Φοβαμαι να παρω τα χαπια - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 27 of 27
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    115
    Quote Originally Posted by Gallowdance View Post
    Αθώα τα χαρακτήρισα γιατί κάποια στιγμή υποχωρούν, αλλά σίγουρα ενοχλητικά για κάποιον που υποφέρει από άγχος. Πάντως κάτι άλλο πέρα από αυτό δεν μπορούν να του προκαλέσουν. Κι εγώ πήρα δυο μέρες seropram για τις φοβίες μου (μισό χάπι) και μου προκάλεσε ανησυχία, τα βράδια δεν μπορούσα να ηρεμήσω και έτσι διέκοψα την αγωγή σε συνεννόηση με την γιατρό μου. Βασίλη, αν μπορείς να το αντιμετωπίσεις χωρίς χάπια ακόμα καλύτερα, αλλά το διάστημα της αναμονής είναι μεγάλο και ίσως ένα βοήθημα να καταπραΰνει τα συμπτώματα του άγχους. Αν κρίνεις ότι δε βοηθάει ή φέρνει τα αντίθετα αποτελέσματα, συζήτησέ το με τον γιατρό που σου τα έγραψε και ζήτα του να σου αλλάξει αγωγή ή να βρει μια προσωρινή λύση. Έχει ευθύνη απέναντι στον ασθενή του και ας μην έχεις την οικονομική δυνατότητα, τι πρέπει δηλαδή να μείνεις αβοήθητος;
    μπορω να σου πω οτι ετσι οπως ειναι η ζωη μου τωρα τα συμπτωματα που εχω ειναι ελαχιστα και σε χαμηλη ενταση και δεν χρειαζομαι τα χαπια..αλλα αμα το δουμε μακροπροθεσμα καθως καποτε θα παω στρατο δεν γινεται να το αποφυγω τοτε τα χρειαζομαι

  2. #17
    Μην φοβασαι! δεν θα παθεις τιποτα! εγω παιρνω φαρμακα εδω και χρονια και δεν επαθα τιποτα.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    115
    εε ο καθενας ειναι διαφορετικος

  4. #19
    Βασιλη καλησπερα.κ εγω μια απ τα ίδια..βεβαια εμενα δε μ ειπαν με το καλησπερα για χαπια αλλα κ παλι δε τα θελω.τα θεωρω πολυ πιο επικυνδινα απ τα αγχη μου..εγω στράφηκα στην ομοιοπαθητικη..δεν εχουν ΚΑΜΙΑ παρενεργεια.για αγχος φοβίες ειναι καταπληκτικα και θα κανεις μονο μια συνεδρια για να σ πει τι να παρεις.εγω τουλαχιστον με ομοιοπαθητικη και κανα δυο βιβλια αυτοβοηθειας ειμαι πολυ καλυτερα απο πριν π τα εσκεσκαγια ψυχοθεραπειες για να μ καταληγουν συνεχεια στο "παρα χαπια να τελειωνεις"

  5. #20
    Οσο για το στρατο....εδω πανε αλλοι κ αλλοι κ λενε ταχα οτι εχουν ψυχολογικα για να παρουν απαλλαγη..εσυ που τα εχεις γτ δε τα εκμεταλλεύεσαι να γλιτωσεις κ απ τα σκατα; :P

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    Κι εγω εχω παρει χαπι και δεν έπαθα τίποτα.
    Είναι να σου ταιριάζει κι αυτό που θα πάρεις.
    Ο καθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    675
    Quote Originally Posted by Νεραιδα View Post
    Κι εγω εχω παρει χαπι και δεν έπαθα τίποτα.
    Είναι να σου ταιριάζει κι αυτό που θα πάρεις.
    Ο καθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά
    Μα, δε θα πάθει, από τη στιγμή που πίνει ασπιρίνη ή ντεπόν είναι το ίδιο και το αυτό. Απλώς πρέπει να κάνει μια ενδοσκόπηση, να τα βάλει κάτω να δει αν μπορεί να τα βγάλει πέρα χωρίς αυτά ή χρειάζεται "δεκανίκια" για να στηριχθεί στα πόδια του. Το θέμα είναι ότι άμα μπει τώρα στο τριπάκι θα πρέπει να είναι απόλυτα σίγουρος γιατί ίσως χρειαστεί να ζει για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα με αυτά, είναι έτοιμος να κάνει την αρχή ή νιώθει ότι μπορεί να τα καταφέρει μόνος του; Του εύχομαι ολόψυχα το δεύτερο γιατί είναι πολύ νέος για να κρίνεται η ευτυχία του από ένα χάπι, αλλά αν δεν έχει άλλη επιλογή καλύτερα να ξεκινήσει από τώρα την αγωγή πριν χρονίσει αυτή η κατάσταση και "ξεχειλώσει"...!!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    Είναι ανάλογα την κατάσταση που διανύει ο καθενας κ τις δυνάμεις που διαθέτει.
    Κι εγω νεα ειμαι κ τα πηρα χρονια κ ισως τ ξαναπαρω. Αυτό δεν σημαινει οτι τα παιρνεις σε ολη σου τη ζωη.
    Επισης τ οτ παιρνεις τ χαπι εννοειται δν τ βλεπεις σαν μονιμη θεραπεία! Βοηθητικά ειναι.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    675
    Ναι, καλά σίγουρα, δεν παθαίνεις εξάρτηση κιόλας... Η εξάρτηση από τα χάπια είναι κατά βάσιν ψυχολογική, αλλά με καλή ψυχολογική υποστήριξη από έναν έμπειρο ψυχολόγο/ψυχίατρο μπορεί να καταπολεμήσει σε μεγάλο βαθμό το άγχος!!

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    Δεν ξέρω κατα πόσο ενημερωμένος/η εισαι.
    Τα ηρεμιστικά προκαλουν σωματική και ψυχολογική εξάρτηση και αυτα ακόμα με την σωστη επίβλεψη. Δεν έχεις τοσο θέμα.
    Τα αντικαταθλιπτικα δν προκαλουν εξαρτηση , εκτός κ αν σ εχει κολλήσει η ιδέα οτ ειναι ο σωτηρας των προβλημάτων σου και τοτε ναι γίνεται ψυχολογική η εξαρτηση. Ανακουφίζουν τα συμπτωματα κ ανεβαζουν επιπεδα σε διαφορες νευρικες ουσιες τ εγκεφαλου όπως τ βασικο της σεροτονινης.

    Και περα απ αυτό με τ χαπια...το βασικό είναι να δίνεις όσο μπορεις το 100% των δυναμεων σου είτε μόνος σου είτε με κατάλληλη ψυχοθεραπεία. Απο κει κ περα υπάρχει κ η λύση του χαπιού αν τα πραγματα ειναι πραγματικα ασχημα..ή σε βαριες καταστασεις. Αποτρέπει απο πολλά δεινά πιστευω.

    Καλη δύναμη σε όλους μας!

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    675
    Quote Originally Posted by Νεραιδα View Post
    Δεν ξέρω κατα πόσο ενημερωμένος/η εισαι.
    Τα ηρεμιστικά προκαλουν σωματική και ψυχολογική εξάρτηση και αυτα ακόμα με την σωστη επίβλεψη. Δεν έχεις τοσο θέμα.
    Τα αντικαταθλιπτικα δν προκαλουν εξαρτηση , εκτός κ αν σ εχει κολλήσει η ιδέα οτ ειναι ο σωτηρας των προβλημάτων σου και τοτε ναι γίνεται ψυχολογική η εξαρτηση. Ανακουφίζουν τα συμπτωματα κ ανεβαζουν επιπεδα σε διαφορες νευρικες ουσιες τ εγκεφαλου όπως τ βασικο της σεροτονινης.

    Και περα απ αυτό με τ χαπια...το βασικό είναι να δίνεις όσο μπορεις το 100% των δυναμεων σου είτε μόνος σου είτε με κατάλληλη ψυχοθεραπεία. Απο κει κ περα υπάρχει κ η λύση του χαπιού αν τα πραγματα ειναι πραγματικα ασχημα..ή σε βαριες καταστασεις. Αποτρέπει απο πολλά δεινά πιστευω.

    Καλη δύναμη σε όλους μας!
    Συμφωνώ πάνω κάτω με όσα είπες. Ναι, έχω ενημερωθεί για αυτά τα φάρμακα τελευταία!

    Καλή δύναμη και σε σένα, με υγεία προπάντων!

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    σ ευχαριστω πολυ!

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Τη γνώμη σας, να πάρω ή να μη πάρω χάπια.
    By marstay in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 56
    Last Post: 02-03-2016, 15:56
  2. φοβαμαι να παρω τη θεραπεια μου
    By hapydays in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 21
    Last Post: 15-08-2014, 20:07
  3. φοβάμαι να πάρω φάρμακα.
    By thanasisGR in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 52
    Last Post: 10-09-2011, 03:16
  4. Abilify.Φοβαμαι να το παρω!!!
    By afrula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 16-07-2009, 21:24
  5. Φοβαμαι να παρω αντικαταθλιπτικα!!!!
    By spiral_architect in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 22
    Last Post: 22-02-2007, 16:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •