Βαθιά θλίψη - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 26 of 26
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    150
    Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας ...
    Αλλά δεν θα πάω σε ψυχολόγο μέχρι όσπου φύγω από το σπίτι...
    Έχω ξανά περάσει κατάθλιψη αλλά το πέρασα χωρίς να το πω σε κανέναν, όχι ότι δεν με έβλεπαν οι γονείς μου ....
    Αρα έτσι θα το περάσω κι αυτό, εξάλλου δεν είναι πρωτόγνωρο αυτό για εμένα σαν χαρακτήρας είμαι πολύ εσωστρεφής και συνήθως μέσα στην θλίψη.

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    5
    προσεξε το γιατι καθως διαβασα το πως νιωθεις θυμηθηκα τα δικα μου... πριν 2 χρονια βιωσα μαζεμενες απώλειες αλλαγες μεγαλες και με εσωσε ότι ηδη για χρονια εκανα ψυχοθεραπεια για δικους μου λογους για χαλαρα πραγματα. οποτε οταν περιεγραψα το γιατρο τα συμπτωματα διεγνωσε καταθλιψη και ξεκινησα αμεσως αγωγή και παραλληλα ψυχοθεραπεια. μου πηρε 4 μηνες να αρχισω να νιωθω καλυτερα και να πηγαινω εστω για ενα καφε... σε καταλαβαινω πολλες φορες εβλεπα φιλες για να μη δινω δικαιωμα οτι καθομαι σπιτι οι οποιες χωρις να ξερουν μου λεγανε στην πλακα εχεις καταθλιψη και τι πραγματα ειναι αυτα... δε μιλουσα και δικαιολογουσα συνεχεια τη συμπεριφορά μου... επελεξα να μιλησω σε μετρημενα ατομα που ξερανε και κυριως ηταν σε θεση να με βοηθησουν και ο γιατρος μου που εγινε ο καλυτερος φιλος μου... στους γονεις μου μιλησα αν και ολη την αληθεια σοκαριστηκαν αντεδρασαν στα χαπια αλλα επεμενα οτι αν δεν εχω την υγεια μου δε μπορω να ειμαι καλα.. δε συμφωνω να παρεις χαπια μονη σου δεν εισαι γιατρος για να ξερεις δοδολογια ποσοτητα κτλ γινονται και αλλαγες μη παθεις τιποτα... φροντισε το συντομα γιατι η κατασταση θα διογκωθει και δε θα ξερεις απο που να το μαζεψεις!! καλη δυναμη και κουραγιο

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    Κι εμενα σοβαρο μ φαινεται να πονασ τοσο μικρη να σουνα καμια πενηντα να πουμε ενταξει αλλα κι εγω νομιζω θελει γιατρο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Πρέπει να το δεις δεν αρκει να εισαι σπίτι δεν αντιμετωπίζεται έτσι ή κατάσταση πίστεψε με γνωρίζω από προσωπική πειρα

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    150
    Αν είναι να δεχτούν οι γονείς μου να με πάν σε ψυχολόγο θα είναι για τον σκοταδοφοβια...
    Καθώς κάποτε το συζητούσαν ως ενδεχόμενο!
    Άρα είναι πιό συνετό να αρχίσω να επαναφέρω αυτό το θέμα αν θέλω να πάω... Γιατί αν θα τους πω για κατάθλιψη δεν θα το δώσουν σημασία

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    549
    Lonely αυτά τα συμπτώματα πρέπει να τα αναφέρεις σ έναν ειδικό τώρα που είναι νωρίς ... πρέπει να κάνεις μια πολύ καλή συζήτηση με τους γονείς σου μην ντρέπεσαι και μην φοβάσαι δεν υπάρχει λόγος ..
    Tα καλύτερα έρχονται από την Κίνα... με χελώνα κουτσή

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    150
    Κάποτε οι γονείς μου στην πρώτη γυμνασίου με πήγαν με την παρότρυνση μίας γνωστής μας σε ψυχολογο για την σκοταδοφοβια...
    Αρχικά πήγα σε έναν ,για δύο μόνο συνεδρίες.Καθώς κόστιζε 50€ η συνεδρία και δεν ήταν διαθέσιμοι να δίνουν τόσα χρήματα...
    Αυτός ο ψυχολόγος ήταν πάρα πολύ καλός,εγώ τουλάχιστον τον είχα συμπαθήσει πολύ και ένιωθα άνετα... Μετά από λίγο καιρό ρώτησαν εάν υπάρχει στο δημόσιο έτσι ώστε να αποφύγουν το οικονομικο κόστος, όπου και με πήγαν.
    Αυτήν η ψυχολόγος όμως είχε κάνει τρία λάθη:
    Πρώτον την πρώτη φορά που πήγα με την μητέρα μου ήταν φορτισμένη και δεν είχε πολύ υπομονή να εξηγήσει ορισμένα πράγματα όσπου έβαλε τις φωνές στην μητέρα μου και μάλιστα μπροστά μου.
    Δεύτερον χωρίς να έχει το δικαίωμα ,αφού δεν ήταν γιατρός, με έστειλε να πάω να κάνω εγκεφαλογράφημα, 12 χρονών παιδί.
    Κάτι το οποίο ο προηγούμενος ψυχολόγος ούτε καν το είχε αναφέρει..
    Το τελευταίο λάθος που είχε κάνει ήταν να ζητήσει από τους γονείς μου να πάνε να πάρουν τις σημειώσεις από τον προηγούμενο ψυχολόγο αντί να δώσει το μέιλ της, σαφώς και δεν έδωσε τις σημειώσεις στους γονείς μου ...
    Αλλά εγώ την είχα πάρει με κακό μάτι και δεν ήθελα να ξανά πάω. Ούτε οι γονείς μου ήθελαν να ξανά ακούσουν για ψυχολόγο από τότε, το πρόβλημα φυσικά και δεν το ξεπέρασα...
    Δυστυχώς ακόμη αυτήν είναι και επειδή η πόλη μου είναι μικρή δεν έχει άλλη... Λεφτά για ιδιώτη δεν υπάρχουν

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    549
    Το ότι σου είπε να κάνεις εγκεφαλογράφημα είναι βασικό και στοιχειώδες ασχέτως ηλικίας .. στο οργανωτικό κομμάτι μην το ψάχνεις με μια καλή συννενοήση ξέρετε κάτι σας παρακαλώ ... μπορείτε να μου εξηγήσετε κλπ . δεν θα υπάρχει πρόβλημα ... και αν πια δεν είναι τόσο συνεργάσιμη και ακριβή τότε ψάχνεις να απευθυνθείς σε κάποιο που ανήκει στο δημόσιο ...ψυχολόγο ή ψυχίατρο αναλόγως πρέπει όμως να κάνεις το βήμα ..
    Tα καλύτερα έρχονται από την Κίνα... με χελώνα κουτσή

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    150
    Quote Originally Posted by turtle View Post
    Το ότι σου είπε να κάνεις εγκεφαλογράφημα είναι βασικό και στοιχειώδες ασχέτως ηλικίας .. στο οργανωτικό κομμάτι μην το ψάχνεις με μια καλή συννενοήση ξέρετε κάτι σας παρακαλώ ... μπορείτε να μου εξηγήσετε κλπ . δεν θα υπάρχει πρόβλημα ... και αν πια δεν είναι τόσο συνεργάσιμη και ακριβή τότε ψάχνεις να απευθυνθείς σε κάποιο που ανήκει στο δημόσιο ...ψυχολόγο ή ψυχίατρο αναλόγως πρέπει όμως να κάνεις το βήμα ..
    Ο άλλος γιατί δεν μου ζήτησε???
    Είχα την εντύπωση πως παίζει ρόλο η ηλικία...
    Τέλος πάντων όπως και να έχει σε αυτήν δεν ξανά πάω

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    549
    το εγκεφαλογράφημα δείχνει ακριβώς τι παίζει με ακρίβεια... κάποιοι δεν διαθέτουν την τεχνολογία , η οποία είναι σύγχρονη .. και την ειδίκευση και βασίζονται σε άλλες μεθόδους διάγνωσης ..
    Tα καλύτερα έρχονται από την Κίνα... με χελώνα κουτσή

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    150
    Ευχαριστώ πολύ για την πληροφόρηση!!!

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. θλιψη
    By cocomero in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 31-10-2013, 10:23
  2. ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΒΑΘΙΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ
    By stefanos14587 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 05-11-2012, 17:35
  3. Θλιψη
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 26
    Last Post: 12-12-2011, 01:39
  4. Θλίψη
    By alwayssmile in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 01-11-2010, 03:16
  5. Θλίψη
    By shawn0 in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 18
    Last Post: 02-08-2009, 20:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •