μια καλησπέρα κι απο μένα..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 39
  1. #1

    μια καλησπέρα κι απο μένα..

    Γεια σας και καλώς σας βρήκα!

    Ο λόγος που έψαξα το φόρουμ είναι όπως είδα κι από άλλα ποστ εδώ το γεγονός ότι δεν έχω φίλους.
    Είμαι μια κοπέλα με διπολική διαταραχή και αγχώδη προβλήματα χρόνια που όμως το παλεύω όσο τίποτα όσο κι αν με ρίχνει,θα σηκώνομαι.
    Κάνω ψυχοθεραπεία και παίρνω αγωγή που ευτυχώς με βοηθάνε πολύ.Το χω αποδεχτεί και ποτέ δεν υποκρίνομαι ότι δεν το έχω,απλώς μαθαίνω να ζω με αυτό και να με βελτιώνω διαρκώς όσο μπορώ περισσότερο.
    Παρ'όλες τις δυσκολίες μου και παρ'όλο που με έχει πάει πίσω σε τομείς που άλλοι έχουν προχωρήσει εγώ παλεύω να τα καταφέρνω με τον δικό μου τρόπο.Έτσι και με τη φιλία,από μικρή έτρωγα απόρριψη αλλά ποτέ δεν παράτησα να ψάχνω τη φιλία και να την προσπαθώ.
    Είναι πολύ δύσκολη όμως ρε γαμώτο η μοναξιά..πόσο μάλλον όταν σε παρατάνε άτομα που θεωρούσες φίλους για χρόνια ξαφνικά στα 26 σου..πόσο μάλλον όταν χτυπάει και η κρίση και γίνεται τόσο δύσκολο να σηκωθείς.

    Η αλήθεια είναι ότι το πρόβλημά μου είναι ότι δεν είμαι άνθρωπος των άκρων και μου φαίνεται ότι γενικά γύρω μας επικρατούν πολύ τα άκρα.Παρ'όλο που έχω τα ψυχικά προβλήματά μου δεν είμαι ο άνθρωπος που θα μείνει μόνο στη λύπη ή τη χαρά.Μ'αρέσει η μέση σε όλα.Ακούω κάποια είδη μουσικής πχ αλλά δεν μου φορτώνω και μια αντίστοιχη εμφάνιση,μ'αρέσει τόσο το αγορέ στυλ όσο και το κυριλέ,θα πάω και σε πάρτυ και μπαρ αλλά θα μείνω και στην ησυχία του σπιτιού μου,διασκεδάζω με όλα αρκεί να χω καλή παρέα,μ'αρέσει να μαθαίνω για κάθε τι στον κόσμο και αν μπορώ να ασχολούμαι και με αυτό.Μ'αρέσουν άπειρα γενικά πράγματα,ο εθελοντισμός,η μελέτη,οι πλάκες,ο ύπνος.Οτιδήποτε.Δεν απορρίπτω έυκολα ούτε πραγματα ούτε ανθρώπους εκτός αν δεν με κάνουν να αισθάνομαι καλά και κυρίως ο εαυτός μου.Νομίζω αυτό λοιπόν διώχνει άλλους από γύρω μου καθώς οι άνθρωποι θέλουν να έχεις ενα στυλ,το δικό τους και να είσαι σε κάποιο άκρο..τεσπα..

    Δε θέλω να παραπονεθώ άλλωστε δε θα μου αποφέρει κάτι.Θέλω απλά να πω σε όσους ταλαιπωρούνται κι απ'ότι διάβασα είμαστε αρκετοί να παλεύουμε όπως μπορούμε,να μη το βάζουμε κάτω όσο κι αν πονάμε κάποιες στιγμές και κυρίως να μην αφήνουμε άτομα να μας δηλητηριάζουν και να μας ρίχνουν κάτω.Μόνο μέσα του ο καθένας μας ξέρει τι περνά,είναι μοναδικό και ίσως και κανένας να μη καταλαβαίνει πως είναι.
    Πραγματικά εύχομαι όλοι να βρούμε ότι αναζητάμε και κυρίως τη γαλήνη μέσα μας.

    Αν κάποια/ος θελήσει να συζητήσουμε περισσότερο θα χαρώ :)
    Last edited by treasure_octopus; 02-04-2016 at 15:19.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    αθηνα
    Posts
    534
    Γεια σου κι εγω πασχω απο διπολικη και παντα οι φιλιες μου αποτυγχαναν πιστευω ομως οτι δεν εφταιγε η διπολικη αλλα οι συνθηκες γενικως μεχρι τωρα που εχω προχωρησει στην ζωη μου παντρευτηκα εκανα οαιδια ειναι 50 χρονων πιτε δεν στεριοσε μια φιλια αντιθετα με τις φιλιες με τθς ξενες πιυ παντα ηταν πετυχηνενες στο βα μη εχω φιλες στα νθατα μου επαιξε ρολο η μανα μου πιυ ηταν πολυ αυστηρη εσενα οι γονεις σου πως ειναι παντως νε λυπη μου θυμαμαι τα πιο ομιρφα υπιτιθεται χρονθα της ζωης τα νιατα μου τα περαδα μεσα στην μοναξια και ενω ολοι θα ηθελαν να ξαναγινοντουσαν νεοι εγω πιτε ξαι με τιποτα δεν θα ηαναηθελα να ημουν παλι νεα..

  3. #3
    Καλησπέρα Παυλίνα κι ευχαριστώ για την απάντησή σου! Δε νομίζω ότι φταίει η διπολική διαταραχή ούτε σε μένα ούτε και σε σένα.Απλώς γενικά η φιλία είναι πολύ δύσκολη και απαιτεί την πραγματική προσπάθεια και των δύο ή περισσότερων ατόμων.Είναι πολύ δύσκολη γιατί όπως είχε γράψει κάποιος σε ένα άλλο ποστ όσο μεγαλώνεις το συμφέρον κυριαρχεί.Παρ'όλα αυτά δε το βάζουμε κάτω! Σημασία έχει να εκτιμούμε ότι έχουμε και να προσπαθούμε να βρούμε ότι δεν έχουμε.Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου και να είστε πάντα όλοι καλά.Ελπίζω πλέον να μην αισθάνεσαι τόση μοναξιά.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Εγω δεν ειμαι διπολικη αλλα ειμαι μεσα για παρεα εαν θες ;-)
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  5. #5
    Quote Originally Posted by arntaben View Post
    Εγω δεν ειμαι διπολικη αλλα ειμαι μεσα για παρεα εαν θες ;-)
    Καλησπέρα και σε σένα! χαχα δεν είναι προϋπόθεση η διπολική διαταραχή ή οτιδήποτε ψυχικό για μια παρέα! :) Θα χαρώ να τα πούμε αν θες και με pm !

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Quote Originally Posted by treasure_octopus View Post
    Καλησπέρα και σε σένα! χαχα δεν είναι προϋπόθεση η διπολική διαταραχή ή οτιδήποτε ψυχικό για μια παρέα! :) Θα χαρώ να τα πούμε αν θες και με pm !
    Δυστηχως κανεις μας δεν μπορει να σου στειλει πμ γτ πρεπει να συμπληρωσεις 50 η 60 ποστς ( δεν θυμαμαι ακριβως) εαν θες παντως τα λεμε μεσο μειλ arntaben123gmail.com
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  7. #7
    Quote Originally Posted by treasure_octopus View Post
    Γεια σας και καλώς σας βρήκα!

    Δε θέλω να παραπονεθώ άλλωστε δε θα μου αποφέρει κάτι.Θέλω απλά να πω σε όσους ταλαιπωρούνται κι απ'ότι διάβασα είμαστε αρκετοί να παλεύουμε όπως μπορούμε,να μη το βάζουμε κάτω όσο κι αν πονάμε κάποιες στιγμές και κυρίως να μην αφήνουμε άτομα να μας δηλητηριάζουν και να μας ρίχνουν κάτω.Μόνο μέσα του ο καθένας μας ξέρει τι περνά,είναι μοναδικό και ίσως και κανένας να μη καταλαβαίνει πως είναι.
    Πραγματικά εύχομαι όλοι να βρούμε ότι αναζητάμε και κυρίως τη γαλήνη μέσα μας.

    Αν κάποια/ος θελήσει να συζητήσουμε περισσότερο θα χαρώ :)
    Πολυ ευγενικη και ομορφη η ευχη σου, καλως σε βρηκαμε, να εισαι καλα :)
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  8. #8
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Πολυ ευγενικη και ομορφη η ευχη σου, καλως σε βρηκαμε, να εισαι καλα :)
    Σ'ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σου!! να είσαι κ εσύ πάντα καλά! :)

  9. #9
    Για να έχεις φθασει στο συμπερασμα πως η μαχη ειναι προσωπικη, σκληρη αλλά απαιτει δυναμη, κατ΄εμε τα εχεις ζυγισει μεσα σου και ξερεις καλυτερα απο τον κοινο μεσο ορο πως ναι - εχω και καποιες ατελειες ρε φιλε- αλλά δε σε ενοχλω !!!

    Μακαρι στο φορουμ μας η παρεα να μεγαλωνει με απωτερο σκοπο την καλοπροαιρετη στηριξη. Πιστευω οτι ηρθες για καλο !
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  10. #10
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Για να έχεις φθασει στο συμπερασμα πως η μαχη ειναι προσωπικη, σκληρη αλλά απαιτει δυναμη, κατ΄εμε τα εχεις ζυγισει μεσα σου και ξερεις καλυτερα απο τον κοινο μεσο ορο πως ναι - εχω και καποιες ατελειες ρε φιλε- αλλά δε σε ενοχλω !!!

    Μακαρι στο φορουμ μας η παρεα να μεγαλωνει με απωτερο σκοπο την καλοπροαιρετη στηριξη. Πιστευω οτι ηρθες για καλο !

    Το τι είναι τέλειο ή ατελές νομίζω είναι υποκειμενικό.Μπορεί για κάποιους να είμαστε το ιδανικό,το τέλειο,για κάποιους να έχουμε καποια συν και κάποια πλην και για άλλους τίποτα.Όπως και για μας αντιστοιχα είναι έτσι.
    Το θέμα είναι πάντα να υπάρχει σεβασμός και όχι υποτίμηση του άλλου και κακεντρέχια.Στην τελική αν δε μας αρέσει κάτι μπορούμε απλά να το αγνοήσουμε. :)

    Έτσι λοιπόν ήρθα εδώ μόνο με καλή διάθεση για συζήτηση με σεβασμό κι ελπίζω να βρω το ίδιο. :)

  11. #11
    Καλη περιδιάβιαση... :) :) :)
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  12. #12
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Καλη περιδιάβιαση... :) :) :)
    να είσαι καλά!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,776
    Καλησπέρα και από μένα treasure_octopus,

    και εγώ αντιμετωπίζω διάφορα προβλήματα όπως με τις δουλειές γενικώς (δεν μπορώ να στεριώσω σε καμία- και να κάνω κάτι που μου αρέσει) . Βρήκα μία δουλειά και θέλω να την παρατήσω γιατί μου προξενεί πολύ άγχος . Είμαι νοσηλεύτρια και φοβάμαι ότι θα κάνω κακό στον ασθενή που έχω αναλάβει. Επίσης και με φιλίες δεν τα πάω καθόλου καλά. Έχω ξεκόψει με πολλές φίλες και γενικώς κάνω περισσότερο παρέα με την οικογένειά μου πλέον. Ακόμη είμαι 40 χρονών και είμαι ανύπαντρη και χωρίς παιδιά. Γενικώς στα 40 μου και δεν έχω βρει τον δρόμο μου ακόμη!! Συντηρούμαι ακόμη από τους γονείς μου και αισθάνομαι αποτυχημένη. Δεν αντιμετωπίζω όμως καμία ψυχική ασθένεια και είμαι απολύτως υγιής αλλά τι το θέλεις υστερώ σε τόσο πολλά !!!

  14. #14
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Καλησπέρα και από μένα treasure_octopus,

    και εγώ αντιμετωπίζω διάφορα προβλήματα όπως με τις δουλειές γενικώς (δεν μπορώ να στεριώσω σε καμία- και να κάνω κάτι που μου αρέσει) . Βρήκα μία δουλειά και θέλω να την παρατήσω γιατί μου προξενεί πολύ άγχος . Είμαι νοσηλεύτρια και φοβάμαι ότι θα κάνω κακό στον ασθενή που έχω αναλάβει. Επίσης και με φιλίες δεν τα πάω καθόλου καλά. Έχω ξεκόψει με πολλές φίλες και γενικώς κάνω περισσότερο παρέα με την οικογένειά μου πλέον. Ακόμη είμαι 40 χρονών και είμαι ανύπαντρη και χωρίς παιδιά. Γενικώς στα 40 μου και δεν έχω βρει τον δρόμο μου ακόμη!! Συντηρούμαι ακόμη από τους γονείς μου και αισθάνομαι αποτυχημένη. Δεν αντιμετωπίζω όμως καμία ψυχική ασθένεια και είμαι απολύτως υγιής αλλά τι το θέλεις υστερώ σε τόσο πολλά !!!
    Καλησπέρα Δελφίνι!

    Εγώ από αυτά που διαβάζω βλέπω μία εξαιρετική γυναίκα με ένα πολύ όμορφο επάγγελμα.Επειδή είμαι κι εγώ στον τομέα της υγείας,να σου πω πως τα επαγγελματά μας είναι πολύ ιδιαίτερα και μόνο που βρίσκεσαι σε αυτό δείχνει ότι είσαι ένας άνθρωπος που θέλει να προσφέρει!

    Το ότι δεν έχεις κάνει παιδάκια ή δεν έχει σύζυγο δε σημαίνει απολύτως τίποτα.Αυτά είναι ''προσταγές'' μιας κοινωνίας που ουσιαστικά φέρνει τους ανθρώπους σε αδιέξοδα.Το να βρούμε τον δρόμο μας ποτέ δεν είναι εύκολο,αξίζει να προσπαθούμε όμως.

    Θα σου πρότεινα να μην αφήσεις τη δουλίτσα σου καθώς είναι δύσκολοι καιροί και μακάρι να είχαμε δουλειές.Θα σου έλεγα λοιπόν αν θες και νιώθεις ότι χρειάζεσαι να ζητήσεις την βοήθεια κάποιου ειδικού(δεν πάνε μόνο οι ψυχικά ασθενείς σε ειδικό :) ) και να προσπαθήσετε μαζί να καταφέρεις να δεις πως το επαγγελμά σου είναι κάτι όμορφο με δυνατότητες προσφοράς στον κόσμο.Και μπορεί να μην έχεις παιδιά αλλά η προσφορά σου αυτή είναι σαν να έχεις άπειρα παιδιά που σε χρειάζονται κάθε μέρα κι είναι εξίσου σημαντικό με τη δουλειά μιας μητέρας.

    Άλλωστε ο καθένας μας έρχεται σ'αυτόν τον κόσμο για έναν σκοπό.Δεν έχουμε όλοι τον ίδιο.Ίσως λοιπόν αυτός να είναι ο σκοπός σου :)
    Δε νομίζω ότι θα κάνεις κακό σε κανέναν απλά ίσως να θες να πιστέψεις σε σένα! Κάτι που θα σε βοηθούσε εκτός ειδικού θα ήταν κάποιο δημιουργικό χόμπι.Και υπάρχουν και πολλά δωρεάν εαν το ψάξεις! από χορό,γυμναστική μέχρι ξένες γλώσσες!

    Σκέψου τα αν θες όλα αυτά και θα χαρώ να μάθω νέα σου εαν σε βοηθήσαν σε κάτι!! :)

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,776
    Σε ευχαριστώ πολύ treasure_octobus!

    Είσαι πολύ καλοσυνάτο άτομο και θα χαρώ πολύ να γίνουμε φίλοι.:)

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Καλησπέρα,Καλησπέρα!
    By Georg.87 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 01-07-2014, 08:18
  2. Καλησπερα!
    By Joey in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 18-07-2013, 23:48
  3. Καλησπέρα
    By Frog in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 29-03-2013, 21:02
  4. καλησπέρα σας
    By ΠΕΤΡΑΝ in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 24-01-2012, 15:24
  5. Καλησπέρα
    By Mystic in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 08-08-2010, 22:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •