Η αγαπη μεσα απο τη σκοπια της επιστημης, η γιατι δεν υπαρχει - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 113
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Δεν ήμουν ικανοποιημένος ποτέ από τις σχέσεις μου μέχρι που καψουροκαηκα και άλλαξα μυαλά πλέον ξέρω τι είναι αγάπη και είμαι ευτυχισμένος όλη μέρα απλά τώρα είμαι στην ανάρρωση ακόμα αν και μάλλον θα το παθαίνω συνέχεια από εδώ και πέρα και είμαι χαρούμενος γι αυτό το γεγονός
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Αγαπητε Macgyver ξερω πως σου βαζω δυσκολα και πολλη μελετη χαχα αλλα θα εκτιμουσα αν εριχνες κι εσυ μια ματια στο αρθρο και τα ερωτηματα που θετω και να μου πεις τι νομιζεις.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Δεν ήμουν ικανοποιημένος ποτέ από τις σχέσεις μου μέχρι που καψουροκαηκα και άλλαξα μυαλά πλέον ξέρω τι είναι αγάπη και είμαι ευτυχισμένος όλη μέρα απλά τώρα είμαι στην ανάρρωση ακόμα αν και μάλλον θα το παθαίνω συνέχεια από εδώ και πέρα και είμαι χαρούμενος γι αυτό το γεγονός
    Η καψουρα χαιρω πολυ...Μπορει να ειναι εντονη, βαθια, να τα παρατησεις ολα να σου γυρισει το κοσμο αναποδα κλπ. Αλλα δεν παυει να ειναι καψ-ουρα...οπως το λεει και η λεξη...καψιμο. Οτι καιει σβηνει. Το αρθρο εξεταζει την ιδεα του μονιμου μακροχρονιου μονογαμικου δεσμου μαζι με ολη την παραφιλολογια.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Δεν ξερω τι μαζοχισμος ειναι αυτος αλλα πιστευω πως το παθαινουν και αντρες και γυναικες. Θελουμε σαν τρελλοι αυτο που δεν μπορουμε να εχουμε.
    και
    Αυτο με μια λεξη λεγεται ΑΝΩΡΙΜΟΤΗΣ ................ η ελλειψη αυτοεκτιμησης , του τυπου , δεν θα ηθελα να ειμαι μελος σενα κλαμπ , που εχει μελη σαν εμενα ............................για οποιον δεν καταλαβε , αμα του αρεσω εγω , που δεν αξιζω τιποτα , πρεπει κι αυτος να μην αξιζει τιποτα ........... ενω αμα δεν του αρεσω , μπορει και ναξιζει κατι ..........

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Αυτο με μια λεξη λεγεται ΑΝΩΡΙΜΟΤΗΣ ................ η ελλειψη αυτοεκτιμησης , του τυπου , δεν θα ηθελα να ειμαι μελος σενα κλαμπ , που εχει μελη σαν εμενα ............................για οποιον δεν καταλαβε , αμα του αρεσω εγω , που δεν αξιζω τιποτα , πρεπει κι αυτος να μην αξιζει τιποτα ........... ενω αμα δεν του αρεσω , μπορει και ναξιζει κατι ..........
    Εχεις δικιο σε αυτο και συμφωνω, υπαρχει και αυτο το σκεπτικο (ειχα προσπαθησει να το εξηγησω και σε αλλο μελος καποτε) . Αλλα δεν νομιζω πως ειναι μονο αυτος ο λογος.
    Ειναι και το οτι μας ελκυει οτι ελκυει και πολλους αλλους ανθρωπους, αρα οι ανθρωποι που μας ελκυουν ειναι περιζητητοι και εχουν πιο πολλες επιλογες, αρα δεν στεριωνουν σε καμια, μπορουν να τα εχουν ολα. Σκληρο αλλα αληθινο. Και τελοσπαντων δε με καιει αυτο τοσο...θα ηθελα να σχολιασεις την πρωτη μου απαντηση στον ελις και ολα τα αλλα που με απασχολουν αν δε σου κανει κοπο καποια στιγμη :)

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    223
    Το βρίσκω biased το άρθρο για να σου πω την αλήθεια.
    Μπλέκει πολλά πράγματα μέσα και μπερδεύει τις έννοιες... αγάπη και μονογαμία είναι δύο διαφορετικά πράγματα... μπορούν να συνυπάρχουν, να βοηθάνε το ένα το άλλο, αλλά μπορούν και να ανταγωνίζονται το ένα το άλλο... και αυτό συμβαίνει πολύ απλά επειδή εξελιχθήκαμε σαν οργανισμοί βασιζόμενοι στη νοημοσύνη. Στην πράξη αυτό τί σημαίνει; Οτι υπάρχει το ενδεχόμενο, το ένστικτο ή οι χημικές ουσίες να σου λένε κάνε αυτό, αλλά μετά από αναλυτική σκέψη να διαπιστώνεις οτι πρέπει να κάνεις το άλλο. Η συντροφική σχέση είναι συνισταμένη πολλών παραγόντων και όχι απλά ενός ή δύο. Χώρια που θέλει και δοκιμή "επί χάρτου" γιατί δεν βασίζεται σε θεωρία. Που με τη σειρά του σημαίνει οτι σαφώς και θα δεις κάτι με αρνητική προδιάθεση όταν δεν έχεις βρει ακόμα τον τρόπο που σου ταιριάζει για να το διαχειριστείς.

    Πολλά μπορείς να σχολιάσεις.

    Πάντως γενικότερα σε αρθρογραφία έχω μάθει να αποφεύγω να παίρνω τοις μετρητοίς όσα περιέχονται, όταν διακρίνεις την προσπάθεια του αρθρογράφου να σου περάσει τα συμπεράσματά του και όχι απλά να σου εκθέσει στοιχεία. (Και αυτό βέβαια είναι και κάτι που εκμεταλλεύεται η επιστήμη του γενικότερου marketing-promotion... είτε είναι για προιόντα, ιδέες κλπ)

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    ..θα ηθελα να σχολιασεις την πρωτη μου απαντηση στον ελις και ολα τα αλλα που με απασχολουν αν δε σου κανει κοπο καποια στιγμη :)
    Κατσε να την μελετησω ..........!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by Loading... View Post
    Το βρίσκω biased το άρθρο για να σου πω την αλήθεια.
    Μπλέκει πολλά πράγματα μέσα και μπερδεύει τις έννοιες... αγάπη και μονογαμία είναι δύο διαφορετικά πράγματα... μπορούν να συνυπάρχουν, να βοηθάνε το ένα το άλλο, αλλά μπορούν και να ανταγωνίζονται το ένα το άλλο... και αυτό συμβαίνει πολύ απλά επειδή εξελιχθήκαμε σαν οργανισμοί βασιζόμενοι στη νοημοσύνη. Στην πράξη αυτό τί σημαίνει; Οτι υπάρχει το ενδεχόμενο, το ένστικτο ή οι χημικές ουσίες να σου λένε κάνε αυτό, αλλά μετά από αναλυτική σκέψη να διαπιστώνεις οτι πρέπει να κάνεις το άλλο. Η συντροφική σχέση είναι συνισταμένη πολλών παραγόντων και όχι απλά ενός ή δύο. Χώρια που θέλει και δοκιμή "επί χάρτου" γιατί δεν βασίζεται σε θεωρία. Που με τη σειρά του σημαίνει οτι σαφώς και θα δεις κάτι με αρνητική προδιάθεση όταν δεν έχεις βρει ακόμα τον τρόπο που σου ταιριάζει για να το διαχειριστείς.

    Πολλά μπορείς να σχολιάσεις.

    Πάντως γενικότερα σε αρθρογραφία έχω μάθει να αποφεύγω να παίρνω τοις μετρητοίς όσα περιέχονται, όταν διακρίνεις την προσπάθεια του αρθρογράφου να σου περάσει τα συμπεράσματά του και όχι απλά να σου εκθέσει στοιχεία. (Και αυτό βέβαια είναι και κάτι που εκμεταλλεύεται η επιστήμη του γενικότερου marketing-promotion... είτε είναι για προιόντα, ιδέες κλπ)
    Εγω παλι δεν το βρισκω προκατειλημμενο το αρθρο, μια χαρα κρινω τα οσα λεει ουτε τα παιρνω της μετρητοις, ειναι πραγματα που σκεφτομουν καιρο. Η βασικη προυποθεση για να βγαζει νοημα το αρθρο ειναι πως εννοουμε την "αγαπη" ως τον ιδανικο μονογαμικο δεσμο που εχουμε μαθει ασυνειδητα να επιδιωκουμε μεσα απο την ανατροφή μας, απο παραδοσεις αλλων εποχων, βιβλια, ταινιες, μπλα μπλα...
    Εδω ομως πολυ λογικα διακρινει την σεξουαλικη/ερωτικη ελξη απο το bonding και αποδιδονται και τα δυο σε βιοχημικες λειτουργιες που μπορουν να αποκλειστουν με φαρμακα. Κυριολεκτικα υπαρχουν φαρμακα για να μη νιωθεις αγαπη δηλαδη, αν υποθεσουμε πως στην αυθεντικη μας εμπειρια αυτα τα δυο ειναι που την αποτελουν. Και απο εκει και περα το αρθρο εξηγει και την αυθαιρετη, κοινωνικα κατασκευασμενη εννοια της αγαπης με ολα οσα εννοεις εσυ οτι παραλειπονται ως συστατικα (θα φανταστω αποφασεις, αφοσιωση, κοινες αξιες, στοχους κι ονειρα, κοινα ενδιαφεροντα, μπλα μπλα). Αυτα ειναι αυθαιρετα γιατι αλλαζουν και ανα εποχη. Το οτι επιλεγουμε για καποιο λογο να ακολουθουμε το συνολο των κοινωνικων επιταγων για το τι ειναι μια πετυχημενη σχεση ακομα και αν δεν συναδει με τη φυση μας (που δεν συναδει γιατι δεν ειμαστε μονογαμικα οντα) δεν ειναι προβλημα; Ε αν πεταξουμε τη βιοχημεια του σεξ, πεταξουμε τη βιοχημεια του bonding (που εχουν και ημερομηνια ληξης) και πεταξουμε και τις αυθαιρετες κοινωνικες επιταγες με τι μενουμε για να πουμε οτι "να αυτο το υπολοιπο ειναι αγαπη"...? Το αρθρο απλα συμπεραινει πως η αγαπη δεν ειναι συναισθημα, ουτε κατασταση, ουτε κατι μαγικο, ουτε κατι το απτο και υπαρκτο. Ειναι ενα συνολο αποφασεων που μπαινουν σε κινηση απο καποιες προσωρινες βιοχημικες διεργασιες και απο εκει και περα καποιες κοινωνικες επιταγες και προσδοκιες. Χαιρω πολυ χαιροπουλος θα μου πεις, το ξεραμε απο τα 12. Ε ετσι το εννοει.
    Επισης με απασχολει το θεμα της μονογαμιας-πολυγαμιας και τι ειναι πιο ρεαλιστικο και υγιες.
    Διαβασε τα ξανα προσεκτικα αυτα που σχολιαζω εγω και θα καταλαβεις τι εννοω.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Και θα ηθελα να εστιασουμε παλι στο ερωτημα που εθεσα πριν: γιατι θεωρουμε πως ολα πρεπει να τα βρισκουμε σε ενα και μονο ατομο; Υπαρχει καποιος λογος;
    Οι λογοι για να θελεις ταιρι σημερα ειναι δυο: Ντοπα, ωραια συναισθηματα, ευεξια, καυλα, ερωτας, χαρα κλπ η η ασφαλεια, η στηριξη, η δημιουργια οικογενειας. Ας μου βρει καποιος ενα καλο επιχειρημα απο εκει και περα γιατι αυτα τα δυο πρεπει να πηγαινουν μαζι. Στο κομματι της οικογενειας εχει νοημα να ειναι δυο συγκεκριμενοι ανθρωποι παροντες, ειναι οι γονεις του ιδιου παιδιου, ναι, χρειαζεται μια σταθεροτητα. Αλλα γιατι αυτο σημαινει οτι πρεπει και να ειναι ερωτευμενοι μονο ο ενας με τον αλλον; Πρωτου βιαστειτε να αντιδρασετε σκεφτειτε ενα λογικο επιχειρημα. Εγω νομιζω δεν υπαρχει λογος.
    Για παραδειγμα μπορει να εχω εναν εξαιρετικο δεσμο με μια φιλη η ενα φιλο και να στηριζουμε ο ενας τον αλλον και να αγαπαμε ο ενας τον αλλον σαν αδερφια, και να περναμε ωραια και να ειμαστε εκει ο ενας για τον αλλον και να νοιαζομαστε. Ποιος ανθρωπος στα καλα του θα πει ομως στον φιλο του "μη κανεις παρεα με αλλους φιλους;" Η ποιος θεωρει πως πρεπει να εχει ενα μονο φιλο;
    Αντιστοιχα γιατι εχουμε αυτη τη προσδοκια στον ερωτα; Μη νομιζεις κι εμενα αν μιλησω με τη καρδια μου φαινεται κουλο και δεν ειμαι οκ με αυτο. Η λογικη ομως λεει πως δεν υπαρχει λογος να μας απασχολει η ερωτικη μονογαμια αν κατα τα αλλα καποιος ειναι καλος συντροφος/γονιος. Ομως για καποιο λογο το θεωρουμε μερος του πακετου

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Το επιχειρημα του αρθρου ελις ειναι πως η αγαπη δεν υπαρχει γιατι το εφε της ορμονης αυτης εχει ημερομηνια ληξης, τεσσερα περιπου χρονια
    Οι λογοι για να θελεις ταιρι σημερα ειναι δυο: Ντοπα, ωραια συναισθηματα, ευεξια, καυλα, ερωτας, χαρα κλπ η η ασφαλεια, η στηριξη, η δημιουργια οικογενειας. Ας μου βρει καποιος ενα καλο επιχειρημα απο εκει και περα γιατι αυτα τα δυο πρεπει να πηγαινουν μαζι. Στο κομματι της οικογενειας εχει νοημα να ειναι δυο συγκεκριμενοι ανθρωποι παροντες, ειναι οι γονεις του ιδιου παιδιου, ναι, χρειαζεται μια σταθεροτητα. Αλλα γιατι αυτο σημαινει οτι πρεπει και να ειναι ερωτευμενοι μονο ο ενας με τον αλλον; Πρωτου βιαστειτε να αντιδρασετε σκεφτειτε ενα λογικο επιχειρημα. Εγω νομιζω δεν υπαρχει λογος.

    Σκεφτειτε σε ποιο αλλο ειδος σχεσης βαραινουν τον αλλον τοσες προσδοκιες οσο σε αυτο της ερωτικης; Απο ποιον αλλον ζηταμε οσα ζηταμε απο καποιον που θελουμε να τον βαφτισουμε συντροφο ζωης; Ειναι λιγο τρελες οι απαιτησεις μας μηπως;
    Ντιαρ Νάταλι , μελετησα ενδελεχως το ποστ σου ........απομονωσα οπως βλεπεις μερικα σημεια , τα υπολοιπα τα αφηνω , διοτι υπεραναλυεις αγαπητη , ειναι σαν να προσπαθεις να εξηγησεις γιατι σου αρεσει το ταδε μουσικο κομματι , εσεις οι γυναικες , εχετε τηταση να υπεραναλυετε , ειστε πιο περιπλοκα οντα απο εμας ......... ..................λοιποοοον , αν αναφερεσαι στον ερωτα , εχει πραγματι αποδειχτει οτι ενας ερωτας κραταει κατα μεσο ορο 30 μηνες , ισως λεω και πολυ ................... οι λογοι του να θελεις ταιρι , ειναι διοτι ετσι ειναι φτιαγμενη η ανθρωπινη φυση , η αν δεν βαριεσαι , μελετησε την ιεραρχηση των αναγκων του ανθρωπου , συμφωνα με τον Maslow ( maslow's hierarchy of human needs ) , εχω παρει κοινωνιολογια , οταν σπουδαζα , ειναι ενδιαφερουσα η θεωρια του , και εxει επικρατησει ....................... δεν ειναι λοιπον δυνατον δυο ανθρωποι να ειναι ερωτευμενοι εις το εσαει , για ναναι μαζι , απλα μετα τον ερωτα , μενει ενα ειδος δεσιματος , αγαπη το λενε , αν θες πες το οπως θελεις εσυ , αρκει αυτοι οι δυο ανθρωποι , ναχουνε κοινους στοχους , και κοινη πορεια , δεν μπορω να το αναλυσω περαιτερω , ειναι σα να καλουμαι να δωσω την συνταγη της μακροημερευσης μιας σχεσης , δεν την ξερω , ουτε και κανεις αλλος την ξερει , αμα τη ξεραμε , δεν θα υπηρχαν διαζυγια ............ μια σχεση , εχει πολλες μεταβλητες , εξ ορισμου , οι οποιες γινονται πολυπλοκοτερες με τον χρονο , διοτι το καθε ατομο , ειναι μια ξεχωριστη μοναδα , και εξελισσεται αφορετικα απο το αλλο , γι αυτο σε καποιο αλλο θρεντ , ανεφερα οτι , αυτο που λεμε ολοι . ' ετερον ημισυ ' , δεν υπαρχει , τα παντα ειναι χημεια , οτιδηποτε κι αν σημαινει αυτο , καμμια φορα η χημεια , ειναι ισχυρη , και παραμενει , αλλες φορες , δεν ειναι και τοσο , και εξατμιζεται , οποτε εχες να κανεις με τον αλλον ανθρωπο , οπως ειναι στην πραματικοτητα , μπορει νανακαλυψεις οτι μετα την παρελευση τη χημειας, ο βασιλιας ειναι γυμνος , εκει την πατησες , αν ομως ο αλλος εχει 5-6 καλα στοιχεια , απο τα 10 που ψαχνεις , εκει το ζυγιζεις το πραμα , αξιζει να κατσεις , η οχι , δυσκολακι .................οσο για την τελευταια παραγραφο σου , τι πρεπει ναχει ο αλλος για να τον βαφτισουμε συντροφο ζωης , δεν υπαρχει συγκεκριμενη απαντηση , ο καθενας χει την δικη του οπτικη γωνια , η δικη μου ειναι , αν τα εχεις καλα με τον εαυτο σου , βρισκεις ενδιαφερον σε αυτον , κανεις καλη παρεα με αυτον , τοτε , και μονον τοτε , εισαι σε θεση να κανεις μια υγιη σχεση , και σε μια υγιη σχεση , φυσικα λειπουν οι πολλες απαιτησεις , ο αλλος δεν ειναι η τουρτα , δλδ δεν μπορεις να τα περιμενεις ολα απο αυτον-ην , να εξαρτας την ευτυχια σου , απο την εν γενει συμπεριφορα του , η ευτυχια ειναι κατι που πηγαζει απο μεσα σου , και ο συντροφος , ειναι απλα το κερασακι στην τουρτα ............................γι αυτο και υπαρχει και η πολυ σοφη ρηση ΄αμα αισθανεσαι μοναξια , μην παντρευτεις ' , ο νοων , νοειτω ......

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Σε ευχαριστω μακ που αφιερωσες τον χρονο σου, ωστοσο δεν ζηταω την συνταγη μακροημερευσης μιας σχεσης ουτε τι βαφτιζουμε συντροφο ζωης...ελεος οχτω φορες το εχω γραψει και ακομα να το παρει καποιος πρεφα οτι δεν ρωταω αυτο χαχαχα θα αρχισω να τραβαω τα μαλλια μου :P

    Εχουμε καταπιει τοοοσο πολυ αμασητα το "σεναριακι" των σχεσεων και της επιδιωξης μιας ιδανικης για εμας σχεσης και σαν κοινωνια και σαν ατομα που δυσκολευομαστε να δουμε out of the box οσα γραφω.

    Αυτο το οποιο αμφισβητω και που αμφισβητει και το αρθρο ειναι το καθαυτο σεναριο μιας ωραιας μονογαμικης σχεσης και κατα ποσο ειναι υγιες να το επιδιωκουμε. Το εχουμε συνηθισει τοσο πολυ αυτο το σεναριακι που σας φαινεται αδιανοητο αλλιως. Μου λετε κι εσυ και ο loading οτι ο ερωτας φεευγει η αγαπη μεεενει με υποχωρησεις και κοινους στοχους και με αποφασεις επειδη ειμαστε νοημονες ανθρωποι και μπλα μπλα...το ξερουμε. Αυτο που ρωταω ειναι γιατι; Γιατι να καταβαλει καποιος τη συνειδητη προσπαθεια που χρειαζεται για να συνεχισει να ικανοποιει ολες του τις αναγκες (και σωματικες και συναισθηματικες) στην ιδια σχεση;;;;
    Υπαρχει καποιος λογος πχ που αν ειχα ας πουμε εναν αντρα που ταιριαζαμε και αγαπιομασταν και μεγαλωναμε ενα παιδακι μαζι δεν θα μπορουσα να συνεχισω να τον αγαπω και να ειμαστε καλοι γονεις και καλα και μελι γαλα στρεφοντας το ερωτικο μου ενδιαφερον και σε αλλον; Υπαρχει καποια λογικη εξηγηση γιατι αυτο ειναι No No?? Αν υπαρχει δωστε την μου.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Επισης στους φιλους μας δε λεμε μη κανεις παρεα με αλλουε φιλους. Στους συντροφους γιατι υπαρχει η προσδοκια να ειναι μονο δικοι μας συντροφοι;
    Ποσο πιο λιανα να το κανω; :P

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Που ειπα οτι πρεπει να μενει καποιος στην ιδια σχεση ? αμα δεν του αρεσει , σηκωνεται και φευγει ........ εγω αυτο εκανα σολη μου την ζωη , γι αυτο και τωρα ειμαι μονος ............... δεν μετανιωνω ομως , καλα εκανα , καμμια απο τις πρωην μου , δεν ητο καταλληλη , κατ εμε , να μεινω μαζι της για παντα ...............τωρα βεβαια , αν υπαρχουν παιδια στην μεση , δεν ξερω τι θακανα , δεν εχω παντρευτει , δεν εχω κανει παιδια ,. αλλα οι 9 στους 10 γαμους , ειναι ενα ειδους συμβιβασμου , γι αυτ δυσκολευομαι να εμπλακω σε σοβαρη σεμευση , με φοβιζει ο εγκλωβισμος , τα παιδια την πληρωνουν παντα .................................. οπως συμβιβασμος ειναι ολη η ζωη μας , συμβιβαζεσαι με την δουλεια που κανεις , δεν εχουν ολοι την πολυτελεια να κανουν την δουλεια της αρεσκειας τους , συμβιβαζεσαι με τους νομους , δεν ειναι ολοι σωστοι , απειρα τα παραδειγματα συμβιβασμων ................. ειδαλλως , αν εχεις τα χρηματα , και τα κοτσια , ζεις μια ζωη , οπως την θελεις εσυ , αλλα ποσοι μπορουν να το κανουν αυτο ? ελαχιστοι ...σεμενα δεν εχει ξυπ-νησει το πατρικο ενστικτο , σε αλλους ξυπναει νωρις , σε αλλους καθολου ................ αλλοι μπορουν μονοι , αλλοι οχι , κανεις τις επιλογες σου , και πορευεσ μεαυτες , στο τελος κανεις τον απολογισμο , και δια[πιστωνεις αν οι επιλογεςσου ηταν σωστες η οχι .......

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Που ειπα οτι πρεπει να μενει καποιος στην ιδια σχεση ? αμα δεν του αρεσει , σηκωνεται και φευγει ........ εγω αυτο εκανα σολη μου την ζωη , γι αυτο και τωρα ειμαι μονος ............... δεν μετανιωνω ομως , καλα εκανα , καμμια απο τις πρωην μου , δεν ητο καταλληλη , κατ εμε , να μεινω μαζι της για παντα ...............τωρα βεβαια , αν υπαρχουν παιδια στην μεση , δεν ξερω τι θακανα , δεν εχω παντρευτει , δεν εχω κανει παιδια ,. αλλα οι 9 στους 10 γαμους , ειναι ενα ειδους συμβιβασμου , γι αυτ δυσκολευομαι να εμπλακω σε σοβαρη σεμευση , με φοβιζει ο εγκλωβισμος , τα παιδια την πληρωνουν παντα .................................. οπως συμβιβασμος ειναι ολη η ζωη μας , συμβιβαζεσαι με την δουλεια που κανεις , δεν εχουν ολοι την πολυτελεια να κανουν την δουλεια της αρεσκειας τους , συμβιβαζεσαι με τους νομους , δεν ειναι ολοι σωστοι , απειρα τα παραδειγματα συμβιβασμων ................. ειδαλλως , αν εχεις τα χρηματα , και τα κοτσια , ζεις μια ζωη , οπως την θελεις εσυ , αλλα ποσοι μπορουν να το κανουν αυτο ? ελαχιστοι ...σεμενα δεν εχει ξυπ-νησει το πατρικο ενστικτο , σε αλλους ξυπναει νωρις , σε αλλους καθολου ................ αλλοι μπορουν μονοι , αλλοι οχι , κανεις τις επιλογες σου , και πορευεσ μεαυτες , στο τελος κανεις τον απολογισμο , και δια[πιστωνεις αν οι επιλογεςσου ηταν σωστες η οχι .......
    Και παλι ρωτω...γιατι να σηκωνεσαι να φευγεις; Αν αγαπας και εκτιμας καποιον; Γιατι να μη του πεις κοιτα να δεις αγγελε, εισαι και γαμω το ατομα σε λατρευω αλλα μου γυαλισε ο βαγγελης, θα παω με τον βαγγελη τωρα λιγο. Γιατι ειναι προβλημα; Εσυ ακομα μιλας πρακτικα αλλα εγω αμφισβητω καααααθε κοινωνικη συμβαση στη ριζα της.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Επισης στους φιλους μας δε λεμε μη κανεις παρεα με αλλουε φιλους. Στους συντροφους γιατι υπαρχει η προσδοκια να ειναι μονο δικοι μας συντροφοι;
    Ποσο πιο λιανα να το κανω; :P
    Δεν υπαρχει τετοια απαιτηση απο συντροφους , τουλαχιστον απο εμενα , αυτη η απαιτηση δειχνει ανασφαλεια ..........να κανουν παρεα με οποιον γουσταρουν , αλλα οχι να κανουν αλλο δεσμο , αν εννοεις κατι τετοιο , αν οντως εννοεις αυτο , πα να πει οτι δεν νιωθεις τιπτα για τον συντροφο σου ,και καλυτερα να χωρισουν οι δρομοι σας ....................

Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 8
    Last Post: 23-11-2015, 01:45
  2. Έχετε αγάπη μέσα σας?
    By mariafil in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 22-09-2011, 01:59
  3. Φοβίες μέσα στη σχέση - υπαρχει λύση?
    By xristos.trakadas in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 61
    Last Post: 16-04-2010, 21:27
  4. Η αγάπη για έναν είναι βαρβαρότητα : γιατί εφαρμόζεται σε βάρος όλων των άλλων.
    By liberchild in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 272
    Last Post: 03-11-2007, 18:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •