Η τρέλα της ανάρρωσης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406

    Angry Η τρέλα της ανάρρωσης

    Εδώ και αρκετό καιρό νιώθω να κυνηγάω την ουρά μου σε έναν αγώνα δρόμου για να βελτιωθώ.
    Είναι τόσα πολλά που σου κλέβει η πάθηση και μένεις πίσω που κυριολεκτικά νιώθω να καταπιέζω τον εαυτό μου για να γίνω κάτι διαφορετικό από αυτό που είμαι αυτή την στιγμή.
    *Η πάθηση σε κάνει να νιώθεις βλάκας οπότε λες θέλω να ξαναγίνω έξυπνος
    *Η πάθηση σε κάνει να χάνεις την πραγματικότητα,τις πεποιθήσεις σου τον κόσμο σου.Οπότε δώστου να διαβάζεις εφημερίδες ,άρθρα μπας και έρθεις και πάλι σ'αυτό που συμβαίνει γύρω σου και να ξαναβρείς τα πατήματα σου.
    *Η πάθηση σου γαμά τις κοινωνικές δεξιότητες οπότε πιέζεσαι να βγεις για να τις ξαναβρείς.
    *Η πάθηση ίσως είναι η αιτία να παρατήσεις την σχολή σου ή η αιτία για να είναι άδειο το βιογραφικό σου,η αιτία να μη μπορείς να δουλέψεις.Περαιτέρω άγχος και αγωνία για το μέλλον.
    *Η πάθηση σε εμποδίζει να απολαμβάνεις την καθημερινότητα και λόγω έλλειψης χρημάτων δεν κάνεις κάτι για να ξεφύγεις όπως ένα ταξίδι ή δραστηριότητες οπότε αναπολείς το παρελθόν ή ζηλεύεις την άνεση και ανεξαρτησία των άλλων.
    *Τα φάρμακα χαλάνε την φυσική σου κατάσταση και έτσι λες πρέπει να βάλω την γυμναστική στο πρόγραμμα.

    Με λίγα λόγια πολύ πίεση ρε παιδιάαα.Και αναρωτιέμαι που είναι ο εαυτός μου σε όλο αυτό.Οι ανάγκες του και αν καλύπτονται πραγματικά.
    Ένα κυνήγι που το τροφοδοτεί η ελπίδα,η φιλοδοξία και το ότι δεν μπορώ να αποδεχτώ αυτό που είμαι.Άλλωστε ποτέ δεν το αποδεχόμουν.

    Χμμμ έτσι ερχόμαστε στην διαπίστωση πως πρέπει να τα βρω με τον εαυτό μου.Αλλά ποιος είναι άραγε αυτός ο εαυτός.Κάποτε ήταν πιο χαλαρός και κάφρος.Τώρα είναι μέσα στην σοβαρότητα.Πολλά άλλαξαν άλλα έμειναν ίδια όπως η χαμηλή αυτοεκτίμηση και ο φόβος.
    Κάπως έτσι κύλησαν τα τελευταία 3,5 χρόνια ανάρρωσης...αναζητάω μια ποιοτικότερη καθημερινότητα για το καλό του εαυτού μου.

    Αν έχετε κάτι να προσθέσετε μη διστάσετε.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    και ειναι και ο φοβος της υποτροπης... ενας φοβος που μερικες φορες γινετε ελκυστικοτερος απο την πραγματικοτητα. ολη αυτη η εσωτερικη πίεση που ασκουμε στο εγω μας για να ορθοποδησουμε και ταυτοχρονα εκεινη η αλλη φωνουλα της αρρωστειας "γυρνα σε μενα.."

    και ακομα δεν εχω καταλάβει τι σημαινει η φραση - να τα βρω με τον εαυτο μου- το φανταζομαι σαν αισθηση, κατι σαν γαληνη, αυτοπεποίθηση... αλλα δεν ξερω πως να το κανω αυτο...

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    βρηκα αυτο και δεν ξερω γιατι νομιζω οτι μας ταιριαζει στο θεμα σου
    https://vimeo.com/153232101

  4. #4
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Χμμμ έτσι ερχόμαστε στην διαπίστωση πως πρέπει να τα βρω με τον εαυτό μου.Αλλά ποιος είναι άραγε αυτός ο εαυτός.Κάποτε ήταν πιο χαλαρός και κάφρος.Τώρα είναι μέσα στην σοβαρότητα.Πολλά άλλαξαν άλλα έμειναν ίδια όπως η χαμηλή αυτοεκτίμηση και ο φόβος.
    Κάπως έτσι κύλησαν τα τελευταία 3,5 χρόνια ανάρρωσης...αναζητάω μια ποιοτικότερη καθημερινότητα για το καλό του εαυτού μου.

    Αν έχετε κάτι να προσθέσετε μη διστάσετε.

    Τι εχω να προσθεσω ? Κλασσικα ψυχοθεραπευτικη υποστηριξη. Μηπως ηρθε η στιγμη εφοσον εφτασες στο ικανοποιητικο επιπεδο που χρειαζοσουν να αποκτησεις εναν συμμαχο στην δημιουργια μιας ταυτοτητας ή στην ανακαλυψη προ υπαρχουσων υγιων σου πλευρων ?

    Αυτα.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,731
    Γιατί σταμάτησες να είσαι κάφρος έχουν πλάκα αυτοί γίνε πάλι ο εαυτός σου παρά τα προβλήματα μη μασάς τι κάφρος είσαι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    χαχαχα elis κάφριζα περισσότερο στο ίντερνετ....στον γραπτό λόγο μου έβγαιναν καλύτερα τα αστεία....είχα φαντασία...πείραζα γενικά και είχε γέλιο και για μένα και για τους άλλους.Τώρα δεν ξέρω,υπάρχει μια απουσία χαλαρότητας και φαντασίας και έχει επηρεαστεί το χιούμορ μου.Δυσκολεύομαι να το δω χαλαρά η αλήθεια είναι.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Quote Originally Posted by rea View Post
    βρηκα αυτο και δεν ξερω γιατι νομιζω οτι μας ταιριαζει στο θεμα σου
    https://vimeo.com/153232101
    τι γαμάτο βιντεάκι rea!!!τρελαίνομαι για κατι τέτοια...!!!Bρήκαμε την ουσία της πραγματικότητας με λίγα λόγια;;το τίποτα;;γίναμε κ μεις σύμπαν. :P
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,731
    Κοίτα με το χιούμορ θέλει εξάσκηση θα ξυπνήσεις ένα πρωί και θα αρχίσεις να κάνεις πλάκα όπως μπορείς σε καμιά βδομάδα θα ξυπνήσει το μυαλό άμα δεν έχεις που να τα γράψεις γραπτά εδώ στο τι σκέφτεσαι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by serios View Post
    τι γαμάτο βιντεάκι rea!!!τρελαίνομαι για κατι τέτοια...!!!Bρήκαμε την ουσία της πραγματικότητας με λίγα λόγια;;το τίποτα;;γίναμε κ μεις σύμπαν. :P
    χαχαχαχα..ειμαστε συμπαν... ειμαστε τιποτα και ο φοβος μας και το σκοταδι μας ειναι κενο... και η σοβαροτητα μας μια κλανι@... ψηφιζω να γινουμε απεραντο τιποτα σαν το συμπαν!! ;)

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Κοίτα με το χιούμορ θέλει εξάσκηση θα ξυπνήσεις ένα πρωί και θα αρχίσεις να κάνεις πλάκα όπως μπορείς σε καμιά βδομάδα θα ξυπνήσει το μυαλό άμα δεν έχεις που να τα γράψεις γραπτά εδώ στο τι σκέφτεσαι
    συμφωνω με τον γεροσοφο ..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Mας αφιερώνω αυτή την κομματάρα!!
    https://www.youtube.com/watch?v=vVo2iIK8o-U
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

Similar Threads

  1. Χρόνος ανάρρωσης
    By serios in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 47
    Last Post: 08-12-2014, 10:33
  2. Μεγάλη τρέλα
    By skata in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 04-06-2014, 11:36
  3. Μια τρέλα όλα..
    By antigonim in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 0
    Last Post: 24-03-2014, 15:10
  4. ΣΗΜΑΔΙΑ ΑΝΑΡΡΩΣΗΣ ΑΠΟ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ
    By LILA28 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 23-12-2012, 18:28
  5. Τρελα
    By σακης in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 11-01-2012, 16:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •