Μουδιασματα, συσπασεις μυων - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 32
  1. #16
    Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    41
    Μια φορα ειχε παραλυσει και το χερι μου απο τον αγκωνα και ειχα φρικαρει.. Στον υπνο μου και αυτο βεβαια αλλα δε μπορουσα να το κουνησω καθολου ηταν σαν ξενο. Ειχα κατατρομαξει τοτε

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by aliki21 View Post
    Μια φορα ειχε παραλυσει και το χερι μου απο τον αγκωνα και ειχα φρικαρει.. Στον υπνο μου και αυτο βεβαια αλλα δε μπορουσα να το κουνησω καθολου ηταν σαν ξενο. Ειχα κατατρομαξει τοτε
    στον υπνο μου το παθαινω συνεχεια αυτο.μην φοβασαι

  3. #18
    Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    41
    Θα προσπαθησω..

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Chios
    Posts
    488
    Κοπέλα μου μη φοβάσαι.. Έχω τις δεσμιδωσεις εδώ και 2 χρόνια καθημερινά σε όλο το σώμα.. Και είμαι μια χαρά.. Έκανα μαγνητική πρόπερσι και δεν είχε βρεθεί κάτι.. Μην ανησυχείς.. Όσο για το μούδιασμα πραγματικά έβαλα τα γέλια!!! Δεν υπάρχει νύχτα που να μην ξεραθούν τα χέρια μου από το μούδιασμα!!
    Pionier vsegda gotov!!!

  5. #20
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    42
    Καλημερα!Εγω εχω μυρμηγκιασματα σε διαφορα σημεια του σωματος μου,τους τελευταιους 3-4 μηνες.Πριν 15 μερες εκανα μαγνητικη εγκεφαλου,και βγηκαν ολα φυσιολογικα,η εξεταση λεει ειναι χωρις παθολογια.Εγω ομως,εχω μουδιασματα,κυριως στην αριστερη πλευρα του σωματος μου,ποδι( απο την πατουσα μεχρι το γονατο),στο χερι(καρπος παλαμες)και στο σαγονι μου.Αυτα ολη μερα,οχι στον υπνο,οταν ξαπλωνω νιωθω πιο εντονα το μουδιασμα στο σαγωνι,μεχρι ν'αποκοιμηθω.Οι γιατροι και ο παθολογος που με ξερει χρονια και η νευρολογος που πηγα ηταν σιγουροι και πριν την μαγνητικη οτι δεν ειναι τιποτα και ειναι απο αγχος...εγω δεν μπορω να πω οτι εχω καθησυχαστει ομως.Παραλληλα με τα μουδιασματα εχω και πονους στα σημεια που προανεφερα,στη μεση στα πλευρα, ....αυτα τα μουδιασματα που λετε στον υπνο μ'επιαναν κατα καιρους πριν χρονια, σε μικροτερη ηλικια.

  6. #21
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    42
    Quote Originally Posted by madiwasp View Post
    Κοπέλα μου μη φοβάσαι.. Έχω τις δεσμιδωσεις εδώ και 2 χρόνια καθημερινά σε όλο το σώμα.. Και είμαι μια χαρά.. Έκανα μαγνητική πρόπερσι και δεν είχε βρεθεί κάτι.. Μην ανησυχείς.. Όσο για το μούδιασμα πραγματικά έβαλα τα γέλια!!! Δεν υπάρχει νύχτα που να μην ξεραθούν τα χέρια μου από το μούδιασμα!!
    Τι ακριβως ειναι οι δεσμιδωσεις?

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Chios
    Posts
    488
    Quote Originally Posted by faihkaps View Post
    Τι ακριβως ειναι οι δεσμιδωσεις?
    Οι δεσμιδωσεις είναι συσπασεις σε διάφορα σημεία του σώματος.. Όπως το πεταρισμα του ματιού.. Αλλά και πολύ πιο έντονες αρκετές φορές.. Είναι μια κατάσταση που πυροδοτειται από έντονο άγχος ή στρες και στις περισσότερες περιπτώσεις μένει για πάντα.. Είναι λίγο ενοχλητικό κάποιες φορές αλλά τελείως ακίνδυνο, με την προϋπόθεση ότι δεν υπάρχουν και άλλα συμπτώματα όπως μυϊκή αδυναμία κλπ..
    Pionier vsegda gotov!!!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    τα εχω και εγω αυτα μην φοβαστε δεν ειναι τιποτα απλα ισως να γινεται μερικες φορες ενοχλητικο....με πιανουν τετοια σ ολο το σωμα και τα εχω δυο χρονια..
    απο το αγχος ειναι ολα αυτα

  9. #24
    Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    41
    Δεσμιδωση βασικα ειναι το τιναγμα ενος μερους του μυ, το οποιο φαινεται αν το κοιταξεις, αλλα δε κουνιεται ολο το ακρο(ποδι, χερι). Κουνιεται σαν πεταρισμα μονο ενα σημειο του μυ, οπως οταν πεταριζει το ματι. Και γω παω να κλεισω 1,5 χρονο τωρα, με καθημερινα τετοια παντου. Βεβαια και μενα στη μαγνητικη ειχε δειξει μη παθολογικα αποτελεσματα, αλλα εδειχνε και στικτες εστιες(μη παθολογικες) που οπου διαβαζω στο ιντερνετ λενε γι ΣΚΠ.. θα παω τον αλλο μηνα σε νευρολογο να την δειξω για μια 2η γνωμη, γιατι στον Εοπυυ ειναι φοβερα δυσευρετοι.. Εν τω μεταξυ γνωριζω ηδη 2 κοπελες που επαθαν σκληρηνση σε μικρη ηλικια και εχω φρικαρει.
    Last edited by aliki21; 15-06-2016 at 04:44.

  10. #25
    Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    41
    Quote Originally Posted by madiwasp View Post
    Κοπέλα μου μη φοβάσαι.. Έχω τις δεσμιδωσεις εδώ και 2 χρόνια καθημερινά σε όλο το σώμα.. Και είμαι μια χαρά.. Έκανα μαγνητική πρόπερσι και δεν είχε βρεθεί κάτι.. Μην ανησυχείς.. Όσο για το μούδιασμα πραγματικά έβαλα τα γέλια!!! Δεν υπάρχει νύχτα που να μην ξεραθούν τα χέρια μου από το μούδιασμα!!
    Σ ευχαριστω για την απαντηση Εσυ ποσο εισαι αν επιτρεπεται;

  11. #26
    Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    41
    Quote Originally Posted by faihkaps View Post
    Καλημερα!Εγω εχω μυρμηγκιασματα σε διαφορα σημεια του σωματος μου,τους τελευταιους 3-4 μηνες.Πριν 15 μερες εκανα μαγνητικη εγκεφαλου,και βγηκαν ολα φυσιολογικα,η εξεταση λεει ειναι χωρις παθολογια.Εγω ομως,εχω μουδιασματα,κυριως στην αριστερη πλευρα του σωματος μου,ποδι( απο την πατουσα μεχρι το γονατο),στο χερι(καρπος παλαμες)και στο σαγονι μου.Αυτα ολη μερα,οχι στον υπνο,οταν ξαπλωνω νιωθω πιο εντονα το μουδιασμα στο σαγωνι,μεχρι ν'αποκοιμηθω.Οι γιατροι και ο παθολογος που με ξερει χρονια και η νευρολογος που πηγα ηταν σιγουροι και πριν την μαγνητικη οτι δεν ειναι τιποτα και ειναι απο αγχος...εγω δεν μπορω να πω οτι εχω καθησυχαστει ομως.Παραλληλα με τα μουδιασματα εχω και πονους στα σημεια που προανεφερα,στη μεση στα πλευρα, ....αυτα τα μουδιασματα που λετε στον υπνο μ'επιαναν κατα καιρους πριν χρονια, σε μικροτερη ηλικια.
    Αν στην μαγνητικη δε βγαινει τιποτα, δε χρειαζεται κατι αλλο για να πειστεις να ξερεις Κανε μια επαναληπτικη σε κανα χρονο απλα για να σου φυγει το αγχος.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    130
    εγώ έχω ξυπνήσει στην μέση του ύπνου με παράλυτα και τα 2 πόδια. μετά από λίγο επανήλθαν. αλλα πανικοβλήθηκα τέρμα.
    τώρα συσπάσεις μυονέχω όλη μέρα αλλα προσπαθώ να μην τα σκέφτομαι

  13. #28
    Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    41
    αντε μαζευομαστε πολλοι βλεπω

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    6
    Γεια σας!
    Εχω κ εγω τα ιδια, μουδιασματα οχι κ τοσο μονο αν κοιμηθω πανω στο χερι κανενα βραδυ. Οι συσπασεις ομως δινουν κ παιρνουν.
    Κ αναρωτιεμαι, τι ειναι αυτο που μας φοβιζει περισσοτερο να ειναι κατι παθολογικο η κατι ψυχολογικο?

  15. #30
    Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    41
    Καλησπερα, ειναι και σε σενα "Δεσμιδωσεις"; Δηλαδη συσπαται ενα μικρο κομματι του μυ;

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Σπασμοί μυών...έχω τρελαθεί!
    By LORA17 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1041
    Last Post: 17-01-2024, 20:23
  2. Ψυχοσωματικα,μουδιασματα ΒΟΗΘΕΙΑ!
    By Peach in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 20
    Last Post: 26-04-2021, 22:51
  3. Μουδιάσματα στα πόδια
    By maria- in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 07-08-2014, 15:44
  4. ΜΟΥΔΙΑΣΜΑΤΑ
    By minasgr21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 26-10-2009, 05:22
  5. Μουδιασματα στα χερια - μικρη ανοχη στο ποτο
    By Alexintrouble in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 22-09-2008, 16:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •