Κοινωνική φοβία - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 89
  1. #31
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Quote Originally Posted by nick190813 View Post
    οχι ερωτικα και φιλίες είμαι κομπλέ ,δεν μπορώ να πάω κάπου π έχει πολλά άγνωστα άτομα , να μιλήσω σ κοινό ,να κάνω παρουσίαση και εργασίες μ ποιάνει ιδρώτας και κοκκίνισμα

    Περιμένω την στιγμή που δεν θα καραδοκεί καμία παρουσίαση στο άμεσο μέλλον ....

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    και εγώ ;p

  3. #33
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Άστα να πάνε....

  4. #34
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by nick190813 View Post
    ίσως να φοβάμαι ότι δεν θα κάνω καλή πρώτη εντύπωση ,όταν συναναστρέφομαι μ άγνωστα άτομα.και πως θα το κάνω να μ φύγει?
    αυτο θα πρεπει να το δουλεψεις με την ψυχοθεραπεια!! οι σκεψεις δεν ειναι κατι που μπορουμε να τις κανουμε να φυγουν για να σταματησει να μας ενοχλει αυτο που θελουμε...το μυαλο εχει δυο κατηγοριες το συνειδητο και το ασυνειδητο!! αυτες οι σκεψεις σου βγαινουν χωρις να το θελεις, αλλα δεν θα βρεις καπου καποιον διακοπτη να πατας και να εξαφανιζονται....

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    εσύ είχες τέτοιες σκέψεις και αν ναι σ φύγανε?

  6. #36
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    20
    Καλησπέρα σας! Κι εγώ έχω πρόβλημα να μιλήσω μπροστά σε άγνωστα άτομα και κοκκινίζω πολύ αν συμβεί κάτι τέτοιο! Επίσης, ευτυχώς δεν έχει χρειαστεί να κάνω κάποια παρουσίαση μπροστά σε κοινό γιατί σίγουρα θα είχα λιποθυμίσει Δεν είχα σκεφτεί ότι πάσχω από κοινωνική φοβία όμως, εσείς με βάλατε σε σκέψεις! Μου αρέσει πολυ να βρίσκομαι ανάμεσα σε κόσμο αλλά νομίζω ότι ποτέ δε θα καταφέρω να μιλήσω σε ένα ευρύ κοινό!

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by SocialWorker91 View Post
    Καλησπέρα σας! Κι εγώ έχω πρόβλημα να μιλήσω μπροστά σε άγνωστα άτομα και κοκκινίζω πολύ αν συμβεί κάτι τέτοιο! Επίσης, ευτυχώς δεν έχει χρειαστεί να κάνω κάποια παρουσίαση μπροστά σε κοινό γιατί σίγουρα θα είχα λιποθυμίσει Δεν είχα σκεφτεί ότι πάσχω από κοινωνική φοβία όμως, εσείς με βάλατε σε σκέψεις! Μου αρέσει πολυ να βρίσκομαι ανάμεσα σε κόσμο αλλά νομίζω ότι ποτέ δε θα καταφέρω να μιλήσω σε ένα ευρύ κοινό!
    υπάρχει μια πιθανότητα να έχεισ και εσύ κοινωνική φοβία ;p

  8. #38
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Quote Originally Posted by SocialWorker91 View Post
    Καλησπέρα σας! Κι εγώ έχω πρόβλημα να μιλήσω μπροστά σε άγνωστα άτομα και κοκκινίζω πολύ αν συμβεί κάτι τέτοιο! Επίσης, ευτυχώς δεν έχει χρειαστεί να κάνω κάποια παρουσίαση μπροστά σε κοινό γιατί σίγουρα θα είχα λιποθυμίσει Δεν είχα σκεφτεί ότι πάσχω από κοινωνική φοβία όμως, εσείς με βάλατε σε σκέψεις! Μου αρέσει πολυ να βρίσκομαι ανάμεσα σε κόσμο αλλά νομίζω ότι ποτέ δε θα καταφέρω να μιλήσω σε ένα ευρύ κοινό!
    Αναφέρεσαι στην ομιλία μόνο? πχ μπορεί να χτυπήσει το κινητό σου κάπου και να σε κοιτάξουν όλοι, εκεί θα ένιωθες άβολα?

  9. #39
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Quote Originally Posted by nick190813 View Post
    υπάρχει μια πιθανότητα να έχεισ και εσύ κοινωνική φοβία ;p
    Ε δεν είναι έχεις ή δεν έχεις, αυτό έχει διαβαθμίσεις πιστεύω....

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by cube View Post
    Ε δεν είναι έχεις ή δεν έχεις, αυτό έχει διαβαθμίσεις πιστεύω....
    Δεν ξέρω αν έχει διαβαθμίσεις ,το θέμα είναι πως θα φύγει

  11. #41
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Εγώ πιστεύω ότι η λύση είναι να έχεις καλές εμπειρίες. Πχ σε μια παρουσίαση φοβάσαι ότι θα τραυλίζεις, ιδρώνεις κλπ. Αν καταφέρεις και δεν ιδρώσεις γιατί θα έχεις φτιάξει τις συνθήκες να μην ιδρώσεις , την επόμενη φορά δεν θα φοβάσαι τόσο. Και συνθήκες εννοώ να πας με κάποιον δικό σου που σε κάνει να νιώθεις ωραία, το αλκοόλ , να συναντήσεις έναν μόνο άγνωστο σε μια παρέα και όχι πολλούς και σε τρομάξουν κλπ. Δεν ξέρω βέβαια γιατί λένε ότι μετά θα εθιστείς από αυτές τις συνθήκες και δεν θα μπορείς να λειτουργείς χωρίς αυτές...Αλλά αν μιλήσω για μένα στην πρώτη παρουσίαση ήπια αρκετά, έπινα και την ώρα της παρουσίασης, τώρα που θα κάνω άλλη μια θα πιω λιγότερο διότι έχω μια καλή εμπειρία, δεν τραύλισα , δεν λιποθύμησα κλπ άρα έχω λιγότερο τρόμο και δεν μου χρειάζεται τόσο πολύ το αλκοόλ...Για μένα μιλάω πάντα, ειδικός δεν είμαι , μπορεί να λέω και αρλούμπες.....

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Γενικά στην ζωή μ έχω καλές εμπειρίες σ αυτά π λες ,οπότε.. ..το αλκοολ μ βοηθάει κ μένα.
    κατάλαβα τι λες, αλλά δεν είναι στο χέρι μ να τα κανονίζω εγώ αυτά δεν μπορώ να ξέρω πόσα άτομα άγνωστα θα έχει π θα πάω.
    Εσυ μ λες ότι μέσω τις έκθεσεις ξεπερνιέται...]
    είχεσ κ εσύ κοινωνική φοβία?

  13. #43
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Άμα έχεις καλές εμπειρίες γιατί πιστεύεις σου δημιουργήθηκε ο φόβος? γιατί αυτά νομίζω δημιουργούνται από άσχημες εμπειρίες...Δηλαδή κοκκίνισα μια φορά και μετά φοβάμαι ότι θα κοκκινίζω....Αν ρισκάρεις να βγεις έξω με 10 αγνώστους και νιώσεις άβολα, μετά θα το κουβαλάς αυτό μια ζωή, θα σου κάνει ζημιά... οπότε θεωρώ ότι δεν πρέπει να πιεστείς να βγεις... ναι έκθεση σιγά σιγά όμως...πολύ σιγά...Δεν ξέρεις πάνω κάτω πόσοι άγνωστοι θα είναι? Γιατί αν είναι ένας δικός σου και τρεις άγνωστοι πάλι μπορεί να είναι δύσκολο.....(ναι θεωρητικά έχω λίγο)

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Αυτό προσπαθώ να θυμηθώ και εγώ πως μ δημιουργήθηκε ,.Τώρα βγαίνω και όταν σκέφτομαι ότι θα κοκκινισώ και θα ιδρώσω γίνεται.βγαίνω συνέχεια έξω και μ άγνωστους αλλά μια στις 3 με ποιάνει κανενα ιδρωμα και κοκκίνισμα..βγαίνω κανονικά δεν έχω τόσο σοβαρό θέμα, να μην μπορώ να βγώ ,αλλά θέλω να μ φύγει τελείως,θέλω να είμαι τελείως άνετοσ πάντα.
    Ισως θα πρέπει να πάω κόντρα ακόμα περισσότερο τι να πω.

  15. #45
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Και γιατί μια στις τρεις? Έχεις σκεφτεί αν υπάρχει καμία διαφορά πότε το παθαίνεις και πότε οχι? Έχει να κάνει με το αν το σκεφτείς νωρίτερα? Κάποιες φορές το σκέφτεσαι ότι θα το πάθεις και κάποιες όχι?Έχει να κάνει με τα άγνωστα άτομα, αν νιώσεις καλά μαζί τους κλπ? Έχει να κάνει με ποιους δικούς σου είσαι? Πότε κοκκινίζεις? Όταν πας να μιλήσεις? Όταν τραβήξεις τα βλέμματα γενικότερα? Οι φίλοι σου ξέρουν το θέμα σου? Λες ότι δεν δυσκολεύεσαι στις επαφές σου... αυτό σημαίνει ότι προσεγγίζεις αγνώστους, αλλά όταν είναι πολλοί μαζεμένοι ζορίζεσαι ή όχι? Αν έπρεπε να παρουσιάσεις σε 20 γνωστούς σου, θα είχες θέμα? Γενικά σε θεωρείς ντροπαλό? Αυτά τα λίγα ήθελα να ρωτήσω........χαχαχα εντάξει αν βαριέσαι να απαντήσεις το καταλαβαίνω......

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. κοινωνικη φοβια
    By dora-agxos in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 46
    Last Post: 20-12-2014, 23:11
  2. κοινωνική φοβία
    By manos95 in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 22
    Last Post: 20-03-2013, 13:13
  3. Κοινωνική Φοβία
    By monaxikos88 in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 25
    Last Post: 30-08-2011, 21:58
  4. Replies: 21
    Last Post: 25-09-2010, 10:50
  5. Κοινωνική φοβία???
    By Ντάλια in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 15
    Last Post: 25-12-2007, 02:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •