καταναγκασμοι.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1

    καταναγκασμοι.

    ολη μερα μετραω(πλακακια, πομολα τα παντα..) οπου και ν ειμαι οτι και να κανω. εξω,οταν δουλευω, οταν βλεπω τηλεοραση και υποτιθεται οτι χαλαρωνω.οτι και αν κανω κατι μεσα μου μετραει, δεν με αφηνει να χαλαρωσω ποτε...ξεκινησα να λυνω σουντουκου και παρατηρησα οτι ειναι η μονη στιγμη της ημερας που δεν εχω δευτερη σκεψη γιατι εχω να κανω με αριθμους ετσι και αλλιως.. προσπαθω να βρω τροπους ομως να το επιτυχω αυτο και τις υπολοιπες ωρες της ημερας...εχετε να προτεινετε κατι?

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    Quote Originally Posted by vith View Post
    ολη μερα μετραω(πλακακια, πομολα τα παντα..) οπου και ν ειμαι οτι και να κανω. εξω,οταν δουλευω, οταν βλεπω τηλεοραση και υποτιθεται οτι χαλαρωνω.οτι και αν κανω κατι μεσα μου μετραει, δεν με αφηνει να χαλαρωσω ποτε...ξεκινησα να λυνω σουντουκου και παρατηρησα οτι ειναι η μονη στιγμη της ημερας που δεν εχω δευτερη σκεψη γιατι εχω να κανω με αριθμους ετσι και αλλιως.. προσπαθω να βρω τροπους ομως να το επιτυχω αυτο και τις υπολοιπες ωρες της ημερας...εχετε να προτεινετε κατι?
    και εμεις καπως ετσι ζουμε με την ιψδ φανταζομαι και οι υπολοιποι.και γω οταν υποτιθεται χαλαρωνα παντα σκεφτομουν απο μεσα μ αλλα πραγματα μεν αλλα σκεφτομουν πως να διωξω τις αρνητικες μ σκεψεις με τι καταναγκασμους.επδ το χω ψαξει το θεμα απο προσωπικη αποψη καταληγω στο οτι εμεις οι ιδιοι πιεζομαστε κ καταπιεζομαστε αυτη ειναι η αιτια της ιψδ ο εαυτος μας θελει να βγει προς ταεξω αλλα εμεις λογω αρχων αξιων και οτιδηποτε στην καθε περιπτωση δεν τον αφηνουμε.ομως ειμαστε ο καθε ενας ετσι κατασκευασμενος ωστε να λςιτουργει με το δικο του τροπο κ οχι τι του επιβαλλουν οι αλλοι .απλα πολλες φορες δεν μπορουμε να το καταλαβουμε.εγω αφοτου τοκαταλαβα κ αρχισα να ξεπρναω πραγματα που ημουν προσκολλημενη ενω δεν τα ηθελαα ουσιαστικα απλα ετσι μ ειχαν μαθει ενω ο εαυτος ηθελε αλλα να κανει!! ετσι συμβαινει με ολους .μας βαζουν να ζουμε υπο περιορισμους η οπως αυτοι θελουν γτ νομιζουν οτι ετσι θα πετυχουμε κ εμεις το δεχο αστε.αλλα δεν το δεχομαστε αντιδρα ετσι ο εαυτος μας!αυτο ειναι κ εμμεση αναφορα σε βιβλιο γνωστου ψυχιατρου που διαβασα γ λιγο.κανε υπομονη οπωσδηποτε καλος ψυχολογος κ σε κεντρα οπου παρεχεται δωρεαν οι υπηρεσιες αυτες το σημαντικο ειναι μια λεξη υπομονη .και αν το θες θα φτιαξουν ολα!!με πολυ κοπο!

  3. #3
    ποσο κουραστικο ειναι αυτο ομως..και ποσο δυσκολο να το καταλαβει καποιος που δε το περναει..νιωθω πως κανενας δεν με καταλαβαινει. ολοι οσοι το συζηταω με θεωρουνε υπερβλικη και μου λενε καλα πως γινεται ενω σε ενχλει να μη σταματας να τ σκφτεσαι..αλλα εγω εκει συνεχεια οι ιδεις και οι ιδιες σκεψεις.. εμενα ετσι ξεκινησε η ιδψ εκανα οτι ηθελαν οι αλλοι και οτι ι αλλοι θεωρουσαν σωστο. τ θεμα ειναι πως θα σταματησω πλεον να σκεφτομαι ετσι...

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    Quote Originally Posted by vith View Post
    ποσο κουραστικο ειναι αυτο ομως..και ποσο δυσκολο να το καταλαβει καποιος που δε το περναει..νιωθω πως κανενας δεν με καταλαβαινει. ολοι οσοι το συζηταω με θεωρουνε υπερβλικη και μου λενε καλα πως γινεται ενω σε ενχλει να μη σταματας να τ σκφτεσαι..αλλα εγω εκει συνεχεια οι ιδεις και οι ιδιες σκεψεις.. εμενα ετσι ξεκινησε η ιδψ εκανα οτι ηθελαν οι αλλοι και οτι ι αλλοι θεωρουσαν σωστο. τ θεμα ειναι πως θα σταματησω πλεον να σκεφτομαι ετσι...
    θελει δουλεια δυστυχως κ υπομονη.και σιγουρα καποιον να σε στηριζει!!!πρωτα πρεπει να πας κοντρα κ να κανεις αυτα που θες εσυ!!!ανεξαρτητα απο το τι θα γινει ο,τι και να γινει κ αν δν νιωθεις σιγουρη κ αν νιωθεις αποτυχημενη αν δν κανεις οτι σ λενε οι αλλοοι καποια στιγμη θα βρεις τ δρομο σ με το να ακολουθει τους αλλους κ το τιθελουν οι αλλοι δν εγινε ποτε κανεις ανεξαρτητος κ ευτυχισμενος θα σ παρει ισως καιρο αλλα θα γινεις καλα.απο το να εισαι μια ζωη ετσι...πιστευω πολυ καλυτερα .κανε προσπαθειες μονη σ και απετυχε!και να σαι χαρουμενη γτ η αποτυχια ειναι η απεξαρτηση σ!

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    εγω σε καταλαβαινω απολυτα!!ισως εμεις που αναγκαζομαστε και κανουμε οτι θελουν οι αλλοι εχουμε κατι λιγοτερο απο αυτους..δν εχουμε πιστη σε μας ,εχουμε χαμηλη αυτοπεποιθηση ,φοβο να παλεψουμε φοβο ισως γ την ζωη κ πολλα ακομη μπορει να ειναι η αιτια για να συμβιβαζομαστε με πραγματα π κατα βαθος μας σπαει τα νευρα γτ θελουμε να κανουμε αυτο π ειμαστε κ οχι αυτο π θελουν οι αλλοι να ειμαστε κ μας υποτιμουν νομιζοντας οτι μονοι μας δν αξιζουμε τπτ δν μπορουμε να πετυχουμε γτ δν εχουμε δυναμεις μπορουμε ομως !κ πρεπει να τ αποδειξουμε ετσι θα γινει η αρχη πιστευω γ να γινουμε ανεξαρτητοι απο ολους!

  6. #6
    Κατοπιν ετων συνειδητοπιω οτι ειχα καταναγκαστικους τροπους σκεψης.
    Μεγαλο βασανο. Φυσικα το αιτιο ενα προ υπαρχων αγχος ή μια λανθανουσα καταθλιψη. Με το μονο που εχω δει διαφορα ως προς τον ελεγχο της σκεψης ειναι η ψυχοθεραπεια.
    Οταν και πρακτικα προ χρονων σε περιοδους στρες εκτος απο απειρα ψυχοσωματικα, τσεκαρα κουζινα, οερμοσιφωνο, κλειδαριες, κτλ επειδη δεν ηταν επι 10 φορες π.χ δεν πιστευα οτι ειναι καμπανακι προσοχης.
    Καλη δυναμη σε ολους μας.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Similar Threads

  1. Ιδεοληψιες και καταναγκασμοι!
    By George K. in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 10-01-2016, 12:38
  2. καταναγκασμοί βοήθεια παιδιά!
    By sun_night in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 02-11-2013, 19:13
  3. ιδεοληψίες και καταναγκασμοι -ερωτηση για ζολοφτ
    By lady in red in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 30-07-2013, 16:19
  4. ψυχωση κ καταναγκασμοι
    By Νικος25 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 04-09-2008, 15:14
  5. καταναγκασμοι και ιδεοληψιες
    By stefanos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 06-03-2008, 22:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •