23 χρονών-> ...Η πηγή της κακης ψυχολογικής μου καταστάσης μήπως...?? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 37 of 37
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    676
    ωραια αναλυση gauche! συμφωνω σε ολα! ουτε ο susperia να ησουνα!

    να προσθεσω roben ουτε τους πολλους συναισθηματισμους θα πρεπει να τους αποβαλλεις. πρεπει να πειραματιστεις λιγο με τις προσεγγισεις και να το δεις λιγο πιο ρεαλιστικα το θεμα, γιατι δυστυχως οι ρομαντισμοι ανηκουν στα παραμυθια! μονο οταν βρεις το σωστο ατομο μετα απο πολυυυυυυυ καιρο ισως και να ζησεις το παραμυθι! μεχρι να το βρεις ομως και ΓΙΑ να το βρεις πρεπει να γινεις πιο καφρος, αρχισε με το να ακους metal. Πλακα κανω ομως οντως πρεπει να γινεις πιο καφρος! Και μη φοβασαι να πληγωθεις, ειναι πολυ σημαντικο γιατι ετσι κξι αλλιως ολοι καποτε πληγωνομαστε και παραπανω απο μια φορες.
    καλα μαμησια!

  2. #32
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    69
    Originally posted by gauche
    Ήταν μια σχέση που κι εγώ τοήξερα ότι θα τελείωνε σύντομα καθώς η κοπέλα μένει στο εξωτερικό και έχει μόνιμη σχέση εκεί. Να μην στα πολυλογώ έχει περάσει 1,5 χρόνος από τότε,σχέση δεν έχω κάνει αλλά σ\' αυτό το διάστημα έχω κάνει φάση με δυό κοπέλες και κάτι σαν σεξ με άλλη μία.
    Mπράβο που κατάφερες να ξεφύγεις από την αγαμία.Κάτι τέτοια παραδείγματα με επιτυχίες είναι που γεμίζουν ελπίδα , άτομα σαν κι εμάς.Για μένα η φάση θα ήταν το ίδιο σημαντική με μια σχέση , στην παρούσα κατάσταση.Είπαμε , η έλλειψη εμπειρίας σε καθηλώνει σε μικρότερες ηλικίες.Να σε ρωτήσω φίλε , άμα θες απαντάς βέβαια , πώς κατάφερες να κάνεις αυτές τις φάσεις ; Ανέβηκε τόσο πολύ η αυτοπεποίθησή σου και άλλαξε τελείως η αντίληψή σου και ο τρόποες προσέγγισης στο θέμα ; Πώς γνώρισες τις κοπέλες ; Φαντάζομαι θα έχεις πλούσια κοινωνική ζωή , ε ;

    β) Δεν γίνονται θαύματα: Όταν έχεις συνηθίσει να είσαι ντροπαλός, συνεσταλμένος, κλπ κάπου βολεύεσαι σ\' αυτό όσο κι αν σε κάνει δυστυχισμένο. Σε προφυλάσσει από κάποια απόρριψη, από μια συναισθηματική εξάρτηση κοκ.
    Συμφωνώ απολύτως.

    Δες για παράδειγμα τί σε κάνει να είσαι τελειομανής (κι εγώ είμαι), και κυρίως δες τί σου προσφέρει το να είσαι τελειομανής. Δες για παράδειγμ μήπως επειδή εσύ φοβάσαι την απόρριψη τελικά απορριπτεις τις κοπέλες που είναι γύρω σου. Μήπως πχ λόγω της τελειομανίας σου δίνει την εικόνα ενός αυτάρκους ατόμου που έχει χτίσει ένα τοίχος γύρω του; Δούλεψε τα αυτά τα θέματα .
    Για δες , κι εγώ είμαι τελειομανής σε πολλά πράγματα.Τυχαίο άραγε ?

    Αν δεν θες με κάποιον ψυχολόγο κάνε μια ειλικρινή συζήτηση με φίλους σου ή καλύτερα με φίλες σου. Πώς σε βλέπουν; Νομίζω πως θα καταλάβεις πολλά!
    Πολύ καλή ιδέα.Εγώ ίσως αποφεύγω να ρωτήσω γιατί φοβάμαι τις απαντήσεις.Επίσης πρέπει να είναι και πραγματικός φίλος ο άλλος , δεν είναι εύκολο να μιλήσεις σε κάποιον για κάτι τόσο προσωπικό.Γιατί πολλοί αρέσκονται να εξιχνιάζουν την ερωτική σου ζωή αλλά ίσως είναι από κουτσομπολίστικη διάθεση και όχι από πραγματικό ενδιαφέρον.Την έχω πατήσει έτσι και έχω αποκαλύψει πράγματα για τα οποία μετάνιωσα.

  3. #33
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    3
    Κοίτα να δεις που θα έδινα συμβουλές-και μάλιστα \"πετυχημένες\"- για ζητήματα σεξουαλικότητας. Ποιός θα το φανταζόταν πριν τρία χρόνια; τεσπά.
    Λοιπόν, φίλε Absolout, η κοινωνική μου ζωή δεν είναι ιδιαίτερα πλούσια αλλά ούτε μπορείς να πεις ότι είμαι αντικοινωνικός. Επειδή ασχολούμε με τα κοινά και τον συνδικαλισμό, συναναστρέφομαι με αρκετούς ανθρώπους και γενικά όπως προείπα δεν είχα κάποιο επικοινωνιακό πρόβλημα με το άλλο φύλο, ίσα ίσα που έκανα πολύ παρέα με γυναίες αλλά απλά δεν προχωρούσα. Μετά την πρώτη φάση όπου έκανα σεξ με τη φίλη που φιλοξενούσα, εντάξει εξορθολογικοποίησα κάποια πράγματα όσον αφορά την αυτοπεποίθησή μου, αλλά μην φανταστείς τίποτα τρελλό. Απλά κατάλαβα ότι δεν χρειάζεται να την έχεις 25 εκ. για να κάνεις σεξ ούτε να είσαι ο σούπερ εραστής για να ικανοποιήσεις σεξουαλικά μια γυναίκα. Το κλειδί όμως νομίζω ότι βρίσκεται αλλού. Δεν χρειάζεται να γίνεις ο σούπερ τολμηρός και με την σούπερ αυτοπεπόιθηση για να την πέσεις σε μια γκόμενα που σου αρέσει, αν είσαι άτολμος και με χαμηλή αυτοπεποίθηση . Ούτε χρειάζεται να γίνεις ο σούπερ άνετος γκόμενος προκειμένου να κάνεις σχέση με μια κοπέλα, αν είσαι συνεσταλμένος και ντροπαλός. Το κλειδί είναι να προσπαθείς ενώ είσαι συνεσταλμένος, ενώ έχεις χαμηλή αυτοπεποίθηση, ενώ είσα ντροπαλός. Πχ δεν είναι ανάγκη να το παίξεις σούπερ άνετος, να χουφτώσεις ή να ψάχνεις να βρεις τη σούπερ ατάκα προκειμένου να την πέσεις σε μια γκόμενα που σου αρέσει.Μπορείς να τη χαϊδέψεις αμήχανα στο μάγουλο και να της πεις με τρεμμάμενη φωνή (και ξεροκαταπίνωντας), \"ξέρεις, μ\' αρέσεις πολύ\". Σίγουρα είναι καλύτερο απ\' το τίποτα και σίγουρα αν πάρεις απόρριψη θα είναι πολύ ευγενική γιατί είσαι και εσύ ευγενικός μαζί της. Αυτό έκανα με την μία κοπέλα που γούσταρα πραγματικά και έπαιξε φάση. Οι άλλες δύο ήταν πιο περίεργες περιπτώσεις... Δεν πρέπει να περιμένουμε να δράσουμε αφού έχουμε απαλλαγεί απ\' τα \"κουσούρια\" μας αλλά να δρούμε ενώ έχουμε τα \"κουσούρια\"μας. Για αυτό έχει σημασία αυτά τα κουσούρια να τα αναγνωρίσουμε και να τα καταλάβουμε. Και αυτά τα άτιμα δεν μας βγαίνουν μόνο στις γόμενες. Μας βγαίνουν και με τους φίλους μας και με κάθε άνθρωπο που ερχόμαστε σε επαφή. Εγώ μόλις τα τελευταία 2 χρόνια ανακάλυψα το πόσο ψυχρός και απρόσιτος ήμουν και είμαι. Πρόσφατα για παράδειγμα, μια γνωστή μου μου είπε \"εντάξει δεν με χωνεύεις αλλά δεν είναι ανάγκη να με κοιτάς σαν όταν έχεις σκατά στα παπούτσια σου\". Την κοπέλα ούτε την χώνευα ούτε δεν τη χώνευα, αλλά ημουν τόσο απωθητικός απλά γιατί δεν την ήξερα καλά. Σε κάθε περίπτωση είναι καλύτερα να πορεύεσαι με ένα πρόβλημα και να το ξέρεις και να το διαχειρίζεσαι παρά να σε βυθίζει και να σε καθηλώνει το πρόβλημα. Στην πρώτη περίπτωση τον έλεγχο τον έχεις εσύ, στη δεύτερη τον έλεγχο τον έχει το πρόβλημα. Και δύο πράγματα για το τέλος:
    α) Για το φόβο της απόρριψης: Όλοι οι άνθρωποι φοβούνται την απόρριψη ακόμα και οι πιο \"άνετοι\". Ένας μύθος που έχουμε εμείς οι συνεσταλμένοι άνθρωποι είναι ότι εμείς δεν απορρίπτουμε. Μια χαρά απορρίπτουμε και εμείς. Όταν μας αγκαλιάζουν και εμείς ανταποκρινόμαστε ψυχρά ή όταν μας μιλάει ο φίλος μας κι εμείς κοιτάμε στο υπερπέραν γιατί νιώθουμε αμήχανα που ο φίλος μας είναι αγκαλιά με την γκόμενά του, ρίχνουμε μια χαρά απόρριψη στους άλλους. Επομένως η απόρριψη είναι κάτι πολύ φυσικό και ανθρώπινο στις σχέσεις μεταξύ ενήλικων ανθρώπων. Όλοι δίνουμε και όλοι παίρνουμε καθημερινα.
    β) Το ότι δεν γαμ**με δεν μας κάνει κατώτερους ανθρώπους. Μπορεί να ισχύει ότι η καλή σεξουαλική ζωή μας κάνει πιο ευτυχισμένους, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι και με κακή σεξουαλική ζωή δεν δικαιούμαστε να ευχαριστηθούμε άλλες χαρές της ζωής. Και δικαιούμαστε και το αξίζουμε! Επομένως μπορούμε να απολαύσουμε έναν καφέ ή ένα ποτό ή ακόμα και μια εκδρομή με έναν φίλο μας έστω κι αν αυτός είναι με τη γκόμενά του και εμείς ζηλεύουμε. Δεν έχουμε παρά να πούμε με χαριτωμένο τρόπο- και μεταξύ αστείου και σοβαρού- \"ζηλεύω\". Τί πιο απλό, τί πιο ανθρώπινο. Έτσι κι αλλιώς οι φίλοι μας ξέρουν ή υποψιάζονται ότι η σεξουαλική μας ζωή δεν είναι η καλύτερη. Τί νόημα έχει να το κρύβουμε;

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    676
    πολυ σωστες οι παρατηρησους σου ολες! Μονο που με τα τελευταια που γραφεις φαινεσαι λιγο συμβιβασμενος με μια τετοια κατασταση. Αν συμβιβαζεσαι ομως συνεχεια δε θα βρεις και το καλυτερο. Συμφωνω μ αυτα που λες απο την αποψη του οτι ειναι φυσιολογικα να εχουμε ολοι \'\'κουσουρια\'\' οπως το να εισαι ντροπαλος και ειναι καλο να το αποδεχεσαι για να εκτιμας τον εαυτο σου σαν φυσιολογικο κι οχι να μπαινεις συνεχως σε μια διαδικασια συγκρισης με καποιον που δεν εχει κολληματα σαν τα δικα μας γιατι τοτε τρελενεσαι. Ναι λοιπον στο να αποδεχτεις τον εαυτο σου με την προυποθεση οτι θα δουλευεις με τον εαυτο σου για να φτασεις σε ενα σημειο να μην εχεις τις παραπανω, ανθρωπινες κατα τα αλλα, αδυναμιες (οχι σε μεγαλο βαθμο τουλαχιστον)

  5. #35
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    3
    Προφανώς και θα δουλεύεις με τις αδυναμίες σου. Αλλά τις αδυναμίες μας τιςξεπερνάμε δρώντας και όχι περιμένοντας πότε θα ξεπεράσουμε τις αδυναμίες μας για να δράσουμε. Αυτό ήταν το ζουμί απ\' όσα ήθελα να πω

  6. #36
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    15
    ευχαριστω ολους και ολες για τις απαντησεις τους...και για την βοηθεια.

    δεν βλεπω μελλον παντως .. τελοσπαντων και παλι ευχαριστω για οσους προσπαθησαν να με βοηθησουν.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Roben,
    Κάποιες στιγμές είναι στιγμές για σκέψη και κάποιες στιγμές είναι στιγμές για πράξεις...
    Μόνο με τις σκέψεις δεν οδηγήσει πουθενά.
    Σκέψου κάτι που να σε βοηθάει, σχεδίασε αυτό το κάτι είτε είναι μικρό είτε μεγάλο, είτε εύκολο είτε δύσκολο και προσπάθησε να το καταφέρεις.
    been good, been bad. WILL GO ON

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •