Ανώνυμοι Υπερφάγοι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    130

    Ανώνυμοι Υπερφάγοι

    Καλησπέρα σε όλες/όλους και καλή μας χρονιά! Διάβαζα από περιέργεια μερικά από τα θέματα αυτής της ενότητας.. Οι περισσότεροι ίσως θα ξέρετε για αυτούς, όποιος όμως δεν ξέρει υπάρχουν οι Ανώνυμοι Υπερφάγοι, όπου συναντιούνται βουλιμικοί, ανορεκτικοί κ.λπ. Είχα παρακολουθήσει μια συνάντηση σαν επισκέπτης, από περιέργεια, και από ότι κατάλαβα για κάποιους έχει αποτέλεσμα.. Είναι σαν τους Ανώνυμους Αλκοολικούς και Ναρκομανείς. Αυτές οι ομάδες δεν είναι για όλους, αλλά όπως ανέφερα παραπάνω για κάποιους έχουν αποτέλεσμα. Εγώ είχα πάει στο Νέο Κόσμο, υπάρχουν όμως κι αλλού, βάλτε το στο ίντερνετ και θα το βρείτε. Μία συνάντηση το μήνα είναι ανοιχτή για όλους, πάρτε μια φίλη/και πηγαίντε να δείτε πώς είναι.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    πήγε μια φιλη μου.... δεν της αρεσε λέει επειδη μιλουσαν συνεχεια για εγχειρησεις και μπαλονακια..αν υσχυει κατι τετοιο δεν νομιζω οτι βοηθαει

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Γεια σου Τακ.Υπάρχει κάποιος ψυχολόγος μαζί τους?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    130
    Γεια χαρά. Τη μέρα που πήγα εγώ μιλούσαν για τα διάφορα θέματα που είχε ο καθένας που στο τέλος τον οδηγούσε στο φούρνο.. Ψυχολόγοι επαγγελματίες δεν υπάρχουν, είναι ομάδα αυτοβοήθειας, ο καθένας λέει τα δικά του δηλαδή και η "ομάδα" τους στηρίζει όλους.. Υπήρχαν και κάποιες περιπτώσεις που έλεγαν ότι έχουν βοηθηθεί πολύ από τις συναντήσεις..

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by tak71 View Post
    Γεια χαρά. Τη μέρα που πήγα εγώ μιλούσαν για τα διάφορα θέματα που είχε ο καθένας που στο τέλος τον οδηγούσε στο φούρνο.. Ψυχολόγοι επαγγελματίες δεν υπάρχουν, είναι ομάδα αυτοβοήθειας, ο καθένας λέει τα δικά του δηλαδή και η "ομάδα" τους στηρίζει όλους.. Υπήρχαν και κάποιες περιπτώσεις που έλεγαν ότι έχουν βοηθηθεί πολύ από τις συναντήσεις..
    Καλησπέρα.
    Το γράφω γιατί συνήθως η συναισθηματική υπερφαγία πιάνει και της δύο (γενικές) περιπτώσεις των συναισθημάτων.Δηλαδή και της λύπης που είναι το μεγάλο πρόβλημα,αλλά και της χαράς.Με λίγα λόγια είτε είσαι λυπημένος,είτε χαρούμενος ο δρόμος είναι το φαγητό.Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί ένας υπερφάγος που δεν έχει βρει τη λύση στο πρόβλημα να μπορεί να βοηθήσει κάποιον άλλο.
    Δεν ειρωνεύομαι απλά το θεωρώ λίγο δύσκολο,ειδικά όταν περνάνε οι ψυχολογικές ενέσεις μιας κουβέντας.

    Γι'αυτό και χρειάζεται κάποιος που το έχει περάσει ή κάποιος ψυχολόγος.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    130
    Δεν ξέρω φίλε τι παίζει και πώς μπορεί κάποιος να βοηθηθεί.. Απλώς, αν κάποιος δεν έχει λεφτά για ψυχολόγο και οι υπερφάγοι είναι κοντά στο σπίτι, μπορεί να περάσει μια βόλτα να δει και αν του κάνει ξαναπάει..

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by tak71 View Post
    Δεν ξέρω φίλε τι παίζει και πώς μπορεί κάποιος να βοηθηθεί.. Απλώς, αν κάποιος δεν έχει λεφτά για ψυχολόγο και οι υπερφάγοι είναι κοντά στο σπίτι, μπορεί να περάσει μια βόλτα να δει και αν του κάνει ξαναπάει..
    Καλησπέρα.
    Ναι τώρα ποy τα ξαναδιαβάζω αυτά που εγραψα,είναι σαν να λέω σε κάποιον να μην πάει.Ήταν καθαρά απορία δική μου γιατί έχω περάσει από αυτό το στάδιο.Έχεις δίκιο,δεν χάνει κανείς να πάει.
    Να είσαι καλά :)

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    31
    Πηγαινα κι εγω για καποιο διαστημα, σταματησα γιατι στη συγκεκριμενη ομαδα υπηρχαν μονο υπερφαγοι κι εγω ημουν ανορεξικη. Τυχαινει ομως να γνωριζω προσωπικα τα μισα μελη εκεινης της ομαδας και μπορω να διαβεβαιωσω οτι βοηθηθηκαν και βοηθουνται απιστεφτα. Οι Α.Υ. δεν αποσκοπουν ακριβως στην θεραπεια, γι'αυτο και δεν εχουν καποιον ειδικο. Αποσκοπουν στο μοιρασμα του προβληματος με ανθρωπους που αντιμετωπιζουν παρομοια κατασταση, και στην αυτοβοηθεια, μεσω καποιων βηματων. Θεωρω πως, το μονο αρνητικο, ειναι για καποιους εντελως αθεους καθ'οτι τα βηματα εμπεριεχουν το θεο - ομως σαν μια ανωτερη δυναμη, οπως ο καθενας την αντιλαμβανεται, χωρις συγκεκριμενοποιησεις). Τ θετικα ειναι πολλα! Πραγματικα σου δινει τρομερη δυναμη η συμπονια, η αλλυλεγκυη και η κατανοηση που βιωνεις απο τα αλλα μελη της ομαδας. Οπως επισης και το γεγονος οτι μπορεις να εκφραστεις εντελως ελευθερα, να βαλεις τα κλαματα, ο,τι, χωρις να φοβασαι οτι θα σε κρινουν, αντιθετως νιωθοντας ασφαλεια και κατανοηση. Στο τελος καθε συναντησης κρατιουνται χερι χερι και λενε ολοι μαζι ομορφα, αισιοδοξα λογια που ομως τα εχω ξεχασει. Προκειται για ενα συγκηνιτικο (ειτε θετικα, ειτε αρνητικα) και ομορφα ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ κλιμα. Ειναι υπεροχο να βλεπεις καθαρα βλεματα συμπονιας.
    Οσο γι'αυτο που ειπωθηκε πιο πανω οτι πως γινεται να σε βοηθαει καποιος που πασχει και ο ιδιος, η απαντηση ειναι οπως προανεφερα η κατανοηση κτλ, κι επειτα οτι μεσα στις ομαδες υπαρχουν και μελη που εχουν βελτιωθει σημαντικα η και εχουν ξεπερασει εντελως το προβλημα και που μιλωντας για την προοδο τους δινουν δυναμη και στους υπολοιπους. Επισης καθε νεο μελος, οταν το επιθυμησεις διαλεγει καποιον απο τους υποστηρικτες (ατομα που εχουν καταφερει να ελεγξουν το προβλημα σε ικανοποιητικο βαθμο) με τον οποιο χτιζουν μια πιο προσωπικη σχεση, π.χ. οταν σε πιανει εντονη αναγκη να φας κατι απαγορευμενο μπορεις να παρεις τηλ. την υποστηρικτρια σου και να σε βοηθησει, ειτε μπορεις να την παρεις σε φασεις που σε πιανουν ενοχες κτλ, κι αυτη με τη σειρα της θα σε ακουσει, θα σε καταλαβει και θα σε ενθαρρυνει.
    Η καθε συναντηση λειτουργει με τον εξης τροπο: διαβαζονται καποια κειμενα απο διαφορα βιβλια και ενας ενας μπορει με αφορμη το θεμα του κειμενου να μοιραστει σκεψεις και εμπειριες του, ειτε απλως να πει τι τον απασχολει. Δεν υπαρχουν διαλογοι κατα την συναντηση, μονο μοιρασματα.
    Απλως το σημαντικο που πρεπει να καταλαβει καποιος ειναι οτι στους Α.Υ. δεν προτεινονται διαιτες και σχετικοι τροποι αντιμετωπισης. Δεν εχει να κανει καθολου με θεραπειες και πρακτικες μεθοδους.
    Εχει να κανει με το ψυχολογικο κομματι - καθως καθε διαταρραχη σχετιζομενη με το φαγητο προερχεται απο ψυχολογικα αιτια - τα κινητρα, τις δυσκολιες, τη δυναμη που χρειαζεται κτλ.
    Τελος, αν καποιος αποφασισει να παει προτεινω να παρευρεθει σε τουλαχιστον 4-5 συναντησεις πριν αποφασισει να διακοψει, καθ'οτι αφενως καθε συναντηση ειναι διαφορετικη, κι αφετερου οταν εισαι νεο μελος νιωθεις αρκετα περιεργα και ανασφαλης μεσα σε τοσους αγνωστους, παιρνει καιρο μεχρι να οικειοποιηθεις τη φαση, ν'αρχισεις να μοιραζεσαι κι εσυ κ.ο.κ. (δεν ειναι απαραιτητο να μιλανε ολοι, σε κθε συνεδρια.) Πολλοι και για μεγαλο διαστημα πανε απλως για να ακουνε.
    Αυτα!

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    1,022
    χμ.. θα προσπαθήσω να κάνω καμμιά επίσκεψη στην ομάδα της θεσσαλονίκης να δω τι παίζει μιας και πολλές φορές δεν τρώω επειδή πεινάω αλλά επειδή το φαγητό και ειδικά το junk food με κάνει να ξεχνιέμαι απο τα άλλα μου προβλήματα κάτι που φυσικά δεν είναι σωστό καθότι μακροπρόθεσμα δημιουργούνται άλλα προβλήματα στον οργανισμό απο την υπερβολική κατανάλωση φαγητού

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    23
    Τους ειχα βρει κ εγω απ την σειρα mike and molly και εψαξα...δλδ μια φορα το μηνα ειναι οι συναντησεις; Αλλα οντως αν μιλανε για εγχειρησεις δεν θα το αντεξω, ειμαι πολυ ευαισθητη σε αυτα τα θεματα. Σκεφτομουν να παω αλλα μεχρι τωρα δεν πηγα, χλωμο το βλεπω.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    1,022
    Η moustarda απο αυτα που γραφει,δεν αναφερει πουθενα για εγχειρησεις..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    169
    ψηνομαι να παω τη κυριακη αλλα επειδη ειναι στη γειτονια μου δε θελω να δωσω δικαιωματα

Similar Threads

  1. Συνάντηση Των ΑΚ(Ανώνυμοι Καταθλιπτικοί)
    By Antreas MpR in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 43
    Last Post: 29-07-2013, 22:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •