Θέλω να πάω ψυχίατρο αλλά δε μπορώ! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 27 of 27
  1. #16
    Quote Originally Posted by black_adder View Post
    άλλα είναι το κέντρα υγείας άλλα τα κοινωνικά ιατρεία.
    τα κοινωνικά ιατρεια-φαρμακεία δημιουργούνται από εθελοντές (ιατρους και μη) για να αντιμετωπιστουν ζητήματα υγείας για κόσμο που είναι ανασφάλιστος,άνεργος, αδυνατεί να πάρει φάρμακα...

    ενδεικτικά και αν εισαι αθήνα όπου θες μπορεις να πας. Τσεκαρε μονο αν χρειαζεται να παρεις τηλεφωνο για το ψυχιατρικό (σε μερικά χρειαζεται)

    1. http://kifiliou.blogspot.gr/search/l...81%CF%8E%CE%BD
    2. https://ergatikilesxi.wordpress.com/...3%CE%B3%CF%85/
    3. http://iatreioapa.blogspot.gr/
    4. http://www.kifa-athina.gr/%CE%B3%CE%...1%CE%BF%CE%B9/
    5. http://kifa-nsmirnis.gr/wp/%CE%B5%CE...F%CE%B1%CF%82/
    6. https://iatreioallperisteriou.wordpress.com/
    7. http://k-iatreio.blogspot.gr/
    Αν θελεις επειδη παρα πολλα ατομα μπαινουν και ρωτουν το ιδιο πανω κατω και εσυ γνωριζεις πεντε πραγματα ανοιξε ενα θρεντ. Τουλαχιστον οσα μελη ξερουν ανα πολη ή κατι που ειναι δωρεαν να ποσταρεται και οποιος δηποτε να βρισκει κατευθειαν που να απευθυνθει.
    Αν θες.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Αν θελεις επειδη παρα πολλα ατομα μπαινουν και ρωτουν το ιδιο πανω κατω και εσυ γνωριζεις πεντε πραγματα ανοιξε ενα θρεντ. Τουλαχιστον οσα μελη ξερουν ανα πολη ή κατι που ειναι δωρεαν να ποσταρεται και οποιος δηποτε να βρισκει κατευθειαν που να απευθυνθει.
    Αν θες.
    θα το κάνω οκ

  3. #18
    Ανοιξα ηδη θεμα αλλα εισαι στην πρωτη γραμμη
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by titanic View Post

    Black_adder
    φάρμακα δεν θέλω να πάρω, γιατί εκτός από παρενέργειες που ακούω ότι έχουν, υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να επηρεάσουν κάποιες βιολογικές παραμέτρους στις αιματολογικές εξετάσεις. Αν γίνει αυτό, τότε πρέπει να σταματάω το φάρμακο που παίρνω για το αυτοάνοσο και τότε κλάφτα!
    Είδα και έπαθα 4-5 χρόνια να διατηρούνται σε ένα καλό επίπεδο οι εξετάσεις μου για να μπορώ να παίρνω το φάρμακο. Τώρα, ούτε depon δε θέλω να παίρνω παραπάνω."
    ναι το έχω καταλάβει αυτό και από άλλο ποστ που εχεις κάνει, το θυμόμουνα. Άλλο ήθελα να πω αλλά δεν το μετέφερα σωστα...Ήθελα να πω οτι στο γιατρό συνήθως πηγαίνει κάποιος για να πάρει φάρμακα και στο 99% των περιπτώσεων οι γιατροί πάντα δίνουν φάρμακα ενώ εσυ δεν θέλεις.Αλλά σε αυτό έμεινες; Από οσα γράφεις η εντυπωση που δημιουργείται απο τα επιχειρήματα που παραθέτεις είναι ότι δεν θες να πας σε γιατρό και οχι οτι θες και δεν μπορεις. Εναλλακτικές λύσεις για δωρεαν γιατρους και ψυχολόγους προτάθηκαν...Αν σου πούμε ονόματα γιατρών δηλαδή θα πας; Και πως θα ξέρεις ποιος σου κάνει εσενα; Καποιος γιατρός ή κάποια υπηρεσία που μπορει να κάνει σε μένα ή στην Bulletproof μπορει σε σενα να μην κάνει(για τον ένα ή τον άλλο λόγο). Το ίδιο ισχύει και με τα κέντρα υγειας, τα δημόσια νοσοκομεία και τα κοινωνικά ιατρεία. Σε αυτά πειραματίζεσαι πάνω από μία φορά αλλιώς δεν μπορείς να ξέρεις.

  5. #20
    Το είχα γράψει στο άλλο θέμα με τις πληροφορίες για δωρεάν ή ασφαλιστικά ταμεία, αλλά πιστεύω εδώ ήταν πιο κατάλληλο.

    Πήρα τη Νέα Σμύρνη και ραντεβού θα μπορούσε να μου κλείσει το Σεπτέμβρη!!!
    Πήρα Παγκράτι, και κει τουλάχιστον 1 μήνας αναμονή.
    Μάλλον σε αυτά είναι να πας μια φορά και όχι να σε παρακολουθεί κάποιος κάθε βδομάδα.

    Πήρα ιδιώτη συμβεβλημένο με ΕΟΠΠΥ, και όντως, πληρώνεις κανονικά την επίσκεψη, το οποίο δε μπορώ να κάνω, τουλάχιστον σε εβδομαδιαία βάση.

    Πήρα Αιγινήτειο: και κει πήραν τα στοιχεία μου και θα με ειδοποιήσουν. Δεν ξέρω τί αναμονή έχει..

    Δεν ξέρω τί να κάνω, καθώς νιώθω ότι το χρειάζομαι άμεσα.. :-(
    Last edited by titanic; 28-06-2016 at 13:46.

  6. #21
    Quote Originally Posted by titanic View Post
    Πήρα Αιγινήτειο: και κει πήραν τα στοιχεία μου και θα με ειδοποιήσουν. Δεν ξέρω τί αναμονή έχει..

    Δεν ξέρω τί να κάνω, καθώς νιώθω ότι το χρειάζομαι άμεσα.. :-(
    Βάστα οπως αντεξες και σε αλλες εντονες πιεστικες φασεις και εφοσον δεν παιζει να πας για μεροκαματο εστω για μια πρωτη συνεδρια καταληγεις στο οτι εξαρτασαι απο το αιγινητειο εστω να σε καλεσουν. Καποια μελη νομιζω ειχαν γραψει καλα λογια οτι ενδιαφερονται.

    Περα απο τις απλες κλασσικες λυσεις, οχι διεργερτικα καφεδες τσαι κτλ, ασκηση -- οπως δηποτε μια μορφης -- και το το να γραφεις σε ενα νημα δικο σου πχ για να ξεδινεις !!!

    Κουραγιο, πακετο μεν αλλά αν βασανεσαι απο παθολογικο αγχος να ξερεις η αγωγη συνηθως ειναι αντικαταθλιπτικα και αγχολυτικα. Ή επειδη προκειται περι υγειας βαζεις στην ακρη οτι ακους για τα λεφτα πας σε ψυχιατρο και μετα υποσχεσαι πως θα τα αποπληρωσεις στην Μανα. Ναι αυτο που διαβασες. Ανασες μελος, ανασες, ξερω απο στρες κ κλεινουν οι τοιχοι κτλ κτλ κτλ δεν αξιζει δεν αξιζει το ατιμο να μας λιωνει σαν εντομα.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  7. #22
    Σε ευχαριστω για την απαντηση..
    Στους γονεις δε λεω τιποτα γιατι ηδη εχουν αλλα προβληματα και δε μπορουν να κοιμηθουν απο το αγχος και τη στενοχωρια για αλλους, συν του οτι παιρνουν οι ιδιοι φαρμακα και ειναι και επιρρεπεις στα εγκεφαλικά κτλ.

    Η αληθεια ειναι σημερα εφτασα σε ενα σημειο 0, και πηρα το 1018, τη γραμμη αυτοκτονιας.
    μου ειπαν να παρω αυριο να κλεισω ενα ραντεβου και θα δουμε.

  8. #23
    Δεν ευθυνεσαι εσυ που και εκεινοι νοσουν. Μπραβο σου που καλεσες. Θελει κοτσια αυτο. Ευχομαι πραγματικα και εντονα να βρεις μια ακρη. θα κοιταω το νημα να βλεπω νεα σου.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  9. #24
    Άρχισα τα zoloft.
    50mg για 10 μέρες και μετά 100.

    Αλλά βλέπω διάφορα στο ιντερνετ και με έπιασε μεγάλος φόβος.
    Μην πάμε για μαλλί και βρεθούμε κουρεμένοι!

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,202
    Quote Originally Posted by titanic View Post
    Άρχισα τα zoloft.
    50mg για 10 μέρες και μετά 100.

    Αλλά βλέπω διάφορα στο ιντερνετ και με έπιασε μεγάλος φόβος.
    Μην πάμε για μαλλί και βρεθούμε κουρεμένοι!
    Ο καθένας μπορεί να λέει ό,τι θέλει στο ίντερνετ-επειδή όμως τα εχω πάρει και εγώ....αλλά άσχετα από τη δική μου άποψη,έχε υπόψη σου ότι τα αντ/κα μετά από 1 μήνα περίπου δημιουργούν μία μεγάλη υπερένταση στον ασθενή. Την λεγόμενη μανία.

    Ο γιατρός τί σου συνέστησε να κάνεις; δν σου μίλησε γι'αυτό το ενδεχόμενο;

  11. #26
    Χμμμ.. μου είπε για 3 επιλογές φαρμάκων και τις παρενέργειες και κατέληξε σε αυτό.
    Θυμάμαι να άκουσα κάτι για υπερένταση αλλά δε θυμάμαι για μανία..

    Τϊ εννοείς ακριβώς;

    Πάντως σήμερα που πήρα το πρώτο χάπι (καλά δε νομίζω ότι φταίει και έδρασε τόσο αμέσως, σωστά; ) αποκοιμήθηκα στις 10 και ξύπνησα στις 4.30 και από τότε είμαι ξύπνιος και δε μπορώ να κοιμηθώ.
    Συν του ότι μου'ρχεται εμετός όλη μέρα..

    edit: Μόλις έπαθα άλλη μια κρίση πανικού διαβάζοντας πάλι στο ιντερνετ τις παρενέργειες του φαρμάκου (με φόβισε αυτό που λέει ότι γίνεσαι χειρότερα στην αρχή και αυξάνει τις σκέψεις για αυτοκτονία) και μετά την κρίση άρχισα να κλαίω επειδή φοβάμαι που είμαι μόνος..
    Last edited by titanic; 10-07-2016 at 08:52.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,202
    Οχι να μην σε πιάνει φοβία-τα περισσότερα φάρμακα αυτά είναι πολύ καλά,απλά τα αντικ/κα δημιουργούν κάποια υπερένταση-εμένα ο γιατρός μου το είχε πει αυτό και το είδα και πρακτικά.

    Εγώ στο λέω για να αποφύγεις αυτή την υπερένταση που σίγουρα δεν είναι το καλύτερο....εγώ πήρα σταθεροποιητή διάθεσης-αύριο το πρωί μπορείς να επικοινωνήσεις με τον γιατρό σου και να του πεις τις ανησυχίες σου.

    κατα τα άλλα δεν χρειάζεται να διαβάζεις το ίντερνετ.....οι παρενέργειες πρέπει να αναγράφονται στα φάρμακα για να είναι καλυμμένοι οι παρασκευαστές...εμένα δεν μου ταίριαξαν καθόλου τα αντικαταθλιπτικά πάντως.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Πρωκτικό σεξ-θέλω αλλά δε μπορώ
    By kokkinoskoufitsa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 154
    Last Post: 01-09-2019, 19:23
  2. Replies: 19
    Last Post: 15-12-2015, 01:45
  3. ΘΕΛΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ!!!!!
    By weirdthings in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 31
    Last Post: 18-02-2014, 01:14
  4. ΘΕΛΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ
    By donald in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 13-02-2012, 21:24
  5. Θέλω αλλά δεν μπορώ... νομίζω...
    By Naranja in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 15-04-2006, 12:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •