Παντελής έλλειψη αυτοπεποίθησης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 17 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 250
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    21

    Παντελής έλλειψη αυτοπεποίθησης

    Γεια σας,είμαι δευτεροετής φοιτητής Ιατρικής και έχω εδώ και καιρό ένα τεράστιο πρόβλημα.Μέχρι στιγμής δεν έχω έρθει σε σεξουαλική επαφή με καμια κοπέλα.Ανέκαθεν,ήμουν αρκετά σοβαρός και ντροπαλός αλλά πίστευα πως κάποια στιγμή θα έρθει και η σειρά μου και έτσι δεν πολυβιαζόμουνα και δεν το είχα στο μυαλό μου.Ωστόσο,εδώ και ένα χρόνο περίπου με ιδιαίτερη ένταση το τελευταίο τρίμηνο,μου καρφώθηκε η ιδέα ότι είμαι πολύ άσχημος και ότι αυτό ευθύνεται για την όλη κατάσταση. Αυτο μου έχει γεννήσει ένα συναίσθημα θλίψης και μειονεξίας απενάντι στον εαυτό μου.Έτσι,εχω χάσει το ενδιαφερόν μου για πολλα πράγματα,ντρέπομαι να μιλήσω σε κοπέλα(για να μην αναγκαστει να με κοιτάξει στο πρόσωπο),αποφεύγω παρα πολύ να βγαίνω έξω λογω της αντίληψης μου για την εμφάνιση μου(στα όρια του αντικοινωνικού),έχω χάσει τον ύπνο μου(με παίρνει κατα τις 5-6 τα ξημερώματα) και την όρεξη μου(πάντα ήμουν αρκετά αδύνατος αλλα τώρα το έχω παρακάνει).Οι γονείς μου και οι φίλου μου προσπαθούν να με υποστηρίξουν,μου λένε πως είμαι μια χαρά εμφανισιακα αλλα εγω προσωπικα δεν μπορώ να το δώ,βλέπω τον εαυτό μου στον καθρέφτη και με απεχθάνομαι.Έχω ξεκινήσει επισκέψεις σε ψυχολόγο αλλα μέχρι στιγμής μετά απο 4 συνεδρίες δεν με έχει βοηθήσει καθόλου και αισθάνομαι πως είμαι στα όρια για κατάθλιψη και πως βρίσκομαι σε πλήρη αδιέξοδο.Σας ευχαριστώ μου με διαβάσατε,απλώς ήθελα κάπου να τα πω.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    χαχαχα...φιλε μιχαλη..οσες γυναικες στερηθηκες θα τις απολαυσεις στο πενταπλασιο οσο περναει ο καιρος, το επεγγελμα που σπουδαζεις, εχει εντονη σεξουαλικη δραστηριοτητα...σκετος γυναικομαγνητης! ;)

  3. #3
    Quote Originally Posted by Mixalhs View Post
    Γεια σας,είμαι δευτεροετής φοιτητής Ιατρικής και έχω εδώ και καιρό ένα τεράστιο πρόβλημα.Μέχρι στιγμής δεν έχω έρθει σε σεξουαλική επαφή με καμια κοπέλα.Ανέκαθεν,ήμουν αρκετά σοβαρός και ντροπαλός αλλά πίστευα πως κάποια στιγμή θα έρθει και η σειρά μου και έτσι δεν πολυβιαζόμουνα και δεν το είχα στο μυαλό μου.Ωστόσο,εδώ και ένα χρόνο περίπου με ιδιαίτερη ένταση το τελευταίο τρίμηνο,μου καρφώθηκε η ιδέα ότι είμαι πολύ άσχημος και ότι αυτό ευθύνεται για την όλη κατάσταση. Αυτο μου έχει γεννήσει ένα συναίσθημα θλίψης και μειονεξίας απενάντι στον εαυτό μου.Έτσι,εχω χάσει το ενδιαφερόν μου για πολλα πράγματα,ντρέπομαι να μιλήσω σε κοπέλα(για να μην αναγκαστει να με κοιτάξει στο πρόσωπο),αποφεύγω παρα πολύ να βγαίνω έξω λογω της αντίληψης μου για την εμφάνιση μου(στα όρια του αντικοινωνικού),έχω χάσει τον ύπνο μου(με παίρνει κατα τις 5-6 τα ξημερώματα) και την όρεξη μου(πάντα ήμουν αρκετά αδύνατος αλλα τώρα το έχω παρακάνει).Οι γονείς μου και οι φίλου μου προσπαθούν να με υποστηρίξουν,μου λένε πως είμαι μια χαρά εμφανισιακα αλλα εγω προσωπικα δεν μπορώ να το δώ,βλέπω τον εαυτό μου στον καθρέφτη και με απεχθάνομαι.Έχω ξεκινήσει επισκέψεις σε ψυχολόγο αλλα μέχρι στιγμής μετά απο 4 συνεδρίες δεν με έχει βοηθήσει καθόλου και αισθάνομαι πως είμαι στα όρια για κατάθλιψη και πως βρίσκομαι σε πλήρη αδιέξοδο.Σας ευχαριστώ μου με διαβάσατε,απλώς ήθελα κάπου να τα πω.
    Καλησπέρα και καλωσόρισες στο forum Μιχάλη. Σε καταλαβαίνω απόλυτα πως νιώθεις γιατι και εγώ αντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα. Θα ήθελα να σου πω όμως οτι δεν φταίει η εξωτερική εμφάνιση. Καταρχάς, γνωριμίες με κοπέλες έχεις; Απο'κει ξεκινάει.

  4. #4
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Ένας ακόμη στο κλάμπ.....
    Τουλάχιστον είσαι 19....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Σίγουρα η εμφάνιση παίζει ρόλο και παντα εαν ρωτήσεις τους κοντινούς σου ανθρώπους θα σου πουν οτι δεν έχεις πρόβλημα. Εγω πιστεύω ομως οτι μαλλον έχεις δυσκολία στο κοινωνικό επίπεδο, στο να μιλήσεις και να γνωριστείς ερωτικά με κάποια που σ' αρέσει.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    675
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Ένας ακόμη στο κλάμπ.....
    Τουλάχιστον είσαι 19....
    E ναι, γιατί εσύ πια γέρασες για αυτά... LOL !!!

  7. #7
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Gallowdance View Post
    E ναι, γιατί εσύ πια γέρασες για αυτά... LOL !!!
    Όσο να ναι......

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    675
    ΕΛΕΟΣ !!! Είμαι 24 ... :P

  9. #9
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Gallowdance View Post
    ΕΛΕΟΣ !!! Είμαι 24 ... :P
    Γέρασες και εσύ! :Ρ

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    675
    Αει πάνε βρες καμιά γκόμενα εσύ !! (το ξέρω :P)

  11. #11
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Gallowdance View Post
    Αει πάνε βρες καμιά γκόμενα εσύ !! (το ξέρω :P)
    Ποιά να μου καθήσει εμένα βρε? :Ρ

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    675
    Κάποια θα βρεθεί, μην απελπίζεσαι, για όλους υπάρχει ελπίδα ακόμα και για εμάς !! :D

  13. #13
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Gallowdance View Post
    Κάποια θα βρεθεί, μην απελπίζεσαι, για όλους υπάρχει ελπίδα ακόμα και για εμάς !! :D
    Να βλέπεται και να της κόβει,τότε είμαι μέσα!:p

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    675
    Όλες μου οι φίλες! <3 Έχεις κάναν νοστιμούλη και έξυπνο φίλο να κάνουμε ανταλλαγή;

  15. #15
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Gallowdance View Post
    Όλες μου οι φίλες! <3 Έχεις κάναν νοστιμούλη και έξυπνο φίλο να κάνουμε ανταλλαγή;
    Yes dear.....
    Είναι όμορφες οι φίλες σου?

Page 1 of 17 12311 ... LastLast

Similar Threads

  1. Έλλειψη αυτοπεποίθησης
    By young wolf in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 19
    Last Post: 14-03-2014, 18:56
  2. θελω να εχω παντα την προσοχη του?ελλειψη αυτοπεποιθησης?..
    By depi< in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 36
    Last Post: 21-01-2014, 01:01
  3. Αλκοόλ - Αγχος-Ελλειψη αυτοπεποιθησης
    By kostis81 in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 3
    Last Post: 27-11-2013, 11:34
  4. Ελλειψη αυτοπεποίθησης, άγχος και εμμονές
    By katerina12605 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 2
    Last Post: 30-05-2012, 14:25
  5. Έλλειψη αυτοπεποίθησης αυτοεκτίμησης
    By zanazan in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 20
    Last Post: 11-08-2010, 10:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •