πρόβλημα στη σχέση μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1

    πρόβλημα στη σχέση μου

    Καλησπέρα, θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι να μου πείτε την άποψη σας γιατί μόνη μου αισθάνομαι οτι κάνω κύκλους. Έχω μία σχέση εδώ και ένα χρόνο και κάτι και πλέον είμαστε απο απόσταση μιάς και μένω στο εξωτερικό για ένα χρόνο αρχικά και μετά θα δούμε. Το πρόβλημα είναι οτι ο φίλος μου μένει Ελλάδα και δουλεύει και πλέον μιλάμε μονίμως μέσω ίντερνετ. Βρισκόμαστε και ανα 2μηνο περίπου. Απλά μιλάμε 2-3 φορές μέσα στην ημέρα μέσω μηνυμάτων και αισθάνομαι ότι σιγά σιγά δεν υπάρχει επικοινωνία. Ένας φίλος μου που έχει και αυτός σχέση απο απόσταση μιλάει με την κοπέλα του σχεδόν όλη μέρα. Δεν ξέρω ποιο είναι το φυσιολογικό για ένα ζευγάρι για να μπορώ να κρίνω. Επίσης όποτε του γκρινιάζω για το οποιοδήποτε θέμα μου λέει: πάλι άρχισες τα ίδια, ή κάνει σαν να μην τρέχει τίποτα και μου στέλνει το πρωι ξέρω γω κανονικά. Ξέρω ότι απο την οικογένεια του δεν έχει συνηθίσει να μιλάει καθόλου αλλά και μένα αυτό το πράγμα με κουράζει. Συνέχεια κάνω πίσω στο τέλος για να μην τσαντιστεί και το λήξουμε. Και να μιλάμε συμφωνούμε μια χαρά και μετά πάλι τα ίδια. Λόγω του πολύ διαβάσματος και της ελάχιστης κοινωνικής ζωής εδώ αισθάνομαι πιο ευάλωτη εδώ. Δέν θέλω να χωρίσουμε γιατί μου αρέσει παρα πολύ αλλά δεν θέλω και εγώ να τρελαίνομαι συνέχεια.
    Συγνώμη για το μεγάλο πόστ και ελπίζω να βγάζει νόημα αλλά είναι πιο πολύ οι σκέψεις μου οπότε μπορεί ο ειρμός να μην είναι και πολυ καλός.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    μήπως να χαλάρωνες? να αποκτούσες και αλλα ενδιαφέροντα αντι να εξαρταται όλη η μερα σου απο αυτον?...λεω εγω τωρα... κανε φιλους βγες διασκεδασε πουλάκι μου...σε αλλη χωρα εισαι ...απολαυσε το!

  3. #3
    Πρώτων δεν σου είπα ότι δεν έχω άλλα ενδιαφέροντα ή οτι εξαρτάμαι όλη μέρα απο κάποιον. Σου λέω κάτι που με απασχολεί για αυτό συζητάω αυτόν τον συγκεκριμένο τομέα της ζωής μου. Οι άλλοι φαντάζομαι δεν ενδιαφέρουν. Έχω ένα θέμα χρόνου γιατί κάνω μεταπτυχιακό και αναγκαστικά διαβάζω πάρα πολύ γιατί έχει πάρα πολλές εργασίες. Και φίλους έχω και ενδιαφέροντα. Τώρα αν θες να στα αναλύσω για να σε πείσω οτι έχω ζωή οκ.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by marylia View Post
    Πρώτων δεν σου είπα ότι δεν έχω άλλα ενδιαφέροντα ή οτι εξαρτάμαι όλη μέρα απο κάποιον. Σου λέω κάτι που με απασχολεί για αυτό συζητάω αυτόν τον συγκεκριμένο τομέα της ζωής μου. Οι άλλοι φαντάζομαι δεν ενδιαφέρουν. Έχω ένα θέμα χρόνου γιατί κάνω μεταπτυχιακό και αναγκαστικά διαβάζω πάρα πολύ γιατί έχει πάρα πολλές εργασίες. Και φίλους έχω και ενδιαφέροντα. Τώρα αν θες να στα αναλύσω για να σε πείσω οτι έχω ζωή οκ.
    δεν χρειαζεται να πεισεις κανέναν.. αυτην την εικονα μου εδωσες αρχικα απο το ποστ σου δεν σε ξερω και ουτε θα σε μαθω ποτε ..χαλαρωσε!
    μακαρι ολα να σου πάνε καλα τελικα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Με κλήση δε μιλάτε για κάποια ώρα; τι εννοείς μηνύματα;

  6. #6
    Δεν μιλάμε παρα μόνο μια-δυο φορές την εβδομάδα. Στέλνουμε στο skype. Καλά δεν το λέω για να φανεί οτι μετράω λεπτά απλά μπορεί να έχει δίκιο η κοπέλα πιο πάνω και να είμαι εγώ τίγκα υπερβολική. Αυτό θέλω να καταλάβω.

  7. #7
    Σημασια δεν εχει τοσο ποσο μιλανε αλλοι ανθρωποι στη σχεση απο αποσταση αλλά οτι εσυ νιωθεις την αναγκη να εχεις πιο συχνη επαφη με το παλικαρι σου και δεν μπορει εκεινος. Ισως δεν ειναι ο τυπος του να εκφραζεται με λογια. Εχεις τα δικια σου, εχει και εκεινος τα δικα του. Περα απο υπομονη και προσαρμογη στα νεα δεδομενα δεν γινεται κατι αλλο.
    Ας τον να λεει οτι γκρινιαζεις... πες "μωρο μου μου λειπεις, τι να κανω δηλαδη" ???? - θες να βρω αλλον ? κανε του λιγο χιουμορακι...:rolleyes:
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  8. #8
    Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!!! :)

  9. #9
    Ευχομαι το μεταπτυχιακο να εχει ενδιαφερον !!!
    Δεν ειναι λιγο πραγμα να ξενιτευεσαι να διαβαζεις και να κοπιαζεις πνευματικα χωρις οικονομικη απολαβη. Ασε που αν εισαι καπως εσωστρεφης ανθρωπος δεν σου κανει κλικ να βγαινεις συνεχως με οποιον να ναι και οτι να ναι.
    Ειναι φαση !!!!
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  10. #10
    Αν δεν είχε δεν νομίζω να την πάλευα με τα ωράρια διαβάσματος. Σκέψου κάποιες μέρες φεύγουμε απο τις βιβιοθήκη 12-1 η ωρα το βράδυ. Μπα δεν είμαι ευτυχώς γιατί διαφορετικά δεν θα την πάλευα καθόλου νομίζω. Απλά επειδή περνάς τόσες ώρες στο πανεπιστήμιο ο κύκλος σου είναι αναγκαστικά απο κει. Η ζωή εδώ (Αγγλία είμαι) είναι πολύ ωραία όταν έχεις αποφασίσει να σταματήσεις τις συγκρίσεις με Ελλάδα και απλά να ευχαριστηθείς το εδώ και τις δικές τους συνήθειες. Αλλιώς δεν βρίσκω νόημα να είσαι Αγγλία και να νοσταλγείς τα σουβλάκια, το μουσακά, κτλ. Αλλά ναι το θέμα με το οικονομικό είναι τεράστια κουβέντα γιατί δεν είμαι και 20 χρονών. Αστα να πανε!! :p

  11. #11
    Γνωριζω απο ωραρια τεραστια διαβασματος και μπορω να πω εξ ιδιων οτι πανω σε αυτο το κομματι κατανοηση υπαρχει απο ευσυνειδητους συμφοιτητες.
    Το παλικαρι σου που εργαζεται ισως να μην μπορει να επικοινωνησει πανω σε αυτο το κεφαλαιο μαζι σου. Δεν ειναι κατακριτεο. Ειναι φυσιολογικο.
    Σωστη φιλοσοφια / θεση εχεις για την παραμονη σου εκει. :):):)

    Σου αρεσει ο καιρος εκει ? Οσοι γνωστοι μου εζησαν Αγγλια γκρινιαζαν συνεχως για τον καιρο.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  12. #12
    Κοίτα έχει κάνει και αυτός μεταπτυχιακό αλλά σε άλλο αντικείμενο και έτσι όπως μου περιγράφει την ζωή του τότε πολύ πιο χαλαρό. Μου λέει πχ "που κάναμε και βγαίναμε και μπουρου μπουρου", που δεν νομίζω να τα κάνεις όλα αυτά όταν έχεις να παραδώσεις 2 εργασίες για την άλλη βδομάδα. Οπότε ναι δεν μπορεί να το καταλάβει με τίποτα η αλήθεια είναι. Αλλά εντάξει είναι και άλλη η φιλοσοφία του σε αυτό. Πχ μου λεει μα δεν σε έχουν και αιχμάλωτο, ενω εγώ απο την άλλη δεν θεωρώ το να αφοσιωθείς σε κατι φουλ για ένα διάστημα αιχμαλωσία. Τεσπά διαφορετικές οπτικές φαντάζομαι.
    Δεν ειναι φιλοσοφία να σου πω την αλήθεια και γενικά είμαι γκρινιάρα αλλά νομίζω αλλιώς είσαι δυστηχισμένος (γνωμη μου).
    Τον καιρό τον περίμενα 1000 φορές χειρότερο, μην σου πω οτι πιο πολύ έχει βρέξει σε σας παρα εδώ. Ναι οκ δεν φτάνει τις θερμοκρασίες της Ελλάδας αλλά το κρύο είναι παλέψιμο (δυστηχώς όχι για τους άστεγους που έχουν κ εδώ αρκετούς).

  13. #13
    Σε κοβω για παιδι της Ιεραρχησης, Οργανωσης, Αφοσιωσης. Σωστα?

    By the way ειμαι της φιλοσοφιας ή θα το κανω καλα, θα κοπιασω να το κανω πολυ καλα ή αλλιως δεν θα υποκριθω οτι ξερω να το κανω.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  14. #14
    χαχαχαχαχα....... μπα απολύτως καμία σχέση. Είμαι ελεινά χαοτικός άνθρωπος. Απλά αυτό που κάνω μου αρέσει και αν και ακούγεται φλόρικο είναι κάτι σαν προσωπικό στοίχημα γιατί κάνω μεταπτυχιακό σε κάτι που δεν μου είναι πολύ εύκολο οπότε θέλει δυπλάσια προσπάθεια. Πάντως αν σου έδωσα αυτήν την εντύπωση αισθάνομαι τρομερή περηφάνεια :p . Χαχαχαχα...
    Θα πρέπει να αλλάξω τον τιτλο και να βάλω "Σπουδές στο εξωτερικό".

  15. #15
    :cool::p
    Εμενα εκει μου βγηκε η εστιαση... αλλά οκ, σταματω τα περι σπουδών.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Το πρόβλημα στη σχέση μου
    By nefelaki_km in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 23
    Last Post: 14-05-2015, 00:55
  2. Πρόβλημα στη σχέση μου.
    By Xristos86 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 25
    Last Post: 01-10-2014, 02:43
  3. Προβλημα με την σχεση μου.
    By Dexterous30 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 23-07-2012, 23:32
  4. Πρόβλημα σε σχέση ή προβληματική σχέση;;;
    By gay_m_boy in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 12-06-2011, 19:49
  5. Πρόβλημα για σχέση
    By Lefteriscompany in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 20-09-2008, 13:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •