κανονεσ τησ αγορασ ποτε θα γινουμε κρατοσ;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697

    κανονεσ τησ αγορασ ποτε θα γινουμε κρατοσ;

    Οριστε μ 87 το θεμα μασ γυρναω δεκαπεντε χρονια σ την αγορα ξερω πωσ δουλευουν ολοι κ τωρα ειμαι αγροτησ ξερω ολεσ τισ ποιοτητεσ για τα παντα απο κολητικη ταινια μεχρι τηλεοραση πεσ μου τι κανουμε εμεισ οι νεοι θα σ πω τι γινεται τα μεγαλα μαγαζια πουλανε τα παντα σε αρκετεσ ποιοτητεσ αλλα τα επαγγελματικα τα βρισκεισ αλλου αυτο ειναι σωστο αλλα γτ ειναι ετσι η δομη μπορεισ να μ πεισ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Παλια καθε μαγαζι ειχε την ποιοτητα του τωρα ακομα κ το πιο μικρο εχει καλεσ ποιοτητεσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Κ σ μιλαω για ποιοτητα γτ αυτη ειναι η δουλεια τι μασ πουλανε κ σε τι τιμη
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Υπαρχουνε τουλαχιστον δεκα μαρκεσ δλδ ποιοτητεσ για καθε υλικο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Ολα χτυπανε πανω στον καταναλωτη που δεν ξερει εχουμε τα καλυτερα ηλεκτρονικα κ φτηνα οι αγροτεσ εχουν τα καλυτερα τρακτερ σε λογικα πλαισια παντα απο υλικα εχουμε τα παντα για πεσ μου εσυ πωσ θα δουλεψει η αγορα οταν ο καταναλωτησ ειτε ψυχολογοσ ειτε οτιδηποτε δεν εχει αποψη για τιποτα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Ελις έχεις δίκιο όπως τα λες. Το θέμα είναι πολύπλοκο γιατί ναι μεν αφορά την οικονομία, αλλά δυστυχώς η οικονομία επιρρεαζει την ανθρώπινη ζωή σε μεγάλο βαθμό με πολλές εκφάνσεις.
    Αν ο κάθε επαγγελματίας θεωρεί το κέρδος του πιο σημαντικό απο τις συνέπειες που θα έχει στην ανθρώπινη ζωή η μη επαγγελματική συμπεριφορά του, τότε αυτό ειναι άσχημο και καθόλου καλο για ολόκληρη την κοινωνία.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Παλιότερα είχα δει ένα φίλμ του Michael Moore, κάτι σαν τον Βαξεβάνη των ΗΠΑ είναι αυτός για όσους δεν γνωρίζουν. Ελεγε εκει λοιπόν, στο Capitalism a Love story ένας πως το να υπάρχει ελευθερη αγορά σημαίνει, πως ο καταναλωτης αποφασίζει ποιος θα μείνει ως επαγγελματίας σε μια δουλεια και ποιος θα το κλείσει το μαγαζί. Μεγάλη φόλα για μένα, διοτι ετσι όπως έχει γίνει το πράγμα δεν επιβιωνει ο καλος επαγγελματίας που σεβεται τον πελάτη, αλλά αυτός που είναι σε θέση να προσφέρει στη χαμηλότερη τιμή και πολλές φορές με σκόντο στην ποιότητα του προϊόντος. Αλλοι θα πουν ότι φταίει ο καπιταλισμός, αλλοι θα πουν πως φταίει η ελληψη παιδείας και άλλοι η οικονομική κριση.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Εγω σ λεω πανω κατω ολοι εχουνε επαγγελματικη συμπεριφορα γτ τον εξησ απλο λογο οτι ο ψυχολογοσ μπορει να πει μια κουβεντα μονο σε ολη τη συνεδρια αλλα να σε βγαλει απο το αδιεξοδο ο φιλοσ σου το ιδιο μπορει να σ πει μια μαλακια κ να ξεχαστεισ η αληθεια ειναι οτι ολα ειναι περιπλοκα οικονομια ψυχολογια υγεια πολιτικη κατασταση καιροσ ολα αυτα παιζουν ρολο στο πωσ ζουμε κ αλλα που δεν ξερω ασ πουμε ξερω οσο πιο υγιεισ εισαι τοσο πιο πολυ ξοδευεισ οσο εχεισ λεφτα επισησ οσο δουλευεισ ζεισ καλυτερα απο εναν που καθεται κι ασ μη πληρωνεσαι οταν δουλευεισ με λεφτα πολλα εχεισ ευθυνεσ αμα συνεργαζεσαι με αλλουσ παντα καποιοσ θα κανει μαλακια ολα αυτα παιζουν ρολο ολα αυτα ειναι ζωη ολα αυτα ειμαστε ο καθενασ μασ ολα αυτα δεν τα λενε στα σχολεια κ βαζω ερωτημα τι πρεπει να λενε στα σχολεια;
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Κ στρατο οταν παμε τι πρεπει να μασ λενε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Επισησ καθενασ δουλευει με ενα τροπο κ εχει ενα αποτελεσμα το οποιο εχει μαθει ωσ καλο εχω αλλαξει δεκα δουλειεσ ιδιωτικο τομεα εχω δουλεψει με ολουσ τουσ τροπουσ κ πλεον που ειμαι μονοσ μου τα κανω χαβαλε με ταξη οργανωμενα ατακτα τσαπατσουλικα κλπ κανενασ αλλοσ δεν εχει αυτη την εμπειρια στη θεσσαλονικη κανενασ αλλοσ δεν υπαρχει που αλλαξε δεκα δουλειεσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Τοπογραφικα εξι μηνεσ
    Οτε εξι μηνεσ
    Ξυλουργειο εξι μηνεσ
    Πλυσιμο μηχανων ενα χρονο
    Ηλεκτρολογοσ σε εργο κ ηλεκτρονικοσ σε ζυγαριεσ εξι μηνεσ ολα αυτα γτ σπουδασα τει αυτοματισμου παραλληλα
    Κ μετα αγροτησ εφτα χρονια τωρα ειμαι τριαντα πεντε κ ειμαι οχι κουρασμενοσ δε μπορω να περπατησω απο την κουραση ολα αυτα τα κανα με μισθουσ πεντακοσια ευρω τουσ ελεγα τσαμπα κ με παιρνανε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Ημουνα κ προβληματικοσ παντα αλλα το μεροκαματο δλδ ενα εικοσαρικο το βγαζα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    αθηνα
    Posts
    534
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Ημουνα κ προβληματικοσ παντα αλλα το μεροκαματο δλδ ενα εικοσαρικο το βγαζα
    Μπραβο βρε elis που τα καταφερνεις τοσο καλα ο ανιψιος μου εχει σχιζοφρενεια ξαι εκατσε εναμιση χρονο στην αμερικη και δουλεψε αλλα ηταν χαλια οι συνθηκες και δεν αντεξε αλλο και γυρισε τωρα δεν δουλευει για δυο χρονια δεν βρισκει δουλεια

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Κι εγώ έχω κάνει διάφορες δουλειες του ποδαριού, η αγαπημένη ήταν λάντζα σε νυχτομάγαζο, γιατί ούτε να ντυθώ καλά επρεπε και να ισοροπώ σε τακουνια ολη νυχτα οπως οταν ημουν σερβιτόρα, ούτε έπρεπε να συναναστραφώ με πολύ κόσμο και να είμαι επικοινωνιακή και να πιέζομαι, τη στιγμή που θα το μόνο που ήθελα ήταν να είμαι κλεισμένη κάπου μόνη και ούτε είχα και κανέναν πάνω απο το κεφάλι μου να μου λέει κανε το ένα κάνε το άλλο. Έπλενα ποτηριά έφτιαχνα καμια σαλατα ή καμια πιατέλα και αν είχα και τρελά νευρα εσπαγα κ τίποτα και ήμουν οκ. Η δουλειά που κάνω τωρα δεν μου αρέσει, αλλά θα συνεχίσω να την κάνω γιατί μου εξασφαλίζει μια καλή διαβίωση κάτι πολύ βασικό στις μέρες μας.
    Σε ζηλεύω ρε ελις που είσαι στη φυση κι ας είναι πολύ κουραστική η δουλεια σου

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Εγω παλι σε ζηλευω που δουλευεσ νυχτα για αγροτησ παντωσ το πολυ πεντε ωρεσ τη μερα δουλευεισ να ξερεισ εγω ειμαι τεραστιοσ πλεον χωρισ γυμναστικη ενταξει υπσρχουνε κ μερεσ παραπανω αλλα αυτο το πολυ κανα μηνα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Μπορεί το κράτος να πατάξει τα ναρκωτικά?
    By καθρεπτης in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 15
    Last Post: 16-01-2015, 14:25
  2. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΝΟΝΕΣ ΕΔΩ ΓΙΑ ΤΗΜΩΡΙΑ?
    By Παστελι in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 1
    Last Post: 05-04-2011, 18:46
  3. πως θα γινουμε δυνατοι
    By selas-selas in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 14-10-2010, 15:48
  4. Ας γινουμε φιλαρακι κ στο FB..
    By kyknos25 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 124
    Last Post: 11-06-2010, 16:26
  5. Κανονες επικοινωνιας για ολους
    By πανος12345 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 352
    Last Post: 26-08-2009, 21:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •