Ορισμός της λέξης "λάθος"
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139

    Ορισμός της λέξης "λάθος"

    Τι είναι ακριβώς το λάθος?

    Ο,τι μάλλον ξεφεύγει απ τον κανόνα. Ποιός ορίζει τους κανόνες άρα και τα λάθη? Χρειάζονται οι κανόνες?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Φυσικα χρειαζονται οι κανονες.
    1+1=2 αλλιως η απαντηση ειναι λαθος...και καταλαβαινεις τι χαος θα υπηρχε.
    Αν θελεις να κανεις πιο συγκεκριμενη την ερωτηση?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Οτιδηποτε αντιτιθεται στο \"γνωστο\" και στην \"λογικη\" μπορεις να πεις ειναι λαθος.
    Μπορεις να πεις ειναι λαθος και οτι δεν ακολουθει τα κοινα πιστευω.
    Μπορει σε μια κοινωνια χριστιανων ο μουσουλμανος να ειναι λαθος για τους υπολοιπους (κοινα πιστευω).
    Το να σκοτωσεις καποιον ειναι σε γενικες γραμμες κακο και εγκληματικο (κοινα πιστευω).
    Θα μπορουσε και να μην ειναι αν εχει διαταχτει θανατικη ποινη ή σε καιρο πολεμου.
    Η γη ειναι σχεδον στρογγυλη (γνωστο).
    Η ευθεια ειναι η συντομοτερη διαδρομη (λογικη).
    Οτι ξεφευγει απο τον κανονα μπορεις να το χαρακτηρισεις λαθος.
    Χρειαζονται οπωσδηποτε οι κανονες που θεσπιζουμε ενιοτε εμεις...η κοινωνια...η φυση κλπ.
    Αλλα ολα ειναι ευμεταβλητα. (εκτος απο τα αξιωματα...μεχρι να αποδειχτει και σε αυτα κατι αντιθετο).
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Τι σου εξασφαλίζει κηπ το 1+1=2 εκτός από την γαλήνη του να μην αναρωτιέσαι? Θέλω να πώ αυτό το διδάσκεσαι ως έτσι δεν το ανακάλυψες μόνος. Αφήνοντας όμως τις επιστήμες , στην πραγματική ζωή, πως παίζει η έννοια του λάθους? Αν ψάξεις θα δεις, ότι ο καθένας έχει ένα δικό του χωροχρονοσύστημα κανόνων. Αρα λοιπόν, λάθος κατ αυτόν, θα είναι η παρέκκλιση από αυτούς τους κανόνες, και η νέα προσπάθεια να τους φτάσει. Δεν λέω ότι το να κάνουμε λάθη είναι κάτι κακό, αντίθετα μ αρέσει και να μου δίνουν και να δίνω δεύτερες και τρίτες ευκαρίες.
    Ομως ο αλληλοσπαραγμός και η κακή κριτική συμβαίνουν για \"κανόνες\" ανόμοιους μεταξύ τους. Πιστεύω ότι αντί οι μεν να προσπαθούν να πείσουν τους δε, το καλύτερο θα ήταν οι \"όμοιοι\" να προσπαθούν όλο και περισσότερο να αποφεύγουν τα δικά τους λάθη. Ο σκοπός είναι πάντα η υπέρβαση.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    229
    liberchild άσε καλύτερα αυτήν την ερώτηση. Θα δημιουργήσει υπαρξιακά προβλήματα σε κάποιους αν αναλυθεί αρκετά... :)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν διαφωνουμε καπου.
    Προσωπικα ειμαι σχεδον αθεος αλλα θα δεχτω και καποιον που πιστευει.
    Προσωπικα ειμαι ετεροφυλος αλλα θα δεχτω και τον ομοφυλοφιλο παρολο που ισωςθα εχω μερικα κομπλεξ στην συναναστροφη μαζι του γνωριζοντας οτι εναι κακο να εχω κομπλεξ και να προσπαθω να κανω την υπερβαση.
    Αλλα δεν θα δεχτω καποιον που δεν αξιζει και αντικειται σε μερικους κανονες μου...πχ τον υπερβολικα ρατσιστη.
    Απο οτι καταλαβαινω απευθυνεσαι στην κοινωνια και σε μια μεριδα ανθρωπων που θα μπορουσες να την χαρακτηρισεις υπερβολικα \"στενομυαλη\" και δεν δεχονται το διαφορετικο.
    Ολοι δεν το δεχομαστε που και που αλλα μερικοι ειναι ανω ποταμων...σε βγαζουν εξω απο τα ρουχα σου και ειναι πολλοι σε ποσοτητα αναλογως ποσο διαφορετικος εισαι και ο ιδιος απο αυτους.
    Αλλα και διαφορετικος να μην εισαι ειναι πολλοι αυτοι που δεν κοιτανε τα δικα τους χαλια αλλα κοιτανε το τι κανει ο αλλος και κριτικαρουν αφ\'υψηλου.
    Δεν νομιζω να αλλαζουν ορισμενα πραγματα:(
    (Και τωρα στην ουσια δεν κοιταω τα δικα μου χαλια αλλα κατηγορω ομαδες ανθρωπων κατα μια ευρυτερη εννοια).
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Πάρε παράδειγμα αυτόν εδώ το χώρο. Δες τι ακριβώς γίνεται. Είναι μεν ένα φόρουμ αλληλοστήριξης, όμως οι περισσότερες προβολές γίνονται για θέματα που σηκώνουν την κριτική μας δηλ το εγώ μας. Θα δεις ακόμα και ειρωνίες η και τσακωμούς. Μεταξύ μας ως μέλη αλλά το χειρότερο ακόμα και ανάμεσα στους ειδικούς διαφόρων σχολών. Εκεί μπλέκονται ως λάθη και σωστά, θεωρίες επί θεωριών, και είναι απόλαυση να το παρατηρείς και να βγάζεις συμπεράσματα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Originally posted by Flamenco
    liberchild άσε καλύτερα αυτήν την ερώτηση. Θα δημιουργήσει υπαρξιακά προβλήματα σε κάποιους αν αναλυθεί αρκετά... :)

    να έχεις το θάρρος να κατονομάζεις αλλιώς δεν μιλάς, πετάς ατάκες.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    229
    Originally posted by liberchild
    Originally posted by Flamenco
    liberchild άσε καλύτερα αυτήν την ερώτηση. Θα δημιουργήσει υπαρξιακά προβλήματα σε κάποιους αν αναλυθεί αρκετά... :)

    να έχεις το θάρρος να κατονομάζεις αλλιώς δεν μιλάς, πετάς ατάκες.
    Μα δε μίλησα για κάποιον συγκεκριμένο liberchild. Λέω αυτή η συγκεκριμένη ανάλυση θα κάνει ανθρώπους να συνειδητοποιήσουν κάποια πράγματα που μπορεί να τους δημιουργήσουν υπαρξιακά προβλήματα. Και το λέω κυριολεκτικά! Θα έλεγα και την άποψή μου αλλά το θεωρώ λάθος για τους παραπάνω λόγους. :)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Παρ όλα αυτά θα ήταν ενδιαφέρον να την καταθέσεις. ;)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Don\'t worry Flamenco χρειαζονται πολλα μα παρα πολλα να γραφτουν και να διαβαστουν πριν καποιος αλλαξει στο ελαχιστο τον εαυτο του συμπεριλαμβανομενου και μενα.
    Δεν αλλαζεις ευκολα και αυτο ειναι κανονας:P
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    229
    Originally posted by liberchild
    Παρ όλα αυτά θα ήταν ενδιαφέρον να την καταθέσεις. ;)
    Την ξέρεις ήδη πάνω κάτω... Και νομίζω είσαι σε θέση να καταλάβεις τι εννοώ όταν λέω θα δημιουργήσει τέτοια προβλήματα, φαίνεται κάπως από την άποψή σου και μόνο (ότι μπορείς να το καταλάβεις)...

    edited

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Originally posted by keep_walking

    Δεν αλλαζεις ευκολα και αυτο ειναι κανονας:P



    Πίστεψέ με ότι αλλάζεις, αρκεί να σου δοθεί η έμπνευση. Και σε ποιόν δεν αρέσει ένα μεγαλύτερο βουνό ? Αρκεί να μην είναι αντικατοπτρισμός.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Αλλο σε ποιους νομιζουμε οτι απευθυνεσαι και αλλο το τι γραφεις:)
    Μην σου προκαλει ενδοιασμους η αντιπαραθεση ο καθενας γραφει αυτο που νομιζει σωστο για αυτον...ολοι το ιδιο κανουμε.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Ακριβώς για αυτό μίλησα για αντικατοπτρισμό.Δέχομαι δηλ να ανέβω το βουνό που έχω σχηματίσει και μετά ίσως ένα μεγαλύτερο. Αλλά ποτέ ένα διαφορετικό. Λάθος ή σωστό?

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •