ΤΡΟΜΕΡΕΣ ΕΝΑΛΛΑΓΕΣ ΔΙΑΘΕΣΗΣ. ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΩ ΕΙΔΙΚΟ;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    187

    ΤΡΟΜΕΡΕΣ ΕΝΑΛΛΑΓΕΣ ΔΙΑΘΕΣΗΣ. ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΩ ΕΙΔΙΚΟ;

    Καλησπερα σε ολους..Τους τελευταιους 3 μηνες αντιμετωπιζω τρομερες εναλλαγες διαθεσης...Τωρα ειμαι καλα και σκεφτομαι θετικα.Σε 20 δευτερολεπτα μπορει να εχει μπει στο κεφαλι μου το χειροτερο πραγμα που υπαρχει...Εχω αλλαξει σαν χαρακτηρας..Δεν γελαω εχω χασει την ορεξη μου για οτιδηποτε με εκανε χαρουμενη πριν..Προτιμω να αποφευγω οποιαδηποτε επαφη και να μενω μονη μου..Ακουγοντας τραγουδια και παιζοντας παιχνιδια στο ιντερνετ..Εχω αλλαξει μεχρι και μουσικα ακουσματα.Πηγα απο την μια ακρη στην αλλη..Μενω με την μητερα μου με την οποια εχουμε μια διαρκη ασυννενοησια και δεν τα παμε και ιδιαιτερα καλα.Και ενας λογος ειναι το οτι ειχα HPV και καθε φορα που τα βλεπει σκουρα μου κοπαναει ενα " κοιτα μην μας κολλησεις και τιποτα με την αρρωστια που κουβαλας και ποιος ξερει τι αλλο εχεις " και αλλα τετοια αγαπησιαρικα.Τα οποια ειναι πολυ σκληρα να τα ακους και ιδιαιτερα απο την μητερα σου.Επισης με εχει καταβαλλει πολυ το οτι ενω δουλευα 3 χρονια σερι και τα 2 τελευταια χρονια το πρωι δουλευα και το απογευμα πηγαινα σχολη,ειχα μια γεματη ημερα και τωρα ξαφνικα εδω και 6-7 μηνες βρεθηκα ανεργη και ολη μερα στο σπιτι..Ταμειο ανεργιας 270 ευρω που τα περισσοτερα πανε στο σπιτι και μενουν καποια για μενα.Τα τσιγαρα του μηνα,δηλαδη.Την μια στιγμη αγαπω τα παντα και τη ζωη και την αλλη στιγμη σκεφτομαι το...τερμα της..Να επισκεφτω εναν ειδικο; Ευχαριστω πολυ οποιον διεθεσε λιγο απο τον χρονο του να διαβασει το προβλημα μου.Ελπιζω να μην σας κουρασα πολυ.

  2. #2
    Καλημέρα Αλεξανδρα. Καλως ηρθες στο forum μας. Μια απο τα ιδια και γω. Καταρχην μην βαζεις ασχημες σκεψεις στο μυαλο σου. Εισαι πολυ μικρη και εχεις ολη τη ζωη μπροστα σου. Πιστευω οτι περναμε μια φαση της ζωης μας, ειναι κατι προσωρινο δηλαδη και καποια στιγμη συντομα τα πραγματα θα γινουν καλυτερα.
    Προσπαθησε να γεμισεις τη μερα σου με ενδιαφεροντα και δραστηριοτητες. Οσο δυσκολο και να σου φαινετε στην αρχη βγες με τις φιλες σου για μια βολτα. Εστω και για λιγα λεπτα στην αρχη. Ξεκινα καποιο χομπι που σε ευχαριστει γυμναστηριο, ζωγραφική, διαβασμα κτλ. Βγες να χαζεψεις καμια βιτρινα.
    Οσο καθεσε μεσα, τοσο "βουλιαζεις" περισσοτερο. Προσπαθησε σιγα-σιγα, βημα-βημα να προχωρησεις τη ζωη σου. Βγες εξω να γνωρισεις καινουρια ατομα, να δεις καποιο αγορι που σου αρεσει, να ξεφυγεις απο την μονοτονια του σπιτιου. Ψαξε για καμια δουλεια, εστω και για λιγες ωρες.
    Εγω σημερα ,οσο και αν δεν ειχα ορεξη, πηγα για περπατημα μονος μου 40 λεπτα και ηδη νιωθω σαν να "καθαρισε" λιγο το μυαλο μου. Αισθανομαι πολυ καλυτερα και θα το επαναλαβω και αυριο γιατι μου εκανε καλο. Νομιζω οτι η καλυτερη λυση ειναι να μην μενουμε κλεισμενοι μεσα, μονοι μας. Αν κανουμε μικρα-μικρα πραγματα καθε μερα, εστω και εαν στην αρχη μας φαινονται δυσκολα, θα επιταχυνουμε τη διαδικασια για να επανελθουμε στη φυσιολογικη μας ζωη.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    187
    Σε υπερυχαριστω για τον χρονο και την απαντηση σου! τα λεγαμε και εχθες! ειναι μερες που οπως και εσυ θελεις να μπεις κατω απο τις κουβερτες και να μην κανεις τιποτα... εχεις δικιο υπαρχουν ενδιαφεροντα πραγματα στη ζωη... σκεφτομαι να παω στη νονα μου στο ηρακλειο να δουλεψω και να μεινω εκει για καποιο καιρο... εχω βαλει ηδη το κινητο για πουλημα και ειναι μια πολυ καλη αρχη και τα χρηματα αρκετα πολλα για αρχη. ο καθαρος αερας κανει πολυ καλο.οσον αφορα τις ασχημες σκεψεις μερικες φορες ειναι πολυ δυσκολο να τις βγαλω οσο και να το παλευω.. πιστευεις οτι χρειαζομαι βοηθεια?? ευχαριστω!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Επειδη το επαθα αυτο μαλλον απορυθμιστηκεσ ετσι λεγεται αυτο ρωτα κανα γιατρο να σ πει με φαρμακα στρωνει κατευθειαν αυτο αλλα πρεπει να ρωτησεισ γιατρο εγω δε ξερω λεπτομερειεσ να σ πω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Αν νομιζεις οτι εδω πνιγεσαι και χανεις το χρονο σου χωρις να κανεις τιποτα το επικοδομητικο, και βλεπεις απλα τη ζωη σου να περναει, ισως ειναι καλη ιδεα να πας σε αλλη πολη, να αλλαξεις περιβαλλον και παραστασεις. Καθε αλλαγη ομως ειναι μερικες φορες δυσκολη. Γι' αυτο σκεψου μερικα πραγματα πρωτα: Θα βρεις σιγουρα δουλεια στο Ηρακλειο; και εαν ναι θα ειναι κατι που θα σου αρεσει και σε κανει χαρουμενη; Θα σε φιλοξενησει η νονα σου ή θα μενεις μονη; Εχεις ξαναπαει εκει; εχεις ευκολια στο να κανεις καινουριες παρεες;

    Επισης καλη κινηση ειναι η σκεψη να πουλησεις το κινητο σου και να εξοικονομησεις καποια χρηματα, οπως λες. Οταν λες οτι κανεις ασχημες σκεψεις, τι εννοεις; Τι σκεφτεσαι; Σου ερχονται ετσι ξαφνικα εκει που καθεσαι; Ειναι εντονες, σου προκαλουν αγχος, κρατανε πολυ ωρα ή μετα απο λιγο τις ξεχνας; Προσπαθησε παντως να βγαινεις απο το σπιτι οσο μπορεις.Και εαν εχεις παρεες να συζητας μαζι τους.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    187
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Επειδη το επαθα αυτο μαλλον απορυθμιστηκεσ ετσι λεγεται αυτο ρωτα κανα γιατρο να σ πει με φαρμακα στρωνει κατευθειαν αυτο αλλα πρεπει να ρωτησεισ γιατρο εγω δε ξερω λεπτομερειεσ να σ πω
    elis ευχαριστω πολυ για την σημαντικη απαντηση σου! να εισαι καλα!! λες ε? αυτο σκεφτομαι να κανω.πιθανων ψυχιατρο οχι ψυχολογο!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    187
    Quote Originally Posted by mpoufos View Post
    Αν νομιζεις οτι εδω πνιγεσαι και χανεις το χρονο σου χωρις να κανεις τιποτα το επικοδομητικο, και βλεπεις απλα τη ζωη σου να περναει, ισως ειναι καλη ιδεα να πας σε αλλη πολη, να αλλαξεις περιβαλλον και παραστασεις. Καθε αλλαγη ομως ειναι μερικες φορες δυσκολη. Γι' αυτο σκεψου μερικα πραγματα πρωτα: Θα βρεις σιγουρα δουλεια στο Ηρακλειο; και εαν ναι θα ειναι κατι που θα σου αρεσει και σε κανει χαρουμενη; Θα σε φιλοξενησει η νονα σου ή θα μενεις μονη; Εχεις ξαναπαει εκει; εχεις ευκολια στο να κανεις καινουριες παρεες;

    Επισης καλη κινηση ειναι η σκεψη να πουλησεις το κινητο σου και να εξοικονομησεις καποια χρηματα, οπως λες. Οταν λες οτι κανεις ασχημες σκεψεις, τι εννοεις; Τι σκεφτεσαι; Σου ερχονται ετσι ξαφνικα εκει που καθεσαι; Ειναι εντονες, σου προκαλουν αγχος, κρατανε πολυ ωρα ή μετα απο λιγο τις ξεχνας; Προσπαθησε παντως να βγαινεις απο το σπιτι οσο μπορεις.Και εαν εχεις παρεες να συζητας μαζι τους.
    σκεφτομαι αρχικα να μεινω με την νονα μου ζει μονη της και μετα να φυγω το εχουμε συζητησει εκεινη μου το προτεινε,για την ακριβεια, υπαρχει δουλεια και ειμαι κοινωνικη.μεχρι προτεινως ημουν δηλαδη δεν ξερω αν εχει αλλαξει. ναι πολλες φορες εκει που καθομαι αγχωνομαι....ναι ασχημες σκεψεις...καταλαβαινεις που παραπεμπει αυτο...κρατανε αρκετα θα ελεγα. και ειναι πολυ συχνες.

  8. #8
    Ισως αυτη η μονοτονια και η απραξια που ζεις σε εχει επηρεασει. Το μυαλο σου δεν εχει κατι αλλο να σκεφτει και γι'αυτο οι ασχημες σκεψεις. Σκεψου ομως οτι αυτο ειναι κατι προσωρινο. Εχεις ολη τη ζωη μπροστα σου να καταφερεις και να εχεις ο,τι θελησεις. Κανεις ονειρα για το μελλον σου; Πως φανταζεσαι τι ζωη σου μετα απο 3-5-10 χρονια; Βαλε στοχους, κανε ονειρα και δειξε δυναμη και υπομομη.
    Καμια φορα, εκει που δεν το περιμενουμε, ερχεται στη ζωη μας κατι υπεροχο και μοναδικο (μια δουλεια, ενας ερωτας, μια φιλια) που φερνει τα πανω-κατω. Ομως και εμεις πρεπει να κανουμε καποια μικρα-μικρα βηματα, καθε μερα. Να προχωραμε προς αυτο που θελουμε. Αν νομιζεις οτι εδω που εισαι τωρα νιωθεις οτι εχεις "κολλησει" και δεν βλεπεις προοπτικες για το μελλον σου, ισως το να πας να μεινεις με τη νονα σου, σε βοηθησει. Αλλα μονο εσυ μπορεις να παρεις αυτη τη αποφαση. Σκεψου τα υπερ και τα κατα και ειμαι σιγουρος πως ο,τι αποφαση και να παρεις θα βγει σε καλο.
    Οσο για τις σκεψεις που λες, αν ειναι επιμονες και σε κουραζουν θα ελεγα οτι ειναι καλυτερα να δεις καποιον ειδικο. Εγω δεν εχω πολυ εμπειρια με γιατρους. Μια μονο φορα πηγα σε ψυχιατρο και με βοηθησε αρκετα. Και με την συζητηση που καναμε αλλα και με τα φαρμακα που μου εγραψε. (ενα αγχωλυτικο και ενα αντικαταθλιπτικο). Ειχα ενα εντονο αγχος και μια ανησυχια μεσα μου, ενω η διαθεση μου ηταν και ειναι ακομα σε χαμηλα επιπεδα. Παντως στις 2 βδομαδες που περασαν απο τοτε, αν και εχω καποια σκαμπανεβασματα στην διαθεση μου,νιωθω αρκετα καλυτερα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    187
    Quote Originally Posted by mpoufos View Post
    Ισως αυτη η μονοτονια και η απραξια που ζεις σε εχει επηρεασει. Το μυαλο σου δεν εχει κατι αλλο να σκεφτει και γι'αυτο οι ασχημες σκεψεις. Σκεψου ομως οτι αυτο ειναι κατι προσωρινο. Εχεις ολη τη ζωη μπροστα σου να καταφερεις και να εχεις ο,τι θελησεις. Κανεις ονειρα για το μελλον σου; Πως φανταζεσαι τι ζωη σου μετα απο 3-5-10 χρονια; Βαλε στοχους, κανε ονειρα και δειξε δυναμη και υπομομη.
    Καμια φορα, εκει που δεν το περιμενουμε, ερχεται στη ζωη μας κατι υπεροχο και μοναδικο (μια δουλεια, ενας ερωτας, μια φιλια) που φερνει τα πανω-κατω. Ομως και εμεις πρεπει να κανουμε καποια μικρα-μικρα βηματα, καθε μερα. Να προχωραμε προς αυτο που θελουμε. Αν νομιζεις οτι εδω που εισαι τωρα νιωθεις οτι εχεις "κολλησει" και δεν βλεπεις προοπτικες για το μελλον σου, ισως το να πας να μεινεις με τη νονα σου, σε βοηθησει. Αλλα μονο εσυ μπορεις να παρεις αυτη τη αποφαση. Σκεψου τα υπερ και τα κατα και ειμαι σιγουρος πως ο,τι αποφαση και να παρεις θα βγει σε καλο.
    Οσο για τις σκεψεις που λες, αν ειναι επιμονες και σε κουραζουν θα ελεγα οτι ειναι καλυτερα να δεις καποιον ειδικο. Εγω δεν εχω πολυ εμπειρια με γιατρους. Μια μονο φορα πηγα σε ψυχιατρο και με βοηθησε αρκετα. Και με την συζητηση που καναμε αλλα και με τα φαρμακα που μου εγραψε. (ενα αγχωλυτικο και ενα αντικαταθλιπτικο). Ειχα ενα εντονο αγχος και μια ανησυχια μεσα μου, ενω η διαθεση μου ηταν και ειναι ακομα σε χαμηλα επιπεδα. Παντως στις 2 βδομαδες που περασαν απο τοτε, αν και εχω καποια σκαμπανεβασματα στην διαθεση μου,νιωθω αρκετα καλυτερα.
    Σε ευχαριστω και παλι που μοιραζεσαι τις εμπειριες και τις σκεψεις σου! Αυτο τον καιρο εχω σταματησει να φανταζομαι την μετεπειτα ζωη μου. Δεν ειμαι σε διαθεση και θεση δηλαδη να το σκεφτω! Σε ευχαριστω για τα λογια και την υποστηριξη αληθεια μου δινουν κουραγιο!Θελω να επισκεφτω εναν ειδικο να με βοηθησει... Εχει αρχισει και με κουραζει ολο αυτο τις τελευταιες μερες....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Αμα απορυθμιστηκεσ θελει ψυχιατρο να ξερεισ εγω οταν απο εντονη δραστηριοτητα περασα σε απραξια τοτε το επαθα οχι οτι ημουν κ ποτε καλα αλλα τα φερνα βολτα καπωσ παντα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Αφου το θελεις η ιδια και εχεις τη δυνατοτητα να μιλησεις με καποιον ειδικο, καντο. Μην το σκεφτεσαι καθολου. Δεν υπαρχει λογος να ταλαιπωρεις και να κουραζεις τον εαυτο σου, παραπανω. Σιγουρα θα σε βοηθησει να ξεκαθαρισεις καποια πραγματα μεσα σου και θα αρχισεις να βλεπεις τη ζωη σου πιο αισιοδοξα. Να σκεφτεσαι ολα τα καλα πραγματα που εχεις τωρα, την υγεια σου, τα νιατα σου, τη μαμα, τη νονα σου. Σκεψου οτι πολυ ανθρωποι δεν εχουν ουτε αυτα. Σε ολους τυχαινουν διαφορες αναποδιες και ατυχιες αλλα το παλευουν, προχωρανε και συνεχιζουν. Να εισαι δυνατη και αισιοδοξη. Αυτο που νιωθεις τωρα ειναι κατι προσωρινο και δεν θα κρατησει για πολυ. Και οταν ερθει η ωρα που θα το ξεπερασεις θα αρχισεις και παλι να ζεις τη ζωη που θελεις. Με χαρες, ευτυχια και χαμογελο!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    187
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Αμα απορυθμιστηκεσ θελει ψυχιατρο να ξερεισ εγω οταν απο εντονη δραστηριοτητα περασα σε απραξια τοτε το επαθα οχι οτι ημουν κ ποτε καλα αλλα τα φερνα βολτα καπωσ παντα
    σε ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες! ναι ειναι απλα ΤΡΑΓΙΚΟ να πεφτεις σε απραξια. αλλαζει ολοκληρη η ζωη σου. πρεπει να κανω το βημα να παω σε ψυχιατρο!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    187
    Quote Originally Posted by mpoufos View Post
    Αφου το θελεις η ιδια και εχεις τη δυνατοτητα να μιλησεις με καποιον ειδικο, καντο. Μην το σκεφτεσαι καθολου. Δεν υπαρχει λογος να ταλαιπωρεις και να κουραζεις τον εαυτο σου, παραπανω. Σιγουρα θα σε βοηθησει να ξεκαθαρισεις καποια πραγματα μεσα σου και θα αρχισεις να βλεπεις τη ζωη σου πιο αισιοδοξα. Να σκεφτεσαι ολα τα καλα πραγματα που εχεις τωρα, την υγεια σου, τα νιατα σου, τη μαμα, τη νονα σου. Σκεψου οτι πολυ ανθρωποι δεν εχουν ουτε αυτα. Σε ολους τυχαινουν διαφορες αναποδιες και ατυχιες αλλα το παλευουν, προχωρανε και συνεχιζουν. Να εισαι δυνατη και αισιοδοξη. Αυτο που νιωθεις τωρα ειναι κατι προσωρινο και δεν θα κρατησει για πολυ. Και οταν ερθει η ωρα που θα το ξεπερασεις θα αρχισεις και παλι να ζεις τη ζωη που θελεις. Με χαρες, ευτυχια και χαμογελο!
    ,Μπουφο τι να πω? Εχεις απολυτο δικιο! θα προσπαθησω να παω σε ψυχιατρο. Πραγματικα ετσι ειναι αλλοι με χειροτερα προβληματα και στεκονται δυνατοι... μακαρι να ειναι προσωρινο το θελω και το ελπιζω γιατι δεν υποφερεται αλλο!!!Μακαρι,μακαρι! Χαιρομαι που σε βλεπω τοσο πολυ αισιοδοξο σου ευχομαι να εισαι παντα ετσι και καλυτερα!

  14. #14
    alexandra σε ευχαριστω για την ευχη σου. Ευχομαι και εγω ο,τι καλυτερο για σενα. Το μονο σιγουρο ειναι οτι αυτο που εχεις ειναι κατι παροδικο και δεν θα κρατησει για πολυ. Εδω θα ειμαστε να τα λεμε. Το πιο σημαντικο βημα νομιζω οτι το εχεις ηδη κανει. Οτι καταλαβες εσυ η ιδια, οτι κατι εχεις.Οτι κατι σε απασχολει εντονα και επιρρεαζει την ποιοτητα της ζωης σου. Ειναι πολυ ανθρωποι, οι οποιο δεν θελουν να αποδεχθουν (ειτε απο εγωισμο, ειτε γιατι σκεφτονται τι θα πουν οι κοντινοι τους ανθρωποι κτλ) οτι εχουν προβλημα. Απο δω και περα ειναι θεμα χρονου να το ξεπερασεις. Μην ανησυχεις για τιποτα, πλεον.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    187
    Quote Originally Posted by mpoufos View Post
    alexandra σε ευχαριστω για την ευχη σου. Ευχομαι και εγω ο,τι καλυτερο για σενα. Το μονο σιγουρο ειναι οτι αυτο που εχεις ειναι κατι παροδικο και δεν θα κρατησει για πολυ. Εδω θα ειμαστε να τα λεμε. Το πιο σημαντικο βημα νομιζω οτι το εχεις ηδη κανει. Οτι καταλαβες εσυ η ιδια, οτι κατι εχεις.Οτι κατι σε απασχολει εντονα και επιρρεαζει την ποιοτητα της ζωης σου. Ειναι πολυ ανθρωποι, οι οποιο δεν θελουν να αποδεχθουν (ειτε απο εγωισμο, ειτε γιατι σκεφτονται τι θα πουν οι κοντινοι τους ανθρωποι κτλ) οτι εχουν προβλημα. Απο δω και περα ειναι θεμα χρονου να το ξεπερασεις. Μην ανησυχεις για τιποτα, πλεον.
    Να εισαι καλα! πιστευω πως ειναι πολυ σημαντικο να αποδεχεσαι οτι εχεις καποιο προβλημα οποιοδηποτε και αν ειναι αυτο και να προσπαθεις να το αντιμετωπισεις οσο το αγνοεις και το προβλημα και την υπαρξη του τοσο μεγαλωνει. συνηθως οι περισσοτεροι δεν θελουν να το αποδεχτουν γιατι με το να εχεις καποια ψυχολογικα προβληματα πιστευουν πως ειναι μια αρρωστεια για την οποια πρεπει να ντρεπεσαι και την οποια πρεπει να κρατησεις μυστικη... και εγω πιστευω πως ολα θα φτιαξουν αρκει να φυγουν αυτες οι αναθεματισμενες κακιες σκεψεις τις οποιες καμια φορα ενω παλευω να τις διωξω κανοντας κατι αλλο ειναι σαν να τις βλεπω μπροστα μου. αυτο ειναι που με ανησυχει. και πως μια φορα "παρακοντεψε" να γινει πραξη..αυτο ειναι που με ανησυχει!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Eρωτηση για ειδικο
    By Alchemy in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 05-04-2013, 15:58
  2. ενα ειδικο ψυχολογο για ιψδ help
    By γιωργος 69 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 30-10-2012, 10:21
  3. ΑΝΑΖΗΤΩΝΤΑΣ ΕΙΔΙΚΟ
    By brivir23 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 26
    Last Post: 24-01-2011, 22:12
  4. Εναλλαγές
    By ico in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 05-05-2008, 10:07
  5. Βοήθεια από ειδικό
    By desaparecido in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 49
    Last Post: 19-02-2008, 21:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •