Προσέγγιση μέσω social media
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 40
  1. #1

    Προσέγγιση μέσω social media

    Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά!
    Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ένα θέμα που με απασχολεί τελευταία. Καθώς δεν έχω αρκετά ενδιαφέροντα, δεν έχω την ευκαιρία να γνωρίζω κόσμο. Έτσι μάλλον εξηγείται το γεγονός ότι επισκεπτόμενη ένα κατάστημα με εξυπηρέτησε ένας υπάλληλος που μου κίνησε το ενδιαφέρον. Δεν ξέρω αν ήταν η ιδέα μου ή αν ήταν κοινωνικός στα πλαίσια της δουλειάς του, όμως νομίζω πως υπήρχε ενδιαφέρον και από την άλλη πλευρά. Βέβαια το μυαλό μου παίζει περίεργα παιχνίδια, οπότε δεν αποκλείω να ήταν και της φαντασίας μου. Βρήκα ευκαιρίες να πάω μια-δύο φορές ακόμη, με την ελπίδα να με εξυπηρετήσει εκείνος, όπως και έγινε. Με εξυπηρέτησε με ιδιαίτερο ζήλο και μου έκανε προσωπικές ερωτήσεις. Και πάλι όμως δεν αποκλείω το ενδεχόμενο να το έκανε, γιατί "έτσι πρέπει", γιατί έτσι τους έχουν πει να κάνουν.
    Πέρασε αρκετός καιρός που προβληματιζόμουν. "Να ξαναπάω; Με ποια αφορμή; Και αν πάω ξανά πού θα βγάλει;", σκεφτόμουν. Εν τέλει, βρήκα μια αφορμή και ξαναπήγα. Δυστυχώς όμως δεν ήταν εκεί πια... Πήγα και την επόμενη εβδομάδα, όμως και πάλι δεν ήταν εκεί. Δεν μπορώ να τον βρω πουθενά πια. Και φτάνουμε στο σήμερα. Η μόνη λύση είναι να τον προσθέσω στο facebook. Τον πρόσθεσα και ακύρωσε το αίτημα. Μάλιστα το χαρακτήρισε και ως σπαμ. Δεν ξέρω γιατί. Ίσως επειδή το προφιλ μου είναι εντελώς απρόσωπο; Δεν έχω φωτογραφίες, ούτε επώνυμο. Ίσως επειδή δεν είναι διαθέσιμος για τέτοιου είδους γνωριμίες; Αφού είδα ότι το ακύρωσε, του έστειλα μήνυμα εξηγώντας του ότι έχω πάει από εκεί κτλ. όμως δεν γνωρίζω αν το διάβασε και ακόμη και να το διάβασε, δεν πιστεύω πως θα κατάλαβε ποια είμαι, τόσος κόσμος περνάει καθημερινά. Αυτό που βλέπω είναι ένας τοίχος. Μια ζωή με κυνηγάει η ατυχία... Υπάρχει διέξοδος κατά την γνώμη σας; Τι άλλο μπορώ να κάνω;
    Δεν ήθελα να χάσω αυτήν την ευκαιρία. Η καρδιά μου είχε κοιμηθεί και ξύπνησε μετά από καιρό... Την περασμένη άνοιξη, αυτή του '15.
    Ελπίζω να έχετε την καλή διάθεση να μου απαντήσετε. Σας ευχαριστώ!

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    το να κανεις αιτηματα φιλιας αυτο δεν ειναι καλη τεχνικη για να γνωρισεις καπιον στο φβ..
    υπαρχει πιθανοτητα να κομπλαρει η να το σουταρει ακομα κ απο αντιδραση..
    θα ηταν προτημοτερο να εχεις πλακα κ να σαι διασκεδαστικη οι πιθανοτητες να τραβηξεις τη προσοχη ετσι σε καπιον ειναι παρα πολες αφου αν διξεις σε καπιον κατευθυαν τον εαυτο σου εκει μεσα το πιθανο ειναι να σταματησει να σου μιλα...
    αν θες να τραβηξεις τη προσοχη σε καπιον αντε να πατησεις κανενα μου αρεσει η αν βρεις κατι που σ αρεσει να το κοινωποιησεις αλλιως αν σε γνωριζει κ ξερει που εισαι κ σε πια σελιδα ειναι προτημοτερο να μη κανεις τιποτα απο το να εχεις οσο περισσοτερη πλακα μπορεις κ αν πραγματι του τραβηξεις τη προσοχη κ σου κανει ετοιμα φιλιας μετα του λες για τηλεφωνο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Location
    ζουγκλοathens
    Posts
    789
    Quote Originally Posted by χωρίς ελπίδα View Post
    Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά!
    Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ένα θέμα που με απασχολεί τελευταία. Καθώς δεν έχω αρκετά ενδιαφέροντα, δεν έχω την ευκαιρία να γνωρίζω κόσμο. Έτσι μάλλον εξηγείται το γεγονός ότι επισκεπτόμενη ένα κατάστημα με εξυπηρέτησε ένας υπάλληλος που μου κίνησε το ενδιαφέρον. Δεν ξέρω αν ήταν η ιδέα μου ή αν ήταν κοινωνικός στα πλαίσια της δουλειάς του, όμως νομίζω πως υπήρχε ενδιαφέρον και από την άλλη πλευρά. Βέβαια το μυαλό μου παίζει περίεργα παιχνίδια, οπότε δεν αποκλείω να ήταν και της φαντασίας μου. Βρήκα ευκαιρίες να πάω μια-δύο φορές ακόμη, με την ελπίδα να με εξυπηρετήσει εκείνος, όπως και έγινε. Με εξυπηρέτησε με ιδιαίτερο ζήλο και μου έκανε προσωπικές ερωτήσεις. Και πάλι όμως δεν αποκλείω το ενδεχόμενο να το έκανε, γιατί "έτσι πρέπει", γιατί έτσι τους έχουν πει να κάνουν.
    Πέρασε αρκετός καιρός που προβληματιζόμουν. "Να ξαναπάω; Με ποια αφορμή; Και αν πάω ξανά πού θα βγάλει;", σκεφτόμουν. Εν τέλει, βρήκα μια αφορμή και ξαναπήγα. Δυστυχώς όμως δεν ήταν εκεί πια... Πήγα και την επόμενη εβδομάδα, όμως και πάλι δεν ήταν εκεί. Δεν μπορώ να τον βρω πουθενά πια. Και φτάνουμε στο σήμερα. Η μόνη λύση είναι να τον προσθέσω στο facebook. Τον πρόσθεσα και ακύρωσε το αίτημα. Μάλιστα το χαρακτήρισε και ως σπαμ. Δεν ξέρω γιατί. Ίσως επειδή το προφιλ μου είναι εντελώς απρόσωπο; Δεν έχω φωτογραφίες, ούτε επώνυμο. Ίσως επειδή δεν είναι διαθέσιμος για τέτοιου είδους γνωριμίες; Αφού είδα ότι το ακύρωσε, του έστειλα μήνυμα εξηγώντας του ότι έχω πάει από εκεί κτλ. όμως δεν γνωρίζω αν το διάβασε και ακόμη και να το διάβασε, δεν πιστεύω πως θα κατάλαβε ποια είμαι, τόσος κόσμος περνάει καθημερινά. Αυτό που βλέπω είναι ένας τοίχος. Μια ζωή με κυνηγάει η ατυχία... Υπάρχει διέξοδος κατά την γνώμη σας; Τι άλλο μπορώ να κάνω;
    Δεν ήθελα να χάσω αυτήν την ευκαιρία. Η καρδιά μου είχε κοιμηθεί και ξύπνησε μετά από καιρό... Την περασμένη άνοιξη, αυτή του '15.
    Ελπίζω να έχετε την καλή διάθεση να μου απαντήσετε. Σας ευχαριστώ!
    Μπορει επειδη ειχες απροσωπο προφιλ.. Κανε ενα κανονικο μονο για παρτη του και στειλε αιτημα εκ νεου αφου ξυπνησε την καρδια σου..Βεβαια μην παρεξηγησεις την κοινωνικοτητα ενος πωλητη,μην την μεταφρασεις ως ερωτα!! Εγω ομως θα την εκανα μια προσπαθεια...Αυτο που λες με τα μηνυματα αν εστειλες παει στον φακελο "αλλα" .. μπορει δλδ να το δει μετα απο 100 χρονια που λεει ο λογος αναλογα και τι σχεση εχει με το φβ.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    κ παλι ακομα κ αν σε δεχτει ο φιλη αυτο μπορει κ να μη σημαινει απολυτως τιποτα για παραδειγμα πολες φορες απο το οτι καπιος σου εκανε ενα ετοιμα απο αυτο μπορεις να καταλαβεις κ τις προθεσεις του δηλαδη οτι μπορει να θελει να επικοινωνισει μαζι σου δε προκειται να βγαλεις κατι βλεποντας περισσοτερες φωτογραφιες επειδη εισαστε φιλοι η επειδη το εγραψε πανω οτι εισαστε φιλοι..
    πχ θα μπορουσες να δεις αν βρισκεται σε καπια ομαδα για να δοκιμασεις να γινεις μελος σ αυτη ετσι εχεις αρκετες πιθανοτητες να γινει κατι παραπανω αν μιλησετε μεσα στην ομαδα οσο για το προφιλ εγω θα σου λεγα να μην αλαξεις τιποτα εκτος απο το να το κανεις πιο χιουμοριστικο εγω τουλαχιστον ετσι πιστευω....

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω παντως αν ηθελα να επικοινωνισω σοβαρα με καπιον στο φβ (κατι που δεν εχει συμβει ως τωρα κ αμφιβαλω αν θα συμβει ετσι κ αλλιως δεν εχω πια το ενδιαφερον που ειχα καποτε για τα πραγματα επειδη τωρα πανω κατω την εχω μαθει) το σιγουρο ειναι οτι δε θα εκανα κανενα ετοιμα φιλιας αλλα το πρωτο πραγμα που θα κοιταζα ειναι σε πιες ομαδες ειναι μελος αυτο ειναι καθαρη στρατηγικη..
    αλλα αν καπιος το εκτιμουσε να του πω απευθειας το τι σκεφτομαι θα το εκανα ευχαριστως αλλα δε ξερω αν υπαρχει τετιος ανθρωπος σημερα...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    125
    εγω να ρωτησω...γιατι δε του ειπες να πιειτε ενα καφε?απο κοντα εννοω στο μαγαζι που εργαζεται.στη χειροτερη θα αρνηθει ευγενικα κ απλα δε θα ξαναπας εκει

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Kαλησπέρα. Τ' όνομά του εσυ πώς το ξέρεις;

  8. #8
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Μνημόνιο is back(μα πόσο ευρηματικό ψευδώνυμο!), σκέφτομαι πόσο θα εκτεθώ αν βάλω φωτογραφία και πάλι με ακυρώσει, θα αισθανθώ απαίσια. Το καλύτερο για εμένα θα ήταν να μπορούσα να τον συναντήσω ξανά εκεί που δούλευε, αλλά δεν είναι δυνατόν κάτι τέτοιο πια. Σαφώς και την κοινωνικότητα αυτή δεν την εκλαμβάνω ως... έρωτα, θα ήθελα τουλάχιστον να υπήρχε ενδιαφέρον γιατί από την αρχή κάτι έπαθα μόλις τον είδα, όμως όπως έγραψα και παραπάνω ίσως έτσι πρέπει να συμπεριφέρονται όσοι βρίσκονται σε αυτήν την θέση. Τώρα στο fb υπάρχει το message request που έρχεται με ειδοποίηση, οπότε θα το δει, αλλά μπορεί να μην το ανοίξει (και απ'ό,τι είδα δεν το διάβασε).
    soking, φαντάζεσαι, πιστεύω, πώς αισθανόμουν όταν τον έβλεπα, μου κοβόταν η ανάσα, πώς θα έλεγα κάτι τέτοιο; Ήθελα να πάω μερικές φορές ακόμη, να εξοικειωθώ. Πλέον είναι αργά, αφού δεν τον βρίσκω...
    kerasi, μου το είπε. Μου είπε "είμαι ο τάδε, για οτιδήποτε χρειαστείς έλα να με βρεις". Έτσι και τον βρήκα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Κοίταξε γενικά πολλοί άνθρωποι δεν κάνουν δεκτό το αίτημα οταν είναι απο άτομο που δεν το γνωρίζουν, ποσο μάλλον απο προφίλ που δεν λέει τι είναι. Δηλαδή κι εγω να ήμουνα δε θα το κανα δεκτό. Στο μήνυμα τι ακριβώς του έγραφες;

  10. #10
    Του εξήγησα ότι είχα πάει από εκεί πριν από καιρό, αλλά τώρα δεν τον βρίσκω. Δεν είπα κάτι άλλο, τι να έλεγα εξάλλου. Δεν υπήρχε περίπτωση να με θυμηθεί, αφού δεν είχα έστω φώτο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Aπο εκει δηλαδή έφυγε οριστικά; αποκλείεται να τον ξαναδείς εκει;

  12. #12
    Δεν ξέρω. Πήγα δύο φορές τελευταία και δεν ήταν εκεί. Λες να ήμουν τόσο τυχερή που να έπεσα πάνω σε ρεπό του και τις δύο φορές;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    125
    αν τον θες πηγαινε καθε μερα ωστε να ξερεις αν οντως επεσες σε ρεπο η πλεον δε δουλευει εκει.αν τον βρεις ομως ξεχνα την εξοικειωση κ διεκδικησε οτι ποθεις.αν οχι στο φβ μπορεις να στειλεις μια φωτο σου στα μηνυματα του κ απο κατω ενα μηνυμα οπου να λες ειμαι αυτη.με εχεις εξυπηρετησει στο μαγαζι.μου αρεσεις κτλ.οχι τοσο τηλεγραφικα αλλα πανω κατω στην ουσια του θεματος

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Κοίταξε γενικά πολλοί άνθρωποι δεν κάνουν δεκτό το αίτημα οταν είναι απο άτομο που δεν το γνωρίζουν, ποσο μάλλον απο προφίλ που δεν λέει τι είναι. Δηλαδή κι εγω να ήμουνα δε θα το κανα δεκτό. Στο μήνυμα τι ακριβώς του έγραφες;
    εγω πιστευω το ακριβως αντιθετο οτι πιο ευκολα θα εκανες δεκτο ενα ετοιμα απο καπιον που ειναι γνωστος σου παρα απο καπιον που ειναι φιλος σου..
    οταν παραπλησιαζεις φιλους σου αυτο προκαλει αμηχανια..
    αυτη τη στιγμη ασχολησαι αν θα βαλεις φωτο η οχι πραγμα εντελως ακυρο για μενα το θεμα δεν ειναι τι προφιλ εφτιαξες στο φβ αλλα το αν θελει η οχι να μηλισετε.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    ακου και εγω στις πωλήσεις ειμαι... το φλερτ ειναι μεσα στο παιχνιδι,ενας καλος πωλητης πρεπει να χρησιμοποιήσει την γοητεια του ...
    ε τωρα και ποιος δεν θα εκανε σπαμ σε ενα ανώνυμο και απροσωπο προφιλ στο φβ?? και να μιλησες δεν εχει σημασια δεν θα σε λάβει στα υποψην. αν θες να σε προσεξει ενας αντρας δεν τον πλησιαζεις ετσι ..θα σε περασει για ανωμαλο βρε κουκλα μου...!!
    στειλε αιτημα φιλιας με το επίσημο φβ με την προσωπάρα σου στις φωτο... ισως απο εκει κατι να αρχισει...αλλιως αστο. πάμε για αλλα... διαδυκτιακες γνωριμιες εχεις σκεφτει γενικα να κανεις?

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Social Skills Training
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 01-06-2023, 14:33
  2. γνωσιακη συμπεριφοριστικη προσεγγιση
    By Aps_mustang in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 0
    Last Post: 06-03-2014, 04:26
  3. δύσκολη προσέγγιση
    By ioannis2 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 06-08-2009, 10:45
  4. Free Online Game to Reduce Social Stress, Improve Self Esteem
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 14-06-2006, 12:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •