Για μια ακόμη φορά ζητάω κουράγιο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1

    Για μια ακόμη φορά ζητάω κουράγιο

    Καλησπέρα...ως η μόνη δυνατότητα που έχω για στήριξη αποφάσισα να ξαναγράψω για μια ακόμη φορά γιατί κατά καιρούς με έχετε βοηθήσει πολύ...θα ήθελα να σας ρωτήσω για το περιεχόμενο της ιψδ και κυρίως των ιδεοληψιων,είμαι τρελός ρε παιδιά που κάνει τέτοιες λουπες το μυαλό μου; Θέλω να πω πως ειδικά τον τελευταίο καιρό κάνει τέτοιες σκέψεις το μυαλό μου που πραγματικά δεν με αναγνωρίζω...φυσικά περνάω την πιο δύσκολη φάση της ζωής μου με αποτέλεσμα να έχω αλλάξει τελείως...μπορείτε να μου πείτε εμπειρίες σας,αν φτάσατε ποτέ σε σημείο να νομίζετε ότι τρελενεστε ή όντως να νομίζετε πως πραγματικά νιώθετε και θέλετε αυτά που σκέφτεστε κλπ...θα με βοηθήσουν πολύ οι οποίες εμπειρίες και σκέψεις σας επί τούτου.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Titisee-Neustadt, Germany
    Posts
    68
    Εγώ νομίζω πως όταν δίνουμε όνομα σε κάτι το κάνουμε επίσημο! Δεν γνωρίζω το ιστορικό σου, αλλά αφού αντιλαμβάνεσαι πως περνάς μια πολύ δύσκολη φάση, δεν είναι και λογικό να πιέζεσαι και να σκέφτεσαι πράγματα που παλαιότερα ίσως και ποτέ να μην σκεφτόσουν; Οι καταστάσεις αλλάζουν όπως και εμείς εγώ τα τελευταία χρόνια ζω εντελώς διαφορετικά, έχω κλειστεί στον εαυτό μου. Κάποτε μιλούσα με περαστικούς και τώρα αλλάζω δρόμο μη τυχόν και μου μιλήσουν αυτοί. Αλλά πίσω από το αποτέλεσμα υπάρχει και μια αιτία/αίτια. Στη τελική, όλα αλλάζουν απλά πρέπει να τα χουμε ξεκάθαρα στο μυαλό μας, κυρίως το ποιοι είμαστε και τι θέλουμε.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ετσι ειναι οι αγχωδεις διαταραχες,σε κανουν να νιωθεις τρελλος..οι σκεψεις σου γινονται παραλογες, αναλυτικες κ φοβικες..
    οταν περναω τετοια φαση μεταμορφωνομαι στον πιο ημιτρελλο ανθρωπο που υπαρχει...οταν ηρεμω απο αυτο ξαναβρισκω τον εαυτο μου κ μπορω να ειμαι κ παλι νορμαλ..
    ειναι απο αυτο..μην ανησυχουμε τοσο..θα περασει..εχουμε τους γιατρους μας κ θα μας βοηθησουν.
    ειναι κοινη διαταραχη κ συχνη..
    σου παραθετω κατι που βρηκα:

    ΓΕΝΙΚΕΥΜΕΝΗ ΑΓΧΩΔΗΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ
    Ταυτόχρονα και εντός της ημέρας η διάρκεια της ανησυχίας είναι μεγάλη και είναι δύσκολο να
    εμφανίσει ύφεση. Τα άλλα χαρακτηριστικά που θα πρέπει να αξιολογηθούν ως σοβαρά και να οδηγήσουν το άτομο στην αναζήτηση βοήθειας από ειδικό ψυχίατρο είναι : η ένταση του
    άγχους και της ανησυχίας που προκαλεί αίσθημα μεγάλης δυσφορίας, η πρόκληση συμπτωμάτων ακόμα και από μικροπράγματα, η μείωση της λειτουργικότητας του ατόμου σε κοινωνικό και
    εργασιακό επίπεδο και ένα ή περισσότερα από τα παρακάτω :
    • Ευερεθιστότητα
    • Νευρικότητα
    • Δυσκολία συγκέντρωσης
    • Κόπωση
    • Διαταραχή ύπνου
    • Μυική τάση
    Επιπλέον σε ποικίλλη συχνότητα δύναται να παρατηρηθούν και πολλά άλλα συμπτώματα όπως παρακάτω :
    Συναισθηματικά συμπτώματα
    • Εσωτερική ένταση
    • Φόβος
    • Τρόμος
    • Ανυπομονησία
    • Θυμός
    • Ευμεταβλητότητα
    • Κατάθλιψη
    Γνωσιακά συμπτώματα
    • Φόβος απώλειας ελέγχου
    • Φόβος επέλευσης «τρέλας»
    • Φόβος επέλευσης σοβαρής σωματικής πάθησης
    • Φόβος θανάτου
    • Φόβος απόρριψης
    • Φόβος αρνητικού σχολιασμού
    • Αποπροσωποποίηση
    • Τρομακτικές σκέψεις/εικόνες
    • Επιλεκτική προσοχή
    • Αδυναμία ανάκλησης πληροφοριών
    • Σύγχυση/νοητική θόλωση
    • Αδυναμία ελέγχου σκέψης
    Συμπεριφορικά Συμπτώματα
    • Υπερκινητικότητα
    • Φυγή
    • Αποφυγή
    • Αναζήτηση ασφάλειας
    • Παγωμάρα
    • Τραυλισμός
    • Βωβότητα
    Όπως και γενικά στις αγχώδεις διαταραχές η
    βασική φαρμακευτική αντιμετώπιση γίνεται με τους SSRIs, οι οποίοι έχουν μακροπρόθεσμη αγχολυτική δράση. Τα κλασικά ηρεμιστικά τύπου βενζοδιαζεπινών βοηθούν αρκετά, θα πρέπει
    όμως να χορηγούνται με φειδώ και πάντα με πρόθεση μείωσης και διακοπής μετά από ένα αρχικό διάστημα. Η βουσπιρόνη ( BESPAR) αποτελεί χρήσιμο ενισχυτικό παράγοντα σε κάποιες
    περιπτώσεις.
    Η βραχεία γνωσιακή συμπεριφορική θεραπεία έχει την ισχυρότερη ένδειξη ως ψυχοθεραπευτική μέθοδος.

Similar Threads

  1. Κουράγιο
    By deleted-member181016 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 32
    Last Post: 08-09-2016, 16:12
  2. καλο κουραγιο μωρε αδερφια
    By kapamaru!! in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 18-01-2012, 16:25
  3. Τραγουδια που μας δινουν κουραγιο....!
    By Molostroi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 20-11-2010, 22:08
  4. Χάνω το κουράγιο μου...
    By Fleur in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 17-04-2010, 00:00
  5. Replies: 18
    Last Post: 01-07-2006, 12:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •