Σιδηροπενική αναιμία και κατάθλιψη - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 10 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 138
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    587
    Quote Originally Posted by nick190813 View Post
    ΕΓω πιστευω οτι αυτος ηθελε να παιξει με τις γυναικες ,εδιχνε ενδιαφερον σ πολλες?η οχι?
    Αυτη η κολλητη τ μηπως ηταν γκομενα τ?
    Δε μπορω να καταλαβω παντως αν εχει ενδιαφερον ερωτικο απο αυτα που μ λες.Στο φβ μιλουσατε συχνα?και απο κοντα τα λεγατε?
    Ναι, έτσι φάνηκε πως ήταν. Αν και σε κάποιες στιγμές ένιωσα ότι μπορεί να του αρέσω και πραγματικά.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Γραψε μ ολη την ιστορια και θα σ απαντησω στο τελος

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    587
    Κοίτα, για να μη λέω πολλά. Κάποια στιγμή επειδή κι εγώ με όλα αυτά που έβλεπα είχα μπλοκαριστεί κι απ' την άλλη είχα χάσει το στόχό μου, αν θες, και είχα πέσει σε ένα λούκι να ψάχνω να δω τι γίνεται γιατί είχα αυτό το αίσθημα ότι δουλεύει παρασκήνιο του το λέω ξεκάθαρα, όχι ότι μ' ενδιαφέρει αλλά ότι έχω καταλάβει ότι εκείνος ενδιαφέρεται όπου παίρνω μια απάντηση όχι απλώς απορριπτική σχεδόν προσβλήτική οπότε και κόβω κάθε επικοινωνία μαζί του συνεχίζω να πηγαίνω στο σεμινάριο όμως αλλά τελείως άνετη σαν να μην συμβαίνει τίποτα, μιλάω με τους άλλους και μ' εκείνον αλλά τυπικά. Οπότε μετά απο 2 μήνες έρχεται και με πλησιάζει εκείνος, όχι πως μου λέει κάτι αλλά του στύλ να με πλησιάσει. Εγώ όμως επειδή τον γουστάρω σαν τρελή και τότε και όλο το διάστημα που δεν μιλούσαμε έχω μαγκωθεί και φοβάμαι ν' ανοιχτώ στο στυλ που ήμουν στην αρχή της γνωριμίας μας και κρατάω άμυνες περιμένοντας να κάνει κάτι πιο ξεκάθαρο.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    587
    Quote Originally Posted by nick190813 View Post
    Γραψε μ ολη την ιστορια και θα σ απαντησω στο τελος
    ok, συνέχεια αύριο. Δώσε βάση στα μεγάλα κείμενα που είναι η συνέχεια της ιστορίας κι όχι στις απαντήσεις μου για να βγάλεις καποια άκρη.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    587
    Στο μεταξυ ομως εχει ξεκινησει και 2ος κυκλος σεμιναριων οπου προστιθενται καινουργια ατομα μεσα στα οποια ειναι 2 πιτσιρικες που βλεπω πως τον ψιλογουσταρουν και γινεται ενα φλερτ.
    Να μην ξεχασω να σου πω οτι τα Χριστουγεννα του 2014 οπου εχει κλεισει ο 1ος κυκλος σεμιναριων, εχει κανει μια επιλογη ατομων να συνεχισουν μαζι του και στο 2ο μεσα στα οποια ειμαι κι εγω οπου μας βγαζει ολους για φαγητο. Εγω παω και καθομαι αρκετα μακρια του και διπλα σε ενα παιδι που ειχαμε γινει φιλοι εκει - και θα σου πω τι εγινε και μ' αυτον- και γυριζει και μου λεει "δεν πηγαινες να κατσεις και πιο μακρια;" καποια στιγμη εχουν φυγει οι πιο πολλοι κι ερχεται και καθεται διπλα μου και μου γεμιζει το ποτηρι κρασι οπου εγω ειμαι τελειως κομπλαρισμενη. Αυτος ο ανθρωπος με εκανε να νιωθω σαν 15 χρονο. Δεν ξερω τι ειχα παθει. Νομιζω οτι απο καποια στιγμη και μετα ειχε καταλαβει οτι τον γουσταρω πολυ και κομπλαρω και μ' επαιζε.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    587
    Καλησπερα. Σου συνεχιζω την ιστορια και την τελειωνω σ' αυτο το post για να μην σου λεω πολλα, πολυ συνοπτικα, αν και παραλειπω πολλα. Για οποια απορια με ρωτας. Με τα πολλα φτανουμε φετος το φθινοπωρο οπου ξεκινα 3ος κυκλος σεμιναριων και περιμενω να δω ποιος θα συνεχισει οπου μεσα σ' αυτους ειναι και μια απο τις δυο πιτσιρικες κι αρχιζουν να με ζωνουν τα φιδια, εν τω μεταξυ υπαρχει ενα περιεργο κλιμα μεσα στην ομαδα σαν καποια ατομα μεσα σ' αυτα και ο δασκαλος και η πιτσιρικα να εχουν κανει ομαδουλα, παρεακι που συναντιεται κι εκτος σεμιναριου γιατι ειχε αναπτυχθει μια τετοια οικειοτητα που δεν δικαιολογουσε η μια συναντηση την βδομαδα αλλα αυτο δεν ειναι το θεμα, το θεμα ειναι οτι ειχε αρχισει να δημιουργειται μια αρνητικη ατμοσφαιρα εις βαρος μου με επιθετικγ σταση καποιων απεναντι μεχρι που αναγκαστηκα να φυγω.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by novia35 View Post
    Καλησπερα. Σου συνεχιζω την ιστορια και την τελειωνω σ' αυτο το post για να μην σου λεω πολλα, πολυ συνοπτικα, αν και παραλειπω πολλα. Για οποια απορια με ρωτας. Με τα πολλα φτανουμε φετος το φθινοπωρο οπου ξεκινα 3ος κυκλος σεμιναριων και περιμενω να δω ποιος θα συνεχισει οπου μεσα σ' αυτους ειναι και μια απο τις δυο πιτσιρικες κι αρχιζουν να με ζωνουν τα φιδια, εν τω μεταξυ υπαρχει ενα περιεργο κλιμα μεσα στην ομαδα σαν καποια ατομα μεσα σ' αυτα και ο δασκαλος και η πιτσιρικα να εχουν κανει ομαδουλα, παρεακι που συναντιεται κι εκτος σεμιναριου γιατι ειχε αναπτυχθει μια τετοια οικειοτητα που δεν δικαιολογουσε η μια συναντηση την βδομαδα αλλα αυτο δεν ειναι το θεμα, το θεμα ειναι οτι ειχε αρχισει να δημιουργειται μια αρνητικη ατμοσφαιρα εις βαρος μου με επιθετικγ σταση καποιων απεναντι μεχρι που αναγκαστηκα να φυγω.
    κοιτα απο ολα αυτα που μου ειπες, στην αρχη ισως και να σ ηεθελε ,αλλα δεν μ λεει και πολλα αμα σ ηθελε πολυ θα ειχε κανει πιο τρανταχτη κινηση ,μετα καταλαβα οτι ο δασκαλος επεζε με ολες σας,Συγνωμη αλλα αυτον τον τυπο ποσες τον θελαν?.Nai kai να κανες κατι με αυτον νοομιζω οτι θα επεζε και με αλλες ,δεν αξιζε ,μπορει εσενα να σ γυαλισε το ματι που τον εβελεπες ,αλλα δεν νομιζω οτι θα ηθελε σχεσεις και τετοια ,τον κοβω πιο φρι.Για να ειναι διαχυτικος με τις πιτσιρικες κατι θα επεζαι,ισως και να ειχαν παρεακι και να μιλουσαν και εκτος σεμιναριου,
    Την επιθετικη σταση που την καταλαβες?μηπως ηταν ιδεα σ?

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    587
    Quote Originally Posted by nick190813 View Post
    κοιτα απο ολα αυτα που μου ειπες, στην αρχη ισως και να σ ηεθελε ,αλλα δεν μ λεει και πολλα αμα σ ηθελε πολυ θα ειχε κανει πιο τρανταχτη κινηση ,μετα καταλαβα οτι ο δασκαλος επεζε με ολες σας,Συγνωμη αλλα αυτον τον τυπο ποσες τον θελαν?.Nai kai να κανες κατι με αυτον νοομιζω οτι θα επεζε και με αλλες ,δεν αξιζε ,μπορει εσενα να σ γυαλισε το ματι που τον εβελεπες ,αλλα δεν νομιζω οτι θα ηθελε σχεσεις και τετοια ,τον κοβω πιο φρι.Για να ειναι διαχυτικος με τις πιτσιρικες κατι θα επεζαι,ισως και να ειχαν παρεακι και να μιλουσαν και εκτος σεμιναριου,
    Την επιθετικη σταση που την καταλαβες?μηπως ηταν ιδεα σ?
    Καταρχας να πω οτι φαινεσαι πολυ γλυκο και καλο παιδι απο τον τροπο που γραφεις αλλα και μονο που μου απαντας ειναι πολυ σπουδαιο για μενα και σ' ευχαριστω. Επειτα, πριν συνεχισουμε με την ιστορια θα ηθελα να σου πω οτι φοβαμαι παρα πολυ με την αναιμια, δεν το 'χω παρει χαλαρα πρωτον γιατι παρολο που παιρνω ηδη μια βδομαδα σιδηρο και tonotil και βιταμινες και ακολουθω τη διατροφη οπως μου εχει πει ο γιατρος δεν αισθανομαι καλυτερα, εχω ακομα ατονιες, κομαρες, ζαλαδες, πονοκεφαλους κτλ εν τω μεταξυ εχει απο την Δευτερα αρχισει μια δυσκολη βδομαδα με 13 ωρα στο δρομο που σημαινει οτι δεν εχω χρονο να ξεκουραζομαι. Εν τω μεταξυ εχω στο παρελθον αφαιρεσει εναν ογκο, καλοηθη βεβαια, προ 3ετιας στο χερι, στη συνεχεια επαθα μια πυελονεφριτιδα, εχω ιστορικο θυροειδη στο παρελθον και μου εχουν βρει ενα ινομυωμα δεξια σαλπιγγα και προσφατως ενα πολυ μικρο πολυποδα στη χολη. Μ' εχει πιασει ενας φοβος λοιπον οτι το προβλημα με την αναιμια δεν ειναι απλο. Σκεφτομαι καρκινους, λευχαιμιες,νεφρικες ανεπαρκειες, εσωτερικες αιμοραγιες κτλ κι οτι θα μου συμβει κατι ασχημο. Δεν ξερω τι να κανω, εχω τρελαθει. Δεν μπορω να ηρεμησω. Αν δεν κανω ολες τις εξετασεις να νιωσω σιγουρη οτι ειναι μονο διατροφικο δεν προκειται να ηρεμησω. Οι γιατροι ομως δεν σου δινουν σημασια. Παρε σιδηρο σου λενε και "αντε γεια".Αισθανομαι μεγαλη ανασφαλεια και δεν εχω καποιο δικο μου οικογενειακο γιατρο που να τον ξερω καλα και να τον εμπιστευομαι για με καθοδηγησει, αντι να τρεχω μονη μου στα τυφλα να χανω χρονο, να ταλαιπωρουμε και να φθειρομαι ψυχικα. Ειμαι σε πολυ ασχημη ψυχολογικη κατασταση.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by novia35 View Post
    Καταρχας να πω οτι φαινεσαι πολυ γλυκο και καλο παιδι απο τον τροπο που γραφεις αλλα και μονο που μου απαντας ειναι πολυ σπουδαιο για μενα και σ' ευχαριστω. Επειτα, πριν συνεχισουμε με την ιστορια θα ηθελα να σου πω οτι φοβαμαι παρα πολυ με την αναιμια, δεν το 'χω παρει χαλαρα πρωτον γιατι παρολο που παιρνω ηδη μια βδομαδα σιδηρο και tonotil και βιταμινες και ακολουθω τη διατροφη οπως μου εχει πει ο γιατρος δεν αισθανομαι καλυτερα, εχω ακομα ατονιες, κομαρες, ζαλαδες, πονοκεφαλους κτλ εν τω μεταξυ εχει απο την Δευτερα αρχισει μια δυσκολη βδομαδα με 13 ωρα στο δρομο που σημαινει οτι δεν εχω χρονο να ξεκουραζομαι. Εν τω μεταξυ εχω στο παρελθον αφαιρεσει εναν ογκο, καλοηθη βεβαια, προ 3ετιας στο χερι, στη συνεχεια επαθα μια πυελονεφριτιδα, εχω ιστορικο θυροειδη στο παρελθον και μου εχουν βρει ενα ινομυωμα δεξια σαλπιγγα και προσφατως ενα πολυ μικρο πολυποδα στη χολη. Μ' εχει πιασει ενας φοβος λοιπον οτι το προβλημα με την αναιμια δεν ειναι απλο. Σκεφτομαι καρκινους, λευχαιμιες,νεφρικες ανεπαρκειες, εσωτερικες αιμοραγιες κτλ κι οτι θα μου συμβει κατι ασχημο. Δεν ξερω τι να κανω, εχω τρελαθει. Δεν μπορω να ηρεμησω. Αν δεν κανω ολες τις εξετασεις να νιωσω σιγουρη οτι ειναι μονο διατροφικο δεν προκειται να ηρεμησω. Οι γιατροι ομως δεν σου δινουν σημασια. Παρε σιδηρο σου λενε και "αντε γεια".Αισθανομαι μεγαλη ανασφαλεια και δεν εχω καποιο δικο μου οικογενειακο γιατρο που να τον ξερω καλα και να τον εμπιστευομαι για με καθοδηγησει, αντι να τρεχω μονη μου στα τυφλα να χανω χρονο, να ταλαιπωρουμε και να φθειρομαι ψυχικα. Ειμαι σε πολυ ασχημη ψυχολογικη κατασταση.
    ευχαριστω για τα καλα σ λογια .
    Ακουσε με η αναιμια ειναι μια πολυ συνηθισμενη νοσος, δεν πρεπει να σου προκαλει φοβο.Τα χαπια τα παιρνεις μια εβδομαδα μονο δεν εχουν δραση ακομα,η ζαλαδες και η ατονιες εχουν μειωθει καθολου?Μην αγχωνεσαι παντως δεν προκειται να παθεις τπτ ,ειναι μεχρι να αποροφησει το φαρμακο ο οργανισμος ,το σιδηρο αποροφατε πιο δυσκολα.
    Ινομυωμα αρκετων εκατοστων ειχε αφαιρεσει και μια πρωην μ κοπελα.Δεν ειναι κατι το ανησυχιτικο.
    Στο ξαναλεω γιατι εισαι αρκετα φοβιτσιαρα .Μην αγχωνεσαι ο οργανισμος θελει καποιον χρονο για να αποροφησει σιδηρο.
    ΣΕ γιατρο ποτε ξαναπας?και ποτε ειχες κανει τελευταια φορα εξετασεις?

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    587
    Quote Originally Posted by nick190813 View Post
    ευχαριστω για τα καλα σ λογια .
    Ακουσε με η αναιμια ειναι μια πολυ συνηθισμενη νοσος, δεν πρεπει να σου προκαλει φοβο.Τα χαπια τα παιρνεις μια εβδομαδα μονο δεν εχουν δραση ακομα,η ζαλαδες και η ατονιες εχουν μειωθει καθολου?Μην αγχωνεσαι παντως δεν προκειται να παθεις τπτ ,ειναι μεχρι να αποροφησει το φαρμακο ο οργανισμος ,το σιδηρο αποροφατε πιο δυσκολα.
    Ινομυωμα αρκετων εκατοστων ειχε αφαιρεσει και μια πρωην μ κοπελα.Δεν ειναι κατι το ανησυχιτικο.
    Στο ξαναλεω γιατι εισαι αρκετα φοβιτσιαρα .Μην αγχωνεσαι ο οργανισμος θελει καποιον χρονο για να αποροφησει σιδηρο.
    ΣΕ γιατρο ποτε ξαναπας?και ποτε ειχες κανει τελευταια φορα εξετασεις?
    Εκτος απο τις αιματολογικες και εναν υπερηχο ανω κατω κοιλιας που εκανα στο νοσοκομειο οπου μου βρηκαν τον πολυποδα, δεν εχω κανει κατι αλλο. Η τελευταια φορα που εκανα εξεταση θυροειδη και για τα νεφρα μου λογω της λοιμωξης ηταν πριν 3 χρονια και γυναικολογικα πριν 2. Οσο δουλευα, εκανα τακτικα προληψη, οταν εμεινα ανεργη το 2012 και μετα δεν ειχα ουτε για τα βασικα. Εκανα μεσα στο 2012-2013 ενα τσεκ απ, οσο ειχα την αποζημιωση κι εκτοτε τιποτα μεχρι τωρα που επαθα αυτο. Ειχα παρατησει τελειως τον εαυτο μου. Σκεφτομαι τωρα οτι θα παρω δυο δραχμες και θα μου τα φανε οι γιατροι. Την ατυχια μου μεσα. Γιατρο θα δω στις 20 του μηνος ενδοκρινολογο, ειναι δυσκολο και να βρεις γιατρους, στο ΙΚΑ σε ξεπετανε. Ευτυχως μιλαω με ψυχολογο τη Δευτερα τουλαχιστον να μην εχω και το ψυχολογικο να με βασανιζει.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    587
    Quote Originally Posted by nick190813 View Post
    Συγνωμη αλλα αυτον τον τυπο ποσες τον θελαν?.Για να ειναι διαχυτικος με τις πιτσιρικες κατι θα επεζαι, ισως και να ειχαν παρεακι και να μιλουσαν και εκτος σεμιναριου,Την επιθετικη σταση που την καταλαβες?μηπως ηταν ιδεα σ?
    Κοίτα, γενικά άρεσε και σε όλες τις ηλικίες. Είναι ένας άντρας πολύ γοητευτικός, ξέρει να μιλάει, ξέρει να φέρεται αν θέλει μπορεί να σε μαγέψει.

  12. #42
    Νοβια, η αναιμια η σιηροπενικη φερνει αισθημα εξαντλησης, κοπωσης και ταχυπαλμιες. Ειδικα στο γυναικειο φυλο με τον κυκλο καθε μηνα ζοριζεται κι αλλο ο οργανισμος. Δεν ειναι κατι σοβαρο. Θ παιρνεις καθε μηνα σιδηρο, απλα δεν πρεπει να προηγηθει καφες ή γαλακτομικο.
    Συνηθως προτεινουν να ναι πρωι το κλασσικο χυμο στυμμενο πορτοκαλι και σιδηρο σε χαπι.

    Την εχω χρονια, στην αρχη ετρωγα και δουλεμα ως "παιδι" - αντε καλε που εχεις κατι- μα νιωθω την καρδια μου ετσι................................... τσουπ να την και η σιδηροπενικη. Απλα υστερογραφο φερνει και μορφη δυσκοιλιοτητας οποτε βαλε και λαχανικα στη ζωη σου, εστω ενα φρουτο προτεινω ακτινιδιο.

    Καλη δυναμη !!!!
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by novia35 View Post
    Εκτος απο τις αιματολογικες και εναν υπερηχο ανω κατω κοιλιας που εκανα στο νοσοκομειο οπου μου βρηκαν τον πολυποδα, δεν εχω κανει κατι αλλο. Η τελευταια φορα που εκανα εξεταση θυροειδη και για τα νεφρα μου λογω της λοιμωξης ηταν πριν 3 χρονια και γυναικολογικα πριν 2. Οσο δουλευα, εκανα τακτικα προληψη, οταν εμεινα ανεργη το 2012 και μετα δεν ειχα ουτε για τα βασικα. Εκανα μεσα στο 2012-2013 ενα τσεκ απ, οσο ειχα την αποζημιωση κι εκτοτε τιποτα μεχρι τωρα που επαθα αυτο. Ειχα παρατησει τελειως τον εαυτο μου. Σκεφτομαι τωρα οτι θα παρω δυο δραχμες και θα μου τα φανε οι γιατροι. Την ατυχια μου μεσα. Γιατρο θα δω στις 20 του μηνος ενδοκρινολογο, ειναι δυσκολο και να βρεις γιατρους, στο ΙΚΑ σε ξεπετανε. Ευτυχως μιλαω με ψυχολογο τη Δευτερα τουλαχιστον να μην εχω και το ψυχολογικο να με βασανιζει.
    ενταξει αλλα και του ικα οι γιατροι καλη ειναι και αυτοι.
    Γενικα κανεις πολλα τσεκ απ μην ανυσηχεις μια χαρα εισαι.
    Στον ψυχολογο να πας θα σ βοηθησει πολυ.
    Σου ευχομαι να εισαι καλα

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by novia35 View Post
    Κοίτα, γενικά άρεσε και σε όλες τις ηλικίες. Είναι ένας άντρας πολύ γοητευτικός, ξέρει να μιλάει, ξέρει να φέρεται αν θέλει μπορεί να σε μαγέψει.
    Σας πλανεψε ολες δλδ?

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    587
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Την εχω χρονια, στην αρχη ετρωγα και δουλεμα ως "παιδι" - αντε καλε που εχεις κατι- μα νιωθω την καρδια μου ετσι................................... τσουπ να την και η σιδηροπενικη.
    Καλη δυναμη !!!!
    Ευχαριστω πολυ! Καλα, αυτο που δεν σε πιστευουν ειναι τρομερο. Να εχεις το προβλημα σου, να βιωνεις ολα αυτα τα ασχημα συναισθηματα και να εχεις ν' αντιμετωπισεις και τον καθενα. Εγω νομιζω οτι οι ανθρωποι δεν συμπονουν, δεν ξερω οσο περναν τα χρονια οι ανθρωποι γινονται ολο και πιο κυνικοι.Αν σε βρουν στην αδυναμια θα σου ριξουν μια να πας και πιο κατω. Για ν' ακουσεις εναν καλο λογο, μια τρυφερη κουβεντα πρεπει να κανεις ταμα. Δεν υπαρχει ενσυναισθηση.

Page 3 of 10 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Η καταθλιψη φερνει καταθλιψη
    By howtodream8 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 21-12-2012, 08:21
  2. ΑΝΑΙΜΙΑ-ΥΠΟΤΑΣΗ
    By Gypsy Cello in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 39
    Last Post: 11-08-2011, 01:30
  3. Replies: 16
    Last Post: 22-12-2009, 23:38
  4. Replies: 5
    Last Post: 20-12-2009, 03:57
  5. Replies: 7
    Last Post: 19-03-2006, 14:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •