Ερωτηση περι εθισμου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    7

    Ερωτηση περι εθισμου

    Θα ηθελα να ρωτησω, παιρνω εδω κ 14 μερες clonotril 2mg καθε βραδυ..Αν το σταματησω επειδη δν βοηθαει θα εχω συμπτωματα εξαρτησης;Μπορει να εχω εθιστει ηδη;Ρωταω εδω για 2η γνωμη μη μου πειτε να ρωτησω γιατρο παρακαλω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Μάκη καλύτερα να το κόψεις σταδιακά το φάρμακο αν και οι 14 μέρες είναι λίγες για να προλάβεις να εξαρτηθείς.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    7
    Πληροφοριακα στις ποσες υπαρχει κινδυνος;

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    ο γιατρος που ειχα ρωτησει εγω μου ειχε πει πως ο εθισμος ξεκιναει μετα απο 2μηνη καθημερινη χρηση.. μου κανει εντυπωση που δεν θες να ρωτησεις τον γιατρο σου... αποτι καταλαβα δεν ειναι και πολυ της εμπιστοσυνης σου ε?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Δεν υπάρχει ακριβής απάντηση ρε συ Μάκη σε αυτό που ρωτάς...
    Αλλά αν μπορείς,κάντο 1mg για λίγες μέρες,και μετά κόφτο τελείως...
    Έρχεται η παρατήρηση,την νιώθωωωω........

    **Συνευθύνη.Αυτός που ρωτάει πράγματα που απαγορεύονται από τους όρους χρήσης έχει την ίδια ευθύνη με αυτόν που απαντάει.
    Άρα θα μοιραστούμε τα Points Μάκη!0.5/Καθένας μας!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Σε ξεκινησε με 2mg Clonotril ? Μου φαινεται αρκετα μεγαλη δοσολογια, εκτος και αν ειχες παρελθον με τα ηρεμιστικα οποτε απεκτησες ανοχη.
    Παιρνω το ιδιο φαρμακο κατα περιπτωση, οχι πανω απο 0-2 φορες την εβδομαδα. 1mg για μενα ειναι αρκετα για μια χαλαρη εξοδο (λογω κοινωνικης φοβιας) και 2mg αρκετα για να μου προκαλεσουν συμπτωματα παρομοια μετα απο καταναλωση 4-5 μπυρες (ζαλη, προβληματα στην ισσοροπια και στο τελος υπνος 12-14 ωρες)
    Τα προβληματα εθισμου ξεκινανε καπου στις 2 εβδομαδες ενω η ανοχη στην δοσολογια νωριτερα. Παντως ποτε δεν κοβεις ηρεμιστικα με την μια. ΠΟΤΕ!
    Θα πρεπει υποχρεωτικα να ρωτησεις το ιατρο σου για τη διακοπη.
    Παρεμπιπτοντως το συγκεκριμενο φαρμακο βρισκεται σε μεγαλη ελλειψη (και μαλλον παει για καταργηση) γιατι στην περιοχη μου δεν το βρισκω σε κανενα φαρμακειο!
    Σε 10 φαρμακεια που ρωτησα, μονο σε 1 ειχε μεινει 1 συσκευασια στην αποθηκη, και στα μισα φαρμακεια δεν γνωριζαν καν οτι υπηρχε...κοιτουσαν τη συνταγη κ ελεγαν πρωτη φορα το βλεπω αυτο το φαρμακο, ενω στην Αμερικη το Klonopin κυκλοφορει σαν το γαλα.
    Κριμα γιατι ειναι το μονο που κανει καλη δουλεια σε μενα.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    7
    Εχω ρωτησει γιατρο αλλα ρωταω κ εδω γτ πιστευω οτι ισως μου ειπε ψεματα για να μην αγχωθω.Εχω διαταραχη αγχους...Τα 2mg clonotril ειναι βαρυ;Δλδ μπορει να εχω εξαρτηθει κ αν το διακοψω να γινουν χειροτερες οι κρισεις μ;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    323
    Γειά σου φίλε μου, χρόνια πολλά και καλή σου χρονιά!!
    Σαν παθών θα σου μιλήσω και σαν διαβασμένος με το θέμα και απο ξένα σάιτς και απο πολύ καλούς γιατρούς που έχω ρωτήσει..

    Ο εθισμός έχει 2 συνιστώσες, την πρώτη που είναι η βιολογική όπου τα φάρμακα προκαλούν νέα δεδομένα προσαρμογής στον οργανισμό του ανθρώπου αφού είναι τεχνητές ουσίες,
    Δεύτερη την ψυχολογική όπου το άτομο μαθαίνει να ζεί με την κάλυψη του εκάστοτε φαρμάκου ως στήριγμα για τα άλυτα θέματά του..

    Οσον αφορά την πρώτη με το βιολογικό κομμάτι του εθισμού είναι ένας μύθος,μια τεράστια παρεξήγηση και ίσως μπίζνα για να προωθούνται φάρμακα πολύ ακριβότερα απ τα αγχολυτικά.
    Τ αντικαταθλιπτικά ας πούμε είναι περισσότερο εθιστικά απ τα αγχολυτικά διότι επηρεάζουν πολύ περισσότερο το ισοζύγιο των νευροδιαβιβαστών,και πολλα άτομα μολις διακόπτουν τα αντικαταθλιπτικά επανέρχεται πάλι έντονη κατάθλιψη (απ τα εσωτερικά προβλήματα που βασανίζουν τους ανθρώπους).

    Ολα τα φάρμακα είναι απαραίτητα όσο υπάρχει και η αιτία που τα χρειάζεται κάποιος, απλά λόγω έλλειψης γνώσεων δεν μπορούν να καταλάβουν οτι μ αυτή τη λογική ο ίδιος "εθισμός" θα έπρεπε να απασχολεί τον κόσμο για τα φάρμακα της καρδιάς που κάποιοι θα τα παίρνουν για πάντα,του σακχάρου,της χοληστερίνης,της υπέρτασης κ.α..
    Εκεί λοιπόν οι άνθρωποι αντιλαμβάνονται την ανάγκη της συνεχούς στήριξης φαρμάκων εφόρου ζωής χωρίς να βλέπουν οτι είναι εθισμός!!
    Τα αγχολυτικά όπως και όλα τα φάρμακα λοιπόν θα πρέπει να λαμβάνονται με τις οδηγίες του ειδικού,να μην γίνεται διαρκής και συνεχής αύξηση της δοσολογίας,( αυτά είναι τα κρητήρια του εθισμού) και να διακόπτονται ομαλά όπως όλα τα φάρμακα ωστε να επανέρχεται ομαλά ο οργανισμός (ομοιοστατικοί μηχανισμοί) και να μην βρίσκεται εκτεθειμένος απότομα στα νέα δεδομένα..

    Εάν εχουν υποχωρήσει οι λόγοι που το άτομο χρειάζεται την φαρμακευτική βοήθεια με ψυχοθεραπέια ,και η διακοπή γίνεται ομαλά, είναι μια ευκολη διαδικασία η διακοπή.Απο προσωπική εμπειρία μετα απο 8μηνη χρήση xanax ,με ψυχοθεραπέια και σταδιακή μείωση τα σταμάτησα για κανα 2 μηνο όμως επειδή η ζωή μου έχει απανωτές δυσκολίες το άγχος επανήλθε και τα ξαναξεκίνησα.
    Η διπλή κοκκινη γραμμή δεν σημαίνει οτι είναι ναρκωτικά,απλά δεν πρέπει να υπάρχει ελεύθερη κυκλοφορία στην αγορά για να αποφεύγεται η κατάχρηση απ τους τοξικομανείς.(κατεβάζουν μια καρτέλα για να μην νιωθουν τον πόνο των στερητικών της ηρωίνης,προτιμούν να πέφτουν σε κώμα)
    Πέφτουμε στην παγίδα ΑΝ ΘΑ ΕΘΙΣΤΟΥΜΕ ΣΤΑ ΧΑΠΙΑ ΑΝΤΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ!! :)

    Φιλικά, κάνε ψυχοθεραπέια και θα τα πετάξεις απο μόνος σου όταν δε θα τα χεις ανάγκη!! :)

Similar Threads

  1. Ερωτηση περι ερωτικου για φιλη
    By λιλιουμ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 14-08-2014, 12:00
  2. ερωτηση περι αγαπης..
    By ella2 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 21-02-2012, 00:09
  3. Ερώτηση περί σχολείου
    By grigor in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 10
    Last Post: 28-01-2011, 23:58
  4. Περι γνωσεων ερωτηση.
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 32
    Last Post: 02-05-2010, 16:13
  5. περι αντικαταθληπτικου απλη ερωτηση....
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 16-06-2009, 08:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •