απεχθανομαι το +99% των ανθρωπων
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 48
  1. #1

    απεχθανομαι το +99% των ανθρωπων

    Παίδες, δεν ξέρω αν είμαι μπερδεμένος, ή απλά έχω δίκιο και δεν ταιριαζω με τον κόσμο, αλλά ακούστε...

    Το 2013, αφου τελείωσα το λύκειο, μετά το καλοκαίρι εψαχνα δουλειά, οπότε βρήκα ως καφετζής σε μια καφετέρια. Δούλεψα για ενάμιση χρόνο και μετά έφυγα για να μπω στρατό (μπήκα Μάρτιο 2015, απολύθηκα πριν ένα μήνα). Ξαφνικά με κάνει add στο facebook μια που ερχόταν συχνά εκεί που δουλευα (φοιτήτρια στο δίπλα κτήριο από εκεί που δουλευα) και αφού πέρασε καμία βδομάδα από τότε που με πρόσθεσε στο facebook, αρχίζει να μου μιλάει. Φυσικά δεν με ενόχλησε, οπότε συζητησαμε κανονικα, αλλά εφόσον δεν την ξέρω σαν άνθρωπο δεν μου δημιουργήθηκε το ενδιαφέρον να ανοίγω συνέχεια συζητήσεις και να κάνω προσπάθειες να τη γνωρίσω καλύτερα κ.λπ.

    Είμαι άπειρος σε θέματα σχέσεων, οπότε δεν μπορώ να πω με σιγουριά αν μου την έπεφτε, αλλά νομίζω ήταν ξεκάθαρο. Αυτό με έκανε να απομακρυνθω πολυ ρε 'σεις...και έτσι βλέπω σχεδόν όλο τον κόσμο γιατί όλοι έτσι αποδεικνύουν ότι είναι...

    "Ωπ, εκείνος ο ομορφος καφετζής που δούλευε παλιά εδώ, τον βρήκα στο facebook, θα τον κάνω add...ας του μιλήσω...του την πεφτω γιατί είναι ωραίος, και δεν ανταποκρίνεται...συνεχιζω μέχρι να κρινω οτι είμαι ενοχλητική και μετά άμα δεν ανταποκρίνεται, δεν του ξαναμιλαω..."

    Δηλαδή αν είμαι κωλοπαιδο; ή αν ήμουν άσχημος και καλό παιδί, δεν θα με πλησίαζε...δεν είναι άδικο και σε κάνει να μην τους θες τους ανθρώπους γύρω σου; ...Εγώ προσωπικά ή πρώτη κριτικη που θα κάνω σε κάποιον/κάποια, θα είναι από κάτι που θα πει ή από μια αντίδραση...εκεί βλέπεις εσωτερικά τον άλλον...το θεωρώ πιο αληθινό...αλλιώς, έτσι όπως έκανε αυτή, είναι σαν να ψάχνει μια όμορφη σάρκα να "περάσει καλά"... αντικείμενοποίηση του ανθρώπου δηλαδή....με ενοχλεί πολύ αυτό το στιλ " α, είσαι ωραίος, θα προσπαθήσω πολύ να σε γνωρίσω και μακάρι να είσαι καλός....είσαι χαλιας, περνάς απαρατήρητος, και αν κανείς προσπάθεια να με πλησιάσει, ίσως σου δώσω ευκαιρία να με γνωρίσεις, αναλόγως τα κέφια μου...


    Ωχ, είναι τόσες πολλές οι σκέψεις που ακόμα και το άρθρο μου είναι μπερδεμένο, σορρυ...αν θέλετε μοιραστείτε μαζί μου τις απόψεις σας πάνω στο θέμα...

  2. #2
    Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    35
    συνηθως το πρωτο που σε ελκυει σε καποιον ανθρωπο ειναι η εξωτερικη του εμφανιση, μετα κοιτας τον χαρακτηρα και την συμπεριφορα ..λογικα η κοπελα θα σου εστειλε στο facebook για να σε γνωρισει περισσοτερο και να καταλαβει τι τυπος ανθρωπου εισαι

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Για μενα δεν υπαρχουν ομορφοι ακι ασχημοι υπαρχουν απερηποιητοι και περιποιημενοι και ενοητε φυσικα μπορουν να αναλαξουν θεσεις και απο τις δυο πλευρες
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    180
    καθόλου μπερδεμένο δεν είναι.πολύ ωραία τα λες. Για να είμαι ειλικρινής, και εγώ τα ίδια πιστεύω. Και ειδικά σε νεαρές ηλικίες, κυρίως οι κοπέλες έχουν τέτοιες συμπεριφορές (δε θέλω να προσβάλω). Και στους άντρες προφανώς υπάρχει και με πολύ άκομψο τρόπο ,όμως σε μικρότερο δείγμα (όσο παράξενο και αν ακούγεται). Ξέρω κοπέλες που χαρακτήριζαν κάποιο πέφτουλα επειδή δεν τον έβρισκαν εμφανίσιμο. Αν την ίδια συμπεριφορά του "πέφτουλα" την έβλεπαν σε εμφανίσιμο, αυτός θα χαρακτηριζόταν..... γοητευτικός.

    Κάπως έτσι είναι. Δεν νομίζω να υπάρχει και καμιία που θα το παραδεχόταν. Εικόνα, καλοπέραση, εγωισμός

  5. #5
    Quote Originally Posted by MariaLo View Post
    συνηθως το πρωτο που σε ελκυει σε καποιον ανθρωπο ειναι η εξωτερικη του εμφανιση, μετα κοιτας τον χαρακτηρα και την συμπεριφορα ..λογικα η κοπελα θα σου εστειλε στο facebook για να σε γνωρισει περισσοτερο και να καταλαβει τι τυπος ανθρωπου εισαι
    Ναι, συμφωνώ σε αυτο ότι έστειλε για να με γνωρίσει κ.λπ, αλλά αν ήμουν μη-εμφανισιμος δεν θα έστελνε καν αιτημα...ποσό μάλλον μήνυμα. Όσο για το ότι το πρώτο που σε ελκύει σε κάποιον είναι το εξωτερικο, το βρίσκω κάπως λάθος (ασχέτως αν το κάνουν όλοι), γιατί έτσι θεωρητικά είναι σαν να δίνεις προτεραιότητα στους πιο εμφανισιμους στη ζωή σου.

  6. #6
    Quote Originally Posted by arntaben View Post
    Για μενα δεν υπαρχουν ομορφοι ακι ασχημοι υπαρχουν απερηποιητοι και περιποιημενοι και ενοητε φυσικα μπορουν να αναλαξουν θεσεις και απο τις δυο πλευρες
    Ή περιποίηση δεν είναι και τόσο μεγάλο κομμάτι της ομορφιάς. Ναι, σε μια γυναίκα μπορεί από σχετικά μη-εμφανισιμη να γίνει όμορφη με μεικ-απ κ.λπ, αλλά σε γενικές γραμμές δεν θεωρώ πως παίζει μεγαλύτερο ρόλο από αυτό ή περιποίηση.

  7. #7
    Quote Originally Posted by psy me View Post
    καθόλου μπερδεμένο δεν είναι.πολύ ωραία τα λες. Για να είμαι ειλικρινής, και εγώ τα ίδια πιστεύω. Και ειδικά σε νεαρές ηλικίες, κυρίως οι κοπέλες έχουν τέτοιες συμπεριφορές (δε θέλω να προσβάλω). Και στους άντρες προφανώς υπάρχει και με πολύ άκομψο τρόπο ,όμως σε μικρότερο δείγμα (όσο παράξενο και αν ακούγεται). Ξέρω κοπέλες που χαρακτήριζαν κάποιο πέφτουλα επειδή δεν τον έβρισκαν εμφανίσιμο. Αν την ίδια συμπεριφορά του "πέφτουλα" την έβλεπαν σε εμφανίσιμο, αυτός θα χαρακτηριζόταν..... γοητευτικός.

    Κάπως έτσι είναι. Δεν νομίζω να υπάρχει και καμιία που θα το παραδεχόταν. Εικόνα, καλοπέραση, εγωισμός
    Κοιτά, και εγώ παλιότερα είχα τέτοια "σχετικά διαστρεβλωμένη" αντιληψη. Εσύ το πας πιο βαθιά το θέμα και δεν είναι τόσες πολλές αυτές που θα αντιδρούσαν τόσο άσχημα. Αυτές που ανεφερες (σε αυτό που μάρκαρα με bold), το κάνουν πιο πολύ από ανασφάλεια ή εγωισμό πιστεύω. Τους ανθρώπους που αναφέρω εγώ, λειτουργούν πιο πολύ υποσυνείδητα έτσι.

    Και όπως λες, φυσικά υπάρχουν και αγόρια που λειτουργούν έτσι...μη σου πω ότι είναι περισσότεροι και χειρότεροι από τα κορίτσια (τουλάχιστον στις ηλικίες μας).

  8. #8
    Αν συνεχίσεις έτσι δε νομίζω να κάνεις σχέση ποτέ

  9. #9
    Quote Originally Posted by annachtz View Post
    Αν συνεχίσεις έτσι δε νομίζω να κάνεις σχέση ποτέ
    Ευχαριστω για τη συμβουλή αν και με απλή λογική το συμπέρανα και μόνος αυτό...το θέμα είναι αν πιστεύεις ότι έχω διαστρεβλωμένη αντίληψη να με βοηθήσεις να το δω σωστά το όλο πράγμα...

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    το φβ δε μου φαινεται καλος τροπος για να γνωριστεις με καπια γιατι οσο ευκολα σε προσθετει τοσο ευκολα σε αφαιρει κ ακομα ευκολοτερα σε κανει μπλοκ.
    πρεπει να χεις κ αλλο πατημα ετσι οστε αν γινει κατι να εχεις κ εναλακτικους τροπους επικοινωνιας.
    εμεα παντως με εδωσε την εντυπωση οτι απλα σε προσθεσε επειδη δε σε ηξερε
    αν σε ηξερε κ μιλαγε σοβαρα η θα ειχε μια ελαφρια ξινιλα στην αρχη η κατι θα γινοταν...

  11. #11
    Quote Originally Posted by Evil View Post
    Ευχαριστω για τη συμβουλή αν και με απλή λογική το συμπέρανα και μόνος αυτό...το θέμα είναι αν πιστεύεις ότι έχω διαστρεβλωμένη αντίληψη να με βοηθήσεις να το δω σωστά το όλο πράγμα...
    Η κοπέλα σε είδε, της άρεσες κι έτσι είπε να σου μιλήσει να σε γνωρίσει παραπέρα.Εφόσον δε σε ξέρει κοίταξε την εξωτερική σου εμφάνιση αρχικά δε νομίζω οτι αυτό είναι κακό.Δε νομίζω οτι εσένα θα σε έλκυε μια κοπέλα όχι τόσο όμορφη αλλά με καλό χαρακτήρα.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω θα εψαχνα ενα πιο σταθερο τροπο επικοινωνιας παραληλα θα ζηταγα κανενα τηλ κ δε θα βασιζομουν σε φβ συν κ πλυν
    αν δε μου εδινε τηλ ενω θα θελε σχεση πχ δε θα την επαιρνα καν στα σοβαρα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    174
    έχεις δίκιο, και γω τα ίδια σκέφτομαι με τη σειρά μου. εντάξει απλά σκέψου ότι ήταν ένας τρόπος που βρήκε για να σε προσεγγίσει και ότι μπορεί κάτι να της άρεσε σε ΄σένα εκτός από την εξωτερική σου εμφάνιση. Αλλα έγινε ενοχλητική η τύπισσα, αν έβλεπε ότι δεν έχει ανταπόκριση , θα μπορούσε απλά να το σταματήσει.
    Πάντως ναι, η εξωτερική εμφάνιση και μόνο δεν λέει πολλά, μια αντίδραση, μια ενδιαφέρουσα συζήτηση, μια ευγενική κίνηση , με κερδίζουν πολύ περισσότερο .

  14. #14
    Quote Originally Posted by psy me View Post
    καθόλου μπερδεμένο δεν είναι.πολύ ωραία τα λες. Για να είμαι ειλικρινής, και εγώ τα ίδια πιστεύω. Και ειδικά σε νεαρές ηλικίες, κυρίως οι κοπέλες έχουν τέτοιες συμπεριφορές (δε θέλω να προσβάλω). Και στους άντρες προφανώς υπάρχει και με πολύ άκομψο τρόπο ,όμως σε μικρότερο δείγμα (όσο παράξενο και αν ακούγεται). Ξέρω κοπέλες που χαρακτήριζαν κάποιο πέφτουλα επειδή δεν τον έβρισκαν εμφανίσιμο. Αν την ίδια συμπεριφορά του "πέφτουλα" την έβλεπαν σε εμφανίσιμο, αυτός θα χαρακτηριζόταν..... γοητευτικός.

    Κάπως έτσι είναι. Δεν νομίζω να υπάρχει και καμιία που θα το παραδεχόταν. Εικόνα, καλοπέραση, εγωισμός
    Αληθεια τωρα? Απο κοπελες? Οχι οτι οι αντρες ειναι πιο "οπτικοι" τυποι? Μια "απεριποιητη" κοπελα ουτε που θα γυρισουν αν την κοιταξουν...εκφρασεις του στυλ "πατσαβουρα" απ αυτο κ μονο καταλαβαινεις...αν ομως ειναι ομορφη και καλλιγραμμη μια χαρα θα την προσεγγισουν....κατα τα αλλα οι κοπελες ειναι ετσι ...

  15. #15
    Quote Originally Posted by troxia View Post
    έχεις δίκιο, και γω τα ίδια σκέφτομαι με τη σειρά μου. εντάξει απλά σκέψου ότι ήταν ένας τρόπος που βρήκε για να σε προσεγγίσει και ότι μπορεί κάτι να της άρεσε σε ΄σένα εκτός από την εξωτερική σου εμφάνιση. Αλλα έγινε ενοχλητική η τύπισσα, αν έβλεπε ότι δεν έχει ανταπόκριση , θα μπορούσε απλά να το σταματήσει.
    Πάντως ναι, η εξωτερική εμφάνιση και μόνο δεν λέει πολλά, μια αντίδραση, μια ενδιαφέρουσα συζήτηση, μια ευγενική κίνηση , με κερδίζουν πολύ περισσότερο .
    Συμφωνω απολυτα!! Η ομορφια δεν παιζει κανενα ρολο αν ο αλλος/ η αλλη δεν ξερει να πει 2 κουβεντες...και οκ μπορει στην αρχη να μη σε νοιαζει αμα εχεις τυφλωθει απ την εμφανιση αλλα πιστεψε με γρηγορα θα φυγει αυτο

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ζωα εναντιον ανθρωπων
    By Macgyver in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 62
    Last Post: 17-09-2015, 13:15
  2. Μέτρηση του μέσου δείκτη νοημοσύνης μιας ομάδας ανθρώπων.
    By juicy in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 03-03-2012, 21:47
  3. Ρατσιμος προς το χρωμα των ανθρωπων ποιες οι αιτιες?
    By xrhstos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 14-01-2012, 19:32
  4. Η οικονομικη κριση κ οι συνεπειες στον ψυχισμο των ανθρωπων
    By kokoa in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 28-09-2011, 18:26
  5. ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ ΘΑΝΑΤΟ! ( O Ναος των Ανθρώπων)
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 24-09-2011, 18:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •