Ξεπέρασε κανείς την κατάθλιψη και το αγχος???
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 115
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566

    Ξεπέρασε κανείς την κατάθλιψη και το αγχος???

    τελικα?
    ψάχνω θέματα απο παλιά...και εννοειται τουλαχιστον απο τους λίγους που το καταφεραν το έγραψαν και το μοιραστηκαν εδώ.
    Κάποιος τωρα πιο πρόσφατα, υπάρχει να μας μοιραστεί την εμπειρία του
    μπας και πάρουμε λιγο δύναμη εδω πέρα οι υπόλοιποι?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,748
    Εγώ μάλλον έχω κατάθλιψη με ψυχωτικα στοιχεία κι όχι ψύχωση με καταθλιπτικά πάντως ζω κανονικά με προβλήματα Χάρης στη φάρμακα για κατάθλιψη κάνουν δουλειά συνεχίζεις τη ζωή σου κανονικά
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    μονο με φάρμακα?
    κι εγω παίρνω αλλα κ ο ιδιος ο γιατρος λέει οτι μπορώ και χωρις αυτά και δεν θα μου λύσουν τα θεματα μου ποτέ αυτα, δηλαδη τν χαμηλή μου εκτίμηση.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    φυσικα και υπάρχουν νεραιδουλα μου...αλλα οπως καταλαβαινεις με την θεραπεια της καταθλιψης εφυγαν, δεν χρειαζονται πλεον ψυχικη στηριξη. Καποιες ελαχιστες φορες αποχεραιτησαν ..εγω πετυχα κανα δυο θεματα τετοιου ειδους, αλλοι εφυγαν σιωπηλα. αν κοιταξεις θα δεις οτι ειναι λιγα τα μελη που ειναι πολλα χρονια εδω
    αν θες να δεις για ανθρωπους που ξεπερασαν την καταθλιψη εδω ειναι μαλλον το λαθος μερος. μπορεις να το γκουγκλαρεις.
    εχουν μιλησει αρκετοι ανοιχτα για αυτο το θεμα.
    μερικοι που θυμαμαι ειναι ο Μαρκουλάκης, ο μαλελης, ο αθεριδης αλλα και πολοι αλλοι ανθρωποι ... καλη ιδεα πάντως θα το κοιταξω και εγω

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    ναι κι εγω ειδα απο διάσημους απλα δεν μιλουν ολοι αναλυτικα ξέρεις και δεν ειναι κ πολυ βοηθητικο!
    διαβασα πρόσφατα για τον Τσορτσιλ νομίζω...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    κάπου στον κόσμο μου
    Posts
    778
    όταν ζεις σε μια τόσο προβληματική χώρα που μόνο άγχος και στρες σου δημιουργεί πως είναι δυνατόν να ξεπεράσεις κάτι τόσο δύσκολο άραγε
    όταν όλοι οι άνθρωποι γύρω μας καταρρέουν όταν βλέπεις τόσα ανέκφραστα και προβληματισμένα πρόσωπα κάθε μέρα μπροστά σου που να βρεις την δύναμη να καταπολεμήσεις αυτή την μάστιγα που λέγετε κατάθλιψη

    ζούμε σε μια χώρα τόσο ηλιόλουστη με τόσες ομορφιές που είναι μια όαση στην έρημο

    ας εκμεταλλευτούμε αυτό το δώρο κι ας ανοίγουμε κάθε μέρα τα πατζουρια της ψυχής μας να μπαίνει λίγος ήλιος να γαληνεύουμε

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    αχ giang τι ωραια που τα γραφεις...ετσι είναι..

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    βρηκα αυτο... αν βρω κατι αλλο θα στο στειλω http://www.e-psychology.gr/forum/thr...BD%CE%B9%CE%B1

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    κάπου στον κόσμο μου
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by Νεραιδα View Post
    αχ giang τι ωραια που τα γραφεις...ετσι είναι..
    γράφοντας αυτό νεράιδα μου πέρασε ένας στοίχος τραγουδιού απ το μυαλό μου το τ αφιερώνω σ όλους τους συνφορουμιτες


    Γιάννης Χαρούλης

    Έλα πάρε με
    μες στο βυθό σου να βρεθώ
    ν’ αγαπηθώ να λυτρωθώ
    Έλα πάρε με
    στα γαλανά σου τα νερά
    δώσε στα όνειρα φτερά.

    Έλα πάρε με
    σ’ άλλα ταξίδια μακρινά
    στου δειλινού τα μενεξιά
    Έλα πάρε με
    δώσε μου αίμα και μιλιά
    σε χρυσαφένια ακρογιαλιά.

    Έλα πάρε με
    εκεί που το κορμί λυγάει
    εκεί που το κορμί γελάει
    Έλα πάρε με
    και θεϊκός μου γίνε στίχος
    που τον χορεύει ο ρυθμός
    κι ο ψάλτης ήχος.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    κάπου στον κόσμο μου
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by rea View Post
    βρηκα αυτο... αν βρω κατι αλλο θα στο στειλω http://www.e-psychology.gr/forum/thr...BD%CE%B9%CE%B1

    αυτό είναι προ κρίσεις χαχαχαχαχαχα
    ρεα νεραιδα όλα ξεπερνιούνται δουλεία θέλει και ανθρώπους να σε κάνουν να ξεχνάς τα προβλήματα σου και να σε γεμίζουν αισιοδοξία

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    rea κι εγω θα παραθεσω αυτα που βρήκα εδω...απλα τωρα εν μπορώ!

    giang φοβερος ο χαρουλης! κ απο τα αγαπημενα μου κομματια!
    κι εσυ καταθλιψη αντιμετωπιζεις?

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by giang View Post
    όταν ζεις σε μια τόσο προβληματική χώρα που μόνο άγχος και στρες σου δημιουργεί πως είναι δυνατόν να ξεπεράσεις κάτι τόσο δύσκολο άραγε
    όταν όλοι οι άνθρωποι γύρω μας καταρρέουν όταν βλέπεις τόσα ανέκφραστα και προβληματισμένα πρόσωπα κάθε μέρα μπροστά σου που να βρεις την δύναμη να καταπολεμήσεις αυτή την μάστιγα που λέγετε κατάθλιψη

    ζούμε σε μια χώρα τόσο ηλιόλουστη με τόσες ομορφιές που είναι μια όαση στην έρημο

    ας εκμεταλλευτούμε αυτό το δώρο κι ας ανοίγουμε κάθε μέρα τα πατζουρια της ψυχής μας να μπαίνει λίγος ήλιος να γαληνεύουμε
    ετσι ειναι...εχουμε ξεχασει να γελαμε πια. ακομα και τα παιδια γελανε λιγοτερο. και ειναι περιεργο αυτο γιατι οσο περιεργα και να ειναι τα πραγματα σημερα, οι προηγουμενες γεννιες εζησαν πολυ χειροτερα πραγματα απο εμας, πεινες δικτατοριες , εμφυλίους , κατοχη και ομως σημερα η καταθλιψη ειναι πιο εντονη απο ποτε αλωτε.

    σημερα ηρθε μια γρια στο μαγαζι, εβριζε και καταριοταν για τους προσφυγες για τους κουμουνιστες για τους αθεους... το μονο που ηθελα ηταν να φυγει ... τοση αρνητιλα!!... ηταν 75 χρονων..και αναρωτιεμαι, ποσο ξοδεμα ζωης ειναι να φτασεις τελικα σε αυτην την ηλικια και αντι να εισαι γεματος μνημες με αγαπη και ευγνωμοσυνη τελικα να γινεσαι μια υπερηλικη μαζα μισους..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    κάπου στον κόσμο μου
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by Νεραιδα View Post
    rea κι εγω θα παραθεσω αυτα που βρήκα εδω...απλα τωρα εν μπορώ!

    giang φοβερος ο χαρουλης! κ απο τα αγαπημενα μου κομματια!
    κι εσυ καταθλιψη αντιμετωπιζεις?
    θέλω να πιστεύω πως όχι δεν ξέρω αν είναι κατάθλιψη η ανεργία η έλλειψη αυτοεκτίμησης
    πάντως αν μου έλεγες πριν 4-5 μέρες (γράφτηκα κι έγραψα στο φόρουμ) να μετατρέψω της σκέψης μου σε γραπτό λόγο θα σε έλεγα τρελή λολ



    την είχε τώρα η τηλεόραση και την μοιράζομαι μαζί σας


    η καλύτερη διαφήμιση και με διάφορα

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,748
    Εγώ θα σας τα ξαναπώ εφόσον συνεχίζεις τη ζωή σου με τον ένα ή τον άλλο τρόπο υπάρχει πιθανότητα βελτίωσης δηλαδή η χαμηλή αυτοεκτίμηση το μόνο που σου κάνει είναι ναι είσαι κάπως πεσμένη και να κάνεις αρνητικές σκέψεις εγώ είχα για χρόνια γιατί τέλος πάντων με το σκεπτικό μου δικαιολογείται αλλά μόλις έμαθα μια δουλειά αυτό άλλαξε πλέον έχω αυτοπεποίθηση ότι πατάω κάπως στα πόδια μου κι αυτό έγινε γτ είδα ότι μπορώ να βγάλω το ψωμί μου αν χρειαστεί κι έτσι ησύχασα ξέρω αρκετά πραγματάκια πλέον για τη δουλειά μου κι έτσι άλλαξε αυτό και πάντα ενημερώνομαι για τα καινούρια εργαλεία κλπ τέλος πάντων όπως κρίνω εγώ για το επίπεδο μου μια χαρά είναι οι γνώσεις μου και οι ικανότητες μου πλέον παλιά με βαθμολογούσα αρνητικά κι ας τα κατάφερνα σε μερικά όσο προχωράω όμως βλέπω ότι βγάζω δουλειά κι όχι κομμάτια όπως παλιά οπότε άλλαξε αυτό
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by rea View Post
    μερικοι που θυμαμαι ειναι ο Μαρκουλάκης, ο μαλελης, ο αθεριδης αλλα και πολοι αλλοι ανθρωποι ... καλη ιδεα πάντως θα το κοιταξω και εγω

    Μπα , ρεα , υπαρχουν πολλοι που μπερδευουν την κακη διαθεση , με την οριτζιναλ κτθλψη , οπως ο Μαλελης , ποσο μου την δινει ο τυπος ........αφου ρε φιλε , εισαι εις θεση να κανεις ολοκληρο δελτιο ειδησεων , τι σοι κτθλψη εχεις ? ο πραματικος κτθλκος δεν ειναι λειτουργικος .....ουτε ο Αθεριδης , ουτε ο Μαρκουλακης , αφου παιζουν στο θεατρο , δεν εχουν κτθλψη ...........εγω το 11 ,12 , 13 που ειχα πλεον εντονη κτθλψη , ουτε στο σουπερμαρκετ δεν μπορουσα να παω , ζοριζομουν ακομη και γι αυτο ........ αρχισα την πανω βολτα , μετα απο μια σχεση που εκανα , στα μεσα του 2014 , και καταλαβα οτι η κτθλψη δεν ειναι ανικητη , οπως νομιζα , χρειαζεται καποιο κινητρο για να ξεπερασεις την κτθλψη , η να το βρεις , η να το εφευρεις ...........ευκολο δεν ειναι παντως ......και να μην τα παιρνεις ολα κατακαρδα + θετικη σταση ........

    Παντως , ελλειψη αυτοεκτιμησης , ποτε δεν παρουσιασα , μαλλον εχω μεγαλα αποθεματα αυτης .........

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ...Η χιουμοριστική εκδοχή του πως παθαινει κανεις καταθλιψη!
    By Deleted-member-250416b in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 14-09-2015, 18:44
  2. Πονοι στη πλατη και στα χερια-αγχος; το εχει κανεις;
    By souno in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 09-02-2015, 11:39
  3. ξεπερασε ποτε κανεις τους πανικους?
    By billys32 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 37
    Last Post: 11-11-2012, 14:35
  4. πως ελέγχει κανείς το άγχος?
    By dafiduck in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 28-09-2011, 19:37
  5. Πως ξεφεύγει κανείς από το άγχος??
    By g_alex in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 28-01-2009, 21:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •