Απορία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6

Thread: Απορία

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    12

    Απορία

    Είναι το δεύτερο ''προβλημα'' μου για το οποιο ηθελα να ζητησω μια γνωμη καθως εχω πολλες αμφιβολιες.

    Θεωρείται ψυχαναγκασμός όταν κάποιος έχει θέμα με το να καταγράφει τα πάντα πολύ αναλυτικά καθημερινά?
    π.χ ωρα γευματων και θερμίδες [ καμια σχετικοτητα με διαιτα ] , βηματα στο τελος της ημερας απο εφαρμογη που τα μετραει στο κινητο , ωρα και λεπτα μελετης για σχολη, και ξεχωριστα για ξενη γλωσσα,χρηματα που ξοδεψα, χρηματα που σκοπευα να ξοδεψω αλλα τελικα δεν το εκανα, βοθμολογια ημερας , και προγραμμα για την επομενη μερα απο το τι θα φαω τι θα φορεσω που θα παω ποιες σελιδες θα διαβασω και τι ωρες. Επίσης, υπολογιζω τα παραπανω ξεχωριστα για καθε εβδομαδα αι καθε μηνα [ πχ ποσα βηματα εκανα την ταδε εβδομαδα και σε αλλη σελιδα ποσα τον συγκεκριμενο μηνα ολα μαζι ].
    Εχω 4 ημερολογια οπου γραφω τα ιδια, γιατι το ενα ειναι μικρο και το εχω παντα μαζι μου, το αλλο εχει στην ιδια σελιδα ολοκληρο τον μηνα χωρισμενο σε κουτακια οποτε το βλεπω πιο ολοκληρωμενα, το αλλο ειναι απο αυτα τα τεραστια του γραφειου που βεβαια δεν το κοιταζω απλα αντιγραφω τα παντα και το αλλο ειναι με στικερ που το εχω στον τοιχο ακριβως απεναντι μου .
    Ακομα, αν για καποιον λογο ξεχασω να σημειωσω κατι ξυπναω μεσα στη νυχτα και τα βγαζω ολα και καθομαι με το κομπιουτερακι μετραω το ενα , το αλλο, και γραφω . Αν παω καμια εκδρομη και παρω μονο τομικρο ημερολογιο μαζι μου, ανυπομονω περισσοτερο απο ολα να γυρισω για να αντιγραψω τα παντα στα υπολοιπα, ακομα και πραγματα απο 3 ημερες πριν .
    Το αλλο θεμα μου με το γραψιμο ειναι πως για να διαβασω οτιδηποτε απο την σχολη μου το αντιγραφω, οχι τα σημεια που ειναι πιο σημαντικο να θυμαμαι , αλλα ολη την υλη. και μου παιρνει καποιους μηνες γιατι σχεδον ολο το βιβλιο στην ουσια, μηχανικα βεβαια αλλα μετα μπορω να τα μαθω μονο αν δω τα γραμματα μου. μετα κανω αλλες σελιδες με την περιληψη αυτων που εγραψα, και μετα την περιληψη της περιληψης περιεκτικα, και μετα ερωτησεις πανω σε αυτα και ουτω καθεξης.

    Εκτος απο το τελευταιο που με κουραζει παρα πολυ, ηθελα να μου πειτε αν θεωρειτε τα υπολοιπα ψυχαναγκασμο η οτι απλα ειμαι παρα πολυ οργανωτικη [ γιατι γενικοτερα ειμαι οργανωτικη σε ολους τους τομεις] . Ακουγονται λιγο χωρις νοημα και ασχολουμαι ολη την ημερα με αυτα ακομα κι αν δεν κανω τιποτα αλλο , αλλα το σημαντικο για μενα ειναι πως δεν νιωθω οτι ειναι κατι που με ενοχλει, αντιθετα με ανακουφιζει να το κανω,και οχι οτι ειναι κατι απο το οποιο πρεπει να απαλλαχθω νιωθω πως μονο ετσι η ζωη μου ειναι σε ταξη και οτι δινω απο μονη μου καποιο νοημα και εκει που δεν υπαρχει . τι λετε?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    187
    Εμμονικα οργανωτικη....Πως το καταφερνεις? Κουραστηκα μονο που το διαβασα! :Ρ

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by ellielli View Post
    .......

    Εκτος απο το τελευταιο που με κουραζει παρα πολυ, ηθελα να μου πειτε αν θεωρειτε τα υπολοιπα ψυχαναγκασμο η οτι απλα ειμαι παρα πολυ οργανωτικη [ γιατι γενικοτερα ειμαι οργανωτικη σε ολους τους τομεις] . Ακουγονται λιγο χωρις νοημα και ασχολουμαι ολη την ημερα με αυτα ακομα κι αν δεν κανω τιποτα αλλο , αλλα το σημαντικο για μενα ειναι πως δεν νιωθω οτι ειναι κατι που με ενοχλει, αντιθετα με ανακουφιζει να το κανω,και οχι οτι ειναι κατι απο το οποιο πρεπει να απαλλαχθω νιωθω πως μονο ετσι η ζωη μου ειναι σε ταξη και οτι δινω απο μονη μου καποιο νοημα και εκει που δεν υπαρχει . τι λετε?
    Το τελευταιο που θεωρεις και κουραστικο,ειναι μεθοδος εκμαθησης που εχουν κι αλλοι.δεν εχει να κανει με διαταραχη απ οτι ξερω.αλλοι μαθαινουν μονο αν τα ακουσουν,αλλοι μονο αν διαβαζουν,κι αλλοι οπως εσυ μονο αν τα γραφουν.ειχα τετοιο ατομο στο περιβαλλον μου,μια χαρα κατα τα αλλα .απλως δεν αποστηθιζε αν δεν τα εγραφε.
    Το υπολοιπο ειναι σιγουρα μια αγωνια σου να μην χασεις τον ελεγχο της ζωης σου..... η για να τον ανακτησεις, θα πω εγω..ισως και να μην θελεις να εχεις καθολου ελευθερο χρονο. Ισως φοβασαι να μεινεις μονη με τις σκεψεις σου, η και μονη γενικοτερα. Θελεις κατι να κρατιεσαι πανω του 24/7...
    για το αν ειναι μετα τα ορια της διαταραχης η πριν,θα στο πει ο ειδικος. εδω δεν κανουμε διαγνωσεις.
    Παντως ενα διαγνωστικο κριτηριο ειναι σιγουρα το ποσο λειτουργικα ζεις,το αν βασανιζεσαι απο αυτο.
    Λες νοιωθεις ανακουφιση. Δεν νοιωθεις ομως παραλληλα και δεσμια αυτων των συνηθειων;
    Χωρανε αλλες δραστηριοτητες στην ημερα σου με τοσες καταγραφες; αν εκανα εγω τετοια καταγραφη το μονο που θα προλαβαινα θα ηταν να τρωω και να κοιμαμαι.εσυ μπορεις να σπουδαζεις,να εργαζεσαι,να εχεις δραστηριοτητες με τον συντροφο σου,να ενημερωνεσαι, να βγαινεις,να διασκεδαζεις; ; ; ;
    Το θεωρω αδυνατον. Μηπως εχεις αντικαταστησει αρκετες δραστηριοτητες με τις καταγραφες αυτες;

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω πειστευω οτι θεωριται απλα επιμονος παρα ψυχαναγκαστικος κ να σου πω γιατι.
    οταν συμβαινουν πολα κ ανορθοδοξα πραγματα στη ζωη σου εχεις μια ταση να τα καταγραφεις ακομα κ αυτο δε το πολυκαταλαβαινεις γιατι μεσα απο αυτο το χαος απο πληροφοριες που υπαρχει μεσα στο κεφαλι σου οταν η συνενοηση αποτυγχαινει καταγραφεις απο ενστικτο οτι κανεις προσπαθοντας να βρεις καπια εναλακτικη διεξοδο η μια αλλη αλλοκοτη γεφυρα επικοινωνιας με τους αλλους που βασιζετε περισσοτερο στη καταγραφη παρα στο τι ακριβως λες τωρα αυτο επειδη ειναι εξοφρενικα περιπλοκο κ ολιγον ακατανοητο δυσκολευομαι να το περιγραψω καλυτερα
    αυτο παντως το σκεπτικο με τα ιδια κ τα ιδια κ τα ιδια καπου θα σε βγαλει τελικα ακομα κ χωρις εσυ να το εχεις καταλαβει αφου μιαζει με ενα παρδαλο τροπο συνενοηση με τους αλλους

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αλλα επειδη οι περισσοτεροι θα μπλεξουν τα μπουτια του με ολο αυτο ας πω ενα πιο απλο παραδειγμα που ειναι πιο αμεσα κατανοητο..
    γιατι σχεδον ολοι θυμουνται τι ακριβως ειχε συμβει σε μια περιοδο αναταραχης οπως ενος φυσικου φαινομαινου πχ πλυμηρες τυφωνες κλπκλπκλπ?
    κ γιατι το μυαλο τους κατεγραψε τοσο εντονα το τι συμβει αυτη τη στιγμη κ το θυμουνται για τοσο καιρο?
    γιατι η ανασφαλεια που ενιωσαν οταν συνεβει αυτο που περιγραφω προκαλεσε το ενστικτο της αυτοσυντηρισης τους.
    γιατι με αυτο το τροπο αυτο το γεγονος γινεται ενα πατημα για να ερθουν σε συνενοηση με τους αλλους οταν λενε θυμασαι τοτε που συνεβει αυτο που εγινε το αλλο κ με αυτο το τροπο ακριβως μπορουν να ερθουν αμεση σε συνενοηση ακομα κ με ατομα που δε τα γνωριζουν οταν λενε τη φραση:
    οταν ηταν πρωτοχρονια ειχαμε παει στο ταδε μερος του ταδε μερους.
    αρα αυτη ειναι η συνενοηση της καταγραφης.

  6. #6
    Σύμφωνα με τις δικές μου εμπειρίες, πρόκειται για ψυχαναγκασμό. Αν διαβάζεις με συγκεκριμένη μέθοδο μόνο όταν το χρειάζεσαι, τότε είναι λειτουργικό. Αν, όμως, μπορείς να μελετήσεις κάτι πιο εύκολο με πιο απλό τρόπο, αλλά εσύ επιμένεις να το κάνεις μόνο αν ακολουθήσεις πιστά όλη αυτήν τη διαδικασία, τότε μιλάμε για ψυχαναγκασμό και είναι δυσλειτουργικό, διότι σε επιβαρύνει με επιπρόσθετο άγχος, κόπο και χρόνο.
    Όμως αν μπαίνεις στη διαδικασία να "σκαλίσεις" τόσο βαθιά τις σκέψεις και τις πράξεις σου, τότε καλύτερα να το κάνεις με την καθοδήγηση ενός ψυχολόγου.

    Διαβάζω με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, ευτυχώς με τη διαφορά ότι δεν ξεκινάω αντιγράφοντας πρώτα όλο το βιβλίο:). Ξεκινάω να αντιγράφω αυτά που έχω υπογραμμίσει και πάει λέγοντας. Αυτή η μέθοδος μου έφερε πολλές επιτυχίες. Επίσης, μικρότερη, σε πολύ απαιτητικές περιόδους, προγραμμάτιζα ακόμα και το πότε θα μπω για μπάνιο και πόση ώρα θα φάει αυτό από το υπόλοιπο πρόγραμμα. Κάποια στιγμή μάλλον εξαντλήθηκα. Πλέον δεν προγραμματίζω τίποτα και δυσκολεύομαι να ξεκινήσω διάβασμα. Έφτασα, δηλαδή, στο άλλο άκρο. Θέλω να πω ότι το "κόψιμο" ενός ψυχαναγκασμού είναι καλύτερα να γίνεται σταδιακά και για τους σωστούς λόγους.
    Καλό είναι να το συζητήσεις με κάποιον ειδικό πριν βγάλεις συμπεράσματα. Δε χρειάζεται π.χ. να κόβουμε πράγματα που μας βοηθούν να οργανωνόμαστε και να βάζουμε τη ζωή μας σε τάξη, αλλά χρειάζεται να μην τα κάνουμε στην υπερβολή τους και να μη γίνονται αυτοσκοπός. Φαντάζομαι ότι αν το συζητούσες με ψυχολόγο, δε θα σου έλεγε να αλλάξεις τελείως τη μέθοδό σου, αλλά να μπορείς να την προσαρμόζεις στις ανάγκες σου, όταν σε εξυπηρετεί και στο βαθμό που σε εξυπηρετεί.

Similar Threads

  1. Απορία
    By ΜΕΘ in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 12
    Last Post: 14-09-2022, 19:45
  2. Απορία.....
    By WhyAlwaysMe? in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 7
    Last Post: 28-12-2015, 00:36
  3. U2U απορία
    By ioannis2 in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 1
    Last Post: 25-10-2010, 09:55
  4. μια απορία...
    By elis in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 04-09-2010, 07:40
  5. απορια...
    By pennoula_v in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 30-03-2010, 00:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •