Θελω να ακυρωσω τον αρραβωνα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    9

    Θελω να ακυρωσω τον αρραβωνα

    Γεια σας γράφω εδω γιατι δεν εχω που αλλου να τα πω.Το αγορι μου ζητησε να αρραβωνιαστουμε πριν μερικους μηνες και μεχρι χτες δεν ειχαμε παρει ουτε τις βερες.Ο αρραβωνας ειναι σε 10 μερες.Τοσους μηνες δεν ελεγα τιποτα γιατι δεν ηθελα να λεει οτι γκρινιαζω αλλα διαβασα οτι πρεπει να διαλεξεις βερες τουλαχιστον 15 μερες πριν για να φτιαχτουν.(δεδομενου οτι θα τις περναμε απο εργαστηριο και οχι απο κοσμηματοπωλειο)Τελοσπαντ� �ν χτες δεν αντεξα και του ειπα οτι θα τρεχουμε τελευταια στιγμη και τελικα πηγαμε και διαλεξαμε.Αν δεν ανοιγα εγω τη συζητηση δε ξερω αν θα το ανεφερε ποτε.Επισης ξερω απο φιλες μου οτι η πεθερα πρεπει να μου παρει ενα σετ και το δισκο που βαζουν τα κουφετα και οι γονεις μου να του παρουν ενα ρολοι η ενα σταυρο.Να σας πω οτι εμενα οι γονεις μου ειναι πολυ τυπικοι και εχουν ηδη παρει ολα οσα πρεπει.Αντιθετα εμενα οι γονεις του δε θα μου παρουν το δισκο και κοσμημα με πηγαν σενα συγγενη τους να διαλεξω κατι,οπου ειχαν πολυ ασχημα πραγματα και τελικα συμβιβαστηκα με κατι που δε μου αρεσαι και μαλιστα δε μου πηραν ολο το σετ αλλα μονο το κολιε.(και μαλιστα ξερω οτι δεν εχουν οικονομικο προβλημα ισα ισα)Περα απο τα δωρα που τελοσπαντων δε μενδιαφερει προεκυψαν κιαλλα προβληματα.Ο αρραβωνας θα γινει στο πατρικο μου που ειναι σε νησι και ενω λεγαμε να παμε ολοι μαζι,γτ εμεις μενουμε Αθηνα και τα πεθερικα μου το ιδιο,ο πεθερος μου λεει οτι θελει να ερθει στο νησι το πρωι και να φυγει το βραδυ :eek: το ιδιο και ο αδερφος του αγοριου μου.Οι γονεις μας θα γνωριστουν για πρωτη φορα και για να πω την αληθεια οι γονεις μου νομιζαν οτι θα μεινουν 2-3 μερες τουλαχιστον και θα τους φιλοξενουσαν.Τελικα μετα απο καβγα του αγοριου μου με το πεθερο,συμβιβαστηκε να μεινει στο νησι 2-3 μερες αλλα σε ξενοδοχειο.Εγω εχω ξενερωσει με ολα αυτα,μια φορα αρραβωνιαζομαι και δε το περιμενα ετσι.Νομιζω οτι δε κανουμε καλη αρχη και προτιμω να το αναβαλω προς το παρον παρα να κανω εναν αρραβωνα που ηδη μου εχει βγει ξυνος.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    675
    Γιατί δεν πάτε σε ένα κοσμηματοπωλείο; Αυτός δεν σοβαρός λόγος να ακυρώσετε τον αρραβώνα σας...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    9
    Γιατι το αγορι μου ηθελε να παμε σε εργαστηρι να μας τις φτιαξουν οπως θελουμε εμεις.Λες να ειμαι υπερβολικη?Μακαρι να μου περασει και να πανε ολα καλα τελικα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    675
    Από τη στιγμή που υπάρχει σωματική και ψυχική υγεία σε εσάς και όσους αγαπάτε, δεν υπάρχει σοβαρός λόγος να αγχώνεστε και να "τρελαίνεστε"...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    9
    Ψυχικη υγεια εχουμε,αρα γιατι δε μπορουμε να συννενοηθουμε?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    675
    Δεν εννοούσα αυτό, ξέρω πολλούς "υγιείς" εκεί έξω που ούτε να συνεννοηθούν ούτε να φερθούν μπορούν...
    Είσαι σε ένα forum ψυχολογικής υποστήριξης, το πρόβλημά σου όμως είναι κατά βάση πρακτικό και αυτό σε επιβαρύνει και ψυχολογικά, δεν είναι ψυχολογικό και θα πρέπει να είσαι ευγνώμων που έχεις μια τέτοια σχέση και εντός ολίγων ημερών θα συμβεί στη ζωή σας ένα τόσο σημαντικό γεγονός. Αντί να "μαυρίζεις" αδίκως τις ώρες και τις μέρες σου, συζήτησέ το με το αγόρι σου και αναζητήστε από κοινού μια εναλλακτική λύση, από εκεί και πέρα όλα θα πάνε καλά. Να σκέφτεσαι θετικά, δεν είναι σοβαρό για να πνίγεσαι σε μια κουταλιά νερό! :)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    174
    δεν μου φαίνεται κακό να θέλουν οι δικοί του να κάτσουν για λίγο, κάθε άλλο, το θεωρώ πολύ σωστό γιατί δεν ξέρουν καν τους δικούς σου και θα είναι κάπως να τους "φορτωθούν" και να μείνουν 2-3 μέρες σε ένα ξένο σπίτι.. μπορεί οι γονείς σου να έχουν όλη την καλή διάθεση, αλλα μπορεί οι δικοί του να μην θέλουν να υποχρεωθούν σε αυτούς, και κατά την γνώμη μου, πολύ καλά κάνουν..
    επιπλέον, πολύ ασχολείσαι με το τι σου πήραν και τι όχι.. μπορεί να μην είναι τόσο τυπικοί στις παραδόσεις οι γονείς του ..αν είναι καλοί μαζί σου και δεν σου δημιουργούν προβλήματα,δεν βρίσκω τον λόγο να ασχολείσαι με τέτοια πράγματα..
    γενικά , είναι πολύ άκυροι λόγοι κατά την γνώμη μου να ακυρώσεις τον αρραβώνα σου..
    οι τυπικότητες σε νοιάζουν ή να αρραβωνιαστείς με τον άντρα που αγαπάς;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    675
    Quote Originally Posted by troxia View Post
    δεν μου φαίνεται κακό να θέλουν οι δικοί του να κάτσουν για λίγο, κάθε άλλο, το θεωρώ πολύ σωστό γιατί δεν ξέρουν καν τους δικούς σου και θα είναι κάπως να τους "φορτωθούν" και να μείνουν 2-3 μέρες σε ένα ξένο σπίτι.. μπορεί οι γονείς σου να έχουν όλη την καλή διάθεση, αλλα μπορεί οι δικοί του να μην θέλουν να υποχρεωθούν σε αυτούς, και κατά την γνώμη μου, πολύ καλά κάνουν..
    επιπλέον, πολύ ασχολείσαι με το τι σου πήραν και τι όχι.. μπορεί να μην είναι τόσο τυπικοί στις παραδόσεις οι γονείς του ..αν είναι καλοί μαζί σου και δεν σου δημιουργούν προβλήματα,δεν βρίσκω τον λόγο να ασχολείσαι με τέτοια πράγματα..
    γενικά , είναι πολύ άκυροι λόγοι κατά την γνώμη μου να ακυρώσεις τον αρραβώνα σου..
    οι τυπικότητες σε νοιάζουν ή να αρραβωνιαστείς με τον άντρα που αγαπάς;
    Εγώ μόνο βλέπω το μισό μήνυμα της rozoula?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Αντι να χαρεισ κ να ζητησεισ σχεδια εσυ γκρινιαζεισ μηπωσ δεν την παλευεισ γενικωσ μη φοβασαι μια ζωη κ σημερα ουτε εγω την παλευω εχεισ θεματακι μαλλον να ξερεισ εγω ετσι πιστευω νομιζω επρεπε να σ αρεσει αθτο κ στο κατω μια επιλογη ειναι δικαιωμα σ το τι θα κανεισ εγω θα εβλεπα σχεδια πολλα κ θα διαλεγα δικαιωμα σ ειναι αυτο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    174
    Quote Originally Posted by Gallowdance View Post
    Εγώ μόνο βλέπω το μισό μήνυμα της rozoula?
    πλέον και γω μόνο το μισό βλέπω..

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    9
    δε καταλαβες καλα.Εμενα δε με νοιαζει για τα δωρα,εγω δεν ηθελα καν αρραβωνα γτ δε μαρεσουν αυτα.Αλλα αφου ηθελε το αγορι μου,και μου το ζητησε δεχτηκα.Αυτο που μενοχλει ομως ειναι οτι απο μερια τους ενω ειναι πολυ καλα οικονομικα,σε καποια πραγματα κανουν τους κινεζους.Ενω οι δικοι μου,ενω εχουν οικονομικο προβλημα,καναν το σκατο τους παξιμαδι για να ειναι τυπικοι στις υποχρεωσεις τους.Βεβαια κ μενδιαφερει που θα αρραβωνιαστω τον ανθρωπο μου,αλλα και αυτος ο ανθρωπος δε σηκωνοταν τοσο καιρο απο το καναπε να παει να διαλεξει βερες.Και ξαναλεω για να μη παρεξηγηθω δεν ειναι τα δωρα το θεμα αλλα οι συμπεριφορες τους που μενοχλουν.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    174
    οκ, όπως και να χει, και παλι πιστευω είναι καλο να μην ασχολείσαι με τέτοια θέματα , γιατί έχω δει πολλούς αρραβώνες και γάμους να χαλάνε λόγω των πεθερικών...
    και αν εσύ τα πας καλά και συννενοείσαι με το αγόρι σου, δεν σε ενδιαφέρουν τα πεθερικά..
    θα σου πρότεινα να συζητήσεις με το αγόρι σου το θέμα του δαχτυλιδιού για να καταλάβεις το σκεπτικό του, και μέχρι εκεί..
    τουλάχιστον αν διαλύσεις τον αρραβώνα σου να μην είναι λόγω των πεθερικών σου !

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    9
    Ναι σωστα.Η ισως και εγω απο την αρχη να μην το ηθελα και γιαυτο τωρα ολα μου φταινε.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    675
    Νομίζω ότι το θέμα του δώρου, όντως δεν είναι σημαντικό, στο κάτω κάτω δεν παντρεύεσαι τα πεθερικά. Επίσης, δεν ξέρω κατά πόσο είναι "σοφό" να ακούς τις φίλες σου, καμιά φορά περιπλέκουν περισσότερο τα πράγματα, βασίσου στο ένστικτό σου και όχι σε ό,τι σου λένε οι άλλοι. Τώρα όσον αφορά τα υπόλοιπα, αφήστε τους γονείς σας να τα βρουν, δεν καταλαβαίνω τον λόγο να ανακατεύεστε, εσείς κοιτάτε να είστε όσο πιο καλά μπορείτε και μην χαλάτε τις καρδιές σας! Ένας αρραβώνας που έχει προγραμματιστεί δέκα μήνες πριν δεν χαλάει την τελευταία εβδομάδα επειδή δεν φτιάξατε βέρες, τα πεθερικά σου δε σου πήραν όλο το σετ παρά μόνο το κολιέ και θέλουν να καθίσουν στο νησί σας μια μέρα και όχι 2 - 3.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    174
    Quote Originally Posted by rozoula View Post
    Ναι σωστα.Η ισως και εγω απο την αρχη να μην το ηθελα και γιαυτο τωρα ολα μου φταινε.
    ναι και γω αυτό σκέφτομαι..

    καταλαβαίνω ότι μπορεί να σε πείραξε που ενώ σου ζήτησε να αρραβωνιαστείτε , δεν ασχολήθηκε με το θέμα του δαχτυλιδιού και το άφησε στην τύχη του, αλλά σίγουρα δεν είναι ότι δεν νοιάζεται γιατί διαφορετικά δεν θα σου ζητούσε να κάνετε αυτό το βήμα..
    συζήτησέ το ήρεμα μαζί του , μήπως βρεις μια άκρη.
    και σκέψου και συ καλά τι θέλεις.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 67
    Last Post: 14-02-2016, 00:21
  2. Διαλυση αρραβωνα
    By Kirki86 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 32
    Last Post: 05-08-2014, 19:04
  3. ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΦΙΛΟΥΣ-ΘΕΛΩ ΝΑ ΖΗΣΩ
    By Flumen in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 45
    Last Post: 05-02-2012, 19:31
  4. "Δεν θελω να σε κλεψω κυριε.. θελω μονο να ζησω αξιοπρεπως.."
    By Boltseed in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 97
    Last Post: 21-09-2011, 22:31
  5. ΘΕΛΩ ΝΑ...ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΝΑ ΖΩ....
    By amelie74 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 219
    Last Post: 06-05-2010, 22:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •