συμπεριφοριστικη θεραπεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 114
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864

    συμπεριφοριστικη θεραπεια

    Λογω κοινωνικης φοβιας ,πηγα σε εναν ψυχιατρο σημερα και μου είπε οτι δεν νομίζει οτι εχω κοινωνικη φοβια ,αλλά χαμηλη αυτοπεποιθηση
    Και οτι θα καταπολεμησουμε τις φοβιες μου μεσω συμπεριφοριστικης θεραπειας.Μου είπε να εκθετω λιγο λιγο, πάνω κατι στην φοβια μου ,που ειναι η συναστροφη με αγνωστα ατομα κ.λ.π και θα μου περασει.
    Μου ειπε να αρχισω να βρω 10 γκομενες και να προσπαθησω να ριξω οσες περισσοτερες μπορω ,ωστε να ανεβει η αυτοπεποιθηση μου.
    Εχει κανει κανενας συμπεριφορικη θεράπεια και τον εχει βοηθησει?Ειναι εφικτο δλδ με αυτην την μεθοδο να μου φυγουν τα παντα?Με εκθεση στον σιγα σιγα στον φοβο?
    Οποιος μπορει ας με βοηθησει
    Last edited by nick190813; 05-05-2016 at 20:57. Reason: ...........

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    κανενας ?????

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Εγώ.......... χαχα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by cube View Post
    Εγώ.......... χαχα
    ωραία μου κανεις εσυ .Θέλω να με βοηθησεις ;p

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Κάτσε τώρα που υπάρχουν 2,3 απαντήσεις μπορεί να δουν πιο πολλοί το θέμα σου και να σου απαντήσουν..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by cube View Post
    Κάτσε τώρα που υπάρχουν 2,3 απαντήσεις μπορεί να δουν πιο πολλοί το θέμα σου και να σου απαντήσουν..
    Δεν βλέπω να μπαίνει κανενας στον κόπο.Εσυ που μπηκες ομως ειναι ευκαιρια να με βοηθησεις :p.μην μ την αρνεισαι

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Ωραία, εσύ γενικά συναναστρέφεσαι με άγνωστα άτομα? Με τις κοπέλες από ότι έχω καταλάβει είσαι καλός έτσι?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by cube View Post
    Ωραία, εσύ γενικά συναναστρέφεσαι με άγνωστα άτομα? Με τις κοπέλες από ότι έχω καταλάβει είσαι καλός έτσι?
    Συναναστρεφομαι με αγνωστα ατομα ,αλλα μερικες φορες με πιανει κρυος ιδρωτας και κοκκινιζω και αυτα με ενοχλουν γτ φαινομαι ετσι στους αλλους.Καλος ημουνα τώρα αμα δεν εχω πιει 3-4 ποτακια δεν μπορω να παω να φλερταρω με πιάνει το ιδιο και με τις κοπελες γνωστες οι αγνωστες .Να συμπληρωσω οτι αναλογα την μερα πως θα σηκωθω,μερικες μερες σηκων,ομαι μπορω και να φλερταρω,αλλες ουτε να μιλησω που λεει ο λογος.Δυστυχως δεν εχω βρε ακομα γτ με πιανει σήμερα ο γιατρος μου είπε οτι εχω χαμηλη αυτοπεποιθηση

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Τα θυμάμαι αυτά, μαζί τα συζητούσαμε...Και γιατί λένε ότι άμα έχεις αποδοχή από τις γυναίκες έχεις και αυτοπεποίθηση? Εσύ πως το βλέπεις? Με δικούς σου οικογένεια φίλους γνωστούς σε πιάνει αυτό?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by cube View Post
    Τα θυμάμαι αυτά, μαζί τα συζητούσαμε...Και γιατί λένε ότι άμα έχεις αποδοχή από τις γυναίκες έχεις και αυτοπεποίθηση? Εσύ πως το βλέπεις? Με δικούς σου οικογένεια φίλους γνωστούς σε πιάνει αυτό?
    Ναι ισχυει ειχα ανοιξει θέμα κοινωνικη φοβια.Δεν ξερω ο γιατρος μου ειπε να παω να την πέσω σ 10 γκομενες και θα βρω την αυτοπεποιθηση και θα μου φυγει ,ετσι στεγνα μ το ειπε,τραβα βρες γυναικες :p
    Εγώ δεν ξερω αμα μου λύσουν το προβλημα το πεσιμο σε γυναικες,δεν ειμαι απολυτα σιγουρος, και αυτοπεποιθηση νομιζω πως εχω οχι και πολυ αλλα αρκετη νομίζω,Δεν θεωρω οτι υστερω καπου.
    Με δικους μ σπάνια με πιάνει ,ισως αμα νιώσω αβολα.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Εντάξει και αυτό μέρος της λύσης είναι φαντάζομαι, τώρα αν είναι η λύση???
    Να σου πω και πότε νιώθεις άβολα? Όταν πας να μιλήσεις, όταν τρως, όταν χτυπάει το κινητό σου, όταν μιλάς στο τηλ. κλπ ή έτσι εκεί που κάθεσαι ?

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Quote Originally Posted by nick190813 View Post
    Ναι ισχυει ειχα ανοιξει θέμα κοινωνικη φοβια.Δεν ξερω ο γιατρος μου ειπε να παω να την πέσω σ 10 γκομενες και θα βρω την αυτοπεποιθηση και θα μου φυγει ,ετσι στεγνα μ το ειπε,τραβα βρες γυναικες :p
    Εγώ δεν ξερω αμα μου λύσουν το προβλημα το πεσιμο σε γυναικες,δεν ειμαι απολυτα σιγουρος, και αυτοπεποιθηση νομιζω πως εχω οχι και πολυ αλλα αρκετη νομίζω,Δεν θεωρω οτι υστερω καπου.
    Με δικους μ σπάνια με πιάνει ,ισως αμα νιώσω αβολα.
    Καλά αυτό μπορεί να το έλεγε και ο μπάρμπας σου από το χωριό!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by cube View Post
    Εντάξει και αυτό μέρος της λύσης είναι φαντάζομαι, τώρα αν είναι η λύση???
    Να σου πω και πότε νιώθεις άβολα? Όταν πας να μιλήσεις, όταν τρως, όταν χτυπάει το κινητό σου, όταν μιλάς στο τηλ. κλπ ή έτσι εκεί που κάθεσαι ?
    Ναι μπορει να ειναι η λυση μ οι πολλές γυναικες :p αλλα δεν ειμαι τετοιος ανθρωπος να πηγαινω να γνωριζω μονο και μονο για να βοηθηθω εγώ ,δεν μ αρεσει να παιζω με τους ανθρωπους.
    Μπορεί και σ ολα μερικες φορες και ο psycho σημερα μου ειπε , σε οτι νιώθω αβολα να εκτιθομαι σιγα σιγα ,εκτοσ απο τις γυναικες να κανω και αυτο.δλδ οτιδηποτε μου προκαλει δυσφορια να το αντιμετωπισω
    Αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα με βοηθησει αυτο που μου ειπε

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Και πότε νιώθεις δυσφορία,δεν μ΄απάντησες?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by cube View Post
    Και πότε νιώθεις δυσφορία,δεν μ΄απάντησες?
    Δεν ξερω αλλες φορες δεν νιώθω καθόλου άλλες νιώθω οταν γινομαι το επικεντρο της συζητησης,αλλες οταν γνωρίζω ατομα που δεν ξερω,αλλες οταν θελω να φλερταρω μια κοπέλα,αλλες χωρις λογο ,αλλες οταν ειναι να βγω με ατομα που δεν θα ξερω τοτε αγχονομαι και μια πριν και πολλες φορες το ακυρωνω και αλλα που ισως δεν μου ερχονται τωρα.

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. γνωσιακη συμπεριφοριστικη προσεγγιση
    By Aps_mustang in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 0
    Last Post: 06-03-2014, 04:26
  2. Γνωσιακη-συμπεριφοριστικη προσεγγιση αγχωδων διαταραχων,βοηθαει?
    By melene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 17-07-2009, 14:20
  3. Κρίσεις πανικού - Γνωσιακή συμπεριφοριστική παρέμβαση;
    By snarf in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 47
    Last Post: 18-04-2009, 09:15
  4. γνωσιακη-συμπεριφοριστικη θεραπεια
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 30-11-2008, 22:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •