περίεργο αίσθημα στο λαιμο και πανικος.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Λάρισα
    Posts
    82

    περίεργο αίσθημα στο λαιμο και πανικος.

    Γεια σας παιδια. ελπιζω να μην έχεται βαρεθει τα άπειρα ποστ μου αλλα περνάω μια δύσκολη φαση. σήμερα έπαθα μια κρίση πανικου. ενιωθα οτι ο λαιμός μου κλείνει και ότι παθαίνω ασφυξία. Τα κατάφερα και την ξεπέρασα αλλά απο τότε έχω την αίσθηση ότι κάτι έχω στο λαιμό. πότε βρίσκετε δεξιά και ποτε στη μέση. το καταλαβαινω πιο πολύ όταν καταπίνω σάλιο ενώ αν τρωω κατι η πινω νερο δε το νιωθω πολυ. νομίζω ότι θα μου κλείσει ξαφνικά ο λαιμός. θυμήθικα και την επιγλωτίτηδα, μια σπάνια σχετικα φλεγμονή που κανει την επιγλωτίδα να πριστεί και οδηγει σε ασφηξία και θάνατο. εψαξα και λίγο στο google οπως κανω παντα και μπαμ. πανικος. τι θα κάνω θεε μου; στα επιγωντα δεν ξαναπάω έτσι χωρίς λόγο. είχε ποτέ κανείς αυτό το αίσθημα; επίσης πριν ένα μήνα έκοψα την αγωγή με εντολή γιατρού. και τωρα αυτές τις μέρες πέρασα μια στρεσογώνο κατάσταση και εκοψα και το τσιγάρο. οπότε το άγος μου είναι αυξημένο.

  2. #2
    Εκοψες την αγωγη με εντολη γιατρου ? δλδ σε βρηκε αποθεραπευμενη απο αγχος ? Το πηγατε σταδιακα βρε Αρια ή μπαμ και κατω ?

    Το χω νιωσει απειρες φορες. Στον υπνο οταν δεν επαιρνα αγωγη 8 στις 10, επινα κρυο νερο και ελεγα δεν ειναι τιποτα, πλεον το νιωθω μονο αν ειμαι πολυυυυυ κουρασμενη αυπνη ή αν ειμαι σε μεγαλη συναισθηματικη φορτιση.

    Πηγαινε σε ΩΡΛ πως τους λεν να δει τον οισοφαγο, τον λαρρυγγα αν εχεις απλα καμια μικρη αλλεργιουλα και οιδημα.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #3
    Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Λάρισα
    Posts
    82
    σιγα σιγά. το θέμα είναι ότι ξαναειχα παρόμοιο συναίσθημα. αλλα το άγχος μου τωρα τελευταία δεν ελέγχετε. φοβαμαι μην ειναι αυτη η σπάνια φλεγμονή. εχω αγανακτήσει πλέον. με προβληματίζει που είναι από τη μία μεριά

  4. #4
    Δεν ελεγχεται επειδη εκοψες την αγωγη και νιωθεις πιο εντονα το στερητικο συνδρομο μαλλον συν οτι εκοψες το τσιγαρο και ο οργανισμος παλι νιωθει στερηση. Πηγαινε σε εναν καλο ΩΡΛ να σου κανει ελεγχο να σου φυγει απο το μυαλο οτι προκειται για σοβαρη φλεγμονη. Παρε και εναν κοντινο σου ανθρωπο μαζι και αντιμετωπισε το.
    Ευκολο στα λογια βουνο στην πραξη. Ναιιιιι.
    Επειδη εχεις σοκαριστει απο το αισθημα του πνιγμου που φερνει λογικα εστιαζεις σε καθετι που νιωθεις σε εκεινο το κομματι, γκουγκλαρες και πιθανες νοσους... ε... θα κανεις χειροτερα το νευρικο σου συστημα.
    Κλεισε ενα ραντεβου. Να ξερεις οτι δεν ειναι παθολογικο και αν τυχον ειναι μπορει να ναι κατι πολυ ευκολα ιασιμο.
    :)
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  5. #5
    Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Λάρισα
    Posts
    82
    εχεις δίκιο. θα κλείσω ένα ραντεβού για αυτη την εβδομάδα. απλά πανικοβάλομαι. αυτο. πφφ μαλλον αυτα τα δύο συν ορμονικά γιατί είμαι στις μέρες μου και τα η εξήγηση. απλά ξαναείχα πέρυσι παρόμοιο σύμπτωμα και θα έπρεπε να ξέρω καλύτερα.

  6. #6
    Ξερω πολυ καλα πως ο πανικος δημιουργει απανωτες αντιδρασεις και ειναι βασανιστηριο. Οποιος τον περναει για οποιονδηποτε λογο μονο εκεινος ξερει εκεινην την στιγμη τα ριχτερ. Πες λοιπον του πανικου σου οτι θα πας να κανεις τον ελεγχο και μετα δεν θα σε βασανιζει :o
    Καλη δυναμη με την διπλη διακοπη. Ευχομαι οτι καλυτερο !!!
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  7. #7
    Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Λάρισα
    Posts
    82
    Σε ευχαριστώ παρα πολύ. κι σε σένα ότι καλύτερο.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    44
    Πηγαινε σε ενα καλο Ωρλ να σου φυγει η ιδεα.
    Εγω και λογω δουλειας αλλα και σαν ατομο με τρομερο αγχος γνωριζω και καταλαβαινω την κριση πανικου πλεον εχω φτασει σε σημειο να την αποδεχομαι.
    Εσυ καταλαβαινεις ποτε τα συμπτωματα αυτα ειναι απο πανικο ή ψυχοσωματικά? το βασικο ειναι αυτο ζητα ακομα απο το ιατρο σου να σου δειξει ασκησεις για το αγχος και σωματικες αλλα και πνευματικες

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    7
    Άρια απ το αγχος ειναι λογικα... τα εχω ζησει κ εγω! Και οσο "εμπειρια" μαζευεις τοσο δεν θα τα δινεις σημασια.. πηγαινε σε ενα γιατρο να εισαι σιγουρη ομως...!

Similar Threads

  1. ΑΙΣΘΗΜΑ ΠΝΙΓΜΟΥ-ΣΦΙΞΙΜΟ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ
    By LILA28 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 60
    Last Post: 06-10-2023, 21:47
  2. τρομακρικο αισθημα στ λαιμο
    By argirisklmt21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 24-09-2013, 17:19
  3. ΚΟΜΠΟΣ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ
    By sikelos69 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 30-10-2012, 16:13
  4. κομπος στο λαιμο
    By makrei in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 15-11-2010, 01:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •