παραγγελιες online βοηθεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    220

    παραγγελιες online βοηθεια

    ρε παιδια παρηγγειλα κατι απο εξωτερικο αλλα επδ ειμαι και λιγο ασχετη απο τετοια πραγματα θελω λγ βοηθεια ....εβαλα τροπο πληρωμης με χρεωστικη καρτα κανονικα εβαλα τα στοιχεια της καρτας οτι ζητουσε εν πασει περιπτωση και τωρα στην κατασταση παραγγελιας μου γραφει εκκρεμης (η παραγγελια δεν ειναι ολοκληρωμενη αναμενεται πληρωμη ,μολις λαβουμε πληρωμη θα το επιβαιωσουμε εντος 24ωρου και θα ξεκινησουμε επεξεργασια) .εντωμεταξυ διπλα εχει τις επιλογες αλλαγη παραγγελιας / ολοκληρωστε τη πληρωμη σας και ακυρωση . οταν παταω πχ ολοκληρωση πληρωμης με βαζει παλι να βαλω τα στοιχεια της καρτας κ οταν τα βαλω με ξαναβγαζει στο ιδιο παλι οτι ειναι εκκρεμης . εχω κανει κατι λαθος η απλα πρεπει να περιμενω καμια μερα ? πολυ ακυρο το θεμα το ξερω αλλα δν βγαζω ακρη κ δν εχω και κανενα να ξερει απο αυτα....
    what is normal for the spider is chaos for the fly

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,768
    στο ελλαδισταν η διακινηση κεφαλαιων δεν ειναι ελευθερη λογο καπιταλ κοντρολ δηλαδη δεν μπορεις να βγαλεις λεφτα στο εξωτερικο. οταν μας πεταξουν και απο την σεγκεν δεν θα ειναι ελευθερη η διακινηση ουτε ανθρωπων εκει να δεις κλαματα ενα πραγμα σαν την αλβανια και την κουβα θα ειμαστε.
    πρεπει να προσπαθησεις πολλες φορες και αμα η τραπεζα που εχει την χρεωστικη δεν εχει ξεπεσασει το οριο εξαγωγης χρηματων που δικαιουτε τοτε ισως γινει αποδεκτη η συναλαγη σου

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    220
    οταν λες οριο εξαγωγης ?? πειραιως ειναι η τραπεζα ! την καρτα αυτη δν την χρησιμοποιω ιδιαιτερα τρ εκανα καταθεση μεσα να εχει το ακριβες ποσο που θα τραβηξει η παραγγελια ..γνκ κανει κατι ανανεωσεις δν νομιζω οτι υπαρχει θεμα κατι εγω δν πρεπει να χω κανει σωστα
    what is normal for the spider is chaos for the fly

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    220
    επισης 9ελω ν ρωτησω κατι αλλο ..αν ακυρωσεις τη παραγγελια σου κραταει τα λεφτα ?????
    ??
    what is normal for the spider is chaos for the fly

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,768
    οχι δεν κρατα λεφτα μην αγχωνεσε!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Αν η αγορά δεν άφορα χρηματοπιστωτικά αγαθά ή πληρωμές διδάκτρων δε θα ολοκληρωθεί η αγορά σου με την χρήση κάρτας ελληνικής τράπεζας. Μπορείς βεβαία να την κάνεις με paypal αλλά θέλει διαδικασία κ όλο αυτό λόγω capital control

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    αγαπητά μέλη του φορουμ

    εγώ και κάποια άλλα μέλη του φόρουμ, έχουμε υποστεί ενα φίμωμα ..μια φασιστική στάση από την διαχείριση του αποφασίζομεν και διατάζομαι. Μας αφαίρεσαν ένα θέμα , χωρις να μας εξηγήσουν τον λόγο της αφαίρεσης. Απο το πρωί περιμένουμε μια απάντηση ..αλλά μεχρι τώρα τίποτα. εχω στείλει πμ σε ολους τους διαχειριστές και μέιλ στο κεντρικό του φόρουμ εδω και ώρες. εκτος από εμενα που πάσχω από κατάθλιψη, τα υπόλοιπα μέλη πάσχουν από ΓΑΔ... και το συγκεκριμένο θέμα είχε σημασία και για την αποφόρτιση μας και την εκτόνωση μας.
    Σίγουρα κάποια μέλη καταλαβαίνετε τη σημασία της αξίας μιας καλημέρας ή μιας καλησπέρας, οταν μας καταβάλλουν τοσο σημαντικά προβλήματα και πόσο μπορεί αυτή η συναναστροφή να μας ωφελείσει και οταν μας την στερούν τόσο βίαια και αυταρχικά πόσο μπορεί να επιβαρύνει την ήδη βεβαρυμένη καταστασή μας!

    παρακαλώ θερμά όλα τα μέλη που μας βοήθησαν με την υποστηριξή τους να το κάνουν και τώρα. Δεν είμαστε στάνη με άβουλα πρόβατα, ειμαστε ευαίσθητοι άνθρωποι και έχουμε δικαιώματα και αξιούμε καλύτερη συμπεριφορά απο την διαχείρηση και σεβασμο!
    δεν είναι η πρώτη φορά που γινομαι μάρτυρας καταχρηστικής συμπεριφορας απο τους διαχειριστές ... σε εμένα και σε άλλα μελη. αυτοί οι άνθρωποι πληρώνονται για να μας επιμελούν και οχι για να μας απαξιώνουν να μας ειρωνευονται και να μας φιμώνουν..και όσο το επιτρέπουμε θα συμβαίνει!..σήμερα είμαι εγω...αύριο θα είσαι εσύ..και αν δεν διεκδηκίσουμε ΤΩΡΑ την αξιοπρέπεια μας και την θέση μας εδω μεσα ... τότε θα είμαστε αξιοι αυτής της συνέχειας που συνειδητά επιτρέψαμε.

    για όσους δεν με γνωρίζετε είμαι η Ρέα ..αγοραφοβική καταθλιπτική και αυτό το φόρουμ είναι το 2ο σπίτι μου, οπως και το δικό σας...ειναι καιρός λοιπόν να τακτοποιήσουμε κάποια πράγματα...ή τουλάχιστον να προσπαθησουμε...οτι συνεπειες και αν έχει αυτο! Βοήθηστε μας να επανορθωσουμε αυτήν την αδικία , δείχνοντας στους διαχειρηστές οτι είμαστε ΟΜΑΔΑ !!..είμαστε ενωμένοι !! και ειμαστε η αξία αυτου του φόρουμ.. και απαιτουμε σεβασμό!!
    ......let be.....

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    το θεμα ειναι ομως οτι με το τροπο που ενεργεις δινεις πατηματα να σε βγαζουν φαουλ πχ τωρα εισαι οφ τοπικ κ τα ζαλιζεις σε αυτον που ανοιξε το θεμα...
    δε μπορεις να μιλας για δικιο οταν εσυ η ιδια δε τηρεις το δικιο.
    πρωτα τηρεις το δικιο κ μετα ψαχνεις το δικιο σου.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by magdalene View Post
    ρε παιδια παρηγγειλα κατι απο εξωτερικο αλλα επδ ειμαι και λιγο ασχετη απο τετοια πραγματα θελω λγ βοηθεια ....εβαλα τροπο πληρωμης με χρεωστικη καρτα κανονικα εβαλα τα στοιχεια της καρτας οτι ζητουσε εν πασει περιπτωση και τωρα στην κατασταση παραγγελιας μου γραφει εκκρεμης (η παραγγελια δεν ειναι ολοκληρωμενη αναμενεται πληρωμη ,μολις λαβουμε πληρωμη θα το επιβαιωσουμε εντος 24ωρου και θα ξεκινησουμε επεξεργασια) .εντωμεταξυ διπλα εχει τις επιλογες αλλαγη παραγγελιας / ολοκληρωστε τη πληρωμη σας και ακυρωση . οταν παταω πχ ολοκληρωση πληρωμης με βαζει παλι να βαλω τα στοιχεια της καρτας κ οταν τα βαλω με ξαναβγαζει στο ιδιο παλι οτι ειναι εκκρεμης . εχω κανει κατι λαθος η απλα πρεπει να περιμενω καμια μερα ? πολυ ακυρο το θεμα το ξερω αλλα δν βγαζω ακρη κ δν εχω και κανενα να ξερει απο αυτα....
    Γνωριζω απο αυτα , αρκετα καλα , τα καπιταλ κοντρολ δεν πολυισχυουν , γιατι εχω κανει δυο ιδιωτικες αγορες , τηλεφωνικως , για ασχετα αντικειμενα στις USA προ μηνος , και δεχτηκαν την απλη πιστωτικη μου . Εκανες παραγγελια στο εξωτερικο ? ειναι αξιοπιστη η εταιρεια ? αν δεν τους ξερω , δινω παντα προπληρωμενη με 100-150 ευρω μεσα . Δεν καταλαβα γιατι εδωσες χρεωστικη , και οχι πιστωτικη , δεν τοχω ξανακανει αυτο , η χρεωστικη ειναι για συναλλαγες χερι με χερι , με το pos το μηχανημα . Δεν ξερω αν μπορεις να κανεις εξ αποστασεως αγορα με την χρεωστικη σου , γιατι πρεπει να δωσεις PIN , και δεν ειναι καλη ιδεα να δινεις το πιν σου απο δω κι απο κει , στην πιστωτικη , δεν σου ζητανε πιν , ποτε .

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    οταν ψωνιζεις απο δω κ απο κει υπαρχει η πιθανοτητα καπιος να σου στειλει καμια σαβουρα που ετυχε να του ειχε ξεμεινει απο καμια επιστροφη
    πχ μου χε τυχει μια μερα να αγορασω ενα προιον κ μετα διαπιστωσα οτι ηταν σαραβαλο που δε λειτουργουσε κ το πηγα πισω κ μετα αναγκαστικα να παρω αλλο που το κουτι του το ειχε πατησει τρολει αφου δεν ειχε τιποτα αλλο να μου δωσει αλλα τουλαχιστον λειτουργουσε κανονικα...

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by magdalene View Post
    ρε παιδια παρηγγειλα κατι απο εξωτερικο αλλα επδ ειμαι και λιγο ασχετη απο τετοια πραγματα θελω λγ βοηθεια ....εβαλα τροπο πληρωμης με χρεωστικη καρτα κανονικα εβαλα τα στοιχεια της καρτας οτι ζητουσε εν πασει περιπτωση και τωρα στην κατασταση παραγγελιας μου γραφει εκκρεμης (η παραγγελια δεν ειναι ολοκληρωμενη αναμενεται πληρωμη ,μολις λαβουμε πληρωμη θα το επιβαιωσουμε εντος 24ωρου και θα ξεκινησουμε επεξεργασια) .εντωμεταξυ διπλα εχει τις επιλογες αλλαγη παραγγελιας / ολοκληρωστε τη πληρωμη σας και ακυρωση . οταν παταω πχ ολοκληρωση πληρωμης με βαζει παλι να βαλω τα στοιχεια της καρτας κ οταν τα βαλω με ξαναβγαζει στο ιδιο παλι οτι ειναι εκκρεμης . εχω κανει κατι λαθος η απλα πρεπει να περιμενω καμια μερα ? πολυ ακυρο το θεμα το ξερω αλλα δν βγαζω ακρη κ δν εχω και κανενα να ξερει απο αυτα....
    Καλησπέρα.
    Λόγω κάπιταλ κοντρολ δεν μπορούσε κανείς να κάνει παραγγελίες από εξωτερικό.Με χρεωστική,με paysafe,με λογαριασμό paypal που έχεις βάλει χρήματα εσύ από Ελλάδα και γενικά με όλους τους τρόπους.Σιγά σιγά τώρα κάποιες κάρτες ισχύουν αλλά όχι όλες.Θα ρωτήσεις την τράπεζά.Πάρε στην εξυπηρέτηση.
    Με λίγα λόγια.Η κάρτα σου είναι με χρήματα Ελλάδας,οπότε υπάρχει περίπτωση να μην μπορείς.Έχω έναν λογαριασμό paypal.Αν βάλω χρήματα στον λογαριασμό αυτό και θέλω να κάνω μια παραγγελία από εξωτερικό ΔΕΝ μπορώ.Αν όμως τα λεφτά στην paypal είναι από άλλες πηγές εκτός Ελλάδας τότε μπορώ.Κατάλαβες?Οι άλλες πηγές μπορεί να είναι κατάθεση ενός φίλου από Αγγλία στον λογαριασμό paypal.

    Μην αγχώνεσαι σε καμία περίπτωση δεν χάνεις τα χρήματά σου.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    οταν ψωνιζεις απο δω κ απο κει υπαρχει η πιθανοτητα καπιος να σου στειλει καμια σαβουρα που ετυχε να του ειχε ξεμεινει απο καμια επιστροφη
    πχ μου χε τυχει μια μερα να αγορασω ενα προιον κ μετα διαπιστωσα οτι ηταν σαραβαλο που δε λειτουργουσε κ το πηγα πισω κ μετα αναγκαστικα να παρω αλλο που το κουτι του το ειχε πατησει τρολει αφου δεν ειχε τιποτα αλλο να μου δωσει αλλα τουλαχιστον λειτουργουσε κανονικα...
    Στα μεγάλα site σπάνια θα συμβεί κάτι τέτοιο.Υπάρχει έλεγχος σε όλα και υπάρχουν και οι κριτικές αυτών που ήδη έχουν πάρει το προιόν.Τώρα αν κάποιος πάρει κάτι από ένα site που δεν είναι γνωστό κι ασφαλές,σίγουρα υπάρχει περίπτωση.Εγώ γενικά κάνω αρκετές αγορές από εξωτερικό και ποτέ δεν παρουσιάστηκε κάποιο πρόβλημα.Το μόνο αρνητικό είναι ο χρόνος.Ότι υπάρχει περίπτωση να περιμένεις ένα μήνα και για να το παραλάβεις αλλά μη τα θέλουμε κι όλα δικά μας

Similar Threads

  1. ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΓΙΑ ONLINE ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗ
    By zoi89 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 5
    Last Post: 11-02-2014, 11:43
  2. ψυχολογικη υποστηριξη online?
    By koukouvagia in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 7
    Last Post: 30-09-2013, 03:14
  3. online μαθηματα
    By Winston_man_2 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 41
    Last Post: 08-03-2013, 02:05
  4. Online ατομική συνεδρία;
    By Urigeller in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 22-12-2009, 10:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •