Τι είναι η ψύχωση?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 41
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545

    Τι είναι η ψύχωση?

    Καλησπέρα σε όλους.

    Τι είναι η ψύχωση πέρα από τον ορισμό που μπορεί να διαβάσει κάποιος στο ίντερνετ?Πως μπορεί να δημιουργηθεί?Μπορεί μια ιδέα να την δημιουργήσει ή μήπως πολλές ιδέες μαζί?

    Για χρόνια έκανα διάφορες ιστορίες με το μυαλό μου,ειδικά όταν πήγαινα να κοιμηθώ,ή μάλλον προσπαθούσα να κοιμηθώ,για να μπορέσω επιτέλους να κοιμηθώ.Ιστορίες που δεν είχαν σχέση με την πραγματικότητα.Επίσης για χρόνια με την κοινωνική φοβία,πίστευα ότι κάποιος μπορεί να με βλέπει από την χαραμάδα που έχουν τα παράθυρα.Ενώ ήταν όλα κλειστά πίστευα ότι με βλέπουν.Βασικά εδώ την διαφορά την εντοπίζω στο ότι ΜΠΟΡΕΙ να με δούνε κι ΌΧΙ ότι με βλέπουν.
    Τι κοινό μπορεί να έχει αυτό με την ψύχωση?

    Σας ευχαριστώ πολύ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    Αυτό το πως συνδέεται κοινωνική φοβία με την ψύχωση μόνο γιατρός μπορεί να μας το πει αν και αυτοί λένε ότι δε συνδέεται εγώ δεν το πιστεύω νομίζω έχουν μια σχέση κι εγώ κάπως έτσι την πάτησα από μικρός κοινωνική φοβία είχα σίγουρα το θέμα είναι πως εξελίχθηκε κι έφτασα εδώ αυτό δεν κατάλαβα εγώ πιστεύω έχουνε σχέση πάντως
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Πέρα από τον ορισμό που δίνουν στο ιντερνετ η ψύχωση είναι ο χειρότερος εφιάλτης.
    Η ψύχωση είναι πόνος.
    Η ψύχωση είναι απόγνωση.
    Η ψύχωση είναι η μεγαλύτερη δυστυχία που μπορεί να νιώσει κάποιος κατα την διάρκεια της ζωή του στην ενεργό φάση.
    Φαντάσου να χάνεις τον πυρήνα του εαυτού σου και του κόσμου σου,της ζωής σου.Να σου φαίνονται όλα επικίνδυνα και τρομαχτικά.Είναι ο τέλειος παραλογισμός και έχει την δική της λογική.Μετά από αυτό καλείσαι να επαναπροσδιορίσεις τα πάντα στη ζωή σου.Δεν αφήνει τίποτα ανεπηρέαστο.Θέλει πολύ κόπο για να δεις φως στο τουνελ μετά από κάτι τέτοιο.
    Ευτυχώς πλέον με τα σύγχρονα φάρμακα τα πράγματα είναι πιο ελπιδοφόρα.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Αυτό που περιγράφεις μου θυμίζει σκέψεις που κάνει κάποιος μετά από φάση απομόνωσης και μερικές σκέψεις μοιάζουν με τον παραλογισμό της ψύχωσης.Κατάφερες να διαχωρίσεις όμως το ΜΠΟΡΕΙ να με βλέπουν από το ΜΕ ΒΛΕΠΟΥΝ.Στην φάση της ψύχωσης επιμένεις στις παράλογες πεποιθήσεις.Λίγοι καταλαβαίνουν ότι κάτι δεν πάει καλά με τον εαυτό τους αλλά δεν μπορούν να πιάσουν την αρχή του νήματος.Οι περισσότεροι όμως είναι χαμένοι σε έναν κόσμο παράλογο κ τρομαχτικό και καταλαβαίνουν ότι κάτι δεν στέκει μετά από κάποιους μήνες θεραπείας.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    Δεν ξέρω αν είναι το χειρότερο αλλά δεν αφήνει τίποτα στα παίρνει όλα μυαλό καρδιά ψυχή κι εμφάνιση
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    @Ntoubroutza ακόμα δεν γνωρίζουν σίγουρα πως προκαλείται.Κάποιοι το παρομοιάζουν με κουμπιά που αν πατηθούν ταυτόγχρονα τότε παρουσιάζεις ψύχωση.Τα κουμπιά αυτά είναι είτε γενετική προδιάθεση,περιβαλλοντικο� � παράγοντες,κάποια τραυματική εμπειρία,άγχος κ.α
    Υπάρχουν άτομα που ήταν μια χαρά με αυτοπεποίθηση,κοινωνικές συναναστροφές,τις σπουδές τους.Είχαν δηλαδή μια φυσιολογική ζωή και παρόλα αυτά κάποια μέρα ξαφνικά άρχισαν να ακούν φωνές.
    Αποτελεί μυστήριο η ψύχωση.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  7. #7
    Επειδή κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος για τα αίτια της ψύχωσης, πολλοί εικάζουν πως η κληρονομικότητα, γενετικοί αλλά και περιβαλλοντικοί παράγοντες παίζουν σημαντικό ρόλο για την εμφάνιση της νόσου. Ωστόσο, αν κάποιος είναι ήδη γενετικά προδιατεθειμένος αλλά μεγαλώνει σε ένα ιδανικό κοινωνικό περιβάλλον, πόσο πιθανό είναι να εμφανίσει την ψύχωση; Δεν ξέρω αν κάποιος έχει ρωτήσει τον γιατρό του γι' αυτό...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    @Hope ίσως είναι συνδιασμός παραγόντων κ έτσι στο ερώτημα σου δεν νομίζω να έπαιρνες απάντηση καθώς θα ήταν κάτι υποθετικό και θέμα πιθανοτήτων.Κανένας δεν μπορεί να ξέρει την μοίρα.

    Πως είσαι αλήθεια;;η αδερφή σου είναι καλύτερα;;
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Αυτό που περιγράφεις μου θυμίζει σκέψεις που κάνει κάποιος μετά από φάση απομόνωσης και μερικές σκέψεις μοιάζουν με τον παραλογισμό της ψύχωσης.Κατάφερες να διαχωρίσεις όμως το ΜΠΟΡΕΙ να με βλέπουν από το ΜΕ ΒΛΕΠΟΥΝ.Στην φάση της ψύχωσης επιμένεις στις παράλογες πεποιθήσεις.Λίγοι καταλαβαίνουν ότι κάτι δεν πάει καλά με τον εαυτό τους αλλά δεν μπορούν να πιάσουν την αρχή του νήματος.Οι περισσότεροι όμως είναι χαμένοι σε έναν κόσμο παράλογο κ τρομαχτικό και καταλαβαίνουν ότι κάτι δεν στέκει μετά από κάποιους μήνες θεραπείας.
    Κάπως έτσι.Μετά από πολύ καιρό απομόνωσης,χωρίς το φως της ημέρας.Γι αυτό ανέφερα το ΜΠΟΡΕΙ να με βλέπουν κι όχι ότι ΜΕ βλέπουν.Νομίζω είναι σημαντική διαφορά γιατί όλες οι κινήσεις μου γυρνάνε γύρω από το μπορεί.ΤΟ μπορεί αυτό σημαίνει ψυχαναγκαστικός έλεγχος των πάντων το οποίο είναι κάπως κουραστικό.Τώρα που σας γράφω,ευτυχώς είμαι με όλα τα παράθυρα ανοιχτά και το φως στο δωμάτιο ανοιχτό,χωρίς σκέψεις του αν με βλέπει κάποιος.

    Το πρόβλημα παραμένει σε προσωπικές δικές μου καταστάσεις.Για παράδειγμα να θέλω να κάνω σεξ με την κοπέλα μου.Ή να θέλω να αλλάξω ή μόλις βγήκα από το μπάνιο και είμαι με την πετσέτα.Εκεί υπάρχει πάλι μια προεργασία του ΜΠΟΡΕΙ να με δούνε.Αυτό δεν ξέρω που οφείλεται.Μια λογική σκέψη που μου βγαίνει είναι ότι πλέον η προσωπική μας ζωή μπορεί πολύ εύκολα να σταματήσει να είναι προσωπική μας λόγω της τεχνολογίας.Δηλαδή ότι πέρα του ότι μπορεί να με βλέπουν να υπάρχει και μια κάμερα που θα βγάλει τις προσωπικές μου στιγμές σε όλους.

    Αυτά με ζόριζαν για πολλά χρόνια.Πλέον προσπάθησα (με αρκετή προσπάθεια) να τα βάλω σε μια σειρά και είδα πολύ καλά αποτελέσματα.Γι αυτό και ψάχνω κάποιες απαντήσεις.Τις ψάχνω τώρα γιατί τώρα μπορώ να διαχειριστώ κάτι που θα ακούσω και δεν το είχα σκεφτεί.Πριν 1 ή 2 χρόνια τα πράγματα ήταν εντελώς διαφορετικά.

    Εγώ όλα αυτά τα συνδέω με την κοινωνική φοβία.Είναι πολύ μεγάλο το θέμα και το σκεπτικό μου(μπορώ να το αναπτύξω κάποια στιγμή),απλά είπα να ρωτήσω τι σχέση μπορεί να έχουν με την ψύχωση γιατί ακούω για προψυχωτικές καταστάσεις,εμμονές και τα σχετικά.
    Καταλήγει μια εμμονή σε ψύχωση ή καμία σχέση?Για παράδειγμα από τι στιγμή που το ΜΠΟΡΕΙ γίνει ΜΕ ΒΛΕΠΟΥΝ,εκεί μιλάμε για ψύχωση?

    Έχω κάποια ερωτήματα που δεν μπορώ να τα απαντήσω χρόνια τώρα γι αυτό και ήθελα να ρωτήσω ανθρώπους που πέρασαν ή περνάν αυτόν τον δρόμο,με όλο μου τον σεβασμό στον αγώνα τους.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    Θα το καταλάβεις αν γίνει πεποίθηση γτ θα νιώσεις τρόμο αποδιοργάνωση τα πάντα προς το παρόν έχεις κοινωνική φοβία άμα δεις ότι δεν μπορείς να κάνεις τίποτα τότε το μυαλό σκάλωσε μέχρι τότε είσαι ελεύθερος να σκέφτεσαι ότι τέτοια μαλακιά θέλεις
    Φιλικά
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    Οι γιατροί λένε ότι δε γίνεται αυτό εγώ λέω. παπάρια εγώ είχα αυτά και πίεση από δουλειά και μετά στρατό κι έβαλα σε κάνα χρόνο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    Με αυτά μπορείς να δεχτείς πίεση να ξέρεις γι αυτό λέμε αν φτωχύνεις άμα πας στρατό με τέτοια και δε σε δουν με καλό μάτι σε ψοφάνε δε θέλει πολύ ξέρουν να σακάτεψουν αυτοί ειδικότητα τους
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    Δεν μπορείς
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    437
    νομιζω σου εχω ξανααπαντησει εαν κανεις ψυχωση καταρχην εχεις ανοσογνωσια δεν γνωριζεις οτι εχεις προβλημα.εισαι πεπεισμενος για τον παρανοικο ιδεασμο ειτε ειναι ιδεες μαγαλειου αναφορας ζηλοτυπιας κ.α.μπορει να εισαι διεγερτικος η να παιρνεις εμβρυακη θεση ειναι πολλες οι πιθανοτητες και τα συμπτωματα μπορεις να τα βρεις αναλυτικα στο δυαδυκτιο.εμενα ξεκινησε με κρισεις πανικου η ψυχωση καταθλιπτικη διαθεση οχι διεγνωσμενη καταθλιψη απο ψυχιατρο ψυχωσικα επεισοδια ψυχωσικο παραληρημα αποπειρα.οποτε καταλαβαινεις οτι μπορει αυτο που εχεις η φοβια να ειναι προσταδιο αλλα δεν κραταει χρονια το προσταδιο εμενα ητανε 4-5 μηνες αλλα μπορει να μην ειναι και τιποτα απλα μια φοβια.σε παρακολουθει καποιος ειδικος ειτε ψυχιατρος ειτε ψυχολογος?
    Wenn du träumen kannst,kannst du tun!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    Να στο πούμε απλά άμα βγεις στο μπαλκόνι και αρχίζεις και φωνάζεις φρικαρισμένος ε τότε μάλλον θα έχεις μέχρι τότε μάλλον δεν έχεις τίποτα
    Φιλικά
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΩΣΗ;
    By LILA28 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 12-06-2012, 00:37
  2. Είναι ψύχωση/Σχιζοφρένεια?
    By Obsessed in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 07-04-2012, 13:43
  3. μηπως η ψυχωση δεν ειναι τοσο κολαση?
    By ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 28
    Last Post: 19-12-2011, 02:30
  4. Replies: 7
    Last Post: 07-10-2011, 11:29
  5. EAN ME EΜΠΙΣΤΕΥΕΣΤΕ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΩΣΗ
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 195
    Last Post: 09-09-2009, 21:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •