Αποδοχή του εαυτού μας - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 32
  1. #16
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Aggressive1 View Post
    Πλάκα κάνεις τώρα
    Γιατί δεσποινίς μου?
    Και εγώ κοινωνικός είμαι όσο μπορώ,αλλά άνετα παθαίνω αυτό που έγραψες.

  2. #17
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    44
    αυτο δεν ειναι κακο καμια φορα ειναι καλυτερο να εχεις λιγους και καλους παρα πολλους απο εκει και περα πρεπει να το φερεις σε μια ισοροπια θα βγεις με τη μεγαλη παρεα να κανεις νεες γνωριμιες οσο γινεται αλλα θα επιλεγεις τους πιο κοντινους σου για να βγαινεις πιο συχνα π.χ 1 φορα βολτα με την μεγαλη παρεα και 2 φορες με τους πιο κοντινους
    εγω τουλαχιστον αυτο προσπαθω να κανω λιγο απο ολα και προ παντος μην κλεινεσαι στον εαυτο σου

  3. #18
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    40
    Quote Originally Posted by algofren View Post
    αυτο δεν ειναι κακο καμια φορα ειναι καλυτερο να εχεις λιγους και καλους παρα πολλους απο εκει και περα πρεπει να το φερεις σε μια ισοροπια θα βγεις με τη μεγαλη παρεα να κανεις νεες γνωριμιες οσο γινεται αλλα θα επιλεγεις τους πιο κοντινους σου για να βγαινεις πιο συχνα π.χ 1 φορα βολτα με την μεγαλη παρεα και 2 φορες με τους πιο κοντινους
    εγω τουλαχιστον αυτο προσπαθω να κανω λιγο απο ολα και προ παντος μην κλεινεσαι στον εαυτο σου
    Ναι απλά δεν έχω φτιάξει τον κύκλο μου, και ξέρεις δεν καταλαβαίνουν και όλοι, ούτε είναι όλοι τόσο επιεικείς.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Aggressive1 View Post
    Κι εγώ ακριβώς έτσι νιώθω... Macgyver επίσης, αν κάποιος καταφέρει και αποδεχτεί τον εαυτό του, όμως με τους άλλους τι γίνεται? Θα τον αποδεχτούν όπως είναι? Νομίζω οτι όλα τα κομπλεξ και οι ανασφάλειες απο εκεί προέρχονται, όχι οτι εσύ δεν μπορείς να αποδεχτείς τα ελαττώματά σου, αλλά φοβάσαι την αντίδραση των άλλων, την απόρριψη και όλα τα σχετικά.

    Οπωσδηποτε , αν δεν αποδεχεσαι τον εαυτο σου , αποκλειεται να σε αποδεχτουν οι αλλοι , αυτο ειναι αξιωμα , απο την αλλη , αν αποδεχτεις τον εαυτο σου , δεν ειναι απαραιτητο να σε αποδεχτουν οι αλλοι , δεν ειναι υποχρεωμενοι να αποδεχθουν εναν πχ. παρτακια η αγενη , δεν ειναι δυνατον να αρεσουμε σε ολους , και αυτο ειναι αξιωμα ..........τα κομπλεξ προερχονται απο τις ανασσφαλειες ομως , αμα πχ . αισθανεσαι ' λιγος ' απεναντι σε μια η πολλες γυναικες , μπορει να βγαλεις ζηλεια , αμα αισθανεσαι οτι δεν εχεις αρκετα χρηματα , μπορει να βγαλεις κομπλεξ απεναντι σε αυτους που εχουν , εν κατακλειδι , αποδεχεσαι τον εαυτο σου , και προσπαθεις να διορθωσεις τα σημεια που μπορεις , και αποδεχεσαι τα σημεια που δεν μπορεις , εχεις αλλη επιλογη ? δεν εχεις ...........................το να εχεις σημεια που ξερεις οτι υστερεις , δεν σημαινει οτι θα στερεισαι αυτοπεποιθησης , η αυτοπεποιθηση βασιζεται στην πιστη στον εαυτο σου , το λεει και η ετυμολογια της λεξης , πιστευεις οτι εισαι ικανος , εξυπνος , ελκυστικος κ.ο.κ. τωρα ευλογως θα με ρωτησεις , και αν εγω πιστευω ολα αυτα για τον εαυτο μου , και δεν ισχυουν ? η απαντηση ειναι οτι η ιδια η ζωη , ειτε θα σε επιβεβαιωσει , ειτε θα σε διαψευσει , η αντιδραση των αλλων , ειναι ο υπερτατος κριτης , για αυτα που πιστευεις για τον εαυτο σου , και δεν αναφερομαι σε μερικα ατομα , αλλα στην πλειοψηφια αυτων , αφου κρινεις οτι αυτοι που σε κρινουν ειναι καλοπροαιρετοι , δεν εχουν δλδ ιδιοτελη λογο να σε απορριψουν .....................................παντως οποιαδηποτε κριτικη γινεται εις βαρος σου , απο καλοπροαιρετα ατομα , και εχει κοινα στοιχεια , θα πρεπει να σε βαζει σε σκεψεις .....................αν ολοι σου λενε πχ οτι ' ωραιες οι αποψεις σου , αλλα εισαι πολυ απολυτος ' , ε , αυτο πρεπει να σε βαλει σε σκεψεις , μηπως εισαι οντως απολυτος , πιστευω οτι εγινα κατανοητος ............

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    νομιζω οι ανθρωποι αποδεχονται τους εαυτους τους οταν τους εχουν αποδεχτει αλλοι οσο ειναι μικροι και κυριως οι γονεις τους.οι ανθρωποι απο μονοι τους δεν ειναι ελευθεροι να αποφασισουν ουτε για την λογικη ος ουτε για τα συναισθηματα τους οχι μονο γα τους εαυτους τους αλλα για τα παντα.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Niko 2 , αν εννοεις τα θεμελια του αυτοσεβασμου και της αυτοπεποιθησης , αυτα μπαινουν απο την γεννηση εως τα 8-9 χρονια , ισως και λιγοτερο , πως σε εχουν αντιμετωπισει οι γονεις σου , ποση αγαπη και αποδοχη εχεις δεχθει απ αυτους , το ποιον του οικογενεικου περιβαλλοντος σου , μετα δεν αλλαζουν και πολλα ...............

  7. #22
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Niko 2 , αν εννοεις τα θεμελια του αυτοσεβασμου και της αυτοπεποιθησης , αυτα μπαινουν απο την γεννηση εως τα 8-9 χρονια , ισως και λιγοτερο , πως σε εχουν αντιμετωπισει οι γονεις σου , ποση αγαπη και αποδοχη εχεις δεχθει απ αυτους , το ποιον του οικογενεικου περιβαλλοντος σου , μετα δεν αλλαζουν και πολλα ...............
    Συμφωνώ απόλυτα!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Εγω θεωρω πως ισχυει το οτι πρεπει να αποδεχτουμε τον εαυτο μας αν θελουμε να αλλαξουμε. Τα προτερηματα ειναι ευκολο να τα δεις κ να τα δεχτεις, με τις λαθος συμπεριφορες ειναι καπως πιο δυσκολο. Δεν ειναι απλως να πεις, ειμαι χοντρος χρειαζομαι διαιτα. Η αποδοχη της λαθος συμπεριφορας, ειναι πολλες φορες δυσκολο πραγμα, γιατι οταν δε μπορουμε να αποδεχτουμε την πραγματικοτητα, "πειθουμε" τον εαυτο μας οτι ειμαστε αυτο που θα θελαμε να ειμαστε κι οχι αυτο που ειμαστε. Πχ, επειδη καποτε εγκαταλειφθηκα απο γονεα, πιστευω πως οποιος λεει πως με αγαπα θα με εγκαταλειψει κ για να επιβεβαιωθω προκαλω την εγκαταλειψη η εγκαταλειπω. Το να αποδεχτω οτι "βλεπω" λαθος τη συμπεριφορα ειναι ο μισος δρομος για να την αλλαξω. Θεωρω πως μπερδευετε λιγο την αποδοχη με το βολεμα.
    Θελω να πω δλδ οτι το να αποδεχτεις τον εαυτο σου, για μενα σημαινει το να παραδεχτεις παθογενεις συμπεριφορες σου χωρις να σου χρυσωνεις το χαπι, να τολμισεις να πεις την αληθεια στον εαυτο σου οσο πονο κι αν σου προκαλεσει

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    . Θεωρω πως μπερδευετε λιγο την αποδοχη με το βολεμα.
    Θελω να πω δλδ οτι το να αποδεχτεις τον εαυτο σου, για μενα σημαινει το να παραδεχτεις παθογενεις συμπεριφορες σου χωρις να σου χρυσωνεις το χαπι, να τολμισεις να πεις την αληθεια στον εαυτο σου οσο πονο κι αν σου προκαλεσει

    Παρα πολυ ευστοχη παρατηρηση , Σταυρουλα , πραγματικα ..............

  10. #25
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Αυτήν την αποδοχή του εαυτού μου,δεν ξέρω πως να την κάνω πραγματικότητα.
    Ιδέες?

  11. #26
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    το να δεχεσαι τον εαυτο σου ειναι απαραιτητο για να εισαι καλα αλλα ακομα κ αν δε τον δεχεσαι πρεπει να τον υποστηριζεις ως ελαχιστο τιμημα.

  12. #27
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    το να δεχεσαι τον εαυτο σου ειναι απαραιτητο για να εισαι καλα αλλα ακομα κ αν δε τον δεχεσαι πρεπει να τον υποστηριζεις ως ελαχιστο τιμημα.
    Πολύ γενικό........

  13. #28
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Πολύ γενικό........
    που πολοι το ξεχνανε συμπληρωσε...

  14. #29
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    που πολοι το ξεχνανε συμπληρωσε...
    Μα δεν ανέφερες κάτι πιο συγκεκριμένο.......

  15. #30
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    40
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Εγω θεωρω πως ισχυει το οτι πρεπει να αποδεχτουμε τον εαυτο μας αν θελουμε να αλλαξουμε. Τα προτερηματα ειναι ευκολο να τα δεις κ να τα δεχτεις, με τις λαθος συμπεριφορες ειναι καπως πιο δυσκολο. Δεν ειναι απλως να πεις, ειμαι χοντρος χρειαζομαι διαιτα. Η αποδοχη της λαθος συμπεριφορας, ειναι πολλες φορες δυσκολο πραγμα, γιατι οταν δε μπορουμε να αποδεχτουμε την πραγματικοτητα, "πειθουμε" τον εαυτο μας οτι ειμαστε αυτο που θα θελαμε να ειμαστε κι οχι αυτο που ειμαστε. Πχ, επειδη καποτε εγκαταλειφθηκα απο γονεα, πιστευω πως οποιος λεει πως με αγαπα θα με εγκαταλειψει κ για να επιβεβαιωθω προκαλω την εγκαταλειψη η εγκαταλειπω. Το να αποδεχτω οτι "βλεπω" λαθος τη συμπεριφορα ειναι ο μισος δρομος για να την αλλαξω. Θεωρω πως μπερδευετε λιγο την αποδοχη με το βολεμα.
    Θελω να πω δλδ οτι το να αποδεχτεις τον εαυτο σου, για μενα σημαινει το να παραδεχτεις παθογενεις συμπεριφορες σου χωρις να σου χρυσωνεις το χαπι, να τολμισεις να πεις την αληθεια στον εαυτο σου οσο πονο κι αν σου προκαλεσει
    Ναι η αλήθεια είναι οτι για μένα αποδοχή σημαίνει αρκετά συμβιβασμός και βόλεμα, και δεν μου αρέσει να το κάνω αυτό.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Αποδοχή απο τον πατέρα μου
    By andy87 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 2
    Last Post: 05-01-2014, 02:34
  2. Μη αποδοχή της θηλυκής μου φύσης ή απλά ξινή?
    By void in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 50
    Last Post: 08-01-2012, 01:33
  3. Τι βασάνιζε τον Χιτλερ;- Αποδοχή του εαύτού μας
    By SoulFighter in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 11-02-2011, 19:14
  4. κοινωνικη αποδοχη :(
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 22-11-2010, 09:40

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •