σχολειο και νταηδες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    12

    σχολειο και νταηδες

    καλησπερα. Σημερα ο γιος μου 9ετων σε ανυποπτο χρονο μου ειπε οτι δεν θελει να καλεσει στα γενεθλεια του εναν φιλο του. Των :mad:ρωτησα για ποιο λογο και μετα απο δικη μου επιμονη μου απαντησε οτι ο φιλος του μαζι με δυο αλλα παιδια κανουν ασχημες χειρονομιες στον ιδιο αλλα και σε αλλα παδια. Τι ακριβως? των ρωταω και μου λεει οτι πανε πισω απο τα παιδια και με δυναμη σπρωχνουν το μεσαιο δαχτυλο στον πισινο των παιδιων και λενε συγχρονος βρομολοχιες που ντρεπετε να μου πει κλπ. Βοηθηστε με δεν ξερω πως να αντιδρασω. 1 να παω σχολειο να το αναφερω στον δασκαλο
    2 να αφησω τα πραγματα οπως ειναι και να πω στον γιο μου να μου αναφερει οταν ξαναγινει κατι παρομειο. Δεν ξερω τι να των συμβουλεψω. Ευχαριστω εκ των προτερον για οποιαδηποτε βοηθεια.

  2. #2
    Καλησπερα,

    Σιγουρα οι φιλοι του μικρου μιμουνται και αντιγραφουν συμπεριφορες των μεγαλων
    χωρις να μπορουν να εχουν επιγνωση το ποσο \"ασχημο\" η\' \"μη σωστο και πρεπον\" ειναι αυτο που κανουν...
    Η γνωμη μου ειναι πως πρεπει να λαβει γνωση η δασκαλα και ισως η συνεργασια ενος παιδοψυχολογου ειναι απαραιτητη?
    Ευχομαι η δασκαλα να κατεχει λιγο την ψυχολογια των παιδιων και να μην αντιδρασει με υστεριες. θελει πολυ προσεκτικη προσεγγιση απο μερος της.
    Μιλαω σαν προβληματισμενη μητερα δυο κοριτσιων στην εφηβεια.

    Φιλικα
    Μαργαριτα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Δε θα σε συμβούλευα να το αφήσεις έτσι. Σκέψου πως θα του φανεί του παιδιού να πει κάτι τέτοιο στους γονείς του και αυτοί να μην προσπαθήσουν να τον προστατέψουν. Σίγουρα να μιλήσεις με το δάσκαλο, αλλά και με άλλους γονείς που μπορεί τα παιδιά τους να βρέθηκαν στην ίδια θέση. Μη σου πω κιόλας αφού συνεννοηθείς με το δάσκαλο να δεις μήπως και μιλήσεις και με τους γονείς αυτών των παιδιών.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    να μιλησεις με το παιδι σου καταρχην.
    Να μιλησεις και να αρχιζεις να το μπαζεις στην κοινωνια του σημερα η οποια ξερεις και εσυ οτι δεν ειναι κοινωνια αγγελων.
    Κατ εμε πρεπει να τον εμπνευσεις να μαθει να υπερασπιζεται τον εαυτο του μονος του χωρις (κατ εξοχην) την βοηθεια των δασκαλων αλλα πρωτιστως τον ιδιο του εαυτο.

    Να τον προτρεψεις να μην αφηνει να υποβιβαζεται ο εαυτος του στο ελαχιστο απο συμμαθητες του.
    Φυσικα αυτο πιθανον να εχει ενα αντικτυπο και ασχημες συμπεριφορες αλλα αυτο ειναι αναποφευκτο, οχι μονο τωρα στην ηλικια του αλλα και στην υπολοιπη ζωη του.
    Συνεπως οσο νωριτερα αρχιζει να παιρνει την ζωη στα χερια του τοσο το καλυτερο.
    Προσοχη ομως στις υπερβολες, ολα θελουν μια τακτικη αναλογα την ηλικια.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Και τελικα μετα απο ολα αυτα, να μην τον καλεσετε στο παρτυ.
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Βρε κρινο!!!!!

    Μα καλα εσενα δεν σε πειραζανε ασχημα στο σχολειο? γιατι διχνεισ λεσ και δεν θυμασαι ποοοοσο λεπτο ειναι το ζητημα για ενα παιδακι που το πειραζουν...πωσ νιωθει...την απιστευτη ντροπη σε οοολουσ και ποοοοσο απιστευτοσ λαβυρινθοσ μοιαζει η κατασταση στα ματια του.

    Εγω παντωσ δεν μπορουσα να επιβληθω σε εκεινουσ που με πειραζαν με οποιο τροπο και αν τουσ πλησιαζα, οχι επειδη δεν καταλαβαινανε. αλλα επειδη ειχαν υποστηριξη απο τα πιοο μεγαλα πειραχτηρια... και δεν θελανε να \"πεσουνε\" στα ματια τουσ ωντασ οκ.
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    βρε αζντικ,

    με πειραζανε και λοιπον?
    τους πειραζα και εγω και οποιος βαλει τον αλλον κατω.

    Κατα τα αλλα ο οχλος δεν με φοβισε ποτε και να μην τον φοβασαι ουτε εσυ.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Μα δεν φοβαμαι...αλλα εστω και δεχομαι πωσ εσυ ησουν αγορακι και ο κ τουσ πειραζεσ πισω... εγω...δεν θυμαμαι να μπορουσα να κανω κατι...τι να εκανα?να τουσ εσπαγα στο ξυλο?ειναι δυσκολο θεμα εδω που τα λεμε...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  9. #9
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    τα κοριτσακια πρηζουν καλυτερα τα αγορακια απο τα υπολοιπα αγορακια, αρκει να ξερουν...
    :P
    Το θεμα μας ομως δεν εισαι εσυ ε?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •