Το φόρουμ ψυχολογίας και τα πλαίσια λειτουργίας του
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482

    Το φόρουμ ψυχολογίας και τα πλαίσια λειτουργίας του

    Θα προτιμούσα να μεταφέρουμε εδώ το θέμα διαφωνίας μας και να πούμε τις απόψεις μας γύρω από τα πλαίσια λειτουργίας του φόρουμ.
    Θα ήθελα να πω την άποψή μου γύρω από το συγκεκριμένο θέμα. Για μένα χαρακτηρισμοί όπως δημοκρατικό και φασιστικό site δε ταιριάζουν εδώ μέσα. Δεν είμαστε ένα φιλοσοφικό ή πολιτικό ή οποιαδήποτε άλλο φόρουμ στο οποίο ο καθένας θα μπει εδώ μέσα να εκθέσει τις απόψεις του, είναι έτοιμος ότι θα ακούσει κριτική για τις απόψεις του, θα τεθούν τα υπέρ και τα κατά, θα προτείνει κάποιος κάτι άλλο, οι παριστάμενοι θα κάτσουν με λογική να σκεφτούν όλες τις απόψεις και θα βγάλουν τα συμπεράσματά τους.
    Δεν εκθέτουμε απόψεις εδώ μέσα στις οποίες έχουμε κάποια συναισθηματική απόσταση και μπορούμε να τις διαχειριστούμε κυρίως με το μυαλό, αλλά προσωπικά προβλήματα. Και όταν το λαμβάνουμε με τόσο προσωπικό τρόπο, μπαίνουν κυρίως παράγοντες ψυχολογικοί στη μέση που δεν είμαστε πάντα σε θέση να διαχειριστούμε.
    Το να νομίζει κάποιος λοιπόν ότι μπορεί να πει ότι θέλει επειδή πιστεύει ότι είναι μέσα σε ένα δημόσιο φόρουμ και αυτό του δίνει αυτόματα το δικαίωμα να μιλήσει για μένα είναι άκυρο.
    Γι\' αυτό αυτό το φόρουμ πιστεύω χαρακτηρίζεται ως φόρουμ αλληλουποστήριξης.
    Νομίζω ότι και στο παρελθόν έχει συζητηθεί ανάλογο θέμα αλλά όσο να\'ναι για κάθε χρονική στιγμή διαφοροποιούνται οι καταστάσεις.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν μπορεις να ασκεις κριτικη και να εκφραζεις τις αποψεις σου περι ζωης σε ενα ατομο που ειναι \"down\" λογω καταθλιψης...πρεπει να σκεφτεσαι δυο φορες και τρεις πριν γραψεις την γνωμη σου.Προσωπικα δεν γραφω πολλες φορες τι πιστευω εκεινη τη στιγμη...σε καποιο αλλο μερος θα το εκανα...δεν θα γραψω πχ σε καποιον \"εχεις ξεφυγει εντελως πηγαινε στο γιατρο να σου αυξησει τα φαρμακα γιατι αυτα που λες ειναι παραλογα και δεν στεκουν\"...θα πω κατι πιο ηπιο.
    Ναι μερικες φορες δεν εκφραζομαστε σωστα και συμβαινει σε ολους.
    Στην πραγματικη ζωη ειμαι πιο σκληρος με αυτους που \"κλαιγονται\" με το παραμικρο,το κραταω για την παρτη μου ομως...παντα φροντιζω να μην πληγωνω ανθρωπους.
    Για τον καθενα το δικο του προβλημα φανταζει βουνο ενω των αλλων τα προβληματα φαινονται πολυ \"απλα\" πολλες φορες.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Αυτό πάντως είναι ένα θέμα που δηλώνει μία άποψη, δεν αποτελεί προσωπικό πρόβλημα οπότε σας καλώ να την \"ξεσκίσετε\" (δε θυμάμαι τώρα κατάλληλη ελληνική λέξη για το tear apart που κάνουν δημιουργικά οι συμμετέχοντες στις απόψεις που εκφράζονται μέσα σε μία συζήτηση) όσο θέλετε. Μου αρέσει ο διάλογος, ξέρω ήδη ότι σε μερικούς θα φανεί πολύ περιοριστική, ενοχλητική και παρατραβηγμένη γιατί αντιτίθεται σε κάποιες αρχές που ίσως πιστεύουν ότι πρέπει να ισχύουν και είμαι έτοιμη να υπερασπιστώ την άποψή μου αλλά και να αλλάξω ίσως και λίγο γνώμη (πολύ θα είναι δύσκολο αλλά ας είμαι ανοιχτή και σε αυτό).

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •