αμετρο μετρο "το πολυ"
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθηνα
    Posts
    9

    αμετρο μετρο "το πολυ"

    καλησπερα σας,ειμαι νεο μελος εδω κι ειπα να καταθεσω καποιες σκεψεις μου....εδω κ καποιο καιρο εγινε σαφης σε μενα η νοσηρη μου σχεση με "το πολυ",ξερετε ,σ αυτες τις φασεις που γυρναμε το κεφαλι πολυ η λιγο πισω και κανουμε εναν μικρο η μεγαλο απολογισμο,αυθορμητα,χωρις πως και γιατι,απλα γινεται..εστρεψα το φακο σε διαφορες φασεις της ζωης μου...παντου αυτο το "πολυ"....πολυ φαι,πολυ τσιγαρο,πολυ διαβασμα,πολλη δουλεια,πολυ συναισθημα....ν αγαπω πολυ,να μ αγαπανε πολυ,να δινω πολυ,να το βουλωνω πολυ...ολα πολυ...ξερω,ισως γινει κουραστικη η επαναληψη της λεξης αλλα σε μια φαση της ζωης μου,την παρουσα,που προσπαθω να βαλω σε μια ταξη εκκρεμοτητες χρονων,εκανα αυτη τη διαπιστωση και ψαχνω να βρω το γιατι....να πιθανολογησω πως η ελλειψη μετρου αντικατοπτριζει την ελλειψη εσωτερικης γαληνης και ηρεμιας...καπως ετσι...αναρωτιεμαι, με θυμο προς εμενα καθως μετρω χρονια ψυχοθεραπειας πισω μου,ποτε θα μεγαλωσω,ποτε θα στρωσω,στις ποσες αυτοτοποθετουμενες παγιδες θα αρχισει να σφυριζει εγκαιρως ο προσωπικος μου συναγερμος???το μυαλο το κατεγραψε....η πραξη ομως,ποσο πολυ θ αργησει ακομη???σας ευχαριστω για το βημα.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μηπως δε φταιει το πολυ αλλα οτι το βλεπεις ως κακο?
    δηλαδη αν σου πω τωρα οτι τη ζωη μου τη βαρεσε πολυ μαυρη απαισιοδοξια κ πολυ φως εσυ μηπως θα βιαστεις να το βγαλεις ολα αυτο κακο?
    ε εγω σου λεω οτι δεν ειναι κακο μπορει ομως να ειναι κατι περιεργο η κατι παραξενο
    μη δινεται στα πραγματα κακη ενια απαραιτητα μαθετε να διακρινετε το περιεργο απο το κακο αλλο το ενα κ αλλο το αλλο.

  3. #3
    Δεν ξερω αν ειναι κατι που αλλαζει ή απλα παγωνει ή το καλουπωνουμε.
    Εχεις προσπαθησει να το αλλαξεις και αν ναι σε ενοχλησε περισσοτερο ?
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by hello View Post
    καλησπερα σας,ειμαι νεο μελος εδω κι ειπα να καταθεσω καποιες σκεψεις μου....εδω κ καποιο καιρο εγινε σαφης σε μενα η νοσηρη μου σχεση με "το πολυ",ξερετε ,σ αυτες τις φασεις που γυρναμε το κεφαλι πολυ η λιγο πισω και κανουμε εναν μικρο η μεγαλο απολογισμο,αυθορμητα,χωρις πως και γιατι,απλα γινεται..εστρεψα το φακο σε διαφορες φασεις της ζωης μου...παντου αυτο το "πολυ"....πολυ φαι,πολυ τσιγαρο,πολυ διαβασμα,πολλη δουλεια,πολυ συναισθημα....ν αγαπω πολυ,να μ αγαπανε πολυ,να δινω πολυ,να το βουλωνω πολυ...ολα πολυ...ξερω,ισως γινει κουραστικη η επαναληψη της λεξης αλλα σε μια φαση της ζωης μου,την παρουσα,που προσπαθω να βαλω σε μια ταξη εκκρεμοτητες χρονων,εκανα αυτη τη διαπιστωση και ψαχνω να βρω το γιατι....να πιθανολογησω πως η ελλειψη μετρου αντικατοπτριζει την ελλειψη εσωτερικης γαληνης και ηρεμιας...καπως ετσι...αναρωτιεμαι, με θυμο προς εμενα καθως μετρω χρονια ψυχοθεραπειας πισω μου,ποτε θα μεγαλωσω,ποτε θα στρωσω,στις ποσες αυτοτοποθετουμενες παγιδες θα αρχισει να σφυριζει εγκαιρως ο προσωπικος μου συναγερμος???το μυαλο το κατεγραψε....η πραξη ομως,ποσο πολυ θ αργησει ακομη???σας ευχαριστω για το βημα.
    Καλημέρα.
    Ο ψυχολόγος σου δεν σου είπε ότι το ''πολύ'' κρύβει από πίσω κάποια ανασφάλεια?Μια τελειομανία?Κάποιον ψυχαναγκασμό?Γι'αυτό και η έλλειψη εσωτερικής γαλήνης που λες και είσαι συνεχώς σε μια ένταση.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθηνα
    Posts
    9
    το μονο που προσπαθησα ν αλλαξω κ το καταφερα ειναι το βαρος μου....τα υπολοιπα ειναι στην προσπαθεια,μεχρι να δω αποτελεσμα θα το παλευω....

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθηνα
    Posts
    9
    χμ.....δεν εχεις καθολου αδικο....τελειομανια κι ανασφαλεια....πληττομαι κι απο τα δυο....μονο σωστικο μεσο η μη παραιτηση....

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    1
    Καλημέρα..νομίζω πως και εγω διακατεχομαι από το πολύ...οχι τόσο οσο εσύ, αλλά παντως διακατεχομαι. .. το προτιμώ όμως από το λίγο... αν πραγματικα αγαπάς αλλα και αγαπηθηκες πολύ, νομιζω πως η ζυγαριά κλεινει υπερ σου... βάλε από τη μια μεριά τα θετικά "πολυ" και απο την άλλη τα αρνητικά "πολυ" σου... μπορει τα θετικά να ειναι λιγοτερα αριθμητικά αλλά μηπως εχουν μεγαλύτερη αξία και βαρύτητα;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    549
    Παν μέτρον άριστον !
    Tα καλύτερα έρχονται από την Κίνα... με χελώνα κουτσή

  9. #9
    Θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες...γιατι θεωρεις αυτο το "πολυ" αποκλειστικα κακο? μηπως να δεις τα θετικα του? δηλαδη θα θελες να μην αγαπας πολυ ή να μην αγαπιεσαι πολυ? θα προτιμουσες να μην προσπαθεις πολυ? να μη δουλευεις πολυ? και αν οντως το θεωρεις τοσο αρνητικο τοτε θα το ειχες οντως περιορισει...μαλλον σου αρεσει αυτο το "πολυ" ετσι ζεις με βαση αυτο

Similar Threads

  1. "απιστία" και "απάτη": βρείτε τις κρυμμένες διαφορές
    By mama in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 04-08-2021, 19:17
  2. HΜΑΡΤΩΝ!! ουτε τα "χρονια πολλα" δεν μου εστειλε!! τοσο πολυ πια!!!!!
    By giorgos panou in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 24
    Last Post: 26-12-2020, 20:04
  3. \"ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ\" & \"ΑΓΧΟΣ\".ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
    By beba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2018, 21:01
  4. Si Puo Fare Μπορεί να γίνει σκηνοθεσία Giulio Manfredonia (2008)
    By Delmem080319a in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 0
    Last Post: 16-12-2014, 00:20
  5. \"Έρωτας\" με προβλήματα υγείας!, ...τότε χωρισμός \"κάνει καλό\", όχι σε μένα πάντως...
    By BlueNote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-2006, 11:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •