Εχω απελπιστει/ειναι καταθλιψη?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    18

    Εχω απελπιστει/ειναι καταθλιψη?

    Καλησπέρα...είμαι 20 χρονων και φοιτητης 1ου ετους σε μια σχολη στην επαρχια. Καταγομαι από θεσσαλονικη. Ο λογος που γραφω είναι ότι εχω απελπιστεί από την ζωη και δεν ξερω πως και αν μπορουν να διορθωθουν τα πραγματα....νιωθω παρα πολύ μονος...θα ηθελα να σας πω οσο πιο πολλα μπορω για την κατασταση μου και για να σας βοηθησω να καταλάβετε πως νιωθω, θα τα ομαδοποιησω σε κατηγοριες:

    Οικογενεια: εχω δυο μεγαλύτερα αδερφια και τους γονεις μου εν ζωη...οι γονεις μου παντα μαλωνανε και κατά διαστήματα ειχανε παρα πολύ εντονους καυγάδες...η μητερα μου τα τελευταια 2 χρονια είναι σε σκεψεις για διαζυγιο...η αδερφη μου είναι μαλωμενη με τον πατερα μου και δεν μιλανε, ενώ ο αδερφος μου εχει φυγει για εξωτερικο και επειδή και αυτος είναι παρεξηγημενος με ολους μας, μιλαμε μονο στις γιορτες....από την οικογενεια μου τα παω πολύ καλα με την μητερα μου..την αγαπαω και με αγαπάει πολύ...ισως είναι ο μοναδικος ανθρωπος που εχω .....

    παρεες: στην θεσσαλονικη ειχα μια σταθερη παρεα 4 ατομων, στους οποιους όμως ποτε δεν ανοιγόμουνα...και αυτό είναι κατι το οποιο παντα το εκανα στην ζωη μου...εδειχνα δυνατος και ασταμάτητος σε ολους, ενώ καταβαθος είμαι πολύ ευαίσθητος και απαισιόδοξος...στην νεα πολη εχω γνωρισει παιδια, αλλα δεν ταιριαζω με αυτος και επισης πολλες φορες με κοροϊδεύουν για διαφορα γεγονοτα και δεν εχω καθολου διαθεση να βγαινω μαζι τους...δεν είναι ότι δεν είμαι κοινωνικος...και στο φβ εχω στις φωτο προφιλ 200 λαικ (αν αυτό σημαινει κατι....) αλλα το θεμα είναι ότι μαλλον δεν χειρζομαι καλα τις παρεες μου...η 4αδα από θεσσαλονικη ,μου λειπει παντως...

    ερωτικος τομεας: εδώ κλαιμε.....το μονο που εχω κανει σε αυτόν τον τομεα, ηταν να τα φτιαξω με μια κολλητη μου στο λυκειο, με την οποια χωρισαμε μετα από 1 μηνα..το περιεργο της υπόθεσης είναι ότι της τα ζητησα μεσω μηνυματος και βγηκαμε συνολικα 2 φορες και κωλωσα να την φιλησω...ισως και για αυτό να με χωρισε...αυτά πριν 2 χρονια....πλεον αυτή εμαθα συμπληρωνει σε 1 μηνα, 1μιση χρονο σχεσης με έναν άλλο...και εγω είμαι μονος...2-3 φορες που δοκιμασα να προσεγγισω κοπελα, δεν ειδα ανταποκριση...οσες κοπελες μου την επεσαν, δεν μου εκαναν καλη εντυπωση και επειδή δεν είμαι ο ανθρωπος της ξεπετάς, δεν εμπαινα καν στην δαιδικασια να βγω μαζι τους γιατι δεν ενιωθα τιποτα για αυτές ...πολλοι στην θεση μου θα βγαινανε για ένα φασωμα...εγω δεν προκειται...


    αυτά εν ολιγοις μου δημιουργούνε ορισμένες πολλοι αρνητικες σκεψεις....υπαρχουν διαστήματα που μετανιώνω για επιλογες, νιωθω μονος και βαζω ασχημες σκεψεις στο μυαλο μου..ειχα περασει και μια περιπετεια με την υγεια μου πριν 2 χρονια οπου κοντεψα να μεινω αναπηρος , οποτε αναγκαστηκα να σταματήσω τον αθλητισμο ενώ μου αρεσε πολύ.....ειλικριινα δεν ξερω τι μπορει να γινει, τέτοιες ωρες το βραδυ συνηθως με πιανουν τα κλαμματα και κουλουριάζομαι μονος μου στο κρεβατι αγκαλια με ένα μαξιλαρι...μονιμη κατασταση, με τεραστια επιδεινωση τον τελευταιο μηνα....ειλικρινα συγγνωμη αν σας κουρασα, ακομα και να μην απαντησει κανεις, μου αρκει που τα εβγαλα από μεσα μου....εχαριστω εκ τον προτερων για την προσοχη σας....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    209
    Γιατί δεν δοκιμάζεις να δεις κάποιον ψυχολόγο; καταλαβαίνω πως όλα αυτά που αναφέρεις σε έχουν κουράσει και σε έχουν κάνει να νομίζεις πως δεν έχεις ενέργεια να αλλάξεις τις συνθήκες . Μπορεί οι συνθήκες όντως να μην αλλάζουν από την μία μέρα στην άλλη . Μπορεί κάποια πράγματα να μην αλλάξουν και πότε . Αλλάζει όμως ο τρόπος που βλέπουμε τα πράγματα αν το θελήσουμε . Δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα . Ότι είναι πίσω μας δεν μπορεί να εμποδίσει το μέλλον μας . Θέσε νεους στόχους και προσπάθησε για αυτούς ! Θα σε συμβούλευα πάντως αν δεν αισθάνεσαι λειτουργικός να πάρεις μια γνώμη ειδικού.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    χρειαζεται να προσπαθησεις πρεισσοτερο για να βγεις απο ολο αυτο, δεν σου λειπει κατι ..απο μυαλουδακι μια χαρα τα πας, ουτε εχεις προβλημα στα μυαλά σου. αισθανεσαι μοναξια.. και ή που θα κάνεις κατι για αυτό..ή που θα το αφήσεις να σε ρουφίξει και να γίνει καταθλιψη να σε πλακωσει στα ψυχοφαρμακα κτλ κτλ
    χαλαρωσε και μην παιρνεις τα πραγματα τοσο σοβαρα, βρες εκει παρεες και κοπέλες. αυτοι οι φοιτητες εκει ποσο σε πειραζουν? σου κανουνε μπουλινγκ ?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,702
    Καταρχασ επειδη εισαι πατριωτησ θα σ πω καλο ειναι να διαλεγεισ αλλα οχι τοσο πολυ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Καλησπέρα.

    Θέτεις 3 ζητήματα, οικογενειακό, κοινωνικό και ερωτικό. Πιο θεωρείς ότι έχει μεγαλύτερη πρωτεραιότητα για εσένα?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    18
    Ευχαριστω για τις απαντησεις σας!
    @Cicada, για ψυχολογο το εχω σαν εσχατη λυση....ισως και να χρειαζομαι οντως, αλλα θελω οσο γινετε και από οικονομικης και ψυχολογικης αποψης να τον αποφυγω
    @reaγια αυτό που ρωτας, όχι δεν θα το χαρακτηριζα bullying, πιο πολύ χαβαλέ με κανουν με διαφορα χαρακτηριστικα μου το οποιο όμως με στεναχωρει, και οσες φορες τους το ειπα, δεν εγινε τιποτα
    @elis σε πιο κομματι αναφερεσαι? μαλλον στο ερωτικο ότι είμαι πολύ επιλεκτικος εε?
    @aeolus74 το οικογενεια όχι τοσο γιατι οσο περνανε τα χρονια ανεξαρτοποιουμε ολο και περισσοτερο και το συνηθίζω...το ερωτικο θα ελεγα ότι με επηρεαζει περισσοτερο....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by lms12 View Post
    Ευχαριστω για τις απαντησεις σας!
    @Cicada, για ψυχολογο το εχω σαν εσχατη λυση....ισως και να χρειαζομαι οντως, αλλα θελω οσο γινετε και από οικονομικης και ψυχολογικης αποψης να τον αποφυγω
    @aeolus74 το οικογενεια όχι τοσο γιατι οσο περνανε τα χρονια ανεξαρτοποιουμε ολο και περισσοτερο και το συνηθίζω...το ερωτικο θα ελεγα ότι με επηρεαζει περισσοτερο....
    Ένα από τα μεγαλύτερα λάθη είναι ακριβώς το ότι αναζητούμε την βοήθεια ψυχολόγου όταν φτάνουμε σε έσχτατο σημείο. Τι εννοείς όταν λες ότι θέλεις να αποφύγεις τον ψυχολόγο από ψυχολογικής άποψης?

    Είναι σημαντικό που ταξινομείς ιεραρχικά θα θέματα που σε απασχολούν σε σχέση με την επιρροή που έχουν επάνω σου. Αυτό θα σου δώσει την δυνατότητα να εστιάσεις στο πρόβλημα που σε απασχολεί. Τι θα απαντούσες στο ερώτημα "τι σκέφτεσαι να κάνεις προκειμένου να βελτιωθεί το ερωτικό-συναισθηματικό κομμάτι της ζωής σου"?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by lms12 View Post
    Ευχαριστω για τις απαντησεις σας!
    @reaγια αυτό που ρωτας, όχι δεν θα το χαρακτηριζα bullying, πιο πολύ χαβαλέ με κανουν με διαφορα χαρακτηριστικα μου το οποιο όμως με στεναχωρει, και οσες φορες τους το ειπα, δεν εγινε τιποτα
    Ποια είναι αυτά τα χαρ/κα?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,702
    Εισαι πολυ επιλεκτικοσ γι αυτο μαλλον σε πειραζουνε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    18
    @aelous74 στην ερωτηση που κανεις , ειλικρινα δεν ξερω τι να αλλαξω...εχω κανεις κατα διαστηματα καποιες προσπαθειες για κοπελες που μου αρεσαν, αλλα δεν ειδα ανταποκριση.....αυτο που συμβαινει συνηθως ειναι να γινομαι φιλος τους και να μην μπορουν να με δουν ερωτικα......με στεναχωρει αυτο παντως...τα χαρ/σκα δν ειναι κατι συγκεκριμενο....γενικα το στυλ μου , τον τροπο που μιλαω, τον τροπο που χειριζομαι καταστασεις......αλλα με ενοχλει...

    @elis επιλεκτικος σε τι?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,702
    Στισ σχεσεισ σου δεν ειναι το θεμα αν εχεισ προβλημα η οχι αλλα αν μπορεισ να χτισεισ μια υγιησ σχεση αυτο ειναι το προβλημα ολων μασ κ εκει πρεπει να δουλεψετε εγω δεν εχω ελπιδα γτ ετσι μεγαλωσα αλλα εσεισ μπορειτε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,702
    Γι αυτο λεμε δεν κανουν δουλεια ολοι αυτοι πρεπει να σασ εξηγησουν την κοινωνια πωσ λειτουργει μετα πρεπει να σασ εξηγησουν πωσ λειτουργειτε κ μετα να προσπαθησουν να σασ φερουν στο νορμαλ ολο αυτο εγω νομιζω γινεται σε λιγο καιρο απο γιατρο κ ειναι αχρηστοι πατοκορφα γτ ξερουν τι πρεπει να κανουν κ δε το κανουν εγω αυτο προτεινω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,702
    Δεν ειναι μονο πωσ λειτουργουμε ατομικα αλλα κ πωσ κολλαμε με την κοινωνια κ τη ζωη μασ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,702
    Εγω ασ πουμε που ειμαι αγροτησ δεν πρεπει να παιρνω βαρια φαρμακα γτ δε μπορω να δουλεψω αλλα τον γιατρο δεν το νοιαζει δε με νοιαζει κ μενα κ χεστηκα ουτε μπορω να κουνηθω απο την καρεκλα επρεπε να ξερει ολα τα εναλλακτικα για να μπορεσω να λειτουργησω αλλα δε τουσ νοιαζει οποτε χεστηκα κι εγω κ τα λεω κ μπροστα του
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,702
    Πχ αμα δουλευα σε γραφειο κ μιλουσα συνεχεια χαιρω πολυ να μ δωσει οτι φαρμακα θελει αλλα τωρα που η δουλεια μου ειναι εξω ειναι λιγο τραγικο τελοσ παντων εγω για σασ τα λεω να ξερετε ειναι απλα τα πραγματα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Similar Threads

  1. Έντονο άγχος και κρίσεις πανικού...έχω απελπιστεί!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 21-05-2013, 23:31
  2. γιατί ολο αυτο? εχω απελπιστει
    By ΜΙΝΑ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 05-05-2013, 18:28
  3. έχω απελπιστεί.....
    By mina@@ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 14-06-2012, 00:52
  4. ΕΧΩ ΑΠΕΛΠΙΣΤΕΙ ΠΙΑ
    By athens1404 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 23-11-2010, 23:44
  5. ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ;
    By deleted-member06-04-2015 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 08-03-2010, 02:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •