Κατάθλιψη τρίτης ηλικίας ΒΟΉΘΕΙΑ!!!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Titisee-Neustadt, Germany
    Posts
    68

    Κατάθλιψη τρίτης ηλικίας ΒΟΉΘΕΙΑ!!!!!

    Δυστυχώς τυχαίνει η γιαγιά μου και η αδερφή της (δίδυμες) να δείχνουν σημάδια κατάθλιψης. Είναι λογικό, πέρασαν δύσκολες καταστάσεις κοντεύουν σε μια ηλικία που πλέον δεν ξέρουν αν το επόμενο πρωί θα ζουν και γενικά υπάρχει μια σύγχυση και μιζέρια. Ζω πολύ μακριά τους και αυτό που με ανησυχεί είναι πως οι δύο τους είναι μαλωμένες δεν έχουν ενδιαφέροντα και άτομα της ίδιας ηλικίας που θα πιούνε ένα καφέ και θα περάσουν ένα ήρεμο απόγευμα. Γενικά δημιουργούν ίντριγκες και σενάρια και καταλήγουμε πάντα να μαλωνουμε όλοι με όλους. Όταν τύχει λοιπόν να τους δω μου το βγάζουν ξινό, ιστορίες από το παρελθόν, ξέσπασμα σε κλάματα, παράπονα, νεύρα. Φυσικά και δεν περνάω ευχάριστα και όχι γιατί απλά είναι μεγάλες απλά με στεναχωρει που τις βλεπω έτσι. Ξέρω ότι αυτή η ηλικία έχει παραξενιες αλλά ξέρω και βλέπω πως ακόμα και μεγαλύτερα άτομα από είναι πιο χαλαρά και ευχάριστα. Εγώ δεν έχω την υπομονή όμως, αλλά δεν θέλω και να συνεχιστεί αυτό και απλά να απομάκρυνθω στο τέλος. Αλλά το ποστ το γράφω κυρίως γιατι σαν συγγενής δεν ξέρω πως να το χειριστώ και θέλω βοήθεια πάνω σε αυτό το θέμα στο πως μπορώ να αντίδρασω και το να κάνω γενικότερα σε τέτοιες καταστάσεις γιατί και εγώ άνθρωπος είμαι πιεζομαι και νευριαζω με αυτό το πράγμα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    ετσι ειναι η τριτη ηλικια ,πρεπει να τις αποδεχτεις ,σε τετοια ηλικια οι ανθρωποι δεν αλλαζουν..εσυ το μονο π εχεις να κανεις ειναι να πηγαινεις να τις βλεπεις....απο εκει και περα δεν νομιζουν να περνουν απο λογια..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    υπομονη κ αγαπη χρειαζονται..τιποτα αλλο..
    η τριτη ηλικαι ειναι οντως ετσι..ειδικα οταν παιζει να εχουν καταθλιψη..ξεκινανε τις παραξενιες, τις ντριγκες για να νιωσουν οτι ζουν.
    υπομονη κ φροντιδα ειναι ο.τι καληυτερο..δλδ ο.τι λενε εσυ μπενακης βγενακης..
    βεβαια αν δεχτουν(που πολυ αμφιβαλλω) πολλοι γιατροι ξεκινανε αντικαταθλιπτικο στην τριτη ηλικια για να ηρεμει ο ανθρωπος κ να βλεπει τα πραγματα πιο θετικα..αλλα ειναι δυσκολο να πεισεις εναν γερακο να παει ψυχιατρο..

Similar Threads

  1. Αποσταση λογω τριτης λυκειου
    By kiss_my_sadness_away in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 19-10-2014, 01:21
  2. Replies: 13
    Last Post: 18-05-2012, 21:52
  3. Τρίτης γενιάς αντιψυχωσικά
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 12
    Last Post: 10-01-2011, 23:46
  4. ΑΓΧΩΤΙΚΗ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ..ΒΟΗΘΕΙΑ
    By CHRPAP in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 176
    Last Post: 11-07-2008, 10:16
  5. Καταθλιψη-Μοναξια-Βοηθεια
    By thetimeisnow in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 34
    Last Post: 09-04-2008, 14:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •