ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΕΣ ΖΑΛΑΔΕΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    5

    ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΕΣ ΖΑΛΑΔΕΣ

    καλημερα και απο μενα παιδιά καινουργιος στην παρεα, μετα απο τρια χρονια ταλαιπωριας και ατελειωτων εξετασεων εχω αρχισει να πιστευω οτι για ολα φταιω εγω. πριν απο 2 χρονια επαθα την πρωτη κριση πανικου και πηγα στα επειγοντα νομιζωντας οτι παθαινω καρδια φυσικα δεν ειχα τιποτα, αυτο εχει επαναληφθει αλλες 3 φορες και αλλες τοσες που δεν κατεληξα στο νοσοκομειο και καταφερα να ηρεμησω μονος μου. Καθε μερα ζω με την σκεψη οτι θα παιθανω και μου εχει γινει μονιμη ιδεα οτι εχω καρκινο. εχω κανει ολων των ειδων τις εξετασεις και ολες ειναι καθαρες. το προβλημα ειναι οτι τους τελευταιους δυο μηνες υποφερω απο καθημερινες ζαλαδες καποιες φορες και ολη μερα, και θα ηθελα πολυ να ρωτησω αν οντως μπορει το αγχος να δημιηργησει τοσο εντονες ζαλαδες και τοσο μεγαλης διαρκειας, και αν καποιος απο εδω εχει αντιμετωπισει το ιδιο? εννοειται πως πηγα σε νευρολογο η οποια με εξετασε κλινικα και μου ειπε ειναι απο το αγχος μου, μου αρνηθηκε μαγνητικη λεγοντας μου οτι δεν ειναι απαραιτητη και οτι εχουμε κανει ηδη μια πριν περιπου ενα χρονο και κατι. Σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια και τις απαντησεις σας

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by lapgarou View Post
    καλημερα και απο μενα παιδιά καινουργιος στην παρεα, μετα απο τρια χρονια ταλαιπωριας και ατελειωτων εξετασεων εχω αρχισει να πιστευω οτι για ολα φταιω εγω. πριν απο 2 χρονια επαθα την πρωτη κριση πανικου και πηγα στα επειγοντα νομιζωντας οτι παθαινω καρδια φυσικα δεν ειχα τιποτα, αυτο εχει επαναληφθει αλλες 3 φορες και αλλες τοσες που δεν κατεληξα στο νοσοκομειο και καταφερα να ηρεμησω μονος μου. Καθε μερα ζω με την σκεψη οτι θα παιθανω και μου εχει γινει μονιμη ιδεα οτι εχω καρκινο. εχω κανει ολων των ειδων τις εξετασεις και ολες ειναι καθαρες. το προβλημα ειναι οτι τους τελευταιους δυο μηνες υποφερω απο καθημερινες ζαλαδες καποιες φορες και ολη μερα, και θα ηθελα πολυ να ρωτησω αν οντως μπορει το αγχος να δημιηργησει τοσο εντονες ζαλαδες και τοσο μεγαλης διαρκειας, και αν καποιος απο εδω εχει αντιμετωπισει το ιδιο? εννοειται πως πηγα σε νευρολογο η οποια με εξετασε κλινικα και μου ειπε ειναι απο το αγχος μου, μου αρνηθηκε μαγνητικη λεγοντας μου οτι δεν ειναι απαραιτητη και οτι εχουμε κανει ηδη μια πριν περιπου ενα χρονο και κατι. Σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια και τις απαντησεις σας
    Δεν εχεις τιποτα ,νοσοφοβια λεγεται ειχα και εγω παλια.Καθε μερα και εναν καινουργιο καρκινο εβρισκα ,εκανα απειρες εξετασεις και δεν μου βρηκαν τιποτα ,τσαμπα λεφτα,χρονος κ.λ.π.
    Εισα απολυτα υγειης αφου εχεις κανει και εξετασεις.
    Απο το αγχος ειναι ολα προσπαθησε να χαλαρωσεις.
    Σε εναν ψυχιατρο/λογο εχεις δοκιμασει να πας?

  3. #3
    Όλα μου ακούγονται τελείως φυσιολογικά. Έχεις πάρει τόσες πιστοποιήσεις από γιατρούς και εξακολουθείς να αναρωτιέσαι; Φυσικά και είναι άγχος! Έχω πάθει ακριβώς το ίδιο και πέρασα (ακόμα περνάω) από όλες τις φάσεις που ανέφερες. Πρώτα είχα ταχυκαρδίες, μετά αστάθειες οι οποίες διαρκούσαν όλη μέρα και κάθε μέρα (από την ώρα που ξυπνούσα μέχρι την ώρα που κοιμόμουν). Δεν είσαι λοιπόν μόνος σου. Σταμάτα να ανησυχείς και να σκέφτεσαι διάφορα. Μην προσπαθείς να δημιουργήσεις προβλήματα και καταστάσεις. Έχε εμπιστοσύνη στους γιατρούς σου (επιστήμονες είναι) και προσπάθησε να χαλαρώσεις! Για ό, τι χρειαστείς μπορείς να απευθυνθείς εδώ. Εμένα προσωπικά με βοήθησα και ακόμη με βοηθάει. Καλή τύχη!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    5
    καλησπερα και συγγνωμη που αργησα να απαντησω αλλα ειχα αρκετοι δουλεια αυτες τισ ημερες. καταρχας να σας ευχαριστω για τις απαντησεις ηδη νιωθω αν οχι καλυτερα σιγουρα ανακουφισμενος που εχω καποιον να συζυτησω. Οσον αφορα την ψυχολογο χθες ειχα την δευτερη συνεδρια μαζι της αν και δεν εχω διαφορα μαλιστα οι ζαλαδες ειναι απιστευτες την ωρα της συνεδριας, αλλα μου εξηγησε οτι αυτα τα πραγματα χρειαζονται χρονο. η μονη ωρα που δεν εχω τις ζαλαδες ειναι οταν κατσω να δω μια ταινια η ασχοληθω πολυ με την δουλεια μου τοτε ηρεμω λιγο. Ηθελα να ρωτησω αν εσεις ειδατε καποια ψυχολογο και αν τελικα σας βοηθησε να νιωσετε καλυτερα και μετα απο ποσο καιρο? (το γνωριζω οτι χρειαζεται αρκετο καιρο)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by lapgarou View Post
    καλησπερα και συγγνωμη που αργησα να απαντησω αλλα ειχα αρκετοι δουλεια αυτες τισ ημερες. καταρχας να σας ευχαριστω για τις απαντησεις ηδη νιωθω αν οχι καλυτερα σιγουρα ανακουφισμενος που εχω καποιον να συζυτησω. Οσον αφορα την ψυχολογο χθες ειχα την δευτερη συνεδρια μαζι της αν και δεν εχω διαφορα μαλιστα οι ζαλαδες ειναι απιστευτες την ωρα της συνεδριας, αλλα μου εξηγησε οτι αυτα τα πραγματα χρειαζονται χρονο. η μονη ωρα που δεν εχω τις ζαλαδες ειναι οταν κατσω να δω μια ταινια η ασχοληθω πολυ με την δουλεια μου τοτε ηρεμω λιγο. Ηθελα να ρωτησω αν εσεις ειδατε καποια ψυχολογο και αν τελικα σας βοηθησε να νιωσετε καλυτερα και μετα απο ποσο καιρο? (το γνωριζω οτι χρειαζεται αρκετο καιρο)
    Οταν εχουμε στρες το αιμα παει πιο γρηγορα στον εγκεφαλο κανουμε υπεροξυγονωση κ δημιουργουνται ζαλαδες...
    το στρες τα κανει ολα + ανεβαινε η ορμονη κορτιζολη (ορμονη του στρες )κ δημιουργει συμπτωματα..
    μη σταματησεις τις συνεδριες με την ψυχολογο κ γενικα μην το αφηνεις ..
    αν δεις τα σκουρα πανε κ σε ψυχιατρο για αγωγη.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    5
    Η αληθεια ειναι πως θα τις συνεχισω τις συνεδριες απλως ελπιζω να δω συντομα αποτελεσμα. Ασε ποθ εδω και τρεις μερες εχει αρχισει και κανει κατι τρελα το δεξι μου ματι βασικα βλεφαρο και εκει ποθ ηρεμησα λιγο να τα μας παλι. Παντως χαιρομαι που υπαρχει αυτο το site και μπορουμε να μιλαμε γιατι πραγματικα ειναι μαρτυριο ολο νομιζω οτι εχω καρκινο στο κεφαλι εδω και 3 μηνες ειδκα που εχουν αρχισει η ζαλαδες

  7. #7
    Quote Originally Posted by lapgarou View Post
    καλημερα και απο μενα παιδιά καινουργιος στην παρεα, μετα απο τρια χρονια ταλαιπωριας και ατελειωτων εξετασεων εχω αρχισει να πιστευω οτι για ολα φταιω εγω. πριν απο 2 χρονια επαθα την πρωτη κριση πανικου και πηγα στα επειγοντα νομιζωντας οτι παθαινω καρδια φυσικα δεν ειχα τιποτα, αυτο εχει επαναληφθει αλλες 3 φορες και αλλες τοσες που δεν κατεληξα στο νοσοκομειο και καταφερα να ηρεμησω μονος μου. Καθε μερα ζω με την σκεψη οτι θα παιθανω και μου εχει γινει μονιμη ιδεα οτι εχω καρκινο. εχω κανει ολων των ειδων τις εξετασεις και ολες ειναι καθαρες. το προβλημα ειναι οτι τους τελευταιους δυο μηνες υποφερω απο καθημερινες ζαλαδες καποιες φορες και ολη μερα, και θα ηθελα πολυ να ρωτησω αν οντως μπορει το αγχος να δημιηργησει τοσο εντονες ζαλαδες και τοσο μεγαλης διαρκειας, και αν καποιος απο εδω εχει αντιμετωπισει το ιδιο? εννοειται πως πηγα σε νευρολογο η οποια με εξετασε κλινικα και μου ειπε ειναι απο το αγχος μου, μου αρνηθηκε μαγνητικη λεγοντας μου οτι δεν ειναι απαραιτητη και οτι εχουμε κανει ηδη μια πριν περιπου ενα χρονο και κατι. Σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια και τις απαντησεις σας
    Το αγχος, εχει μεγαλη γκαμα συμπτωματων και μορφων... ατελειωτη και πλεον σχεδον η μιση χωρα ψαχνεται. Οταν αποκλειεις παθολογικα αιτια αναγκαστηκα καταληγεις στο ψυχογενη αιτια. Το ζητημα ειναι οι ζαλαδες πχ μηπως σχετιζονται με ματια ? με λανθανουσα ιγμοριτιδα ? με καποιο αυχενικο ?
    Φανταζομαι οτι οι γιατροι σου εχουν αποκλεισει παθολογικα αιτια. Παμε τωρα στο αλλο κεφαλαιο, η πρωτη και πιο σωστη κατ'εμε κινηση ειναι να μιλησεις με εναν ψυχοθεραπευτη για τις ψυχοσωματικες σου ενοχλησεις και μονον εαν κριθει απαραιτητο τοτε να στραφεις και σε εναν ψυχιατρο.
    Το αγχος φερνει, ιλιγγο, πεπτικα θεματα, πονους σωματικους ανευ αιτιας, τρεμουλα, ημικρανιες και ενας ατελειωτος καταλογος. Ειλικρινα... παρε βαθειες ανασες και να ξερεις πως οποιος παθαινει κριση αγχους μετα περναει το σταδιο του φοβου μην τον πιασει η κριση αγχους.
    Επισης, η καλη διατροφη, η εστω μιση ωρα ασκηση οχι ομως ψυχαναγκαστικα, η αποφυγη διεγερτικων ροφηματων, η προσεκτικη χρηση ή αποφυγη της νικοτινης και στο αλκοολ ειναι στανταρακια μεχρι να βρεις λιγο τα ισσια σου.
    Επισης κανε ενα ελεγχο στην Βιταμινη B12 και στα επιπεδια καλιου αν θες.

    Αυτα απο εμενα.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    5
    καλησπερα και παλι ειπα να σας ενημερωσω για την κατασταση μου και μιλησω και λιγακι κιολας μαζι σας. Στα προηγουμενα post ξεχασα να αναφερω οτι πασχω απο αγκυλοποιητικη σπονδυλιτιδα μια μορφη αρθριτιδας. Τελοςπαντων πηγα και εκανα για μια ακομα φορα αιματολογικες εξετασεις και ολα ηταν μια χαρα, πηγα και σε ωρυλα να δουμε λιγο τον λαβυρινθο και μου ειπε οτι τα αυτια μου ειναι μια χαρα μου εκανα και ακουογραμμα. Την δευτερα εχω ραντεβου σε οφθιλμιατρο για τα ματια μου αν και αμφιβαλλω οτι θα βρει κατι γιατι τα ειχα ελεγξει παλι πριν τρεις μηνες αλλα θα παω για καλο κακο. Τωρα οσον αφορα τις ζαλαδες δεν βλεπω καμια βελτιωση δυστυχως παρολο τις 3 επισκεψεις σε ψυχολογο, εννοειται πως θα συνεχισω. Τελος δεν μπορω να βγαλω την ιδεα απο το κεφαλι μου οτι εχω καρκινο στον εγκεφαλο και με τρωει που η νευρολογος δεν με εστειλε για μαγνητικη αν και μου εκανε λεπτομερη εξεταση πανω απο μιση ωρα πριν μου πει οτι ειναι περιττη και οτι δεν εχω τιποτα. Υπαρχουν που πραγματικα χανομαι και ντρεπομαι που θα το πω απλως κλαιω γιατι ειμαι σιγουρος οτι εχω κατι. τα συμπτωματα με τις ζαλαδες τωρα κοντευουν 3 μηνες και δεν ξερω αν σε καποιον απο εδω μεσα ειχαν κρατησει τοσο πολυ. Επισης τελος να πω οτι ειναι περισοτερη σαν εσωτερικη ζαλαδα στο μετωπο και στο πισω μερος του κεφαλιου
    και οχι χανω την ισορροπια μου. ευχαριστω για τον χρονο σας και για την ηδη βοηθεια σας

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Αμα εχεις διεγνωσμενη μια μορφη αρθριτιδας οπως λες τοτε αυτο θα μπορουσε να εξηγησει την αισθηση ζαλαδας στην οποια αναφερεσαι. Απο εκει και περα μπορει απο ενα σημειο και μετα να εντεινεται το θεμα απο τον ιδιο σου τον φοβο και το αγχος. Οπως ειπε και ο νικ προκειται περι νοσοφοβιας...προσπαθησε να μην ασχολεισαι με τα συμπτωματα σου και να σταματησεις τα τρεχαματα σε γιατρους, συνεχισε μονο τον/την ψυχοθεραπευτη/τρια. Ειναι δυσκολο φανταζομαι αλλα πρεπει να του/της δειξεις εμπιστοσυνη για να βελτιωθει το θεμα σου σταδιακα. Δεν εχεις τιποτα στον εγκεφαλο περα απο αγχος που μεταφραζεται σε ψυχοσωματικα, κανε κουραγιο, προχωρα με τις συνεδριες που κανεις και ολα θα πανε καλα σιγα σιγα, θα δεις.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    5
    Ναταλια καλησπερα και ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. η αρθριτιδα εινια διαγνωσμενη εδω και τρια χρονια και με ειχε πεδεψει πολυ τον πρωτο χρονο και απο ξεκινησε η κατρακυλα για μενα γιατι εχασα την δουλεια μου λογω αυτου του προβληματος και γενικως ηταν ενας χρονος πολυ κακος με παρα πολυ πονο και ντροπη για τον εαυτο μου. Κουραστηκα να πηγαινω σε γιατρους, ειναι δυστυχως ενας εχθρος που δεν νικιεται γιατι ουσιαστικα ειναι ο εαυτος σου και πρεπει να ζησεις μαζι του πραγματικα ελπιζω να δω διαφορα με την ψυχολογο.Το περιεργο με την ζαλαδα ειναι ενα πραγμα και αυτο με ανακουφιζει λιγο επειδη ειμαι πολυ sinefil δεν με πιανει ποτε οταν βλεπω ταινια η δεν ξερω μπορει να ειναι εκει και να την ξεχναει εγω παντως δεν με ενοχλει με πιανει πεντε λεπτα πριν την ταινια η οταν θα κανω ενα pause...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Μα δεν το βλεπεις; Το οτι σου φευγει η ζαλαδα οταν βλεπεις ταινια η οταν εισαι πολυ απορροφημενος σε μια δουλεια ειναι καλο, δειχνει πως πραγματι προκειται για ψυχοσωματικο και πως δεν σου συμβαινει τιποτα κακο και δεν υπαρχει λογος να φοβασαι οτι εχεις κατι σοβαρο. Σταματαει οταν εισαι συγκεντρωμενος σε κατι και την ωρα καποιας νοητικης διεργασιας που εχει να κανει με οτιδηποτε εξω απο τον εαυτο σου. Τις στιγμες δηλαδη που δεν μπορει να κατευθυνθει η αντιληψη σου προς τον εαυτο σου και το σωμα σου και τα συμπτωματα σου, τις στιγμες που ξεχνας να αφουγκραζεσαι τον οργανισμο σου. Αρα τα νεα ειναι καλα, υπαρχει ελπιδα και μεγαλη πιθανοτητα να σε βοηθησουν οι συνεδριες...απλα θελει υπομονη, στο ειπε και εκεινη, δεν θα γινει απο τη μια στιγμη στην αλλη...το ζητουμενο ειναι να αρχισεις να ελεγχεις το σκεπτικο σου και τους φοβους σου. Στο χερι σου ειναι να εισαι συνεργασιμος και να δειξεις κουραγιο και θα σβησουν σιγα σιγα οι φοβοι σου και τα ψυχοσωματικα...η ισως αν θα εμφανιζονται ποτε θα ξερεις πλεον περι τινος προκειται και δεν θα στενοχωριεσαι τοσο, θα εχεις την κατασταση υπο ελεγχο πιο καλα.

Similar Threads

  1. Ίλιγγοι και ζαλάδες
    By waken in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 04-11-2015, 19:22
  2. Ζαλάδες και άγχος
    By angie26 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 29-06-2012, 11:00
  3. ζαλαδες-ατονιες
    By aggelikoula89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 30-05-2012, 16:09
  4. ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΙ ΚΑΙ ΖΑΛΑΔΕΣ
    By panos32 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 08-10-2010, 16:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •