Απιστια πως να προχωρησω μπροστα?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 69
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    14

    Απιστια πως να προχωρησω μπροστα?

    γεια σας ειμαι καινουργιος στο forum. ειμαι ναυτικος και φετος αποφασισα να επιστρεψω στην στερια . ειχα μια σχεση με μια κοπελα στην ηλικια μου (30) για δυο χρονια , ειμασταν πολυ δεμενοι και υπηρχε πολυ καλη επικοινωνια.οταν γυρισα απο το ταξιδι μου μετα απο δυο μηνες μου ειπε οτι με απατησε τρεις μερες πριν γυρισω με εναν γνωστο της . εχει διακοψει καθε επικοινωνια με αυτον και μου λεει οτι με αγαπαει και θελει να ειμαστε μαζι. ελειπα για εντεκα μηνες και δεν εχω στενες σχεσεις με ατομα εδω που μενω. ξερω οτι δεν πρεπει να ειμαι μαζι της αλλα νιωθω τοσο μονος και μου ειναι πολυ δυσκολο να προχωρησω.επισης μου στελνει συνεχεια μυνηματα οτι με αγαπαει και να παρω οσο χρονο χρειαζομαι να σκεφτω κτλπ και αυτο με κραταει κολλημενο σε αυτην.μπορειτε να με βοηθησετε?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Γεια σου Τασο. Το γυαλι εχει ραγισει, θα το βασανισεις λιγο και θα το καταλαβεις μετα μονος σου πως τωρα παει.
    Μην βιαζεσαι να παρεις αποφασεις. Συνηθως η πρωτη μας αντιδραση σε αυτα τα πραγματα ειναι η αρνηση. Ε κι εσυ μου φαινεσαι στο σταδιο της αρνησης, δεν εχεις επεξεργαστει τη κατασταση και το τι συνεβη καλα ακομα πολυ απλα επειδη το να αποδεχτεις πραγματικα το τι εγινε αλλαζει ολα τα δεδομενα σου, καταρρεει ο μικρος σου κοσμος και αυτο σε αφηνει φτερο στον ανεμο.
    Το οτι σε φοβιζει ομως να μεινεις φτερο στον ανεμο δεν ειναι σωστος λογος για να εισαι με καποιον.
    Εσυ θα ηθελες η κοπελα σου να μενει μαζι σου για αυτο τον λογο; Η θα προτιμουσες να μη φοβαται τη μοναξια και απλα να επιλεγει να ειναι και μαζι σου;
    Το τι λεει αστο...το ιδιο ισχυει και για εκεινη. Εισαι η ασφαλεια της. Συγνωμη κι ολας αλλα ειναι και το επαγγελμα σου τετοιο που χεσε μεσα. Οικονομικα ανετος εισαι ειδικα για τις εποχες που ζουμε, μπαρκαρεις σε ταξιδια και ουτε μπλεκεσαι στα ποδια της...ε ειναι να μη σε "αγαπαει"? Η τελοσπαντων οκ ας μην ειμαι τοσο κυνικη, μπορει και να σε αγαπαει, με την συντροφικη ξενερωτη εννοια της λεξης, απο αποψη συναισθηματικου δεσμου και το οτι εισαι κατι γνωριμο που δε θελει να χασει για αυτον ακριβως το λογο, οτι ειναι κατι γνωριμο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Το οτι στο ειπε η ιδια και το οτι στελνει συνεχεια μηνυματα επισης μπορει να μη σημαινει κατι...
    Τι λογο ειχε να στο πει αν σε αγαπα; Να σε πληγωσει; Η μηπως να ελαφρύνει τις τυψεις της για να αισθανεται η ιδια ξανα "καλο κοριτσι" και ηθικα σωστη; Αν σε αγαπουσε ειναι ενα φορτιο που θα κουβαλαγε νομιζω...το οτι στελνει μνματα και τετοια επισης μπορει να το κανει σε αυτοματο πιλοτο, επειδη αυτη ειναι η λογικη προσδοκια απο αυτην τωρα, να αποζηταει τη συγχωρεση σου και να θελει να επανορθωσει και μπλα μπλα...δεν ξερω μπορει να ειμαι εγω ηλιθια αλλα δε βλεπω πως γινεται να αγαπας καποιον και να του κανεις κατι τετοιο.
    Μπορει οντως να το μετανιωνει και να θελει να κανετε μια νεα αρχη...το θεμα ειναι εσυ μπορεις; Εσυ τι θελεις;
    Εγω σου λεω μη βιαζεσαι να παρεις αποφαση επειδη την ιδια αποφαση με αυτη που θες βιαστηκα να παρω λογω αρνησης και το μετανιωσα μετα. Απορροφησε λιγο πρωτα τη κατασταση, συμειδητοποιησε καλα τι γινεται, βιωσε τα συναισθηματα σου οποια και αν ειναι αντι να τα αρνεισαι και μετα δες τι θελεις να κανεις...

    Δε ξερω κατα ποσο σε βοηθανε αυτα...μαλλον δε βοηθανε. Εσυ τι βοηθεια θελεις;

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    14
    οχι ναταλια βοηθανε πολυ και εγω το ιδιο αισθανομαι. κοιτα περναω ενα μεταβατικο σταδιο αυτην την στιγμη αφησα τα καραβια ξεκιναω μια καινουργια δουλεια γενικα μια καινουργια ζωη και επειδη το ειχα χτισει εν μερη και γυρω απο την κοπελα μου (οτι θα γυρισω και θα ειμαστε μαζι και ολα καλα κτλπ) εφαγα μεγαλο χαστουκι και η εκφραση σου φτερο στον ανεμο μου ταιριαζει απολυτα.απλα τωρα ξεκιναω σε ολα απο το μηδεν .δουλεια , κοινωνικο κυκλο , σχεση , προσαρμογη στην ζωη της στεριας κτλπ.ειχα μια πολυ υπευθηνη δουλεια που απαιτουσε πρωτοβουλιες κι αποφασεις και τωρα νιωθω οτι δεν μπορω να παρω μια αποφαση οτι ολα ειναι λαθος μαλλον οτι δεν υπαρχει σωστη αποφαση ¨χωριζω και χανω εναν σημαντικο ανθρωπο για μενα η μενω και για την υπολοιπη ζωη μου θα με τρωει ολο αυτο που εγινε? εχω και θεματα οικογενιακα καθως οι γονεις μου χωρισαν για τον ιδιο λογο.μια λεπτομερια που με ποναει ειναι οτι για διαστημα δυο μηνων μεχρι να μου το πει καναμε παρεα μαζι με τον τυπο (εχει ενα μαγαζι και πηγεναμε μαζι με την κοπελα μου εκει αρκετα συχνα και πιναμε το ποτο μας , και σε αυτο το μαγαζι κοιμηθηκε με τον τυπο!!!) να τρεξω μακρια ε????

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    14
    ξερω οτι πρεπει να παρω την αποφαση μονος μου αλλα αυτην την στιγμη νιωθω οτι δεν μπορω να το κανω. οποτε σκεφτομαι το τι θα κανω η πρωτη μου σκεψη ειναι να χωρισω . θελω μια γνωμη του τυπου ειναι σωστο να το κανω?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Χαχαχα με συγχωρεις που γελαω με αυτο το τελευταιο με το μαγαζι...μου θυμιζει που εμενα ο πρωην μου με πηγε με φιλους στο σπιτι της αλλης για φαγητο και μας συστησε ενω δεν θα την ηξερα καν αλλιως και ενω πηδιοντουσαν παραλληλα...και κουβεντουλα καναμε με αυτην και με τη κορουλα της επαιζα... :P
    Τωρα δε με ποναει πια κι εσενα στο μελλον δε θα σε ποναει αυτο, θα σε θυμωνει. Ο θυμος θα ερθει πιο μετα να ξερεις. Φυσικα και η δικια μου γνωμη ειναι να τρεξεις μακρια. Αλλα ξερεις οι γνωμες ειναι σαν τις κωλοτρυπες ολοι εχουν μια. Εσυ ξερεις τι ειναι καλυτερο στη περιπτωση σου. Ιδια παντως δεν θα ειναι η σχεση σας ξανα οχι, δε νομιζω...
    Το οτι ειναι μεταβατικο σταδιο δεν πρεπει να σε τρομαζει. Ναι θα ειναι πολυ δυσκολο αλλα ειναι μια εποικοδομητικη ευκαιρια. Για να χτιστει κατι καλυτερο δε πρεπει να γκρεμιστει το παλιο; Ε αυτο...θα ειναι μεγαλο ζορι δε λεω οτι δεν θα ειναι αλλα σκεψου πως το φτερο στον ανεμο ειναι ελευθερο να παει οπου θελει. Το γνωριμο ακομα και αν ειναι ασχημο μας φαινεται πιο ασφαλες και παρηγορο απο το αγνωστο, αν το αγνωστο ομως σου επιφυλασσει κατι καλο;
    Αν θελεις δοκιμασε να μην χωρισεις, απλα πιστευω πως και τοτε θα κανει τον κυκλο του το πραγμα και δεν θα αντεξει η σχεση ουτως η αλλως...τελοσπαντων εσυ το ξερεις να θες να δοκιμασεις με ρισκο να χασεις το χρονο σου. Επισης γιατι λες οτι θα σε "τρωει μια ζωη" αν μεινεις...προδοθηκες και μιλας για μια ζωη; Για αυτο σου λεω πως εισαι σε αρνηση ακομα. Θα ερθουν ολα και επεξεργασου τα, μη καταπιεζεις και μη κουκουλωνεις οτι νιωθεις. Λυπασαι; Λυπησου. Θυμωνεις; Θυμωσε. Νοιαζεσαι; Νοιαξου. Θυμασαι; Θυμησου. Λυπασαι ξανα; Λυπησου... Κλπ... Μη το καταπιεζεις δηλαδη. Θα κανει πιο γρηγορα τον κυκλο του το πραγμα αν δεν το καταπιεζεις. Οχι οτι σου ειναι χρησιμο απλα εχε υποψη τα σταδια που περναμε σε καθε απωλεια (χωρισμο η πενθος) ειναι τα εξης: αρνηση (οχι δεν εγινε), διαπραγματευση (μηπως εγινε αλλιως και οχι ακριβως ετσι; Αν αλλαξω αυτο θα αλλαξει το αλλο; Αν προσπαθησω αν αν), θυμος (αυτονοητο), λυπη (αυτονοητο, πρεπει να πενθησεις την απωλεια) και τελος αποδοχη. Δεν πανε απαραιτητα με αυτη τη σειρα καμια φορα ειναι ανακατεμενα αλλα πρεπει να τα βιωσεις ολα για να πας παρακατω.
    Παντως ασε με να σου πω κατι αλλο...δεν ξερω κατα ποσο το σκεφτεσαι αλλα εγω θα το πω και ας πεσει κατω οσο και αν δεν το πιστευεις τωρα (αν το σκεφτηκες) : ΔΕΝ εχει να κανει με εσενα η με καποια ανεπαρκεια εκ μερους σου. Απλα ειναι κατι που κανουν οι ανθρωποι. Μπορω να στο τεκμηριωσω αλλα θα επρεπε να γραψω ολοκληρο δοκιμιο. Παντως το ξερεις και αν δε το ξερεις ακου που σου λεω, εκει εξω υπαρχει γυναικα που θα θεωρουσε τον εαυτο της τυχερη να ειναι μαζι σου.
    Μερος του λογου που σκεφτεσαι να τη συγχωρησεις ειναι επειδη με τη πραξη της εχει "κλεψει" τη δυναμη σου, το μοτζο σου, πως το λενε...νιωθεις πως μονο η δικη της αποδοχη και η παραδοχη του λαθους της θα στα δωσει πισω. Αλλα δεν ειναι ετσι, θα υπαρχει παντα ανισορροπια. Το "μοτζο" (επιστημονικος ορος :P) θα το ξαναβρεις οταν αρχισεις να χτιζεις τη νεα ζωη σου οτι κι αν συμπεριλαμβανει αυτη. Που θα αρχισεις να το κανεις θες δεν θες.
    Last edited by Natalia_sups; 14-06-2016 at 14:30.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,702
    Άκου αδερφέ ανέκδοτο για σένα είναι ένας ναυτικός φεύγει ταξίδι για δύο τρία χρόνια εκεί που ήταν ταξίδι του έρχεται προσκλητήριο για βάφτιση του λέει ότι βαφτίζουν το παιδί του πάει στον καπετάνιο ζητάει άδεια του λέει ο καπετάνιος ρε βλάκα αφού εμείς λείπαμε ταξίδι με ποιον έκανε το παιδί και του λέει ο ναυτικός ρε καπετάνιο έλειπα στα ******α να λείπω και στα βαφτίσια?
    Αυτό μου το είπε πρώην ναυτικός κι ο νοών νοείτω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by tasos1985 View Post
    ξερω οτι δεν πρεπει να ειμαι μαζι της αλλα νιωθω τοσο μονος και μου ειναι πολυ δυσκολο να προχωρησω.επισης μου στελνει συνεχεια μυνηματα οτι με αγαπαει και να παρω οσο χρονο χρειαζομαι να σκεφτω κτλπ και αυτο με κραταει κολλημενο σε αυτην.μπορειτε να με βοηθησετε?
    Κλασσικη γυναικεια συμπεριφορα , εγω δεν θα υποχωρουσα ..........

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by tasos1985 View Post
    η πρωτη μου σκεψη ειναι να χωρισω . θελω μια γνωμη του τυπου ειναι σωστο να το κανω?

    Ναιιιιιιιιιιιιιιιι !!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    523
    Quote Originally Posted by tasos1985 View Post
    γεια σας ειμαι καινουργιος στο forum. ειμαι ναυτικος και φετος αποφασισα να επιστρεψω στην στερια . ειχα μια σχεση με μια κοπελα στην ηλικια μου (30) για δυο χρονια , ειμασταν πολυ δεμενοι και υπηρχε πολυ καλη επικοινωνια.οταν γυρισα απο το ταξιδι μου μετα απο δυο μηνες μου ειπε οτι με απατησε τρεις μερες πριν γυρισω με εναν γνωστο της . εχει διακοψει καθε επικοινωνια με αυτον και μου λεει οτι με αγαπαει και θελει να ειμαστε μαζι. ελειπα για εντεκα μηνες και δεν εχω στενες σχεσεις με ατομα εδω που μενω. ξερω οτι δεν πρεπει να ειμαι μαζι της αλλα νιωθω τοσο μονος και μου ειναι πολυ δυσκολο να προχωρησω.επισης μου στελνει συνεχεια μυνηματα οτι με αγαπαει και να παρω οσο χρονο χρειαζομαι να σκεφτω κτλπ και αυτο με κραταει κολλημενο σε αυτην.μπορειτε να με βοηθησετε?
    Να πας παρακάτω να προσπαθήσεις, μια αγάπη προδομένη δεν είναι αγάπη.. όσο και αν σου λέει οτι σε αγαπάει..!

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Καλησπέρα, από τα λεγόμενά σου μου φαίνεσαι αξιόλογο άτομο, μένεις σε μία σχέση επειδή αγαπάς, αυτή σε πρόδωσε για το σεξ, θα μείνεις μαζί της; Δεν ξέρω πόσες, αλλά υπάρχουν αξιόλογες κοπέλες εκεί έξω και μην "κάθεσαι" με μία που δεν σου αξίζει! Φιλικά!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    1,239
    Γεια σου φιλε. Καλως ορισες στο Forum.
    λοιπον, το μονο καλο που μπορω να δω απο αυτην την κοπελα είναι πως στο είπε. τιποτα αλλο!!!!
    Και δεν ξερουμε και τον λόγο που το εκανε αυτο. Οτι σε αγαπάει δεν παιζει κατα την γνωμη μου, με την καμια, (αλλιως δεν θα σε πηγαινε στο μαγαζι του γκομενου της και ενω εσυ του μιλουσες κατω απο το τραπεζι γινόντουσαν οργια) αρα καποιο αλλο λογο είχε. ισως τυψεις, ισως φόβος ή και εγω δεν ξερω τι. Δεν θα σου πω τι θα κανεις. Η ζωη είναι δικια σου. Εσυ πρεπει να επιλέξεις. Αλλα πριν αποφασισεις κατσε και σκεψου σοβαρα, παρε το χρόνο σου.
    Σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να επιλέξεις αυτό που θα σε κανει ευτυχισμενο φίλε μου Τασο.
    Υπάρχουν άνθρωποι στον κόσμο που προτιμούν την μοναξιά, αλλά κανένας που να μπορεί να την αντέξει

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Dreamland
    Posts
    894
    Ο λαος λεει ενα γνωμικο "Ματια που δεν βλεπονται γρηγορα λησμονιουνται". Οπως ενοιωθες και εσυ μοναξια που ελειπες μακρια, το ιδιο και αυτη. Σκεψου ομως οτι μπορει και να μη το μαθαινες ποτε, αλλα στο ειπε. Ενα ελαφρυντικο προς την μερια της. Σκεψου πολυ τι πρεπει να κανεις, αν μπορει να το συγχωρεσεις και να ξεχασεις και αν μπορειτε να προχωρησετε με νεους κανονες.
    Αν δεν εκδηλώνεις όσα βρίσκονται μέσα σου, αυτά που δεν εκδηλώνεις θα σε καταστρέψουν

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Απαξ και τοκανε μια φορα η κοπελα , θα το ξανακανει και δευτερη .....................

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Dreamland
    Posts
    894
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Απαξ και τοκανε μια φορα η κοπελα , θα το ξανακανει και δευτερη .....................
    Το ιδιο ισχυει και για τους ανδρες, πως το λενε ? Καθε λιμανι και νεα γυναικα? Ε πριν αρχισουμε να πετροβολουμε την κοπελα, ας σκεφτουμε και την δικη της πλευρα.

    Μην αρχισω να λεω ποσες στραβες εχουν κανει και οι ανδρες και απλα δεν τα λενε. Θα ξημερωσουμε :p
    Αν δεν εκδηλώνεις όσα βρίσκονται μέσα σου, αυτά που δεν εκδηλώνεις θα σε καταστρέψουν

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΑΓΑΠΗ, ΓΑΜΟΣ, ΑΠΙΣΤΙΑ, ΠΑΘΟΣ, ΑΠΙΣΤΙΑ
    By dnikola in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 11-09-2013, 14:13
  2. Ειμαι σε διλλημα, πως να προχωρησω;;
    By JimM in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 18-07-2013, 01:30
  3. Φοβάμαι να προχωρήσω
    By nikp in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 13-03-2012, 01:36
  4. γιατι δεν μπορω να προχωρησω??
    By eleonwra in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 6
    Last Post: 16-01-2011, 01:47
  5. δεν μπορω να προχωρησω μπροστα
    By deleted_member in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 16
    Last Post: 14-03-2007, 10:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •