συγχωρεση εαυτου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537

    συγχωρεση εαυτου

    καλημερα σε ολους...σας εχει τυχει ποτε να κανατε ενα λαθος κ να δυσκολευεστε να συγχωρεσετε τον εαυτο σας?
    δηλαδη να νιωθετε ενοχες κλπ...λαθος που αφορα την ηθικη σας κ τις αξιες σας?να εχετε παθει σοκ..με τον εαυτο σας κ να μην καταφερνετε να σας συγχωρεσετε?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Πολλές φορές...
    Ειδικά πριν ξεκινήσω τα αντικαταθληπτικά ήμουν ενοχικός για τα πάντα...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    νιωθω πως με πλακωνουν οι τυψεις κ οι ενοχες....νιωθω απελπισια...θελω να νιωσω καλα..νιωθω κουρελι..βοηθεια..

  4. #4
    Ναι, σαφως... σαφεστατα... ενα αδυσωπητο παιχνιδι αυτο λυπησης και αυτομομφης.
    Εν τελει μεγαλο λαθος, η αγωγη με βοηθησε να ξελαμπικαρω.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    δνε θελω να το καλυψω με την αγωγη..για να τα παιρνω πιο ελαφρια..θελω να το επεξεργαστω για να απαλλαγω μια κ καλη..νταξ πιαρνω αγχολυτικο κ με βοηθαει για λιγες μερες + θα παω στην ψυχολογο μου..τελικα ο εαυτος μας ειναι ο χειροτερος εχθρος μας..προσπαθω να φτασω στο σημειο του να μαθω ν συγχωρω τον εαυτο μου κ να με πεισω οτι δεν ειμαι τελεια κ κανω κ γω λαθη..ειμαι απισετυτα εγωιστρια τελικα..που θεωρω οτι εγω ειμαι η miss τελεια..κ οτι δεν πρεπει να κανω λαθη.

  6. #6
    BOOM, δεν καλυπτεται με χαπια απλα αμβλυνεται, η ψυχοθεραπεια συνδεει τα κενα που οδηγουν σε αυτην την ακραια αυτο ενοχοποιηση.
    Δεν ξερω αν ειναι εγωισμος ή υπερμετρη σκληροτητα και ανασφαλεια. Σε καθε περιπτωση η ειδικος σου θα σε βοηθησει πολυ αρκει να δεσμευτεις στην θεραπεια.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  7. #7
    Εαν ενας ψυχισμος κουβαλαει το μικροβιο της αυτο ενοχοποιησης πχ για 10 χρονια, σε αμεση φαση η αγωγη καταστελει την απελπισια που φερνει, μετα θελει καθημερινη πιστη εναλλαγη προσπαθεια και αφαιρεση λανθασμενων τροπων σκεψεων. Το ζητημα ειναι και ποσο χρονο μας δινουμε.
    Για παραδειγμα εγω ταλανιζομαι χρονια, διαγνωση ελαβα προ 6 ετιας αλλά και παλι δεν υπηρχε χρονος/χρημα για ουσιαστικη θεραπεια.
    Συμπερασμα... Χ Ρ Ο Ν Ο Σ - εμπειριες - διεργασια - προσπαθεια - και αγωνας.
    Εκει κατεληξα.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    εχεις απολυτο δικιο κ συμφωνω..απλα επαιρνα αγωγη 1μιση χρονο κ πηγε πολυ καλα, μεχρι που κατι εγινε τωρα παλι κ νιωθω ενοχες..εγω..
    πριν ενα μηνα εκοψα το Ladose..οποτε μου δινω λιγο χρονο ακομα γιατι πραγματικα ημουν οκ πριν το γεγονος που συνεβει κ με εριξε τοσο..
    παιρνω αγχολυτικο καθε μερα εδω κ 4 μερες γιατι ειχα πολλη τσιτα, κλαμα κ απελπισια..κ φυσικα θα κανω τον αγωνα μου να απελευθερωθω απο ολες της ενοχες..βασικα αυτο που θελω να κανω ειναι να μαθω να με συγχωρω..οπως το κανω με μεγαλη επιτυχια στους αλλους..νομιζω του το οφειλω..εκανα ενα λαθος κ αυτομαστιγωνομαι τωρα..ειμαι πολυ σκληρη με μενα..θα συνελθω..

  9. #9
    Μια απο τα ιδια, προσπαθω να παψω να τα παιρνω βαρια κτλ κτλ κτλ. Δυσκολο ειναι ΡΟΛΟΣ ΚΟΝΤΡΑ ΦΥΣΗ.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ΝΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ το προβλημα μου..οτι τα παιρνω τρομερα βαρια...κ γιομαι drama queen..

  11. #11
    Τουλαχιστον η ψυχολογος σου νιωθεις πως κανει δουλεια ?
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    απο τα 19 μου μεχρι περσι οταν ηθελα να τιμωρησω τον εαυτο μου καποιες φορες για καποιο λαθος κοβομουν.νομιζω ειμαι πολυ αυστηρη με τον εαυτο μου ισως και πολυ εγωιστρια.νομιζω απλα πρεπει να δεχομαστε οτι τα λαθη ειναι για ολους, ακομα και για εμας.θελει πολυ δουλεια να σταματησεις να αυτοτιμορεισαι και να μην παιρνεις τοσο βαρια τα πραγματα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    οντως..εγω οταν κανω ενα λαθος..μιλαμε για οχι απλο λαθακι..απλα για κατι που με ξεπερναει νιωθω τρομερο στρες, λυπη, θλιψη. δεν τρωω δεν μπορω να κοιμηθω κ αποσυρρομαι..γενικα..
    πρεπει να δεχτω το οτι ειμαι ανθρωπος κ κανω κ γω λαθη..εφοσον εμαθα απο αυτο το λαθος κ δεν το επαναλαμβανω..ε?
    μακαρι να ημουν σκληρη σαν κατι αλλους που βλεπω ποσο ευκολα τα περνουν τα πραγματα..ειμαι τρομερα ευαισθητη...τοσο που δνε θα πρεπε μαλλον να κανω τιποτα..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    επιπλεον οταν κανει καποιος λαθος..εις βαρος μου ας πουμε...πληγωνομαι πολυ..ομως μετα τον αγκαλιαζω κ τον συγχωρω λεγοντας του ποσο ανθρωπος ειναι..κ οτι συμβαινουν αυτα...σε μενα δεν εχω κανει ποτε κατι τετοιο...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    σε νιωθω απολυτα.σαν να μιλαω εγω ειναι..πρεπει να αλλαξουμε ομως αυτη τη σταση.οπως συγχωρουμε τους αλλους ετσι πρεπει να κανουμε και με εμας.ακομα κι οταν ξανακουμε το ιδιο λαθος δε πειραζει.σιγα σιγα μαθαινουμε.ειναι αδικο να ειμαστε τοσο σκληροι με εμας

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Τι είναι τελικά η συγχώρεση?
    By aeolus74 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 55
    Last Post: 19-08-2019, 01:09
  2. συγχωρεση...
    By giannis1990 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 5
    Last Post: 01-06-2014, 09:32
  3. διαταραχη εαυτου.
    By garyfalia in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 5
    Last Post: 19-11-2012, 10:59
  4. υπερβολικη οργη ή συγχωρεση?
    By Ακροβατης in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 14-05-2011, 18:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •