Η αγαπη μεσα απο τη σκοπια της επιστημης, η γιατι δεν υπαρχει - Page 8
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 8 of 8 FirstFirst ... 678
Results 106 to 113 of 113
  1. #106
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Αυτό θέλω να σου δείξω γιατί οι γυναίκες δεν παίρνετε από λόγια μόνο όταν σας δείχνουν καταλαβαίνετε
    Μα ετσι πρεπει. Αν ηταν να κοιταμε τα λογια και οχι τις πραξεις αλιμονο μας (που στη συγκεκριμενη περιπτωση παλι λογια ειναι αλλα τεσπα).
    Πραξεις κοιταω για αυτο εχω μονιμως νευρακια :P

  2. #107
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,745
    Κι οι πράξεις δε λένε την αλήθεια κοίτα εσύ έφαγεσ πίκρα και το χεισ κάψει να μην το ξαναπείς ε σε πληροφορώ θα το ξαναπάθεις σε πληροφορώ όλοι άντρες αλλά λέμε κι άλλα κάνουμε όταν έχουμε σχέση το καλό διαρκεί δυο τρεις μήνες μετά αρχίζει η μαλακιά μην το ψάχνεις έτσι θα τρελαθείς άλλαξε ρώτα μου το κανε και μένα γυναίκα αυτό παρόμοιο έπεσα χτύπησα σηκώθηκα μετά από τρία τέσσερα χρόνια μέσα στα οποία γίνανε κι άλλα δυσάρεστα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #108
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Κι οι πράξεις δε λένε την αλήθεια κοίτα εσύ έφαγεσ πίκρα και το χεισ κάψει να μην το ξαναπείς ε σε πληροφορώ θα το ξαναπάθεις σε πληροφορώ όλοι άντρες αλλά λέμε κι άλλα κάνουμε όταν έχουμε σχέση το καλό διαρκεί δυο τρεις μήνες μετά αρχίζει η μαλακιά μην το ψάχνεις έτσι θα τρελαθείς άλλαξε ρώτα μου το κανε και μένα γυναίκα αυτό παρόμοιο έπεσα χτύπησα σηκώθηκα μετά από τρία τέσσερα χρόνια μέσα στα οποία γίνανε κι άλλα δυσάρεστα
    Χαχαχαχα κοιτα που ο ενας ανθρωπος που ψαχνω μηνες να το παραδεχτει αυτο με τα bold και να μη προσπαθησει να με βγαλει τρελη εισαι εσυ.

    Αλλα μη περιμενεις να το δεχτω οπως εσυ με τιποτα σε φαση "και τι εγινε στο προγραμμα ειναι" . Καλυτερα μονη για παντα των παντων σοβαρα σου μιλαω. Δεν το φοβαμαι τοσο αυτο οσο τη μαλακια. Οποτε δεν αξιζει για εμενα τιποτα.

    Και δεν σου κανω πλακα αν παιχτει ξανα χοντρη μαλακια θα βαλω καμια φωτια. Η αυτο η θα ξεσπαω εγω τελικα σε κανα κακομοιρη. Ολα τα μελη ειναι μαρτυρες, αμα δειτε σε καμποσα χρονια τπτ στις ειδησεις για εμπρησμο σπιτιου/αμαξιου/μαγαζιου τι σκατα εγω θα ειμαι. Λολ. Οχι ενταξει πλακα κανω.

    Απλα δεν εχω καμια υπομονη, καμια ανοχη, καμια ορεξη. Αυτο. Και δεν με πειραζει να τα παραδεχτω. Ουτε οποιο προσωπικο μεριδιο ευθυνης εχω ειναι θεμα για εμενα η κατι που αγνοω, αυτα τα ακουω βερεσε. Απλα κουραστηκα.
    Θα μου πεις τι τα σκεφτομαι και τα αναλυω οσο δεν παει; Δεν ξερω μαλλον τα επεξεργαζομαι. Η ισως ειναι σημαδι καποιου δικου μου μη υγιους κομματιου. Χαζεψα κι εγω.

  4. #109
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Χμ...τωρα σκεφτηκα να τα σβησω ολα τα απο πανω και να αφησω απλα τελιτσες... Αλλα δε γαμιεται. Δεν εχω λογο να φορω προσωπειο μεσα στο φορουμ. Απλα ελπιζω να μην αφαιρουν τα απο πανω απο το υπολοιπο θεμα, ολες οι σκεψεις και αναλυσεις που προηγηθηκαν ειχαν μια βασιμη λογικη νομιζω απο μονες τους. Αυτο.

  5. #110
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,745
    Εγώ χαίρομαι για το μυαλό σου είναι όμορφο αλλά άμα ψάχνεις άντρα με τέτοιο μυαλό και επίπεδο ψάξε κάποιον που έχει λεφτά από μικρός αυτοί έχουν επίπεδο αλλά είναι φλώροι δηλαδή με τις δυσκολίες δεν ξέρω πως τα πάνε επίσης η δουλειά χαρακτηρίζει τον άνθρωπο δηλαδή να έχει καλή δουλειά και κατά προτίμηση υπάλληλος με υψηλό μισθό όχι αφεντικό όχι χαμηλό μισθός ακούμε και δε θα χάσεις είμαι στην αγορά δεκαπέντε χρόνια
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #111
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Μπα δε θελω τα ιδια σκατα ειναι ολοι γενικα στο κατω κατω της γραφης ασχετα απο τις διαφορές και(κλεβω απο τις δικες σου ατακες οταν εσυ γενικευεις για γυναικες χαχα :P)
    Τεσπα ας μη χαλασουμε το θεμα με αυτα αλλο :)

  7. #112
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,745
    Εσύ ξέρεις κούκλα κι εγώ αυτά λέω και είμαι μόνος και δε μ απασχολεί πλέον
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #113
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Συμφωνω σε οσα λες εκτος απο εκει με το bold...δεν ειναι απαραιτητο να αρχιζει εκει το παραμυθι. Βρηκα στην ηλεκτρονικα δημοσιευμενη υλη ενος καθηγητη κοινωνικης ψυχολογιας απο το Παντειο (Παναγιωτης Κορδούτης) ενα κειμενο σχετικα με τα 3 συστατικα της "αγαπης" ας πουμε. Τα δυο τα εχουμε αναφερει λιγο πολυ. Εχουμε την εγγυτητα, την οικειοτητα, τον συναισθηματικο δεσμο απο τη μια και το παθος και το σεξ απο την αλλη. Ε εκει αναφερεται και ενα τριτο συστατικο, η αποφαση (!). Παρ'οτι η απαοφαση ειναι παραγοντας ηδη απο την αρχη (οτι αποφασισα πως εχω σχεση ξερω γω) φανταζομαι πως μπορει να παιξει εναν σημαντικο ρολο και στο σταδιο που περιγραφεις. Ειναι αυτο που ειχε καταληξει και ο αρθρογραφος του πρωτου αρθρου, οτι η αγαπη δηλαδη ειναι μια σειρα αποφασεων. Εγω το βλεπω σαν εναν κυκλο που παει ως εξης:
    Παιρνω καθε μερα αποφασεις που καλλιεργουν και βοηθουν τη σχεση μου, αυτες οι αποφασεις με τη σειρα τους δημιουργουν και συντηρουν εναν συγκεκριμενο επιπεδο επενδυσης και ιδανικα το αυξανουν κι ολας, με αποτελεσμα η σχεση να προσφερει μια αισθηση ικανοποιησης οταν η "επενδυση" αποφερει καρπους και λογω αυτης της ικανοποιησης συνεχιζουμε να παιρνουμε θετικες προς την διατηρηση και εξελιξη της σχεσης αποφασεις και ξανα μανα ο κυκλος (και ετσι δεν φθινει τουλαχιστον το δεσιμο και γιατι να μην ανανεωνεται και το παθος. Καλα ιδιο δε παιζει να ειναι αλλα δε χρειαζεται να ισοπεδωθει).

    Τωρα για να αποφασισει καποιος να λαμβανει τετοιες αποφασεις και να "χτιζει" και να "ανακαινιζει" αδιακοπα τη σχεση του χρειαζονται υποθετω δυο πραγματα: το πρωτο ειναι να πειθεται οτι ειναι προσφορη και γονιμη η περιπτωση της εκαστοτε σχεσης, οτι αξιζει δηλαδη και του ταιριαζει το αλλο ατομο ωστε να αρχισει να επενδυει. Βεβαια για να γινει αυτο χρειαζεται ενας μεγαλος βαθμος αυτογνωσιας και ικανοτητας να κρινεις και τους αλλους σωστα και να ξερεις σε ενα θεμελιωδες επιπεδο ποιος εισαι που πας και τι κανεις στη ζωη σου.

    Το δευτερο κομματι που χρειαζεται για να παρει κανεις μια τετοια αποφαση πιστευω ειναι οσα περιγραφει παρα πολυ ωραια η favvel.

    Δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο οτι εκει ναι, παιζει ρολο το ποιος εισαι και τι μπορεις, ειναι κατα καποιο τροπο δεξιοτητα η "αγαπη"....οποτε παλι καταληγουμε παλι στο αρχικο αρθρο που εξηγει γιατι δεν ειναι ενα απτο υπαρκτο συναισθημα. Ειναι κατι πολυ ευρυτερο και πιο πολυπλευρο απο ενα απλο συναισθημα.
    Και ειναι δυσκολο και θελει κοπο.

    Αυτα ηθελα να πω για να μην αρχισουν να χαιρονται εδω μεσα τυχον αντρικα μελη με σκεπτικα τυπου "δε βαριεσαι" :P
    Από ότι φαίνεται έπεσα στην παγίδα των γενικεύσεων...το παθαίνω με τέτοιου είδους συζητήσεις :) Αναφέρθηκα μόνο στο πάθος και την οικειότητα διότι ήθελα να μιλήσω για τις συναισθηματικές ανάγκες και όχι τα συστατικά μίας σχέσης. Πάντως - μιας και μου το θύμισες - στην κοινωνική ψυχολογία υπάρχει και το τριγωνικό μοντέλο της αγάπης στο οποίο θεωρεί ότι τα συστατικά που ορίζουν το είδος της σχέσης είναι τρία. Το πάθος η οικειότητα και η δέσμευση. Προτιμώ την έννοια της "δέσμευσης" (το πόσο νοιώθω ότι θέλω να διαρκέσει η σχέση) από την "απόφαση" γιατί με την έννοια της απόφασης αφήνουμε έξω ασυνείδητα κίνητρα.

Page 8 of 8 FirstFirst ... 678

Similar Threads

  1. Replies: 8
    Last Post: 23-11-2015, 01:45
  2. Έχετε αγάπη μέσα σας?
    By mariafil in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 22-09-2011, 01:59
  3. Φοβίες μέσα στη σχέση - υπαρχει λύση?
    By xristos.trakadas in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 61
    Last Post: 16-04-2010, 21:27
  4. Η αγάπη για έναν είναι βαρβαρότητα : γιατί εφαρμόζεται σε βάρος όλων των άλλων.
    By liberchild in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 272
    Last Post: 03-11-2007, 18:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •