ελευθερια λογου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721

    ελευθερια λογου

    Θαναφερθω στο αρτι ανοιχθεν απο εμε θεμα ' Μεγας Αλεξανδρος , ηρωας η σφαγεας ' . Εξεφρασα την γνωμη μου , αρνητικη προς τον Μ.Αλεξανδρο . Ειπωθησαν πολλα . Αυτο που με προβληματισε , και ανοιγω αυτο το θεμα , ειναι οτι καποιο φιλιο προς εμε μελος , οντας Μακεδων , θεωρησε οτι προσβαλλω με αυτον τον τροπο τα πιστευω του , προσβαλλοντας ενα ιστορικο προσωπο , το οποιο , τροπον τινα , το θεωρει προσβλητικο και προς τον ιδιο . Ζητησε ο ιδιος να κλειδωθει το θεμα , και του ειπα , δεν χρειαζεται , το κλεινω ο ιδιος , προκειμενου να μην τον δυσαρεστησω , τον εχω σε εκτιμηση . Επειδη ομως εχουν ανοιχτει θεματα περι θρησκειας , και οντας θρησκευομενος , ουδεποτε πηρα θεση εναντιον αυτων που εγραφαν ποστς εναντια στους πιστους , η χλευαζαν την πιστη , απλως εξεφρασα την αποψη μου , αδιαφορωντας πληρως για την γνωμη αλλων , αφοτυ εχω ηδη γνωμη , και δεν προκειται να την αλλαξω .
    Τελικα , ποια θεση παιρνετε ως μελη , μπορει καποιος νανοιγει θεματα , που πιθανον να θιγουν τα πιστευω ενος , η πολλων μελων , αφου εγω εχω αλλη αποψη , η υπαρχει καποιο νοητο οριο , μεχρι ποιο θεμα μπορεις να θιξεις ?

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    για μενα δεν υπαρχει θεμα ταμπου... αρκει να μην προκαλεις σε προσωπικο επιπεδο απέναντι του αλλου...

    πχ μιας και αναφερθηκες στο μεγα αλεξανδρο και την κριτικη που δεχθηκες μην ξεχνας και την κριτικη που δεχθηκα εγω για θρησκευτικα θεματα ακομα και από σενα!

    και επειδή βαριέμαι να γραφω και στο άλλο θεμα ας βγω λιγο εκτος τοπικ....

    για τον Αλεξανδρο το μεγας είναι ακρως υποτιμητικος τιτλος... γιατι μεγας ονομαστηκε και ο σφαγεας των Ελλήνων θεοδοσιος...

    τον Αλεξανδρο οπου και να πηγε τον υποδεχτηκαν σαν απελευθερωτή.. και αυτος είναι ο τιτλος που του ανηκει για μενα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by noumac View Post

    πχ μιας και αναφερθηκες στο μεγα αλεξανδρο και την κριτικη που δεχθηκες μην ξεχνας και την κριτικη που δεχθηκα εγω για θρησκευτικα θεματα ακομα και από σενα!
    α

    Δεν σε κριτικαρα προσωπικα , ουτε σου ειπα , πως μπορεσες και ανοιξες τετοιο θεμα , γενικως ασκω ηπια κριτικη . Σου εγραψα , οτι ειναι δικαιωμα σου να πιστευεις οτι θελεις , ειχα μια σκασιλα . Ετσι εγραψα , και ετσι αισθανομαι , ' ειχα μια σκασιλα ' .
    Αλλωστε , εσυ αναφεροσουν σε φανατικους χριστιανους , εξω απο την οραγματικοτητα , οπισθοδρομικους , και σου εοιπα οτι υπαρχει και η υγιης πιστη , η δικη μου .

    Μπορει να μην συμφωνω με την γνωμη σου για τονμ Μ.Αλεξανδρο , αλλα δεν θα σου ασκγησω κριτικη , ειναι δικαιωμα σου να πιστευεις οτι θελεις , ειχα μια σκασιλα !!

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    αν θυμαμαι καλα μιλουσα γενικευμένα για την ομαδα των χριστιανων και με αποκαλεσες ως ο πιο φανατισμένος από ολους...

    δεν ειπες πχ... ολοι οι αθεοι είναι φανατισμένοι και να αιτιολογήσεις...

    αλλα γενικα όπως ειπα δεν υπαρχουν θεματα ταμπου.. αν και αυτό το θεμα είναι εκτος του φορουμ ψυχολογιας... θα μπορεσουσες πχ να το θεσεις.. οσοι είναι εναντια στην ελευθερια του λογου είναι ψυχικα σθενεις?? και παντα να αιτιολογησεις

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Μα εισαι ο πιο φανατισμενος απ ολους !! δικαιωμα σου ομως . Δεν ενοχλουμαι .

    Να θεσω θεμα αν οσοι ειναι εναντια στην ελευθερια του λογου ειναι ψυχικα ασθενεις ? μα δεν πιστευω κατι τετοιο !!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Chios
    Posts
    488
    Εγω γουσταρω και Μεγα Αλεξανδρο και Ιησου...πολυ ροκακια και οι 2..και προφανως δεν αναφερομαι στα μουσικα ακουσματα..αλλα στον τροπο σκεψης και δρασης τους..
    Δεν ειναι κακο να θιγονται θεματα..απλα καλο θα ηταν να ειμαστε προσεκτικοι ως προς το πως εκφραζουμε τις αποψεις μας για θεματα οπως θρησκεια..πατριδα..
    Μου αρεσει να ακουω ειλικρινεις αποψεις εκφρασμενες και τοποθετημενες ορθα και με σεβασμο..
    Pionier vsegda gotov!!!

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Μα εισαι ο πιο φανατισμενος απ ολους !! δικαιωμα σου ομως . Δεν ενοχλουμαι .

    Να θεσω θεμα αν οσοι ειναι εναντια στην ελευθερια του λογου ειναι ψυχικα ασθενεις ? μα δεν πιστευω κατι τετοιο !!!
    ειδες που αλλα λες και αλλα κανεις.. επιτίθεσαι προσωπικα....

    οσο για το δευτερο ειπα ότι απλα το θεμα είναι εκτος θεματος για ένα φορουμ ψυχολογιας και εφερα παράδειγμα πως θα μπορουσες να το ενταξεις σε αυτο

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by noumac View Post
    ειδες που αλλα λες και αλλα κανεις.. επιτίθεσαι προσωπικα....

    Μια διαπιστωση που κανω , οτι εισαι ο πιο φανατισμενος , ειναι προσωπικη επιθεση ? δεν επιτιθεμαι σε κανενα μελος προσωπικα , αλλωστε το θεμα που εθεσα , το εθεσα υπο τυπου ερωτησεως , οχι διαπιστωσης .

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    μακ πιες κανα καφε ακομα... δηλαδή αν κανω και εγω μια διαπιστωση ότι εισαι πχ. ανώμαλος... δεν είναι προσωπικη επιθεση??

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by noumac View Post
    μακ πιες κανα καφε ακομα... δηλαδή αν κανω και εγω μια διαπιστωση ότι εισαι πχ. ανώμαλος... δεν είναι προσωπικη επιθεση??

    Αμα θεσεις σοβαρα επιχειρηματα , γιατι ειμαι ανωμαλος , οχι βεβαια . Κανεις μια διαπιστωση .


    Και ποτε δεν ειρωνευομαι μελη , πιες καναν καφε ακομη μακ !!!!!

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    τα ειπα στο άλλο.. διαβασε

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εμ , κι εγω τα ειπα στο αλλο !!! νομιζω οτι ριχνουμε το επιπεδο της κουβεντας . Ουτε εχω κατι προσωπικο μαζι σου .

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    ουτε εγω εχω κατι μακ... απλα αν επιτίθεσαι προσωπικα να εισαι ετοιμος για το ιδιο...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Δεν σου επετεθην , αν καταλαβες κατι τετοιο , ζητω συγγνωμη .

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Νουμακ , ειμαι πολυ κουλ για να παρω προσωπικα μια κουβεντα στο φορουμ . Αλλωστε σε θεωρω απο τα εξυπνα μελη .

    Και ο φανατισμος ειναι κατι αγνωστο για μενα .

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Αλογια-φτωχεια λογου
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 19
    Last Post: 24-01-2011, 16:17
  2. υπαρχει η ελευθερια
    By manic in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 14-04-2010, 01:03
  3. Η Ελευθερία έιναι γλυκιά...
    By anwnimi in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 38
    Last Post: 11-01-2010, 16:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •