα, γιατί με το παραμικρό, αλλάζει η εικόνα του οργανισμού, όπως για παράδειγμα στην κρίση πανικού.

    Μπορεί να έχεις πάει σε γιατρούς όπως λες, αλλά μπορεί να μην έχεις πάει στους σωστούς γιατρούς. Μπορεί αυτά που νιώθεις να είναι στομαχικά, χίλια δυο άλλα. Κι εγώ καθετί το αποδίδω και στην καρδιά, αλλά το 80% των συμπτωμάτων μου μέχρι τώρα οφειλόταν σε στομάχι και έντερο.

    Αν θεωρείς ότι δεν έχεις τίποτα, θεωρείς ότι είναι κάτι ψυχιατρικό; Αν ναι, γιατί δεν πας σε ψυχίατρο.
    Δεν ξερω αν εχω παει στον κατάλληλο πάντως τωρα τελευταία εχω με το κεφάλι κατι σαν βάρος αριστερά και γενικά πολυ περίεργα συμπτώματα. Πάντως δεν εχω την πολυτέλεια να τρέχω στους γιατρούς ούτε θέλω να το κανω με αγχώνει πιο πολυ. Θα παω να δω για το κεφάλι αυτα που με πιάνουν και τα σφιξιματα! Δεν μπορώ τωρα όμως να παω ούτε δουλεύω τωρα ούτε λεφτά εχω να πηγαίνω γιατι δυστιχως τα δίνω αλλου! Όποτε δεν μπορώ να παω. Όντως αν μου πει κάποιος οτι εχει αυτα τα συμπτώματα απο το άγχος τοτε ανακουφίζομαι κάπως!

  4. #874
    Antonis8
    Guest
    Την αγωγή που σου έδωσε ο ομοιοπαθητικός για πόσο σου είπε να την παίρνεις; Την παίρνεις κάθε μέρα;

  5. #875
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Την αγωγή που σου έδωσε ο ομοιοπαθητικός για πόσο σου είπε να την παίρνεις; Την παίρνεις κάθε μέρα;
    Την εχω σταματήσει. Τον πηρα τηλεφωνο μου ειπε να ξαναπάρω και αν δεν κανει κατι αυτή τη φορα να παρω αλλο. Ακομα δεν τον εχω παρει ειναι η αλήθεια τρέχω με δουλειές και γενικά εχω φουλ προγραμμα αυτο ειναι που με παει πίσω. Θα τον παρω όμως να του πω οτι ειμαι χειρότερα μετα την αλλαγή καιρού!

  6. #876
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    45
    Egw re paidia den 3erw ti exw.........exw kai nevra twra pww.Exw kati akrivos katw apo to aristero mou stithos, san mia mikri piesi.Den to niwtho edona,den exw zalada,den exw dispnia,e3adlimenos den eimai aplos exw afto..kai me enoxli ligo..Episis simera otan piga me podilata voltes me kati paidia, eixa mia ektati san na exasa enan palmo kai ena sfiximo.Eniosa episis ena enoxlima aristera omws meta katalava oti eixa piasti dld kamia fora mporei na einai apo alo logo to enoxlima kai na panikovalome xoris logo.Aplos tis ektates den tis adexo kamia fora otan me piani kamia, tromazo, ala meta apo ligo arxizw na skeftome logika..Oti exw pia tha tis sindeso me tin kardia..Exw pono sto sterno kai stin plati, EXW KARDIA,moudiazi to podi mou,OFILETE STIN KARDIA ,DEN STELNEI EMA KALA.Exw kanei kardiografima, sithoskopisi, piesi,,e3etaseis ematos ola kala.Skeftome omws na kanw kiales e3etaseis kardias gia na eimai sigouros.Pite mou exete paromia simptomata? Na paw na kanw kiales e3etaseis?

  7. #877
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by Maritf09 View Post
    Egw re paidia den 3erw ti exw.........exw kai nevra twra pww.Exw kati akrivos katw apo to aristero mou stithos, san mia mikri piesi.Den to niwtho edona,den exw zalada,den exw dispnia,e3adlimenos den eimai aplos exw afto..kai me enoxli ligo..Episis simera otan piga me podilata voltes me kati paidia, eixa mia ektati san na exasa enan palmo kai ena sfiximo.Eniosa episis ena enoxlima aristera omws meta katalava oti eixa piasti dld kamia fora mporei na einai apo alo logo to enoxlima kai na panikovalome xoris logo.Aplos tis ektates den tis adexo kamia fora otan me piani kamia, tromazo, ala meta apo ligo arxizw na skeftome logika..Oti exw pia tha tis sindeso me tin kardia..Exw pono sto sterno kai stin plati, EXW KARDIA,moudiazi to podi mou,OFILETE STIN KARDIA ,DEN STELNEI EMA KALA.Exw kanei kardiografima, sithoskopisi, piesi,,e3etaseis ematos ola kala.Skeftome omws na kanw kiales e3etaseis kardias gia na eimai sigouros.Pite mou exete paromia simptomata? Na paw na kanw kiales e3etaseis?
    δεν χρειάζεται να κάνεις καμία άλλη εξέταση, αν όλα αυτά που περιγράφεις προέρχονταν από καρδιά, θα φαινόταν από μια απλή ακρόαση με το στηθοσκόπιο. Η μικρή πίεση κάτω από το αριστερό στήθος μπορεί να είναι παροδικό πιάσιμο, μπορεί να είναι μυικό, μπορεί να είναι οισοφάγος/μια απλή δυσπεψία. Ακόμα και η δυσπεψία, ένα βαρύ γεύμα, κάτι που μπορεί να πέφτει βαρύ στο στομάχι μας μπορεί να φέρει καμιά έκτακτη, όπως και οι καφέδες, το τσιγάρο, τα αναψυκτικά. Και φυσικά το άγχος, η στενοχώρια. Επικεντρώσου στο πώς θα καταπολεμήσεις την αρρωστοφοβία που έχεις στο μυαλό σου. Εγώ μέχρι και ζαλάδες με πιάνουν, παραλίγο να χάσω την ισορροπία μου δύο φορές, και ακραία εξάντληση/αδυναμία με πιάνει και δεν μου βρίσκουν τίποτα. Όλα αυτά τα παθαίνω όταν είμαι αχγωμένος, στενοχωρημένος. Μόλις αλλάξει η διάθεσή μου, μόλις γίνει κάτι θετικό, μου περνάνε όλα.

  8. #878
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    45
    Ναι τα ξεχνάς όλα εχεις δίκιο.Όταν και εμένα με πιάνει χαρα με ένα γεγονός η κάνω κάποια δραστηριότητα φεύγουν ολα τα συμπτώματα...Έκει καταλαβαίνεις οτι είναι όλα ψυχοσωματικά.Εχω παρατηρήσει επίσης οταν έχω ταχυπαλμία θα επικεντρωθώ σε αυτό το πρόβλημα και θα έχω συνέχεια ταχυπαλμία,οταν έχω ενοχλήσεις στο στερνό θα έχω μόνο στο στερνό ενοχλήσεις. τέτοια φάση περνάω,

  9. #879
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    οκ και? εχεις ταχυκαρδια στον υπνο.. πες μου τωρα.. που ειναι το προβλημα?

  10. #880
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    οκ και? εχεις ταχυκαρδια στον υπνο.. πες μου τωρα.. που ειναι το προβλημα?
    Εχω πει ολα τα προβλήματα ποιο πανω.( οχι δεν νομίζω να έχω ταχυπαλμία στον υπνο).Τώρα απλα έχω τιν ενόχληση κάτω απο το στήθος,εκτατες,ταχυπαλμία με τιν αλλαγή του σώματος.Αυτά...Αλλα ο Νικόλας με βοήθησε πολύ και τον ευχαριστώ.!

  11. #881
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    45
    Γεννικά δεν νμζ να έχω οργανικό πρόβλημα γτ ήδη θα ειχε φανεί κατι απο της εξετάσης και επίσης δεν παθαίνω κατι οταν κάνω καποια σωματική ασκηση, απο την άλλη μου φεύγουν τα συμπτώματα τα ξεχνάω όλααα.

  12. #882
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    45
    Νικόλα εσυ πως νιώθης την έκτατη ;

  13. #883
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Maritf09 View Post
    Νικόλα εσυ πως νιώθης την έκτατη ;
    Σημερα το μεσημεράκι ένιωσα μια έκτακτη καθώς μιλούσα στο τηλεφωνο. Μεχρι και τη μίλια μου έκοψε μολις την επαθα. Εγω την νιώθω σαν έναν δυνατό χτυπο στο στήθος και μερικές φορές τινάζομαι όπως σημερα και με χτυπάει ρεύμα!

  14. #884
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    45
    Εμένα σαν να χάνω εναν παλμό η σαν εναν ποιο δυνατό χτύπο.Πραγματικά ειναι τρομαχτικό όμως το προκαλεί το στρες οποτε ήρεμαα..

  15. #885
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Maritf09 View Post
    Εμένα σαν να χάνω εναν παλμό η σαν εναν ποιο δυνατό χτύπο.Πραγματικά ειναι τρομαχτικό όμως το προκαλεί το στρες οποτε ήρεμαα..
    Σημερα ήμουν καλα μεχρι το απόγευμα που ειδα τον αγώνα. Είχα άγχος μετα. Μετα έφαγα και έγινα κατακόκκινος εκανε λεκέδες κόκκινους σαν μελανιές το πρόσωπο μου και εκανε ωρες να ηρεμίσει! Τωρα εχω μούδιασμα αριστερά στο σαγονι Δισφορια στο στήθος κέντρο προς αριστερά και σε κάποια φάση μου πόνεσε έντονα το χέρι αριστερά στον ώμο για την ακρίβεια! Δε ξερω νιώθω οτι θα πάθω εγκεφαλικό. Δε μπορεί να ειναι ψυχολογικά αυτα μου την εχει δώσει πολυ! Ακομα και στον γιατρο να παρω τηλεφωνο δε θα με παρει στα σοβαρά θα μου πει νέο παιδί εισαι δεν εχεις τιποτα! Θα ψαχτω τωρα γιατι μου ειπε ο γιατρος για δισανεξια σε κατι η αλλεργία και αν δεν Τοτε θα κοιτάξουμε για αυτοάνοσα! Αλλιώς δεν ειναι τιποτα και θα το αποδώσει 100% σε άγχος!

Page 59 of 60 FirstFirst ... 94957585960 LastLast

Similar Threads

  1. φωνη στον υπνο
    By galazia1980 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 15
    Last Post: 29-08-2019, 19:37
  2. Τινάγματα στον ύπνο
    By Venidos in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 14
    Last Post: 12-05-2014, 21:03
  3. ξαφνικη ταχυκαρδια στον υπνο
    By makrei in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 04-06-2011, 23:12
  4. τικ στον ύπνο
    By Vivickoula in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 0
    Last Post: 07-07-2010, 10:23
  5. διαταραχή στον ύπνο ;
    By Reef in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 15
    Last Post: 16-09-2007, 20:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •