Φοβια υπογονιμοτητας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 119
  1. #1

    Φοβια υπογονιμοτητας

    Καλημερα και καλη χρονια σε ολους! ο συντροφος μου και εγω θελουμε να αρχισουμε της προσπαθειες για ενα παιδακι.Εγω εχω καταθλιψη και πρεπει να μηλησω πρωτα με τον ψυχιατρο μου για να δουμε τι θα κανουμε με τα φαρμακα.Ομως εχω και αλλο ενα προβλημα που με ταλαιπωρει και ευτο ειναι οι χρονιες κολπιτιδες.Εχω αγχωθει παρα πολυ οτι δεν θα μπορεσω να κανω παιδι εξαιτιας των κολπιτιδων.Μπαινω σε φορουμ ,ψαχνω στο google διαβαζω και γινομαι χειροτερα.Σας παρακαλω αν καποια απο εσας ξερει κατι παραπανω θα σας ειμουν ευγνωμων.Την Δευτερα θα παω στον γυναικολογο και φοβαμαι οτι θα ακουσω ασχημα πραγματα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    αθηνα
    Posts
    534
    Quote Originally Posted by Bulletproof View Post
    Καλημερα και καλη χρονια σε ολους! ο συντροφος μου και εγω θελουμε να αρχισουμε της προσπαθειες για ενα παιδακι.Εγω εχω καταθλιψη και πρεπει να μηλησω πρωτα με τον ψυχιατρο μου για να δουμε τι θα κανουμε με τα φαρμακα.Ομως εχω και αλλο ενα προβλημα που με ταλαιπωρει και ευτο ειναι οι χρονιες κολπιτιδες.Εχω αγχωθει παρα πολυ οτι δεν θα μπορεσω να κανω παιδι εξαιτιας των κολπιτιδων.Μπαινω σε φορουμ ,ψαχνω στο google διαβαζω και γινομαι χειροτερα.Σας παρακαλω αν καποια απο εσας ξερει κατι παραπανω θα σας ειμουν ευγνωμων.Την Δευτερα θα παω στον γυναικολογο και φοβαμαι οτι θα ακουσω ασχημα πραγματα.
    Καλημερα και καλη χρονια! Κι εγω παθαινα ενα σωρο κολπιτιδες και αλλα εινα παθει και τραχηλιτιδα και εκανα κρυοπηξια αυτο ομως δεν ειναι προβλημα να μεινεις εγγυος εκανα δυο αγορακια δοξα τω θεω που τωρα ειναι 20 και 24 αλλα ταλαιπορηθηκα πολυ στις εγγυμοσυνες μου εμεινα και στις δυο στο κρεβατι κυριως στο δευτερο που δεν σηκωνομουν σχεδον καθολου! Γιατι μου ειπε ο γιατρος μου οταν μρ ανπιξε με καισαρικη οτι ειχε δημιουργηθει ενας υμενας στο μεσπν τηε μητρας αλλσ δοξα τω θεω τα καταφερα! Μρ ειπε μαλιστσ και θηριο!! Κι εσυ θα τα καταφερεις μια χαρα και σου ευχομαι η εγκυμοσυνη σου να ειναι μια ευκολη εγκυμοσυνη

  3. #3
    Αγαπητη, εχω ακουσει πολλες περιπτωσεις γυναικων με σοβαρα θεματα γυναικολογικης φυσεως που τεκνοποιησαν.
    Κατοπιν συζητησεως με γιατρο γυναικολογο και βασικο ιατρο ψυχολογικης υποστηριξης πιστευω πως ολα θα πανε καλα !
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  4. #4
    Ευχαριστω πολυ για της απαντησεις.Την Δευτερα θα σας πω τι μου ειπε ο γυναικολογος.Ευχομαι να πανε ολα καλα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Bulletproof καλημερα και καλη χρονια.
    Οι κολπιτιδες ειναι κατι το αντιμετωπισιμο , αλλα δυστυχως μπορει να σε ταλαιπωρουν καιρο μεχρι να εξαφανιστουν εντελως.
    Παθαινα και εγω αρκετα συχνα στο παρελθον. Καποια στιγμη πηγα σε νεο γυναικολογο( και νεο σε ηλικια) , ο οποιος προτεινε ενα αλλο σχημα θεραπειας απο τον προηγουμενο και πλεον εχω 4 χρονια να παθω κολπιτιδα.
    Το θεμα καταθλιψης και εγκυμοσυνης ειναι αρκετα σοβαρο οντως, αλλα πιστευω πως αν εχεις στηριξη απο τον συντροφο σου ολα θα πανε καλα.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    έχω την αισθηση οτι νιωθεις καποιο περισσοτερο αγχος και πίεση αποσο θα έπρεπε και δεν νομιζω πως εχει να κανει με την κολπίτιδα... υπάρχει κατι αλλο που φοβασαι ..?

  7. #7
    Αληθεια λεω Ρεα μου! με εχει πιασει φοβια οτι η κολπιτιδα προχωρησε λογω της αμελειας μου και τωρα μπορει να εχω σαλπιγγιτιδα η τραχυλιτιδα και δεν θα μπορω να κανω παιδι.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    με τοσα προβλήματα μπουλετ μου δεν απορω που δεν βρηκες χρονο να ασχοληθεις!ποσο καιρο, το "αμελουσες" ? .

  9. #9
    Μηνες μπορει και χρονο.Γενικα απο τοτε που αρρωστησε ο μπαμπας μου απο καρκινο του πνευμονα εδεινα σημασια μονο στον πατερα μου και στον ψυχιατρο μου.Βεβαια να σου πω την αληθεια περα απο ασπρα υγρα και λιγο φαγουρα δεν εχω κανενα αλλο συμπτωμα.Πολυ φοβαμαι οτι η αγχωδη διαταραχη που εχω με κανει να φανταζομαι χειροτερα σεναρια σε σχεση με την πραγματικοτητα.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by Bulletproof View Post
    Μηνες μπορει και χρονο.Γενικα απο τοτε που αρρωστησε ο μπαμπας μου απο καρκινο του πνευμονα εδεινα σημασια μονο στον πατερα μου και στον ψυχιατρο μου.Βεβαια να σου πω την αληθεια περα απο ασπρα υγρα και λιγο φαγουρα δεν εχω κανενα αλλο συμπτωμα.Πολυ φοβαμαι οτι η αγχωδη διαταραχη που εχω με κανει να φανταζομαι χειροτερα σεναρια σε σχεση με την πραγματικοτητα.
    σωστα φανταζεσαι, αγχωδης διαταραχη ειναι και πρεπει να την τιθασευσεις ...γιατι οπως ξερεις , το αγχος δυσκολευει την συλληψη. και μεθαυριο με το καλο, παιρνετε σβαρνα τους γιατρους.. ο μελλον μπαμπακας τι λεει?

  11. #11
    Το θελει πολυ και ο αρραβωνιαστικος μου και τον εχω πρηξει τον καιμενο με της φοβιες μου.Αλλα μου ειπε κατι που με συγκινησε μου ειπε ''ακομα και αν δεν μπορεις να κανεις ,εμεις παλι μαζι θα ειμαστε και το ιδιο θα σ'αγαπω''

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by Bulletproof View Post
    Το θελει πολυ και ο αρραβωνιαστικος μου και τον εχω πρηξει τον καιμενο με της φοβιες μου.Αλλα μου ειπε κατι που με συγκινησε μου ειπε ''ακομα και αν δεν μπορεις να κανεις ,εμεις παλι μαζι θα ειμαστε και το ιδιο θα σ'αγαπω''
    τι γλυκας μωρεεεε!!!... ολα καλα θα πάνε ...μια μερα εμεινε μεχρι τις απαντησεις...υπομονη!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    bullet Καλησπέρα. Βασικά θα σε συμβούλευα να αφηαφήσεις το Google. κάθε περίπτωση διαφέρει και η σύλληψη είναι τόσο πολύπλοκη διαδικασία που μόνο μια κολπίτιδα δεν μπορεί να είναι αυτή που θα κάνει τη ζημια. προβλήματα γυναικολογικης φύσης μπορούν να ξεπεραστούν πλέον.
    Βάλτε τα ολα σε μια σειρά. Μιλά πρώτα με τους γιατρούς σου, κυρίως με τον ψυχοθεραπευτη ή ψυχίατρο. Μπορεί να σε έχει πιάσει η φοβία επειδή έκοψες τα ζαναξ όπως διάβασα σε άλλο ποστ, ελπίζω όχι μόνη. ειναι δύσκολη η εγκυμοσύνη. καλώς ή κακώς, επειδή έχουμε κατάθλιψη, οι αποφάσεις ζωής που παίρνουν μόνοι άλλοι άνθρωποι, εμείς πρέπει να τις συζητάμε με τους γιατρους μας. ειδικα οταν πρόκειται να γινεις γονεας, ειμαι της αποψης πως πρεπει να σκεφτεις το παιδάκι όταν ακόμη είναι ιδέα, ούτε καν έμβρυο. Θέλω να πω με αυτά πως καλύτερα να μην βιάζεσαι. θα κάνεις μωράκι, αλλά μην αγχώνεσαι. χαλάρωσε και απόλαυσε το, τόσο για εσένα όσο και για το μωρό.
    Last edited by kutchunie; 03-01-2016 at 02:00.

  14. #14
    Kutchunie εχεις δικιο για το google! αλλα μπαινω συνεχεια σε πειρασμο να το ανοιγω και να διαβαζω.Παντως δεν εχω βγαλει ακρη.Αλλη μια μερα εμεινε ουφ! εχω αγωνια! λογικα ο ψυχιατρος θα μου πει να κοψουμε σταδιακα τα φαρμακα (κανω θεραπεια εδω και 3 χρονια) τωρα ο γυναικολογος δεν ξερω τι θα μου πει.Θα δουμε...

  15. #15
    Θα σας πω και κατι αστειο με το google.Παλια ειχα ενα εξογκωμα στο ποδι μου κλασικα οπως παντα εψαξα στο google και νομιζα οτι εχω καρκινο lol μετα εμαθα οτι ειναι γαγγλιο.

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. φοβια με τον hiv
    By tatanata in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 3
    Last Post: 27-04-2014, 12:04
  2. Φοβία για HIV
    By johhn in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 16
    Last Post: 12-09-2013, 21:00
  3. φοβία
    By cina in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 02-09-2012, 20:45
  4. Replies: 21
    Last Post: 25-09-2010, 10:50
  5. ΦΟΒΙΑ
    By konsav92 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 12
    Last Post: 18-12-2009, 12:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •