μια βοηθεια παρακαλω...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1

    μια βοηθεια παρακαλω...

    καλησπερα.
    βλεποντας οτι καποια παιδια εχουν εμπειρια ή και γνωση γι αυτα τα θεματα,θα ηθελα μια γνωμη,μια βοηθεια.

    λοιπον εχουμε και...κλαιμε!

    Μετα απο ενα πολυ σοβαρο χειρουργειο που εκανα,επαιρνα για τους αφορητους πονους μου τα χιλια μυρια παυσιπονα ενδοφλεβιως και μη.
    ενα σταδιο πριν να αρχιζουν να σκιζουν τα διπλωματα τους οι γιατροι μου,που δεν εβρισκαν εξηγηση στο γιατι δεν μειωνοντουσαν οι πονοι,περασαμε στην κωδεινη,πεθιδινη η οποια με κραταγε μονο 1-2 ωρες σε ηρεμια.(το επισης ανεξηγητο) μεχρι να επιτραπει η επομενη δοση...απλα υπεφερα μετρωντας ωρες και λεπτα...
    Τελικα καταληξαμε στην κυρια μορφινη (μια οαση επιτελους μεσα στο μαρτυριο μου) και ζησαν αυτοι καλα...κι εγω καλυτερα!
    Οταν ηρθε ο καιρος να βγω απο το νοσοκομειο κι αφου μπηκα-βγηκα αλλες 5-6 φορες με αφορητους πονους,πυρετους κλπ κλπ το παλευα σταδιακα με παυσιπονα πιο λαιτ για 2-3 μηνες ακομα.
    ακολουθουν χημειοθεραπειες πακετο με την κυρια καταθλιψαρα και τα συναφη της (cybalta 2X 60 ημερησιως για 7-8 μηνες)
    τελος του 1915 τα σταματαω μονη μου (ξερω κακως) και σε λιγους μηνες επανερχεται η κυρια καταθλιψαρα....ως και τωρα.
    Σας τα εγραψα ολα αυτα για να ρωτησω: (αν γνωριζετε ή εχετε ακουστα)
    ειναι δυνατον μετα απο τοσο καιρο φαρμακευτικης αποχης....να εχω συνδρομο σεροτονινης???
    εχετε ξανακουσει να εχει καποιος πολυ αυξημενο επιπεδο σεροτονινης,ενω εχει καταθλιψη???
    εχω ραντεβου με ψυχιατρο την δευτερα να μου τα πει πιο αναλυτικα,αλλα ως τοτε θα λιωσω απο την αγωνια μου αν δεν μαθω εστω και κατι...

    χιλια συγνωμη αν σας κουρασαν τα πολλα μου λογια....

  2. #2
    Κατερινα αν και δεν ειμαι γιατρος, οταν απουσιαζει απο τον οργανισμο μια ουσια που υπηρχε χρονια --- το σωμα νιωθει συνδρομο στερησης---- φυσικα και η αποτομη διακοπη μπορει να παρουσιασει εντονα συμπτωματα. Οταν πλεον ο εγκεφαλος εχει ξεχασει και πως να παραγει σεροτονινη σε αναλογο ποσοστο χρειαζεται το σκευασμα.

    Σε αυτο δεν αναφερεσαι, κανω λαθος ?
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Το θέμα το γνωρίζω!Σύνδρομο Σεροτονίνης μπορείς να πάθεις από μεγάλες δόσεις ενός αντικαταθλιπτικού ή από συνδυασμό αντικαταθλιπτικών.
    Είναι αρκετά σπάνιο φυσικά.
    Σύνδρομο Σεροτονίνης ΧΩΡΙΣ να παίρνεις αντικαταθλιπτικά ΔΕΝ υπάρχει.Ούτε 0.001%.
    Αυτό που έχεις είναι υποτροπή της Κατάθλιψης.Από όσα μας λες,αυτό συμπεραίνεται.Επίσης το σύνδρομο αυτό είναι πολύ ηχηρό στα συμπτώματα του,που σε αναγκάζει να πας γιατρό άμεσα!
    Τα συμπτώματα του συνδρόμου σεροτονίνης είναι: ευφορία, υπνηλία, γρήγορη κίνηση των ματιών, αύξηση των τενόντιων αντανακλαστικών, γρήγορες εναλλαγές συστολής και χαλάρωσης των μυών στον αστράγαλο, προκαλώντας ανώμαλες μετακινήσεις του ποδιού, απώλεια συντονισμού των κινήσεων και αδεξιότητα, ανησυχία, αίσθημα μέθης και ζάλης, συστολή μυών και χαλάρωση στο σαγόνι, ιδρώτας, μυϊκές συσπάσεις, δυσκαμψία, υψηλή θερμοκρασία σώματος, διανοητικές αλλαγές (σύγχυση υπομανία), τρόμος, διάρροια, απώλεια συνείδησης και τελικά θάνατος.

  4. #4
    ------------------------------------------------------
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  5. #5
    Η κατερινα πρεπει να κανει υπομονη μεχρι τη δευτερα βρε Σταυρο...
    τι τα θελες τοσα συμπτωματα ? Δεν εμφανιζονται σε ολους !
    Το τρεμουλο και η συγχυση ειναι ψιλο συνηθες αλλά δεν τρελαινεσαι.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  6. #6
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Κατερινα αν και δεν ειμαι γιατρος, οταν απουσιαζει απο τον οργανισμο μια ουσια που υπηρχε χρονια --- το σωμα νιωθει συνδρομο στερησης---- φυσικα και η αποτομη διακοπη μπορει να παρουσιασει εντονα συμπτωματα. Οταν πλεον ο εγκεφαλος εχει ξεχασει και πως να παραγει σεροτονινη σε αναλογο ποσοστο χρειαζεται το σκευασμα.

    Σε αυτο δεν αναφερεσαι, κανω λαθος ?
    αναφερομαι στο αν μπορει να κραταει αυτο το συνδρομο τοσο πολυ καιρο.
    μου βρηκαν πολυ αυξημενη σεροτονινη και μου ειπε ο γιατρος τηλ/ικα πως ωφειλεται στον παλιοτερο συνδιασμο αντικαταθλιπτικων με δυνατα παυσιπονα
    τα ισχυρα ναρκωτικα παυσιπονα μου τα εδιναν για 1-2 μηνες μεσα στο νοσοκομειο.μετα για αλλους 7-8 μηνες τα αντικαταθλιπτικα αλλα τελειωσα με ολα αυτα πριν απο 1 χρονο περιπου

  7. #7
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Η κατερινα πρεπει να κανει υπομονη μεχρι τη δευτερα βρε Σταυρο...
    τι τα θελες τοσα συμπτωματα ? Δεν εμφανιζονται σε ολους !
    Το τρεμουλο και η συγχυση ειναι ψιλο συνηθες αλλά δεν τρελαινεσαι.
    κανω και τπτ αλλο απο υπομονη? να κανω κι αλλο αλλα να μην παρω εστω μια γνωμη ως τοτε? να πλαθω μονη μου σεναρια κριμα δεν ειμαι???

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Παίρνω την ευθύνη των όσων λέω πως αυτό που περιγράφει η Κατερίνα είναι υποτροπή Κατάθλιψης!
    Το Σύνδρομο Σεροτονίνης είναι μια αρκετά σοβαρή κατάσταση που το άτομο πολλές φορές πέφτει και σε κώμα.Τρέμει,ανεβάζει πυρετό και γενικώς τον βλέπεις τον άνθρωπο να υποφέρει τρελά!
    Προφανώς και δεν είναι κάτι τέτοιο στην περίπτωση της Κατερίνας.Επίσης είναι υποχρεωτικό να παίρνεις αντικαταθλιπτικά για να το πάθεις!Και μάλιστα μεγάλες δόσεις!
    Άρα δεδομένου πως εσύ τα έχεις κόψει για 3 μήνες,αποκλείεται η περίπτωση αυτή.100%!

    τελος του 2015 τα σταματαω μονη μου (ξερω κακως) και σε λιγους μηνες επανερχεται η κυρια καταθλιψαρα....ως και τωρα.
    Επίσης 3 μήνες να έχεις στερητικά από Cymbalta είναι δύσκολο,καθώς περιγράφεις σταθερά συμπτώματα κατάθλιψης έως τώρα.Αν ήταν στερητικά,θα είχες ελαφρά βελτίωση με το πέρασμα του καιρού και όχι σταθερή κατάθλιψη όπως περιγράφεις.Είμαι 100% βέβαιος πως είναι υποτροπή κατάθλιψης και η γιατρός σου αυτό θα σου πει την Δευτέρα.

  9. #9
    Quote Originally Posted by STAVROS View Post
    Το θέμα το γνωρίζω!Σύνδρομο Σεροτονίνης μπορείς να πάθεις από μεγάλες δόσεις ενός αντικαταθλιπτικού ή από συνδυασμό αντικαταθλιπτικών.
    Είναι αρκετά σπάνιο φυσικά.
    Σύνδρομο Σεροτονίνης ΧΩΡΙΣ να παίρνεις αντικαταθλιπτικά ΔΕΝ υπάρχει.Ούτε 0.001%.
    Αυτό που έχεις είναι υποτροπή της Κατάθλιψης.Από όσα μας λες,αυτό συμπεραίνεται.Επίσης το σύνδρομο αυτό είναι πολύ ηχηρό στα συμπτώματα του,που σε αναγκάζει να πας γιατρό άμεσα!
    σταυρο σ ευχαριστω.
    δεν πανικοβαλλομαι με τα συμπτωματα.εχω συναντησει και χειροτερα (ψυχραιμα και με το χαμογελο στα χειλη).
    στεκομαι στο οτι αρα αφου δεν παιρνω αντικαταθλιπτικα εδω και 1,5 χρονο δε γινεται να ισχυει το συνδρομο σεροτονινης.
    σωστα το καταλαβα ή μπα?
    πολλα απο αυτα τα συμπτωματα τα περασα μετα την διακοπη και τα ειχα πει στον γιατρο.ισως γι αυτο μου μιλησε για το συνδρομο αυτο???

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    στεκομαι στο οτι αρα αφου δεν παιρνω αντικαταθλιπτικα εδω και 1,5 χρονο δε γινεται να ισχυει το συνδρομο σεροτονινης.
    Κατερινά πιο πάνω γράφεις πως τα έκοψες τέλος του 1915 (προφανώς τυπογραφικό λάθος) και το μετέφρασα εγώ ως τέλος του 2015.
    Τελικά μήπως ήθελες να γράψεις τέλος του 2014?
    Επανέλαβε αν θέλεις πότε πήρες τελευταία φορά αντικαταθλιπτικό χαπάκι.

  11. #11
    Οκ, εφοσον η κατερινα ειναι ψυχραιμη Σταυρο δωσε ολες σου τις γνωσεις. Μαλλον εγω ειμαι η φοβιτσιαρα
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  12. #12
    Quote Originally Posted by STAVROS View Post
    Παίρνω την ευθύνη των όσων λέω πως αυτό που περιγράφει η Κατερίνα είναι υποτροπή Κατάθλιψης!
    Το Σύνδρομο Σεροτονίνης είναι μια αρκετά σοβαρή κατάσταση που το άτομο πολλές φορές πέφτει και σε κώμα.Τρέμει,ανεβάζει πυρετό και γενικώς τον βλέπεις τον άνθρωπο να υποφέρει τρελά!
    Προφανώς και δεν είναι κάτι τέτοιο στην περίπτωση της Κατερίνας.Επίσης είναι υποχρεωτικό να παίρνεις αντικαταθλιπτικά για να το πάθεις!Και μάλιστα μεγάλες δόσεις!
    Άρα δεδομένου πως εσύ τα έχεις κόψει για 3 μήνες,αποκλείεται η περίπτωση αυτή.100%!



    Επίσης 3 μήνες να έχεις στερητικά από Cymbalta είναι δύσκολο,καθώς περιγράφεις σταθερά συμπτώματα κατάθλιψης έως τώρα.Αν ήταν στερητικά,θα είχες ελαφρά βελτίωση με το πέρασμα του καιρού και όχι σταθερή κατάθλιψη όπως περιγράφεις.Είμαι 100% βέβαιος πως είναι υποτροπή κατάθλιψης και η γιατρός σου αυτό θα σου πει την Δευτέρα.
    την υποτροπη την εχουμε σιγουρη.δεν τιθεται αμφιβολια εκει.η απορια μου ειναι στο αν εχετε ξανακουσει καταθλιψη με πολυ αυξημενη σεροτονινη.
    ψηλο πυρετο,ζαλες,συγχηση,τρεμο� �λο,ταχυπαλμιες τα περασα μετα την διακοπη.τα αλλα συμπτωματα οχι
    αυτο το διαστημα εχω πολλα αλλα συμπτωματα (της καταθλιψης)

  13. #13
    Quote Originally Posted by STAVROS View Post
    Κατερινά πιο πάνω γράφεις πως τα έκοψες τέλος του 1915 (προφανώς τυπογραφικό λάθος) και το μετέφρασα εγώ ως τέλος του 2015.
    Τελικά μήπως ήθελες να γράψεις τέλος του 2014?
    Επανέλαβε αν θέλεις πότε πήρες τελευταία φορά αντικαταθλιπτικό χαπάκι.
    οπα! σωστος σταυρο.λαθος τυπογραφικο.τελευταιο μου χαπι οκτωβρη του 1914.μετα ξαναπηγα δουλεια δυναμικα...και σε λιγους μηνες ....μου κοπηκε η φορα! (υποτροπιασα)

  14. #14
    Quote Originally Posted by katerina-e-x View Post
    την υποτροπη την εχουμε σιγουρη.δεν τιθεται αμφιβολια εκει.η απορια μου ειναι στο αν εχετε ξανακουσει καταθλιψη με πολυ αυξημενη σεροτονινη.
    ψηλο πυρετο,ζαλες,συγχηση,τρεμο� �λο,ταχυπαλμιες τα περασα μετα την διακοπη.τα αλλα συμπτωματα οχι
    αυτο το διαστημα εχω πολλα αλλα συμπτωματα (της καταθλιψης)
    διορθωνω κι εδω....γιατι γραφτηκαν τα μισα

    ψηλο πυρετο,ζαλες,συγχηση,τρεμο� �λο,ταχυπαλμιες τα περασα μετα την διακοπη.τα αλλα συμπτωματα οχι
    αυτο το διαστημα εχω πολλα αλλα συμπτωματα (της καταθλιψης)[/QUOTE]

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    τελευταιο μου χαπι οκτωβρη του 1914
    Κοπελιά και πάλι τυπογραφικό λάθος?Δεν σε βλέπω καλά....
    2014 εννοείς???Γράψε καθαρά πότε πήρες για τελευταία φορά αντικαταθλιπτικό!

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Μια βοηθεια σας παρακαλω...!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 31
    Last Post: 02-10-2013, 19:07
  2. Βοηθεια Παρακαλω
    By Μαρία1234 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 71
    Last Post: 20-06-2013, 13:13
  3. Βοηθεια παρακαλω ...
    By Molostroi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 28-01-2011, 19:33
  4. βοηθεια σας παρακαλω!!!!
    By marinaxx in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 18-01-2011, 16:47
  5. παρακαλω μια βοηθεια...
    By farewell in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 07-01-2009, 14:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •