Σχέση με κοπέλα που έχει παιδί - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 32
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Το οτι δεν γνωρισες το παιδι και βλεπεις σοβαρα τα πραγματα δεν παραξενευει κανεναν; Μη το παιρνεις ετσι αψηφιστα...γνωρισε το πρωτα. Και μετα ειστε μεγαλα παιδια που λεει και η ρεμεντυ κλπ.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Εγώ συμφωνώ με τη Ναταλία 100%.

    Για να σοβαρέψει η σχέση σας πρέπει να γνωρίσεις το παιδί. Το ότι δεν θέλει ακόμα να πας σπίτι της μου λέει ότι δεν είναι σίγουρη για όλα αυτά ακόμα.
    Το ότι εσύ δεν δίνεις καμμιά σημασία σε αυτό μου λέει ότι δεν έχεις συνειδητοποιήσει τι συνεπάγεται η παρουσία ενός μικρού παιδιού μέσα στο σπίτι.

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    11
    Δεν είπα ότι δεν θέλει, είναι κοινή απόφαση επειδή είναι νωρίς. Πρώτα ας τα βρούμε μεταξύ μας και αν δούμε ότι "ωριμάζουν οι συνθήκες" , προχωράμε.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Ναι ρε φιλε αλλα πρωτο επρεπε να σε ανησυχει το θεμα της σχεσης και των ισορροπιων με το παιδι και μετα το θεμα των γονιων σου...λαθος προτεραιοτητες βαζεις και το βλεπεις επιπολαια.
    Το οτι μεσα σε ολο αυτο σε νοιαζει πιο πολυ η εγκριση των γονιων σου παρα η εγκριση του παιδιου και οτι συνεπαγεται η παρουσια του στη ζωη σου δεν ειναι καλο σημαδι, μαλλον δειχνει πως δεν εισαι αρκετα ωριμος. Τοση ωρα κουβεντα δεν λες για το παιδι και δεν δειχνεις να καταλαβαινεις οτι μιλαμε για εναν ανθρωπο με τη προσωπικοτητα του, τα συναισθηματα του, τα γινατια του. Εναν σημαντικο ανθρωπο στη ζωη της κοπελας σου.
    Ναι μεν λογω του παιδιου ανοιξες το ποστ, αλλα οχι επειδη σε νοιαζει η επειδη σε προβληματιζει ο,τι θα επρεπε να σε προβληματιζει. Το ανοιξες απλα επειδη το παιδι δινει στη κοπελα σου την ιδιοτητα της μητερας και αυτη η ιδιοτητα ειναι μελανο σημειο στο ρεζουμε της περιγραφης της σε καποιον τριτο. Αλλα ακομα το "παιδι" ειναι καποια απροσδιοριτη απιαστη ιδεα για εσενα, κατι που αιωρειται γυρω απο τη ζωη της και δεν το εχεις δει ποτε, δεν εχεις ζησει τη πραγματικοτητα. Και για αυτο και δεν σε νοιαζει ακομα. Μην προτρεχεις λοιπον και βαλε τις σωστες προτεραιοτητες στις ανησυχιες σου.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    223
    Πέρα από τα υπόλοιπα που σου έγραψαν προηγουμένως... σε αυτό που πρωτο-σκεφτόσουν δηλαδή... το όποιο πρόβλημα των γονιών σου λογικά (αν προκληθεί) θα προκληθεί από σκέψεις του στυλ "Αυτή θα την νοιάζει κυρίως το παιδί της και όχι ο γιος μας" και οτι δεν θα είναι βιολογικό τους εγγόνι...

    Υπάρχουν όντως μεγάλες πιθανότητες "παππούς" και "γιαγιά" που δεν θα έχουν ήδη περάσει μία φορά στη ζωή τους από το στάδιο "εγκυμοσύνη νύφης" και "γέννηση εγγονιού" (με τα μύρια όσα παρακλάδια έχουν αυτές οι καταστάσεις), να "διαμαρτυρηθούν" αρχικά με την ως δια μαγείας απόκτηση ενός παιδιού που ήδη πάει δημοτικό και δεν το έχουν ζήσει στην περίοδο "αλλαγής μιας πάνας" για παράδειγμα. Ανθρώπινο... γιατί μην ξεχνάς οτι σε μεγάλωσαν, οπότε το να ξαναζούσαν κάτι παρόμοιο με ένα εγγόνι, θα ήταν όχι μόνο νοσταλγικό με την έννοια οτι θα τους θύμιζε εσένα όταν ήσουν μωρό, όχι μόνο οτι θα σε έβλεπαν εσένα να ζεις τις καταστάσεις που περνούσαν εκείνοι όταν αναγκάζονταν πχ να ξυπνάνε από τα κλάματα του μωρού μέσα στη νύχτα, αλλά και το οτι εκείνη η περίοδος όσο δηλαδή το παιδί θα μεγάλωνε, θα ήταν και η περίοδος όπου θα το μάθαιναν... σαν χαρακτήρα, θα έβλεπαν την εξέλιξή του... και θα είχε προηγηθεί μια υποσυνείδητη δημιουργία ενός συναισθηματικού δεσμού και αποδοχής ενός καινούργιου μέλους στην ευρύτερη οικογένεια..

    Νομίζω οτι αν η ιστορία εξελιχθεί πολιτισμένα (και αυτό περνάει εξ ολοκλήρου από το χέρι σου, γιατί σε αυτή την ηλικία δεν εξαρτάσαι από τα μυαλά που μπορεί να κουβαλάνε οι γονείς σου), αυτό που μάλλον ενδόμυχα θα τους καθησύχαζε, θα ήταν αν έβλεπαν οτι υπάρχει και η προοπτική μελλοντικά να αποκτήσετε με την κοπέλα σου από κοινού ένα παιδί... Αλλά αυτό βέβαια δεν θα το έκανες για τους γονείς σου... αλλά για εσάς... δεδομένου οτι θα τα πηγαίνατε καλά σαν ζευγάρι και οικογένεια... Γιατί οι γονείς σου και οι γονείς της κοπέλας σου θα είναι σε ρόλο παρατηρητή και όχι μέσα στο δικό σας χορό...

    Θέλει συνεχόμενη προσπάθεια η ισορροπία μεταξύ της γονεικής οικογένειας και της δικής σου... ειδικά όταν υπάρχουν και εξέχουσες περιπτώσεις όπως ένα παιδί που ηλικιακά πλέον θα είναι σφουγγάρι όσον αφορά το τί γίνεται γύρω του... στον κόσμο των ενηλίκων...

  6. #21
    Καλησπέρα. Εγώ έχω απτό παράδειγμα στον συγγενικό μου χώρο, όπου ένας θείος μου παντρεύτηκε μία γυναίκα χωρισμένη με παιδί. Οι γονείς του θείου μου την δέχτηκαν και της άνοιξαν την αγκαλιά τους, τόσο σ αυτήν όσο και στο παιδί. Αυτό που ακολούθησε ήταν ένας πολύ πετυχημένος γάμος και ακόμη ένα παιδάκι. Η γυναίκα του θείου μου είναι ένα διαμάντι και το παιδί της από τον πρώτο γάμο το ίδιο. Αγάπησαν τους γονείς και το σόι μας σαν δική τους οικογένεια και οι γονείς του θείου μου θεώρησαν το παιδί πραγματικό εγγόνι τους. Μάλιστα τώρα παντρεύτηκε και το μωρό που έκανε το έβγαλε το όνομα του θετού παππού, δηλαδή του πατέρα του θείου μου! Πριν λίγες μέρες επισκέφτηκα την μητέρα του θείου μου και μου έλεγε οτι "την κοπέλα αυτή ο Θεός μας την έστειλε παιδάκι μου", την γυναίκα του θείου μου δηλαδή.
    Τότε που την παντρεύτηκε έγινε ψιλοσούσουρο στο σόι και έλεγαν οτι πήρε την ζωντοχήρα με το παιδί. Τώρα βέβαια όλοι αναρωτιούνται πώς βρήκε τέτοια καλή γυναίκα, πόσο τυχερός είναι και τί ευτυχισμένη οικογένεια έχει...

  7. #22
    Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Athens
    Posts
    61
    Jafar, τους γονείς σου τους ξέρεις καλύτερα από τον καθένα εδώ μέσα. Ξέρεις όλα τα αδύναμα σημεία τους, ξέρεις που έχουν ευαισθησίες. Λες ότι υπάρχει περίπτωση να μην εναντιωθούν, άρα έτσι θα είναι. Αν έχεις καλές σχέσεις μαζί τους και νοιάζονται για σένα, τότε τα πράγματα είναι πιο εύκολα. Θα πρότεινα να τους πάρεις από κοντά έναν έναν. Επέλεξε εσύ ποιος θα ήταν καλύτερος σύμμαχος η μαμά ή ο μπαμπάς και άρχισε από αυτόν. Μίλησε για τα συναισθηματά σου, για το τι σε απασχολεί, για το ότι σέβεσαι την άποψή τους αλλά θέλεις να σε στηρίξουν σε ότι απόφαση και αν πάρεις, γενικά μίλησε για το τι αισθάνεσαι. Δεν υπάρχει περίπτωση γονιός που να νοιάζεται για το παιδί του να μην αποδεχτεί την επιλογή του, όποια και αν είναι. Εδώ οι ομοφυλόφιλοι το λένε στους γονείς τους και αυτοί τους στηρίζουν, η δικιά σου περίπτωση είναι πολύ πιο light.
    Απλά πάρτους απο κοντά έναν έναν, ώστε να μπορείς να τους χειριστείς ανάλογα, γιατί όταν είναι μαζί επηρεάζεται ο ένας από τον άλλον, και αν πχ η μαμά μπορεί να είναι σύμφωνη όταν δει την αντίδραση του πατέρα μπορεί να επηρεαστεί και να στηρίξει αυτόν. Αντίστοιχα και ο μπαμπάς, μπορεί να μην τον ενοχλεί κ τόσο αλλά για να δείξει άντρας μπροστά στην μαμά - μπορεί να αντιδράσει.

    Καλά κάνεις που θες να τους το φέρεις ομαλά, δηλώνει ότι τους αγαπάς κ τους σέβεσαι, εκεί ακριβώς θα στηριχτείς όταν τους μιλήσεις για την κοπέλα σου.

    Σου εύχομαι καλή τύχη με τους γονείς και πολύ αγάπη με την κοπέλα!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,640
    αν τους πιασει εναν - εναν, θα προλαβει ανεπηρεαστο μονο τον εναν, γιατι ο αλλος θα το μαθει απ τον συζυγο του σε dt...
    αν θελει να το πει ο ιδιος, θα πρεπει να τους πιασει, μαζι.

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    11
    Καλησπέρα. Υπάρχει τρόπος να σβηστεί το θέμα αυτό; Έχω καλυφθεί, γι' αυτό.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    χημεια τρελλη ακουω και απολυτο ταιριασμα και μετα αν τα παμε καλα και στους τοσους μηνες δεν εχεις γνωρισει το παιδι?και αν επιτρεπεται για ποσο χρονων παιδι μιλαμε?οχι φιλε δεν σβηνεται ενα θεμα γιατι αν εσυ μπορει να καλυφθηκες μεσα ομως απο το θεμα μπορει να βοηθηθουν και αλλοι

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    11
    Θα ήθελα να γίνει σεβαστή η επιθυμία μου παρακαλώ πολύ, για τους δικούς μου προσωπικούς λόγους.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    514
    Τζαφαρ η κοπέλα θεωρώ ότι είναι αρκετά συνετή. Κρατά τη σχέση σας προς το παρόν εκτός παιδιού και μπράβο της! Εγώ ένα θα πω να είσαι πολύ προσεκτικός στο θέμα του παιδιού και αν συγκατοικήσετε να βάλετε ως γνώμονα να μην πληγωθεί τα παιδάκι! Αυτά!

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Τζαφαρ γιατί να σβηστεί το θέμα, άλλωστε μπορεί να βοηθηθεί και κάποιος άλλος με παρόμοιο θέμα...τι προσωπικοι λογοι; Μη ντρέπεσαι, εξέθεσε πλήρως τις οποίες πληροφορίες για τη κατάσταση ώστε να σε βοηθησουν ακομα καλύτερα τα μέλη...

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    514
    Quote Originally Posted by Jafar View Post
    Θα ήθελα να γίνει σεβαστή η επιθυμία μου παρακαλώ πολύ, για τους δικούς μου προσωπικούς λόγους.
    Συγνώμη δεν το είδα,διαφορετικά δεν θα απαντουσα

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    11
    Απλά δε θα ήθελα να σπάσει ο διάολος το ποδάρι του που λένε και δει όλο αυτο το θέμα και νομίζει ότι κουτσομπολεύω και τέτοια, άσε καλύτερα ...

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Η κοπέλα μου έχει κατάθλιψη
    By dchatz in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 29-12-2015, 16:31
  2. Replies: 10
    Last Post: 30-08-2011, 19:34
  3. Σχέση με κοπέλα που έχει αρχες κατάθλιψης..!
    By kostakis7 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 12-07-2011, 02:19
  4. Η κοπέλα μου μάλλον έχει ΟΔΠ.
    By ifiwasadog in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 58
    Last Post: 29-07-2007, 15:13
  5. Τι έχει η κοπέλα μου;
    By relative-x in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 46
    Last Post: 25-05-2007, 14:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •