Σύνταξη από γονέα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1

    Σύνταξη από γονέα

    Δυστυχώς πριν απο λιγο καιρο εχασα τον πατερα μου αιφνιδια σε πολυ μικρη ηλικια κατω απο 57 ετων ηταν.Ξερει κανεις αν δικαιούμαι συνταξη απο τον πατέρα μου μιας και εχω ψυχωσικη συνδρομη και εχω βγει 67% απο το ΚΕΠΑ γινεται απο αλλο φορεα να παρω συνταξη μεγαλυτερη απο αυτη που δινει τα κεπα μιας και ο πατερας μου δουλεψε 35 χρονια γεματα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    272
    εγω με 67 τις 100 αναπηρια καταφερα και πηρα τη συνταξη του πατερα μου. υπαρχει νομος και γινεται, κανε ερωτηση στο ταμειο του πατερα σου

  3. #3
    να σε ρωτησω πρεπει να χεις υποχρεωτικα 67% και πανω για συνταξη απο τον πατερα ή μπορεις και με 50% και πανω?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    272
    νομιζω 67 και πανω

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Ειναι απο 50% και πανω ποσοστο αναπηριας που παιρνεις συνταξη.

    Απλα αμα εχεις 50% παιρνεις το 50% της συνταξης και αμα εχεις π.χ. 70% παιρνεις το 70% της συνταξης.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  6. #6
    Aκομα δεν εχω περασει απο επιτροπη και το ποσοστο που δικαιουται κανεις για συνταξη απο θανων γονεα παει απο 67% και πανω οχι απο 50% και πανω που ισχυε μεχρι πριν λιγο καιρο.Ψηφιστηκε στο ασφαλιστικο αυτη η τροποποιηση τον Απριλιο.Αν θελεις κανεις να μαθει πως βγαζει καποιος αυτη τη συνταξη μπορω να φτιαξω καινουργιο θεμα που θα τα εξηγω ολα.

  7. #7
    Tην εβγαλα, μου δωσαν 67% εφ ορου ζωης και θα την παιρνω αρκει να μην παντρευτω.Αν παντρευτω την χανω.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by mgilleas View Post
    Tην εβγαλα, μου δωσαν 67% εφ ορου ζωης και θα την παιρνω αρκει να μην παντρευτω.Αν παντρευτω την χανω.
    Λυπαμαι για τον πατερα σου ...........τωρα τι θακανεις με το θεμα ' γαμος ' ......

  9. #9
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Λυπαμαι για τον πατερα σου ...........τωρα τι θακανεις με το θεμα ' γαμος ' ......
    Aπλα δεν θα παντρευτω αν και το ηθελα τοσο πολυ.Δεν επιτρεπεται ουτε θρησκευτικος ή πολιτικος γαμος ή συμφωνο συμβιωσης οπως λεει ο νομος αν γινει κατι απο τα παραπανω χανω το δικαιωμα να την παιρνω.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by mgilleas View Post
    Aπλα δεν θα παντρευτω αν και το ηθελα τοσο πολυ.Δεν επιτρεπεται ουτε θρησκευτικος ή πολιτικος γαμος ή συμφωνο συμβιωσης οπως λεει ο νομος αν γινει κατι απο τα παραπανω χανω το δικαιωμα να την παιρνω.
    Δυσκολη αποφαση , κι αν στην πορεια στην ' δωσει ' και ερωτευτεις , εκει θανε το μεγαλο διλημμα ..........τσπαντων, εμεις δεν θα το μαθουμε ποτε ........διοτι εισαι πολυ νεος για τοσο σοβαρες αποφασεις , αν κρινω απο την ηλικια του πατερα σου .....

  11. #11
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Δυσκολη αποφαση , κι αν στην πορεια στην ' δωσει ' και ερωτευτεις , εκει θανε το μεγαλο διλημμα ..........τσπαντων, εμεις δεν θα το μαθουμε ποτε ........διοτι εισαι πολυ νεος για τοσο σοβαρες αποφασεις , αν κρινω απο την ηλικια του πατερα σου .....
    Σε λιγο καιρο μπαινω στα 27 αλλα οντως δυσκολη αποφαση αλλα δεν μπορω να κανω αλλιως....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by mgilleas View Post
    Σε λιγο καιρο μπαινω στα 27 αλλα οντως δυσκολη αποφαση αλλα δεν μπορω να κανω αλλιως....
    Σεβομαι την αποφαση σου , αλλα να αυτοπεριοροστεις για , ποσα , 700/μηνα ? καπου εκει........

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Σεβομαι την αποφαση σου , αλλα να αυτοπεριοροστεις για , ποσα , 700/μηνα ? καπου εκει........

    ναι μωρε τι ειναι 700 ευρω το μηνα?ενω αν παντρευτει και βγει στην αγορα εργασιας χιλιαδες ευρω κανουν παρελαση, πλακα μας κανεις?
    και αμφιβαλλω αν θα ναι 700 ευρω η συνταξη λιγοτερα θα ναι.
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    @mgilleas πως και σου την έδωσαν την σύνταξη;; Αν δεν κάνω λάθος έχεις καταφέρει να πας στρατό με ψύχωση και αγωγή και τον έβγαλες. Δεν επηρέασε την απόφαση τους για το αν έχεις αναπηρία;;Θεωρείς πως δεν μπορείς να εργαστείς;; Ή περισσότερο για να νιώθεις ασφαλής στο μέλλον με το να έχεις ένα σιγουρο εισόδημα;;
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    mgilleas πως σου εδωσαν 67% εφ ορου ζωης ειχες περασει πανω απο 3 φορες απο επιτροπη με 67%?
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. αυτοκτονια γονεα
    By soking in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 4
    Last Post: 20-10-2015, 02:55
  2. Μεταβίβαση σύνταξης θανόντος γονέα σε ανίκανα τέκνα
    By dimitsos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 30-05-2015, 17:17
  3. Υποκατάστατο... γονέα
    By seek_4_answers in forum Κακοποίηση
    Replies: 49
    Last Post: 03-09-2011, 16:33
  4. Σχέση γονέα - παιδιού
    By Kleiw in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 17
    Last Post: 30-07-2009, 19:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •