Ο δικός μου εφιαλτης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    196

    Ο δικός μου εφιαλτης

    Καλησπερα σας ,ειμαι 27 χρόνων και παλεύω με εμμονές και ιδεοληψίες σχεδόν 20 χρονια .Απο μικρή ηλικία έκανα πολλούς νοητικους ψυχαναγκασμους για διαφορα θέματα και τα κωδικοποιουσα με λέξεις ..Έπρεπε μετα να τα λέω απο μεσα μου με τη σειρά που συνέβησαν .Οσο μεγάλωνα χειροτερευα δεν μιλούσα σε κανέναν και ένιωθα παραξενος και μοναδικός στον κοσμο με τετοια προβλήματα ...φοβόμουν οτι θ αυτοκτονήσω ,έκανα τελετουργικά πριν κοιμηθώ το βραδυ ,φοβόμουν το σκοτάδι ,πίστευα οτι ο Θεός θα με τιμωρήσει αν δεν κάνω το σταυρο μου όταν περνάω απο εκκλησίες και πολλα αλλα ...Μεχρι τα 18
    κάπως ειχα τον έλεγχο .Μολις όμως ενηλικιώθηκα κι εφυγα για σπουδές ξεκίνησε ένα μαρτύριο .Δεν μπορούσα να προσαρμοστώ στο νέο περιβάλλον -επαρχία .Φοβομουν οτι δεν θα ξαναδώ ποτε τους δικούς μου και ξεκίνησα να εχω βλασφημες σκέψεις εικόνες με το Θεό και πολλα Αγια πρόσωπα ...Αυτο με τσάκισε σε σημείο να πάθω ψυχωτική κατάθλιψη και να νομίζω οτι πλησιαζει ο θάνατος μου.Για ένα μήνα σχεδόν δεν κοιμομουν πίστευα οτι ευθύνομαι για οτι κακό συμβαίνει στον κοσμο και νόμιζα οτι ολα τελείωναν όσο έσβηνα κι εγώ ...Συνήλθα ξαφνικά μετα απο ισχυρή φαρμακευτική αγωγή και ουσιαστικά επανήλθα μολις κατάφερα να ξανακοιμηθω.Για λιγο καιρό ήμουν καλα κι έτσι μπόρεσα να προχωρήσω με τις σπουδές μου .Αλλαξα γιατρους και μίλησα πλέον ανοιχτά για οτι περνούσα απο μικρός .Απο τα 21 μέχρι σημερα παλεύω με το φόβο του θανάτου τις βλασφημες σκέψεις και με την τάση να φοβάμαι σημάδια συμπτώσεις και να νομίζω οτι κάτι σημαίνουν .Ο φόβος θανάτου με εχει τσακίσει καθώς καθε μέρα πιστεύω οτι εχω προαίσθημα οτι θα πεθάνω στον υπνο μου .Σα να μην έφτανε αυτο απο τον προηγούμενο Δεκέμβριο μου ήρθε οτι θα πεθάνω φέτος το καλοκαίρι και οτι δε θα βγάλω το 2016 .Το νοιωθω με μια βεβαιότητα που με τρομάζει .Ολοι μου λένε οτι θα πρεπε πλέον να εχω καταλάβει οτι παίζει παιχνίδια τόσα χρονια το μυαλό μου αλλα εγώ συνεχίζω να αμφιβάλλω και να τυραννιεμαι .Συγνωμη αν σας κούρασα κι ελπίζω να τα καταφέρουμε όλοι να ξεπεράσουμε την ιδεοψυναγκαστικη .Περιμενω τις απαντήσεις σας !!!Να στε καλα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Ξερεις για ποιο λογο φοβασε τον θανατο? πχ επεοδη δεν εκανες ακομα οσα θες να κανεις στη ζωη σου κλπ
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    δεν ειμαι ειδικος αλλα καμια φορα ο ιδεοψυχαναγκασμος προερχεται και απο την καταθλιψη...οχι οτι αν πολεμησεις το ενα θα καταπολεμηθει και το αλλο αλλα τουλαχιστον θα μειωθει...εγω ιδεοψυχαναγκασμος εχω αρχισει να εχω απο οατν ξεκινησε η καταθλιψη, και ειναι βαρυ το λουκι που κουβαλαω αλλα προσπαθω να την παλεβω...το μυαλο του καθενος ειναι ενας δρομος σκεψεων...για μενα φανταζει καπως αλλοκοτο το να φοβαμαι τον θανατο και να τρομαζω μονο και μονο στην σκεψη του! δεν φοβαμαι τον θανατο ισα-ισα ποσες φορες εχω ικετεψει να ερθει να με παρει και να με γλυτωσει απο ολα τα δεινα που κουβαλαω...αλλα δεν ειναι λυση αυτην, πρεπει να χτισω εναν κοσμο για τον οποιο αξιζει να ζω...μονο που χρονια τωρα δεν ξερω απο που θα βγω σε αυτο που εχω μπει!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    1,239
    Καλημερα και σε σενα πολεμιστη. Καταρχην θελω να σου πω πως δεν ευθυνεσαι για τιποτα κακο. Και δεν θα παθεις κατι κακο.... (ενταξη αυτο δεν το ξερω, κανενας δεν το ξερει, αλλα δεν πρεπει να ζει ο ανθρωπος με το φοβο του θανατου πανω απο το κεφαλι του). Ο Θεός δεν είναι ο Τιμωρός για να σε τιμωρησει με το παραμικρό. Ο Θεός μας είναι θεός αγάπης και συγχωρεσεις. Αρα το να φοβασαι ότι επειδη δεν εκανες το σταυρο σου ή την προσευχη σου ότι θα τιμωρήθεις είναι λαθος. Ειναι καλο για σενα να τα κανεις αλλα όχι πως αν δεν τα κανεις θα παθεις κατι. συνεχισε να μιλας για το προβλημα σου στους γιατρούς αλλα κατα την γνωμη μου προσπάθησε να αποβάλεις απο μεσα σου τόν φόβο που εχεις. Οποτε τον νιωθεις να επιστρεφει σκέψου κατι αλλο ή κανε κατι που θα σε αποσπασει απο αυτην την σκεψη. Μην την αφησεις να σε καταβαλει!!!
    Υπάρχουν άνθρωποι στον κόσμο που προτιμούν την μοναξιά, αλλά κανένας που να μπορεί να την αντέξει

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    196
    ισως να ειναι κι αυτος ενας λογος.δεν το ειχα σκεφτει ετσι...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    196
    σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας,η γνωμη σας για το προαισθημα ποια ειναι...μπορει καποιος απο καιρο πριν να προαισθανθει το θανατο του? φοβαμαι οτι σε μενα συμβαινει αυτο

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    1,239
    Τις περισσοτερες φορες οχι....
    Εχουν βγει αλλα προαισθηματα σου;;;
    Υπάρχουν άνθρωποι στον κόσμο που προτιμούν την μοναξιά, αλλά κανένας που να μπορεί να την αντέξει

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    196
    ελαχιστες φορες,επισης το καθημερινο προαισθημα που εχω οτι θα πεθανω στον υπνο μου αποδεικνυεται καθε μερα λανθασμενο...ομως συνεχιζει να με τυρραναει...μου ερχονται σκορπιες φρασεις στο μυαλο και τις θεωρω μηνυματα θανατου...αυτο καθε μερα με εχει τσακισει

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    ο ανθρωπος δεν εχει αυτην την αισθηση, δηλαδη να προαισθανεται κατι...ποσο μαλλον για τον θανατο του που αρμοδειος ειναι αλλος (ο θεος)! ο ανθρωπος απλα μπορει να καταλαβει αν ειναι στα τελευταια του ή οχι...και παντα οχι σε ολους τους ανθρωπους, αναλογα και με την περισταση...αλλα να το προαισθανθει και να ξερει οτι πλησιαζει η ωρα του ειναι τελειος υποθετικα, και σαφως δεν πρεπει να λεγεται προαισθημα!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by fighter View Post
    ελαχιστες φορες,επισης το καθημερινο προαισθημα που εχω οτι θα πεθανω στον υπνο μου αποδεικνυεται καθε μερα λανθασμενο...ομως συνεχιζει να με τυρραναει...μου ερχονται σκορπιες φρασεις στο μυαλο και τις θεωρω μηνυματα θανατου...αυτο καθε μερα με εχει τσακισει
    Μαγκα δεν προκειται να πεθανεις δεν υπάρχει περιπτωση ,μην φοβάσαι παιχνιδια του μυαλου ειναι ,πρεπει να το καταλάβεις ,τρως τσαμπα την ζωη σ,Τοσαο χρονια τα ειχες πεθανες?ζεις ειδες, δεν προκειται με την καμια σταματα να σ τυραναει αυτο και αμα σ προβληματιζει τιποτα τραβα σ εναν γιατρο να κανεις εξετασεις .ΣΤΟν υπνο τους πεθενουν μονο ανθρωποι πάνω απο 80 χρονων.Πρεπει να τ καταλαβεις αυτό

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    196
    επισης πολλοι μου ειπαν οτι φοβαμαι τον θανατο στον υπνο καθως οταν κοιμομαστε δεν εχουμε τον ελεγχο του τι μας συμβαινει...κι οτι ο υπνος μοιαζει λιγο με το θανατο...ειναι αξιοσημειωτο οτι φοβαμαι μονο αυτο...δεν φοβαμαι τον θανατο κατα τη διαρκεια της ημερας παρα μονο οταν κοιμαμαι

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    1,022
    Kαλησπέρα και από μένα.Καταρχήν να σου πω μπράβο που επέλεξες όνομα που δείχνει ότι το παλεύεις και όχι κάτι που δείχνει απο την αρχή ηττοπάθεια..
    Εγώ θέλω να σε ρωτήσω κάτι άλλο.Λες πως έχεις γύρω στα 20 χρόνια την ΙΔΨ.Εχεις αναζητήσει την αιτία που προήλθε όλο αυτό;
    Quote Originally Posted by nick190813 View Post
    Μαγκα δεν προκειται να πεθανεις δεν υπάρχει περιπτωση ,μην φοβάσαι παιχνιδια του μυαλου ειναι ,πρεπει να το καταλάβεις ,τρως τσαμπα την ζωη σ,Τοσαο χρονια τα ειχες πεθανες?ζεις ειδες, δεν προκειται με την καμια σταματα να σ τυραναει αυτο και αμα σ προβληματιζει τιποτα τραβα σ εναν γιατρο να κανεις εξετασεις .ΣΤΟν υπνο τους πεθενουν μονο ανθρωποι πάνω απο 80 χρονων.Πρεπει να τ καταλαβεις αυτό
    Δίκιο έχεις αλλά δεν είναι τόσο απλό.Οταν κάποιον τον πιάνει αυτή η μακακία,την ώρα εκείνη δεν παίζει να σκεφτεί λογικά..Η λογική πάει περίπατο και απλά είσαι έρμαιο των σκέψεων σου και λειτουργείς εντελώς μηχανικά και ασυναίσθητα.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    μην τα μπερδευεις αυτα τα δυο, ο υπνος απλα ειναι μη κατασταση μειωμενης εγρηγορσης, για να ξεκουραστει, να αναπαυθει και να αναζοωγονηθει το σωμα του και το μυαλο του ωστε την επομενη μερα να ειναι παλι δραστηριος και παραγωγικος...μην σχετιζεις τον υπνο με τον θανατο, δεν εχουν καμια σχεση το ενα με το αλλο...γιατι τα μπερδευεις? δεν σημαινει οτι επειδη στον υπνο σου δεν θα εχεις τον ελεγχο του εαυτο σου πως για αυτο θα παιθανεις...ετσι και αλλιως καποιες λειτουργιες γινονται και απο μονες τους κατα την διαρκεια του υπνου χωρις εμεις να τις ελεγχουμε, οπως ειναι η λειτουργια της αναπνοης...αναπνεουμε ακομα και οταν κοιμομαστε!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    196
    καλησπερα, οι γιατροι μου ειπαν πως ισως ειναι κληρονομικο ...ο πατερας μου ειναι ενας ανθρωπος που εχει εμμονες και κολληματα...επισης μου ειπαν οτι το προβλημα γιγαντωθηκε γιατι κανεις δεν το καταλαβε σε μικρη ηλικια και ουσιαστικα μεχρι τα 19 δεν ειχα μιλησει σε κανεναν...δεν γνωριζω προς το παρον αν υπαρχει καποιο αλλο αιτιο για το προβλημα μου

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    196
    μερικες φορες αισθανεσαι πολυ αδυναμος...επισης σε τρωει η σκεψη αν δεν ειναι ιψδ...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΙΔΨ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ -Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΑΓΩΝΑΣ...
    By greenblue in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 25-06-2020, 15:58
  2. ο δικος μου ναυτης..
    By anastasia1 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 22
    Last Post: 08-11-2015, 12:44
  3. ο δικος μου χωρισμος..
    By sadnesss in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 78
    Last Post: 26-11-2012, 21:58
  4. Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΑΓΩΝΑΣ
    By ΝΑΣΟΣ Β. in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 28-08-2012, 19:33
  5. Ο δικος μου γολγοθας
    By KATER_INA in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 23-09-2010, 17:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •